מי מועדון הכדורגל הגדול בעולם?

"מדד גלובס למועדונים" מנסה לבחון את הדילמה הזאת לפי 16 פרמטרים שונים - כמות תארים, הכנסות, חברים בפייסבוק, אוהדים, ועוד

בשבוע הבא חוזרת ליגת האלופות למסכים. בשבועות האחרונים פירסמה סוכנות דלויט את ליגת הכסף, ואילו מכון ‏‏CIES‏ שעוסק בחקר סטטיסטי של הכדורגל האירופי פירסם את הסקר הדמוגרפי השנתי שלו. כל אחד מאלה עוסק בפן מרכזי של ההצלחה בכדורגל, ותורם לשאלה שמעסיקה הרבה מומחים ואוהדים כאחד: מי הגדול מכולם?

‏‏נושא ההשוואה הוא הרי בלב הספורט המודרני. רק שלמרבה הצער, עד היום לא היו כלים להשוואה אובייקטיבית מלבד ויכוחים מלומדים פחות או יותר. אבל כמות המידע שזורמת ומתגברת איתגרה אותנו כאן ב"גלובס" ליצור כלי למדידה - או לפחות לנסות ולעצב כלי כזה - לבחון איזה מועדון יותר גדול מהאחר.

כדי לפשט את התהליך נבחרו שבעה מועדונים שלאוהדים שלהם יש קייס רציני בטענה שהם הגדולים מכולם. מועדונים שמופיעים בכל טבלת הצטיינות מוכרת, בעלי שם וכסף. כמובן, שיש עוד מועדונים שאוהדיהם מרגישים בצמרת. שני מועדונים אנגלים, ארסנל וליברפול, הם בעלי שם וקרובים לטופ. יש להם היסטוריה של תארים והווה מלהיב, אבל בכמה פרמטרים הם לא בצמרת - ארסנל מבחינת התארים, ליברפול ברמת ההכנסות וההוצאות, וכן הלאה; לבנפיקה אמנם יש (עדיין) הכי הרבה חברי מועדון, אבל אין לה יותר מדי מה למכור בצמרת; גם מועדוני פאר כמו אייאקס לא נכנסים לרשימה, ומצד שני גם ההצלחות בשנים האחרונות של אינטר לא מכניסות אותה לצמרת. גם לא פ.ס.ז', למרות רמת ההכנסות הגבוהות בעולם מספונסרים מזרח תיכוניים מפוקפקים.

בקיצור, שבעת המועדונים הנבחרים שעברו את הסף של "גלובס" להשתתפות במדד הם: ריאל מדריד, ברצלונה, מנצ'סטר יונייטד, צ'לסי, מילאן, יובנטוס ובאיירן מינכן.

איך בנוי המדד: תארים, גודל מועדון, שחקנים

‏"מדד גלובס למועדונים" הוא מדד סגור, שמקסימום הנקודות שלו הוא אלף. רוצה לומר, מועדון שיהיה במקום הראשון בכל הפרמטרים במדד, יקבל אלף נקודות. החלוקה היא לפי שלושה תחומים מרכזיים: תארים (‏‎40%‎‏), גודל המועדון (אוהדים, הכנסה, ‏‎40%‎‏) וסגל השחקנים (‏‎20%‎‏).

‏בתחום התארים (40% מהניקוד הכולל) יש שוויון בהשפעה בין אליפויות מקומיות ואליפויות אירופיות. בונוס יש לתארים מהשנים האחרונות (פי שניים לתארים ב-5 השנים האחרונות, בהשוואה לתארים בעשור האחרון). בונוס קטן נוסף יש לכלל התארים הבינלאומיים, כולל סופרקאפ וגביעים בין יבשתיים וכד'.

‏ברמת המועדון (20% ניקוד) נכנסו הפרמטרים של הכנסה כללית והכנסה מסחרית (מספונסרים) שמבטאים את כוחו של המועדון מבחינת יוקרה, מספר אוהדים וחשיפה, קצת פחות למספרי הצופים הממוצעים באצטדיון הביתי, ובונוס נוסף למספרי האוהדים בפייסבוק.

‏בתחום השחקנים (20% ניקוד) נכנסו בצורה שווה - עלות הסגל (ברכישה), מספר שחקנים שצמחו באקדמיה של המועדון ומשחקים באחת מחמש הליגות הבכירות באירופה, ומספר המשחקים הבינלאומיים הכולל של שחקני הסגל. החלוקה היא נומינלית, לפי היחס של הערך הנתון לכל מועדון, חלקי הערך הגבוה ביותר בפרמטר.

ניקוד עבור תארים
 ניקוד עבור תארים

התוצאות: ריאל ובארסה ראש בראש

‎התוצאות, אולי כצפוי, הן חד-צדדיות. ריאל ובארסה משאירות אבק לכל השאר, למרות קשיי הכלכלה הספרדית ולמרות עיקום האף של רשויות המס והאיחוד האירופי. לא נראה שאפילו סדרה של שנים שחונות מתארים והרפתקאות אצטדיונים שעולים הון תועפות יוכלו לערער את השליטה הזו. בכל אחת מהקטגוריות ניצחו הספרדיות, ומשהתפזר האבק התברר שבאופן מאגי, לשתיהן מספר נקודות זהה.

‏באיירן מינכן, שלישית בקטגוריית התארים, רביעית בגודל המועדון וחמישית בערך השחקנים, מובילה כיאות את העולם מחוץ לליגה הספרדית ומדורגת במקום השלישי ב"מדד גלובס". חמישים נקודות אחריה משתרכת מנצ'סטר יונייטד, שלישית בגודל המועדון ובערך השחקנים, אבל רק שישית בכמות התארים -קצת בגלל הליגה השוויונית שהיא משחקת בה, קצת בגלל ההרחקה מאירופה בשנות השמונים. ההבדלים בין מילאן (הכי הרבה תארים בינלאומיים), צ'לסי (שחקני נבחרת מנוסים) ויובנטוס (אליפויות, גביעים אירופיים) במקומות ‏‎5-7‎‏ מינימליים.

‏יש לזכור שהמדד לא נוגע לטיב הכדורגל, אלא לחוזקו של המועדון, על פניו הכלכליים, האיכותיים והמוניטין שלו. יכול להיות, שיהיה מי שימצא את הקריטריונים מוטעים (או חמורה מזו - מוטים...). מה שטוב הוא, שזהו רק בסיס לוויכוח. כי הדיונים וההשוואות, הם אלו שמותירים את הטעם באהדת הכדורגל גם כשזה הפך למוצר טלוויזיוני גלובלי ואי-שוויוני.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988