גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פניית פרסה ועליות חדות: שנה בתוך חודש בפברואר

בחודש החולף, שהיה חיובי בכל מסלולי ההשקעה בתיקים המנוהלים, נרשמו תשואות העולות על ריבית הפק"מ שניתן להשיג בשנה ומה אפשר ללמוד מהחלטות המשקיעים

תיקי ההשקעות המנוהלים עלו בחדות בפברואר, בפניית פרסה ביחס לביצועי ינואר. התשואות בכל מסלולי ההשקעה היו חיוביות כך שבחודש החולף לבדו נרשמו תשואות העולות על ריבית הפק"מ שאותה ניתן לקבל בשנה שלמה.

את הזינוק בתשואת התיקים בפברואר יצרו הן אפיקי המניות והן אפיקי האג"ח. מנוע התשואות הבולט הוא שוק המניות שעבר לראלי של עליות בפברואר, לאחר ירידות בולטות בינואר. מדד המניות בהרכבם הממוצע בתיקים המנוהלים, עלה בכ-4.5%.

שוק האג"ח המקומי רשם ראלי מרשים לא פחות, עקב הורדת הריבית המפתיעה של בנק ישראל. הנגידה, ד"ר קרנית פלוג, אזרה אומץ והפחיתה את הריבית בכדי לאותת על חשש מפני האטה ולעודד את המשק, אך היה זה בעיקר שוק האג"ח שהתעודד והגיב בעליות חדות.

גם ציבור המשקיעים התעודד והזרים כספים אל שוק ההון, על חשבון מכשירים כספיים, הנשחקים ריאלית עקב הריבית הנמוכה. זרימה חזקה זו חיזקה את שוקי ההון והובילה כאמור לעלייה חדה בתיקי ההשקעות של הציבור, כפי שעולה ממדד אג'יו לתיקים המנוהלים.

המדד, נזכיר, מרכז את הרכבי תיקי ההשקעות מתשעה בתי השקעות, מהגדולים בתעשיית ניהול התיקים, בהם: הראל, פסגות, מגדל, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב-דש, אלטשולר שחם, פעילים ותמיר פישמן, המנהלים יחד היקף נכסים העולה על 90% מתעשיית ניהול התיקים. המדד נועד לאמוד את ביצועי התיקים המנוהלים, באמצעות שערוך התיק הממוצע בתעשיית ניהול התיקים.

המדד מלמד, כי תיקי ההשקעות ללא מניות עלו בשיעור של כ-0.6% - גבוה מריבית הפיקדון השנתית. בקצה השני מצוי תיק המניות, אשר עלה בשיעור מרשים של כ-4.75%. התיק המסורתי והנפוץ ביותר המכיל כ-20% מניות והשאר באג"ח (20/80) עלה גם בשיעור מכובד של כ-1.45% (ראו גרף).

מדד אג'יו מספק אינדיקציה לגבי התשואה האלטרנטיבית הממוצעת, אשר לה ניתן לצפות בתיקים המנוהלים בתעשיית ניהול התיקים. המדד מהווה ממוצע של ממוצעים, כך שהפערים שכל אחד מאתנו יראה בין תשואה זו לבין התשואה בתיקו הפרטי, תושפע מהרכב התיק הפרטני, מהמדיניות שהוגדרה לתיק ומבחירות המנהל בתיק.

המח"מ קוצר, החו"ל מתחזק

בהקשר זה נציין את נושא המח"מ בתיקי ההשקעות. נכון לתקופה האחרונה, עקב הריבית הנמוכה בישראל, משקיעים רבים קיצרו את המח"מ בתיקי ההשקעות, במטרה לצמצם את החשיפה להפסדי ההון העלולים להתרחש במקרה שבו הריבית תעלה בעתיד. בפועל הריבית דווקא ירדה, כאמור, והובילה לריצה אל האג"ח הארוכות, שאינן מצויות בתיקים בשפע.

עוד עולה מנתוני המדד, כי חלק נכבד ובלתי מבוטל ממרכיבי המניות של הציבור בבתי ההשקעות, מושקע בחו"ל. אם בעבר מרכיב המניות בחו"ל היה זניח, הרי היום מדובר ביחס של כ-45% ממרכיב המניות בתיקים, אשר מושקע בחו"ל, לעומת שיעור של כ-25% לפני שנה.

מה אפשר ללמוד על התיקים ועל החלטות ציבור המשקיעים בפברואר? נראה כי החולשה בשווקים בינואר לא הרתיעה את המשקיעים, אלא להיפך - היא חיזקה את התנועה אל שוקי ההון, כשהריבית הנמוכה מראה להם את הדרך. היעדר ריבית על היתרות הנזילות מטשטש את היחס לסיכון ומביא את הציבור לראות בתיק ההשקעות תחליף ראוי לפיקדונות. ברור, כי אין מדובר בתחליף בעל רמת סיכון דומה וכי על המשקיעים לעמוד על ההבדלים בין שתי אלטרנטיבות אלו.

*** הכותב הוא מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות. אין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק

תשואות התיקים בפרואר מחקו את ירידות ינואר

עוד כתבות

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון בהונג קונג מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

מי יכול לעזור לכם להתקדם עם הפרויקט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

קבוצת בזק רושמת ירידה של כ-18% ברווחים ברבעון השלישי

הרווח הנקי הסתכם ב-191 מיליון שקל כתוצאה מהפרשות ושחיקה ברווחיות החברות הבנות ● הקבוצה גם מדווחת על תחזית הפסד לבעלי המניות שצפוי להיות כ-1.1 מיליארד שקל, לעומת תחזית מקורית של רווח נקי של כ-900 מיליון עד מיליארד שקל

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

אחרי פסגות - גם מיטב דש בדרך לפיטורים משמעותיים

המנכ"ל אילן רביב: "החברה נדרשת לתהליך רוחבי של התאמת ההוצאות למבנה ההכנסות והפעילות הנוכחית. המשמעות היא צמצום כמות העובדים המועסקים בחברה"

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי הגרלת "מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים, שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

מונית מעופפת/ צילום: מתוך אתר החברה Lilium

והרי החדשות: אכפתיות יכולה להשתלם כלכלית, ופקק הוא הזדמנות עסקית ומיתוגית

הבשורה הגדולה של כנס הדיגיטל והטכנולוגיה Web Summit Lisbon שנחתם בסוף השבוע היא לא דיגיטלית או טכנולוגית; קוראים לה פשוט Purpose Marketing ● על מה בונים ב-P&G ובאיקאה, ולמה נדמה שלאנושות אין בעיות גדולות יותר מתורים?