גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לחתוך בבשר, כדי לחיות בכבוד

למצוא את הפוליטקיאי האמיץ שיתמודד עם האיום הלאומי הבא

לאחרונה עלתה לכותרות ידיעה שלפיה מי שנולד בימים אלה יחיה עד גיל 150 שנה. זאת, בשל פריצות מדעיות בתחומים מגוונים. ידיעות פיקנטיות כאלה, שמתפרסמות מדי פעם, מעוררות תגובות אמוציונליות באשר למשמעות של חיים ארוכים במיוחד.

אולם תרחיש כזה היה ויתממש, הוא תרחיש אפוקליפטי-קודר כאשר מדברים בחיסכון הפנסיוני. גם אם איננו סבורים כי תוחלת-החיים של האנושות תזנק בדרמטיות כזו בעתיד הקרוב, ברור כי תוחלת-החיים עולה בהתמדה וצפויה להמשיך בכך.

התארכות תוחלת-החיים הממוצעת והצורך הנגזר מכך לממן פרק זמן ארוך ומתארך של חיסכון פנסיוני בעולם של ריביות ריאליות אפסיות מחייבים היערכות מיידית של ממשלת ישראל כדי שאוכלוסייתה המתבגרת לא תחווה צניחה ברמת החיים לעת זיקנה.

הבור הפנסיוני הנפער ומעמיק בהתמדה, הפך כבר לסוד גלוי המוכר לעוסקים בדבר, לרבות קברניטי המשק וחברי-הכנסת. אולם זהו בור זר לחלקים גדולים ומרכזיים בציבור הישראלי. לפיכך, סביר כי לא נראה בעתיד הקרוב התעוררות של תנועה ציבורית הקוראת לטפל באופק הפנסיוני הקודר.

דומה, כי במקום להקדים תרופה למכה, עסוקים כולם בהטמנת ראשים בחול. הפתרונות המתבקשים לגישור על הבור הפנסיוני המדאיג הם בראש ובראשונה העלאת גיל הפרישה והגדלת ההפרשות השוטפות לפנסיה.

טרם נמצאה קבוצה אמיצה וחרוצה של פוליטיקאים אשר תראה בבור הפנסיוני איום אסטרטגי לאומי ותפעל נחרצות ומיידית לדחיית גיל הפרישה ולהגדלת ההפרשות הפנסיוניות. כל עת שבאוצר מניעים יוזמה לדחיית גיל הפרישה, דומה כי הביקורת הציבורית שופכת מים קפואים על יוזמה זו.

הסיבות לכך שסוגיה זו אינה ניצבת על סדר-היום של הפרלמנטרים שלנו מגוונות. החיסכון הפנסיוני נתפס כמורכב וכשייך לבעיות של הטווח הארוך, ולפיכך למה לו לפרלמנטר המצוי לעסוק בסוגיות הגובלות לתפיסתו בעתידנות.

פוליטיקאי פלוני אשר יצא למאבק ציבורי על דחיית גיל הפרישה, יזכה לביקורת ציבורית קשה ויתקשה לתקשר את הבעיה הלאומית בשפה הנהירה לכלל עם ישראל, כך ששכרו יצא בהפסדו.

בתרבות הדיון הציבורי הקיימת בישראל בסוגיות כאלה הפוליטיקאי יואשם מיד בכוונות נסתרות לפרנס את חבריו הטייקונים המחזיקים בבעלותם גופים מוסדים; אחרים יפנו נגדו אצבע מאשימה על בזבוז כספי ציבור כדי לממן התנחלויות, להעביר קצבאות לחרדים, לשלם פנסיות תקציביות שמנות לגמלאי מדינה צעירים, לנפק הטבות-מס לחברות ענק ועוד.

"תקן את כל העיוותים האלה", יאמרו לפוליטיקאי החבוט; והכסף שיתפנה יוכל לשמש לגישור על הבור הפנסיוני באמצעות הבטחת תשואה, וכך לא נידרש לגזור עלינו שנות עבודה ארוכות יותר והפרשות לפנסיה מוגדלות, אשר יפגעו בקיומנו היום-יומי הקשה גם כך. פוליטיקאי אשר צפוי לספוג מקלחת קרה כזו יימנע בכל דרך מלהיכנס לשדה-מוקשים זה.

תוחלת-החיים מזנקת

גם אם יש גרעין אמת ברשימת ההשמצות המוכרות, לא ניתן ואסור להתעלם מהעובדה הסטטיסטית הברורה, כי תוחלת-החיים במשק מזנקת, ולפיכך דרושים משאבים גדולים יותר למימון הקיצבה הפנסיונית.

דחייה מדורגת של מועד היציאה לפנסיה של גברים ונשים, והצמדת גיל הפרישה אחת לעשור ליחס בין גיל הפרישה לתוחלת-החיים הממוצעת בישראל, זו הדרך למנוע צניחה דרמטית ברמת החיים בעת הפרישה ולמנוע את היווצרות והעמקת הבור הפנסיוני.

מדובר בבשורה קשה לציבור שרובו מדמיין לעצמו כי ייצא בגיל צעיר יחסית לפנסיה, ויחיה חיי רווחה. אולם במציאות הפנסיונית המתגבשת היום זוהי פנטזיה השמורה למיעוט מאיתנו.

במקביל להעלאת גיל הפרישה יש לתמרץ את ציבור העובדים להגדיל את החיסכון לפרישה, באמצעות הטבות-מס, כמו שמתמרצים חברות עסקיות אשר חפצים ביקרן.

כפי שממשלת ישראל חתכה בבשר החי של קצבאות הילדים והעלתה באגרסיביות את המע"מ כדי להקטין את הגירעון התקציבי העצום, כך עליה לקבל החלטות לא פופולריות בכל האמור לגיל הפרישה במשק. זאת, כדי להבטיח לציבור הזדקנות בכבוד.

פוליטיקאים אשר רוצים להשפיע באמת על עתיד החברה בעשורים הקרובים, והצטרפו למגרש הציבורי כדי לשנות סדרי עולם, צריכים להסתכן בזובור ציבורי ואף בפגיעה קשה בעתידם הפוליטי, על מנת לדאוג לעתידנו ולטפל בחיסכון הפנסיוני של כולנו.

הכותב הוא האסטרטג הראשי בקבוצת איילון

עוד כתבות

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

השבוע בשווקים: עיני השוק מופנות לפסגת ה-G7 והודעת הריבית של בנק ישראל

פסגת ה-G7 כבר סיפקה הבוקר כותרות מצד הנשיא טראמפ לגבי ההסלמה ביחסי הסחר מול הסינים ● עיני השוק נשואות לתגובות נוספות בנושא מתיחות הסחר לאחר הדרמה בסוף השבוע האחרון ● בנק ישראל יכריז על גובה הריבית ביום רביעי וצפוי להתקפל מהכוונה להעלות ריבית בטווח הקרוב ● התחזית השבועית של "גלובס"

עבודות סלילה/ צילום: שאטרסטוק

כביש משנות ה-50 יפונה לאחר שהעירייה לא השלימה את ההפקעה

בית המשפט הורה על פינוי כביש שנסלל בשנות ה-50, לאחר שעיריית יהוד-מונוסון לא השלימה את הליכי ההפקעה שלו ● העירייה חויבה לפנות את הכביש ולשלם לבעלי הזכויות כמיליון שקל דמי שימוש

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

בית המשפט העליון: מרזל וגופשטיין לא יתמודדו בבחירות

בית המשפט העליון קבע הערב כי בנצי גופשטיין ו ברוך מרזל לא יוכלו להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-21 ● ממפלגת "ימינה" נמסר: "שוב מסתבר שהגנה על מיעוט, ערך השיוויון והזכות לבחור ולהבחר שמורים רק לחברי הכנסת הערבים שונאי ישראל ותומכי טרור"

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

עם הערת עסק חי וחוב של 58 מיליון דולר: פרוטליקס בוחנת אופציות "לצורך מקסום הערך לבעלי המניות"

החברה, המתמקדת בפיתוח תרופות חדשות, מציגה הפסדים כבדים מפעילותה ותזרים שלילי מפעילות שוטפת ● מאז השיא ב-2014 איבדה המניה כ-90% מערכה

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל בכנס אתמול / צילום: סטפן לם, רויטרס

גוגל מגבילה את השיח בפלטפורמות הפנימיות של החברה

לפי המדיניות החדשה, על העובדים להימנע מלבלות זמן רב בוויכוחים על פוליטיקה ונושאים נוספים שלא נוגעים לעבודתם בפורומים הפנימיים, באופן שיפריע לעבודה ● מגוגל נמסר כי הצעד הזה הגיע אחרי שיחות בוטות שעלו בפורומים הפנימיים

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בדרך למיזוג? אגוד במגעים לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות מדקסיה ודיסקונט

רשות התחרות אישרה את בנק אגוד כרוכש פוטנציאלי של תיק האשראי, שהרשות הכריחה את דיסקונט ואת דקסיה למכור על מנת שתתיר להם להתמזג ● אגוד בעצמו נמצא במאבק משפטי על מיזוגו לתוך מזרחי טפחות

נשארים מאחור / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

איך זה שבאומת הסטארט-אפ לשליש מהתלמידים אין גישה נורמלית לאינטרנט?

עשרה תלמידים על כל מחשב, מורים בעלי הכשרה בלתי מספקת ומדפסות תלת-ממד שמעלות אבק ● מערכת החינוך אמורה להכשיר את התלמידים, אבל קצת קשה לעשות את זה כלשליש מהם אין גישה מספקת לאינטרנט, ומטרת-העל היא לגשת לבגרות ● ריסטרט לבית הספר – פרויקט מיוחד

גן ילדים / צילום: עינת לברון

לקראת 1 בספטמבר: מרווח נשימה לגננות בגני הילדים הפרטיים

בית המשפט המחוזי קבע כי גן ילדים שביקש היתר לשימוש חורג יוכל לפעול עד להכרעה בעניין, בלי שהרשות המקומית תפעל לסגור אותו ● "בית המשפט הבין שצריך תקופת חסד כי אף אחד לא רוצה גן ליד הבית"

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

המס הצרפתי שגרם לטראמפ להילחם למען ענקיות הטכנולוגיה

ניסיונות לגבש מדיניות בינלאומית בנוגע למיסוי ענקיות הטכנולוגיה טרם צלחו, אך באחרונה החליטו בצרפת להטיל מס על שירותים דיגיטליים ● נשיא ארה"ב טראמפ הגיב בחריפות, ויחסי צרפת-ארה"ב עלו על שרטון ● נראה כי גם ועידת ה-G7 שמתקיימת השבוע לא תפתור את המחלוקת

רשת BE / צילום: סיון פרג'

שופרסל רוכשת בית מרקחת מקוון שיאפשר לה למכור תרופות מרשם

הרשת תשלם כ–5 מיליון שקל לרקח של ישי דוידי, תמורת 51% ממניות "בלה אונליין" ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת חולים לאומית למכירה מקוונת של תרופות מרשם למבוטחים ● רשת Be מתכוונת להקים פלטפורמה, שתשמש ערוץ שיווק לכל קופות החולים

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

סין וארה"ב שוברות את הכלים: שאלות ותשובות על הסחרור החדש במלחמת הסחר

נשיא סין הודיע כי הוא מעלה את המכסים על יבוא אמריקאי וגרם לנשיא ארה"ב לשחרר מטח של ציוצים נושאי עלבונות ואיומים חדשים ● מה הכריזו שני הצדדים, מי צפוי להיפגע, ואיך בכל זאת אפשר להמשיך מכאן ● כל מה שצריך לדעת על מלחמת הסחר

עופר מרום / יחצ דוברת המועצה לצרכנות

המועצה לצרכנות נגד "השטיח המעופף": פיצוי אינו כלי לקידום מכירות

במועצה מתנגדים לאופן בו הציגה החברה הנחה שהושגה כחלק מפשרה ייצוגית, עוד לפני שזו אושרה על ידי בית המשפט ● בתובענה הייצוגית שהובילה להסדר הפשרה המדובר נטען כי פורסמו "טיסות פיקטיביות" באתר ובאפליקציה ● חברת השטיח המעופף: "אין כל הטעיה, אין מדובר בקידום מכירות והחברה אכן מעניקה את ההטבות ללקוחותיה"

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

לקראת השביתה בבריטיש איירווייז - החברה מבטלת טיסות בקו תל-אביב לונדון

בריטיש איירוויז נערכת לשיבושים בלוח הטיסות: איגוד הטייסים הבריטי BALPA הכריז כי ישבות ב-9, ב-10 וב-27 לספטמבר ● נוסעים שטיסתם תבוטל יקבלו החזר כספי מלא או שיוכלו להזמין טיסה במועד אחר ללא חיוב

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות עם גמישות במועד פירעון החוב

הרשות הפיצה מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש, שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנמצא במעמד נחות לאג"ח רגילות

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"גלובס" תובע את העיתונאי מתי גולן על תשלומי יתר שקיבל וטוען כי התבטא באופן לא הולם "כלפי נשים, חרדים, נבחרי ציבור, מצביעי ימין ועוד"

בחודש מאי האחרון הגיש גולן כתב תביעה נגד העיתון לאחר שהסתיימה ההתקשרות עמו, וטען שמדובר בפיטורי "השתקה" פוליטיים ● בכתב ההגנה טוען "גלובס", בליווי דוגמאות, כי כתיבתו של גולן לא עמדה ברף המקצועי והאתי של ההנהלה הנוכחית ● כמו כן הוגש כתב תביעה שכנגד על סך 2.4 מיליון שקל ● גילוי מלא

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

ארה"ב לישראל: יש לכם זכות להתגונן מפני תוקפנות איראנית

בשיחת טלפון לבנימין נתניהו, אמר שר החוץ האמריקאי: ישראל זכאית לנקוט פעולה כדי לסוכך את עצמה מפני איומים של משמרות ההפיכה האיראניים ● אך בשיחה לשר החוץ הלבנוני, ג'יבאן בסיל, אמר פומפיאו: "אני מדבר עם כל הצדדים במאמץ להפחית את המתיחות"

גיא סלע / צילום: סיון פרג'

מייסד חברת סולאראדג' גיא סלע נפטר לאחר מאבק במחלת הסרטן

סלע (54), יוצא יחידת הטכנולוגיה של חיל המודיעין, הקים יחד עם שותפים את סולאראדג' בשנת 2006 ● לפני קרוב לשנתיים עדכן סלע את בעלי המניות של סולאראדג' כי הוא חולה בסרטן