דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

סקיילקס קרסה 45% בצל מכתב מאיים מסמסונג

יצרנית מכשירי הסלולר רומזת כי סקיילקס לא עומדת ביעדי המכירות שהוצבו לה, ומציעה לקצר את תוקף הזיכיון שלה בתמורה לכך שלא תצטרך לעמוד ביעדים ■ איגרות החוב קרסו ב-25%

"ההסכם החדש עם סמסונג לא ישפיע על הרווחיות של סקיילקס ", הבטיח בפברואר השנה אילן בן דב. בן דב אמר את הדברים לאחר חתימת הסכם הזיכיון החדש בין סמסונג לחברת סקיילקס שבשליטתו, המייבאת ומשווקת את מכשירי הסלולר והטאבלטים של יצרנית האלקטרוניקה הקוריאנית.

דבריו של בן דב נאמרו בניסיון להרגיע את חששות המשקיעים מההסכם החדש, שאמנם האריך את ההתקשרות עם סמסונג עד שנת 2020 אך במקביל הוציא מידי סקיילקס את שיווק המכשירים למפעילי הסלולר לטובת סמסונג ישראל. סקיילקס, כך נקבע, תמשיך למכור את המכשירים לרשתות פרטיות.

את האמירות של בעל השליטה גיבתה סקיילקס, שהעריכה לאור ההסכם החדש את שווי פעילות סמסונג ב-514 מיליון שקל, וזאת לעומת שווי של 453 מיליון שקל שניתן לה בהערכת שווי קודמת. סקיילקס אף הוסיפה כי היא לא צופה שהתיקון בהסכם הזיכיון יקטין את תזרים המזומנים החזוי שלה.

אלא שאתמול, בשעת לילה מאוחרת, הטילה סקיילקס פצצה: בדיווח לבורסה כתבה החברה, המנוהלת על ידי יהל שחר, כי "אתמול התקבל מכתב מתאגיד סמסונג הקוריאני, המציג את עמדת סמסונג ביחס להיבטים טכנולוגיים ומסחריים ביחסי הצדדים. החברה פועלת לשינוי עמדת סמסונג וכן לגיבוש עמדתה ביחס להשלכות עמדת סמסונג על תקציב החברה ותזרים המזומנים הנגזר ממנו".

הדיווח של סקיילקס מגיע כשבוע בלבד לאחר שמנכ"ל פעילות תחום זה של סקיילקס, יצחקי בנציוני, וסמנכ"ל השיווק יובל אטד, הודיעו על התפטרותם מהתפקיד, מה שמדגיש עוד יותר את הערפל השורר כרגע בכל הנוגע ליחסים בין החברה לסמסונג.

בסמוך לסיום המסחר העבירה סקיילקס דיווח מפורט יותר לגבי המחלוקות בינה לבין סמסונג. לפי הדיווח, בינה לבין סמסונג התגלעו "מחלוקות שהעמיקו לאחרונה, בסוגיות של אחריות, איכות מוצר, ואכיפה ובעלות על זכויות יוצרים".

סמסונג, כך מתברר, הגישה לסקיילקס הצעה לפיה הזיכיון שלה יסתיים כבר בסוף שנת 2015, במקום בסוף שנת 2020. לאחר 2015, ניתן יהיה לחדש את ההסכם מדי שנה.

בתמורה, מציעה סמסונג כי סקיילקס לא תצטרך לעמוד ביעדי הרכישות ממנה לשנים 2014-2015. סמסונג אף הפעילה סנקציה על סקיילקס, והודיעה על הקפאת אשראי הספקים שהעניקה לחברה, וכן ביקשה ממנה לקבל הבהרות ביחס ליכולתה לעמוד ביעדי המכירות לשנת 2014, על רקע היקף רכישות המכשירים של סקיילקס במחצית הראשונה של 2014. מכך ניתן להסיק כי ייתכן שסקיילקס לא עומדת שהציסה לה סמסונג.

הסדר החוב בסאני בסימן שאלה

תגובת השוק הייתה חריפה: מניית סקיילקס צנחה במהלך המסחר היום בכ-50% (לשווי של כ-65 מיליון שקל בלבד), איגרות החוב הלא מובטחות, שרק בתחילת השנה הושלם הסדר חוב שפרס את הפירעון שלהם לטווח ארוך יותר, צנחו בשיעור של 27%-22%, ואילו סדרות איגרות החוב להם משועבדות כביטחונות מניות פרטנר, רשמו ירידה מינורית יחסית של כ-4%.

בימים הקרובים, תפרסם סקיילקס - לה חוב אג"ח של כ-900 מיליון שקל - את דוחותיה לרבעון הראשון. בתזרים המזומנים שפרסמה סקיילקס בדוחות 2013 היא העריכה כי פעילות סמסונג תייצר תזרים בהיקף של 57 מיליון שקל בשנת 2014, ואילו בשנת 2015 התזרים מהפעילות יעלה ל-84 מיליון שקל. בשנת 2013, הסתכמו היקף המכירות והשירותים של פעילות סמסונג בכ-1.22 מיליארד שקל, ופעילות זו ייצרה רווח תפעולי של 93 מיליון שקל.

סקיילקס היא הנכס המרכזי של חברת סאני , דרכה שולט בן דב בפירמידה, והיא בעלת חוב אג"ח בגובה של כ-270 מיליון שקל, אותו היא אינה מסוגלת לפרוע. לתזמון הנוכחי של הדיווח של סקיילקס יש השלכות מהותיות על הסדר החוב בסאני, שקיבל השבוע את אישור המומחה שמונה מטעם בית המשפט לחברה, רו"ח יואב כפיר. הדיווח הנוכחי של סקיילקס, שעשוי להשפיע באופן מהותי על שוויה של החברה, עלול לפתוח מחדש את הסדר החוב בסאני, שנמצאת במצב של חדלות פירעון מזה שנה וחצי.

צרות בחזית סבן

ואם כל זה לא מספיק, מתמודד כעת בן דב בחזית נוספת מול קבוצת חיים סבן, לה מכרה סקיילקס את מניות השליטה במפעילת הסלולר פרטנר לפני שנה וחצי. לאחר שלא הצליח להשפיע על דירקטוריון פרטנר לשוב ולחלק דיבידנד, פנה בן דב ליועץ המשפטי לממשלה וביקש להחיל על החברה את חוק הריכוזיות. אם אכן הדבר ייצא לפועל, המשמעות היא שפרטנר תצטרך למנות דירקטוריון שאינו קשור לבעל השליטה, ולכן תיאורטית יכול סבן - המחזיק היום ב-30.9% מהון חברת הסלולר - לאבד את השליטה בחברה.

המהלך שביצע בן דב, נועד להפעיל לחץ על סבן, מתוך מטרה שזה יקנה את יתרת המניות (כ-12.5% מההון) שמחזיקה סקיילקס בחברת הסלולר פרטנר. שתי החברות פנו לבוררות, וסקיילקס דיווחה אתמול כי קיבלה מכתב מסבן במסגרת הבוררות, בה היא טוענת כי אם יחול על פרטנר חוק הריכוזיות, הדבר יאפשר לה לבטל את הסכם השליטה המשותפת בפרטנר.

תוצאות פעילות הייבוא של מכשירי סמסונג
 תוצאות פעילות הייבוא של מכשירי סמסונג

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות