כתבות נוספות
לכתבה הבאהמיומנה של משקיעה - על הקשר שבין פנסיה ונכסים

נושאים הקשורים לכתבה

מיומנה של משקיעה - למה כדאי להשקיע?

תשואה גבוהה, מאפשרת להכפיל את ההון האישי שלנו תוך מספר שנים ■ יש נוסחה פשוטה שיכולה לעזור לנו לחשב במהירות תוך כמה זמן נוכל להכפיל את כספינו

08/06/2014, 14:39
אורלי רובין
אורלי רובין / איור: גיל ג'יבלי

פעם חשבתי שעל מנת להתקדם בחיים מבחינה כלכלית, מספיק לייצר מאזן שבו ההכנסות גדולות מההוצאות ואת היתרה להפריש לחיסכון מידי חודש. דיי מהר הבנתי שבדרך זו אני רצה כמו עכבר על גלגלת, מנסה להתקדם, אך הגלגלת מסתובבת מהר יותר והסיכוי שאצליח להגיע ל"אנשהו", מתמוסס. היום אני מבינה שלא מספיק להתאמץ להפריש מידי חודש סכום לחיסכון, יש לבנות מנגנון שמייצר כסף חדש.

צמיחה והתקדמות מתונה, נוטעות בנו אמנם תחושת ביטחון ושליטה, אולם קשה לייצר שינוי כלכלי משמעותי ולמקסם את הפוטנציאל הכלכלי שלנו בהתקדמות איטית. קשה עוד יותר לצבור נכסים, לייצר הכנסות חדשות ולהגשים את המטרות הכלכליות שלנו. אז אם עד היום הסתפקנו בחסכונות, פקדונות וקרנות בריביות נמוכות "כי זה מצב השוק היום", כיום, עלינו להתאמץ ולחפש את אפיקי ההשקעה המייצרים עבורינו את אותן קפיצות מדרגה, הקפיצות הקוואנטיות המקדמות אותנו בצורה משמעותית.

אנשים פונים אלי ושואלים, מדוע אני צריך להשקיע? אינני מבין בזה, זה לא מעניין אותי, אני עובד קשה וחוסך מידי חודש, מדוע אין זה מספיק? התשובה היא שכדי לייצר ביטחון כלכלי, יש להגדיל את ההון האישי. רוב האנשים המצליחים להגיע לרווחה ועצמאות כלכלית, מצליחים משום שהם חוסכים חלק משמעותי ממשכורתם, משקיעים את כספם וחיים מהתשואה שמניבות ההשקעות.

השקעות כחלק מניהול ההון האישי שלי

השקעות הן חלק מאסטרטגיה של ניהול ההון האישי שלנו. כשאנחנו מנהלים את הונינו, אנחנו מייצרים תמונת מצב ואוספים ידע באמצעותו אנו יכולים לקבל החלטות איכותיות יותר לגבי החיים הכלכליים שלנו.

כשאנו בוחרים לא לנהל את ההון האישי שלנו, אנו למעשה מעניקים את המושכות למציאות אקראית ומאפשרים לה לנהל את חיינו. הדינמיקה במקרה זה נראית כקובץ של אירועים בלתי צפויים המופיעים בחיינו ומעסיקים אותנו ב"כיבוי שריפות".

מחקר שנערך בארה"ב מצא, כי אחד מהמאפיינים הבולטים של אנשים שצברו נכסים, הוא התכנון. הגדרות ברורות עוזרות לקרב את ההצלחה ולשמור על מיקוד במטרה.

שימור ההון העצמי

אחת התשובות לשאלה מדוע כדאי להשקיע? היא - על מנת לשמור על ערך הכסף. נכון להיום, הריבית המתקבלת בתוכניות חיסכון ופיקדונות בבנקים וכן, בהשקעה בנכסים סולידיים מאוד בבורסה כדוגמת מק"מים, היא נמוכה מאוד - פחות מ-1% בלבד לשנה. מנגד, האינפלציה במשק עומדת על כ-2% בשנה, כך שכספים המושקעים באפיקים המניבים תשואות נמוכות, צוברים ריבית שלילית במונחים ריאליים ולמעשה נשחקים מדי שנה. אז כמה תשואה עלי להרויח על מנת שכספי לא ישחק? תשואה שתהיה גבוהה יותר המאינפלציה.

הגדלת ההון האישי

כדי לייצר שינוי משמעותי במצב הכלכלי שלנו, צריך למקסם ככל הניתן את התשואה. גובה התשואה הוא החלק המשמעותי בפרדיגמה של "כסף מייצר כסף". לדוגמה: נניח שיש לכם 100,000 שקל ואתם משקיעים סכום זה בתשואה של 4% בשנה. בעוד 10 שנים יצטברו לכם כ- 148,024 שקל. אם תשקיעו את אותו הסכום עם תשואה בגובה 15% לשנה, בעוד 10 שנים יצטברו בידיכם כ- 404,555 שקל.

תשואה גבוהה, מאפשרת להכפיל את ההון האישי שלנו תוך מספר שנים. יש נוסחה פשוטה שיכולה לעזור לנו לחשב במהירות תוך כמה זמן נוכל להכפיל את כספינו. כל שעלינו לעשות, הוא לחלק את המספר 72 בתשואה השנתית. לדוגמה: אם אנו רוצים לבדוק כמה זמן דרוש להכפיל את הקרן בהנחת תשואה שנתית של 4%, נחלק 72 ב- 4 והתשובה היא 18 שנים.

יש קשר ישיר בין רמת הסיכון לסיכוי בהשקעות. ככל שההשקעה סולידית וחשופה יותר להשפעות אינפלציה, כך גם התשואה הסופית, תהיה נמוכה. ככל שמעלים את רמת הסיכון, התשואה עולה בהתאם.

עצמאות כלכלית

עצמאות כלכלית היא נקודת זמן תיאורטית במהלך חיינו, בה הכנסתנו הפסיבית מנכסים מניבים מאפשרת לנו לשמור על רמת החיים לה הורגלנו, גם אם הכנסתנו ממשכורת,תיפסק. לדוגמא, אם רמת ההוצאות החודשית שלנו עומדת על 20,000 שקל, נגיע לעצמאות כלכלית כאשר הכנסתינו מנכסים מניבים (דירות, דיווידנטים תיק השקעות ועוד) תגיע לסכום זה.

עצמאות כלכלית היא דרך המאפשרת לנו להתמודד עם סיכונים כמו ביטחון תעסוקתי וביטחון כלכלי. לוקח זמן להגיע לעצמאות כלכלית, אבל ברגע שהחלטנו וסימנו את זה כמטרה, יש לפעול בדרכים שונות על מנת להגשים את המטרה.

אני בחרתי בדרך של צמצום ההוצאות שלי, הגדלת ההכנסה והשקעה באפיקי השקעה נושאי תשואה גבוהה, צעד הכרוך בסיכון. יש אימרה הטוענת שכגובה הסיכוי, גובה הסיכון. ככל שהתשואה הצפוייה להתקבל גבוהה יותר, כך גם גדל הסיכון הכרוך בהשקעה.

איינשטיין אמר שרק מי שלוקח סיכון והולך רחוק, מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע. אנשים עם תיאבון מתאים ומדוד לסיכון, אלו שרואים מעבר לסיכון גם את ההזדמנות, צפויים לשגשג ולצמוח יותר מאלו שלא משקיעים.

* הכותבת עוסקת בייעוץ וליווי כלכלי

*** אין לראות בכתוב לעיל המלצה לביצוע אי-אלו פעולות השקעה. לפני כל השקעה, יש לבצע בדיקה מושכלת והתאמה אישית לצרכיך.

 

 
 
 
מיומנה של משקיעה - למה כדאי להשקיע?

תשואה גבוהה, מאפשרת להכפיל את ההון האישי שלנו תוך מספר ...

אורלי רובין

 
 
 
 
תערוכה מומלצת בניו-יורק: "פס הייצור של האושר" במוזיאון MOMA
התערוכת של כריסטופר ויליאמס ב-MOMA, העוסקת בצילום בעידן הצריכה, היא ...
ניו-יורק - דוכני הרחוב שכל תושב חייב להכיר
ניו-יורק מציע מגוון קולינרי עשיר, וזה לא בהכרח אומר שמדובר ...
 
 
שכונת אינווד במנהטן - תזכרו את השם
הזדמנויות צריך לדעת מתי והיכן לחפש ■ לכן כדאי למשקיעי ...