תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

כל מה שאתם צריכים לדעת על שיווק באינטרנט ב-6 אותיות

גיבוש אסטרטגיה בעידן דיגיטלי יכול להתמצות ב-6 אותיות, 6 שאלות WH או פשוט פעמיים WWW ■ איך עושים את זה נכון?

תוכן תמורת תשלום באינטרנט / צילום: shutterstock
תוכן תמורת תשלום באינטרנט / צילום: shutterstock

*** הכתבה בשיתוף "קיוון אחר"

גם אם נדמה לנו שכיום, שיווק בעידן דיגיטלי הוא מורכב ורחב יריעה יותר מאי-פעם, ומכיל אינספור אפשרויות, שיטות וערוצים שעלינו להכיר היטב, למדוד ולהעריך מה ישרת אותנו טוב יותר בכל פעולה - בעזרת התרשים שלפניכם וכמה מילות ביאור, תגלו שאפשר לעשות סדר בארסנל האינסופי הזה.

גיבוש אסטרטגיה בעידן דיגיטלי, הגם שנדמה שהיא מתוחכמת ומסועפת הרבה יותר מאסטרטגיית שיווק בעידן ה"מסורתי" יותר - יכול להתמצות ב-6 אותיות, 6 שאלות WH או פשוט פעמיים WWW. אם תקפידו ליצוק לתבנית הזו את הערכים הרלבנטיים עבורכם - תמצאו שהיא עושה לכם סדר אמיתי בפעילות שהיא, ככל הנראה, המכרעת עבור כל פעילות עסקית שתנהלו. בואו נראה איך זה קורה.

מונח מרכזי ראשון: נכסים דיגיטליים

נכס דיגיטלי הוא פלטפורמה לתקשורת עם קהלי המטרה שלנו, כזו המהווה "כתובת" קבועה אליה ניתן להגיע בכל עת (או להירשם לקבלת עדכונים), והמסייעת ליצור אינטראקציה עם הלקוחות הפוטנציאליים (הפניה למכירה או פעולה אחרת, יצירת קשר, הגדלת מודעות, ועוד). נכס דיגיטלי יכול להיות אתר, אפליקציה, עמוד נחיתה, עמוד פייסבוק או חשבון מדיה חברתית אחר, בלוג, ערוץ תוכן המתארח באתר אחר, ארוע דיגיטלי כגון תחרות או פעילות אחרת, ניוזלטר פופולרי, יישום המוטמע בפלטפורמות של אחרים, ועוד. לעתים נוכל לתפוס כנכס דיגיטלי גם פריט תוכן כגון מאמר פופולרי שלנו או סרטון וידאו מוצלח במיוחד שמושך אליו מאסה של צופים, מספק מידע אודות המוג שלנו ומפנה אליו.

הנכסים שלנו, כמו "סניפים" שמאפשרים לנו ליצור מגע עם לקוחות, יכולים לשמש כיעד הפעילות השיווקית, אליו יפנו האמצעים בהם נעשה שימוש בקמפיינים שונים.

מונח מרכזי שני: המעבד

כל פעולה שלנו נמדדת, מחושבת, ומייצרת מסקנות והמלצות להמשך פעילות: לגבי יעילות כלים, יעילות ערוצים, שיעורי היענות, פוטנציאל המרה, ועוד. ההמלצות הללו, יחד עם מידע שכבר נאסף עבורנו בפלטפורמות אחרות - ישמשו להכתבת הפעולה הבאה, כשהקווים המנחים הם תמיד רלוונטיות ויעילות. למעשה, תהליך העיבוד מספק משקל לבחירה במרכיבים השונים של הפעילות הדיגיטלית שלנו.

ואלה מרכיבי האסטרטגיה:

המוצר/השירות (What) - מה שמהווה את מרכז הפעילות העסקית שלשמה התכנסנו, ואיתו הערכים שהוא מציע, המיצוב הרצוי, ההבטחה המוצרית וה-D.N.A שלו. אפשר לשאול גם: מה הוא רוצה להיות? זה יכול להיות המותג, סדרת מוצרים, שירות חדש, וכו'. מהערכים שלו ייגזרו הכלים, השיטות, נקודות המפגש ואופי ה- Engagement הרצוי, עם הצרכנים.

מטרות ומהות (Why) - מה אנחנו רוצים להשיג, ומה מהות הפעילות. מכאן ייגזרו יעדים לכל פעילות שתתבסס על האסטרטגיה, לכל קמפיין.

הקהל (Who) - למי אנחנו פונים, מה מניע ומעניין אותו (גם כדי שנוכל לשחק עם הנכסים שלנו ולדאוג שיכללו את מה שרלבנטי עבורו), איך אני צריך לדבר איתו (ומתי), איך הוא עשוי להגיע אלי. אני והצעות הערך שלי צריכים להיות רלוונטיים אליו, ובכל פעם בקונטקסט אחר בו אנו נפגשים: בהתאם לזמן, למקום, לערוץ, לפלטפורמה, להלך הרוח, לשלב ההיכרות בינינו, וכו'.

הכלים (Which) - סט הכלים בו נעשה שימוש. הוא יכלול אמצעים להעברת מסר (באנר, מודעה, פרסומת וידאו, פריט תוכן, הודעת דואר-אלקטרוני) וכן נכסים דיגיטליים.

השיטות (How) - איך נבחר לנצל את התקציב ואת המשאבים, על מה נשים ז'יטונים.

- נוכחות: אנחנו משלמים כדי שיראו אותנו. זה יכול להיות פרסום Display, טקסטואלי, משולב, Native, מבוסס חיפוש, או מבוסס תוכן. נחלק לנוכחות נקודתית או ארוכת טווח.

- תוצאות: נשלם רק על קליקים, לידים, הורדות, מכירות וכו'.

- אזכור, שיחה, עניין, ביקוש: נשקיע ביצירת שיח סביב הביזנס שלנו, יחד עם יצירת ביקוש ועניין: פורומים, טוקבקים, מובילי דיעה, מדיה חברתית, תוכן בכלל ותוכן ויראלי בפרט, פעילויות ותחרויות.

- מוצרים: נשקיע בנכסים דיגיטליים המהווים כלים שיווקיים (להבדיל מהמוצר המרכזי שלנו, במקרה שהעסק שלנו הוא דיגיטלי).

הפלטפורמות (Where) - הצינורות באמצעותם נוכל ליצור אינטראקציה עם הקהל: אתרי תוכן: פורטלים, אתרים ורטיקליים, אתרי שירות (לוחות, אינדקס), ערוצי מדיה חברתית, קהלים שכבר "רכשנו" (פעילות אורגנית במדיה חברתית למול העוקבים שלנו, רשימות תפוצה במייל, RSS, מנויים על האפליקציה ועוד), רשתות ובורסות פרסום*, מנועי חיפוש, רשתות שותפים ואפיליאטס, התקנים ניידים (אפליקציות וגרסאות מובייל), הנכסים שלנו. ובהמשך: שעונים, מחשוב לביש, משקפיים, והתקנים שבטח יצוצו לפני שנספיק להיפרד מהקודמים.

השיווק באינטרנט - אסטרטגיה דיגיטלית / צילום: ירון אחר
 השיווק באינטרנט - אסטרטגיה דיגיטלית / צילום: ירון אחר

* אנחנו יכולים לבחור את הפלטפורמות, אבל לא תמיד אנחנו הם אלה שבוחרים את הערוצים בהם ניפגש. לעתים ה"מעבד" (שלנו או של ספק ה"תקשורת" שלנו ללקוח) הוא שיכוון את הכלי המתאים למקום המפגש המתאים. המונח Retargeting יושב בדיוק במשבצת הזו.

*** ירון אחר הוא מרצה לתכנון ושיווק דיגיטלי, אסטרטג מוצר, יועץ ומלווה יזמים וחברות, ו"מפצח" רעיונות עסקיים עד הפיכתם למותגים, בזירה הדיגיטלית. חברת "קיוון אחר" שבבעלותו, מיישמת בפועל את הרעיונות המפוצחים במפגשים משותפים עם היזמים. הכתבה לקוחה מתוך פרק בספר "שיווק בעידן דיגיטלי" ומופיעה לראשונה ב"גלובס".

צרו איתנו קשר *5988