סיפור מהמספרה: כך מגדירים חלל אורבני בתערוכת "אורות הכרך 2"

פריסת עבודות האמנות במספרה, בבנק ובאגם העירוני מספקת למרחב האורבני הקשרים וכוח משיכה ■ כך מגדירים חלל אורבני בתערוכת "אורות הכרך 2" במודיעין

"ארוחת מלח"  של שחר מרקוס ונזקט אטיג'י / צילום: יחצ
"ארוחת מלח" של שחר מרקוס ונזקט אטיג'י / צילום: יחצ

תכירו את אלייניב הספר. אתם לא חייבים להסתפר כדי לשמוע הסבר על המיצב שמוצג בחלון הראווה שלו. זו כבר הפעם השנייה שבה אליניב הופך לגלריסט גאה, באופן זמני, וזה קורה במסגרת התערוכה "אורות הכרך 2" בעיר מודיעין. למשך 40 יום, עד 25.7 הפכה מודיעין לגלריה עירונית מגוונת, בפרויקט שיזמה והוציאה לפועל האוצרת ניצה פרי. היא הצליחה לסחוף את עיריית מודיעין-מכבים-רעות בהתלהבותה ולקבל מימון עירוני בהיקף כ-70 אלף שקל ואת כוחות ההפקה של אגף התרבות בעירייה.

בעקבות הצלחת התערוכה הראשונה, שהתקיימה ב-2012, הגיעה פרי הפעם ליותר אמנים, יותר בעלי עסקים והקימה תערוכת חוצות ופנים המשתרעת על פני מספר מוקדים ברחבי העיר.

- איך נרתמו בעלי העסקים לפרויקט?

"ברגע שהבנתי שזה מה שאני צריכה לעשות על מנת שתהיה פה אמנות, פניתי בלי שום בעיה - לעסקים קטנים וגדולים. אבל רק חללים שמצאתי כמתאימים. בחרתי מספרות, בתי קפה, חנויות עם סטייל. מקומות אסתטיים. קודם כל צריך למצוא אנשים שאוהבים אמנות בעצמם והחלל צריך לכבד את האמנות. הם גם צריכים להעביר את זה הלאה".

- מי היה יותר קשה, הבנקים או דווקא העסקים הקטנים?

"זו לא פעולה נקודתית, אלא חלק מדיאלוג מתמשך. יצרנו ממש תהליך, שבו בעלי העסק גם מציגים ומתווכים את העבודות שמוצגות אצלם, לא רק מארחים. הם משתתפים בשיח גלריה ומאוד מתחברים לתערוכה".

- היו הפתעות?

"כן. למשל הייתה חנות אופטיקה שהיה חשוב לה להציג דברים מאוד אסתטיים. היא פחות התחברה לעבודות בנושא של זיהום ועניינים אידאולוגיים, כי נושא העל של התערוכה השנה הוא סביבה וקיימות. היה דיבור סביב זה ואמרתי לה 'בואי נאתגר את עצמנו ונמצא את השילוב המתאים'. בסופו של דבר היא מציגה עבודות לא קלות של זיהום בכינרת למשל, ומסבירה ללקוחותיה את נקודת המבט הביקורתית של האמנות".

העיר כגלריה

פרי רואה את המרחב העירוני כגלריה אחת גדולה. כ-50 אמנים בולטים וחשובים מציגים בתערוכה, החל ממיצג הפתיחה שהציגה קבוצת זיק באגם העירוני והמשך בעבודות ציור, צילום, פיסול, וידיאו המוקרן בחוצות העיר ועוד. "הרעיון המרכזי הוא להביא את האמנות לקהל במקום את הקהל לאמנות, ולאפשר לציבור להיפגש עם אמנות במהלך חיי השגרה בעיר", היא מסבירה.

בנוסף, מתקיימים סיורים מודרכים באוטובוס בחללי התצוגה ברחבי העיר, מפגשי אמן ושיחי גלריה בבתי העסק. בין המציגים בתערוכה - האמנים שחר מרקוס והאמנית הטורקייה נזקט אקיג'י, בעבודת וידיאו-מיצג משותפת "ארוחת מלח" והאמנית האקולוגית שי זכאי שתבצע פעולה עם הקהל.

פרי: "התערוכה חושפת את המורכבות התרבותית של העיר ואת מקומם של האמנים והאמנות בעיצוב וחיזוק הזהות החברתית והמעורבות של הקהילה. היא מהווה פלטפורמה להטמעת ערכים של שמירה על הסביבה ואיכות חיים במציאות של שינויים גלובליים".

צרו איתנו קשר *5988