גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד הביטחון מונע בניית יותר מ-2,000 דירות ברחובות

הסיבה להתנגדות: רמות רעש המטוסים מתל נוף ■ בעלי הקרקע לביהמ"ש: המשרד נדרש לעדכן את מפות הרעש שלו מ-1994, אבל הוא מסרב לעשות זאת ■ השאלה הלא-פתורה: איך זה שתוכניות אחרות באזור דווקא אושרו?

הקרקע ברחובות / צילום: באדיבות בעלי הקרקע
הקרקע ברחובות / צילום: באדיבות בעלי הקרקע

מצוקת דיור? צעדים לפתרון המצב? במשרד הביטחון לא ממהרים לשחרר קרקע למגורים. כבר שנים שהוא מונע את הקמתה של שכונת מגורים בדרום רחובות, שאמורים להיבנות בה יותר מ-2,000 יחידות דיור. הפרויקט זכה לתמיכה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אבל משרד הביטחון מתנגד. הסיבה: רעש שנגרם מהמטוסים בבסיס תל נוף הסמוך. אלא שההתנגדות הזאת מעוררת תהיות, מאחר שבדיוק באותו אזור כבר יש שכונות מגורים.

לבעלי הקרקע נמאס לחכות ובאחרונה הגישו לבית המשפט המחוזית מרכז עתירה מנהלית נגד משרד הביטחון, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה והמשרד להגנת הסביבה ובו הם טוענים שמפות הרעש של משרד הביטחון ולמרות דרישות חוזרות הוא מסרב לעדכן אותן. "תחת מעטה אפוף מסתורין ועל ידי 'קידוש' הביטחון, משרד הביטחון מונע הקמת שכונת מגורים... כאילו היו אלה ימי ראשית תקופת המדינה ועשוריה המוקדמים", הם כותבים בעתירתם.

"עושים צחוק מהעירייה"

קרקע "המריבה" היא קרקע חקלאית בשטח של 850 דונם בדרום רחובות. היא סמוכה לשכונת המגורים "רחובות החדשה" שהקימה חברת אזורים לשכונת הווילות "חבצלת". בעתירה שהוגשה לבית המשפט, באמצעות עו"ד אמיר זנדר, כותבים בעלי הקרקע, חלקם ניצולי שואה מבוגרים, כי רכשו את הקרקעות בשנות ה-70.

לאורך השנים קודמה על הקרקע תוכנית להקמת 2,176 יחידות דיור בתמיכת עיריית רחובות והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אלא שבשנים האחרונות התוכנית נדחתה על ידי הוועדה המחוזית בגלל עמדת משרד הביטחון, ולפי לא ניתן להקים את השכונה בגלל רעש המטוסים משדה התעופה הצבאי הסמוך תל נוף.

עוד טוענים בעלי הקרקע כי הנחיות המשרד להגנת הסביבה אוסרות על הקמת דירות מגורים במקום בהסתמך על מפות רעש משנת 1994 שהציג לו בעבר משרד הביטחון, וזאת אף שמספר המטוסים בבסיס הצבאי והיקפי הרעש פחתו.

בדיון שהתקיים באוקטובר 2011 בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, טען ראש עיריית רחובות רחמים מלול לנציגי משרדי הממשלה כי אם היו מסתמכים על מפת הרעש הישנה, לא ניתן היה לבנות כמעט בכל העיר, למעט בבית הקברות.

נציג משרד הביטחון בדיון, רס"ן אסף גולדפרב, הבהיר אז כי כבר הוקצה תקציב לבדיקה ועדכון מפות הרעש במקום, והוועדה המחוזית הורתה למשרד הביטחון לסיים את הבדיקות עד מאי 2012, אולם בעתירתם, טוענים בעלי הקרקע כי עד היום לא הציג משרד הביטחון ממצאים עדכניים של בדיקה כזאת.

העותרים מציינים כי משרד הביטחון לא נענה גם לפניית השר להגנת הסביבה לשעבר גלעד ארדן מנובמבר 2011 לשר הביטחון אז אהוד ברק בעניין עיכוב התוכנית. "מגבלות הרעש מפעילות הבסיס נקבעו לפני כמעט שני עשורים והתייחסו לתבנית תפעול של הבסיס כפי שהייתה ידועה באותה עת. מאז ועד היום לא ערך הצבא בחינה מחודשת של הצרכים והאפשרויות לצמצם ככל הניתן את חותם הרעש של הבסיס והמגבלות שהוא מטיל", כתב.

עוד נטען בעתירה כי הוועדה המחוזית התעלמה מחוות דעת שבידי העותרים ולפיה רמת הרעש במקום נמצאת מתחת לרף המותר. חוות הדעת, כותבים העותרים, ניתנה על ידי חברת אקו הנדסה סביבה ואקוסטיקה, בראשות מומחה האקוסטיקה אנג' יורם קדמן, והוועדה עודכנה עליה בדיון שהתקיים במאי 2013.

באותו דיון הביע מלול זעם על התנהלות הוועדה וכניעתה ללחצי משרד הביטחון, שהיה אמור לסיים את בדיקות הרעש עד מאי 2012. "משרד הביטחון, שר הביטחון ומנכ"ל משרד הביטחון עושים צחוק מהמשרד להגנת הסביבה ומעיריית רחובות", אמר בדיון, "אי אפשר לעכב בהינף גרזן של רס"ן המורה לוועדה המחוזית להסיר תוכנית מסדר היום. זו תוכנית שמתגלגלת כבר 30 שנה וכל פעם ופעם הונף וירד הגרזן. זה קידום של יחידות דיור בארץ? תוכנית שתקועה 30 שנה? אתם רוצים לחנוק את כל העיר רחובות.

"אין לנו היום יותר מלאי של יחידות דיור לבנות כי אתם מעכבים אותנו במאות ואלפי יחידות דיור, לא רק כאן אלא בכל רחבי העיר. די לנו להתגלגל במסדרונות שלכם כאילו אנחנו מתחננים על נפשנו להוסיף יחידות דיור בעיר רחובות, זה צריך להיות הנושא שמטריד אתכם הכי הרבה, איך מורידים את מחירי הדיור ולא איך מאמירים אותם".

רס"ן גולדפרב הודה שמספר הטיסות מבסיס תל נוף פחת, אך התייחס גם לחשיבות הבסיס בעת חירום: "חיל האוויר צמצם באופן משמעותי פעילות שגרתית במחנה עד כמה שאפשר והעביר טיייסות", אמר בדיון, "עם זאת, זה לא אומר שהצורך לא קיים. היחידות עדיין נמצאות במצב של הזנק מהמחנה הזה. צמצום טייסות בא לאפשר לתושבים את שגרת החיים הכי מיטבית שאפשר, אבל כשחיל האוויר משמר מגבלות הוא משמר אותם למצבי חירום. גם מי שקנו את הקרקעות החקלאיות ידעו שקנו אותם ליד שדה תעופה".

מצטערים, לא נוכל לעדכן את המפות

בסוף אותו דיון החליטה הוועדה המחוזית שלא להפקיד תוכנית להקמת יחידות דיור במקום, אלא לאפשר לעירייה לגבש תוכנית חדשה לאזור תעסוקה - ייעוד שלעירייה, לדבריה, אין צורך בו. זו, אגב, אמירה נדירה מפי ראשי ערים, שמעוניינים בדרך כלל בהקמת אזורי תעסוקה מניבי ארנונה גבוהה.

בינואר 2014 פנה עו"ד זנדר, המייצג את בעלי הקרקע, למנכ"ל משרד הביטחון בבקשה כי יורה לגורמי המשרד לסיים את העבודה ולעדכן את מפות הרעש. בחודש מאי השיבה היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד דניאלה המר, כי סיכום העבודה אינו אפשרי בעת הזאת בשל "שיקולים מבצעיים שטרם הוכרעו הנוגעים לפריסת כוחות הבסיס".

בעקבות התשובה, עתרו בעלי הקרקע לבית המשפט. "תחת מעטה אפוף מסתורין ועל ידי 'קידוש' הביטחון, מונע משרד הביטחון במחדלו הקמת שכונת מגורים בהיקף שך 2,176 יחידות דיור בעיר רחובות כאילו היו אלה ימי ראשית תקופת המדינה ועשוריה המוקדמים", כתבו העותרים ובהמשך הביעו תמיהה על שכונות אחרות שכן נבנו באזור.

הם מציינים למשל את העובדה שב-2001 אישרה הוועדה המחוזית הפקדת תוכנת להקמת 200 יחידות בקיבוץ גבעת ברנר, הסמוך יותר מהקרקע המדוברת לבסיס תל נוף. בעתירה נטען כי אישור התוכנית אז נסמך על עמדת רמ"ט חיל האוויר ולפיה בין השנים 2002-2005 צפויה הפחתה כללית של חשיפה לרעש כתוצאה מהוצאת טייסות.

לטענת בעלי הקרקע, חרף התחייבות משרד הביטחון ולמרות דרישות חוזרות ונשנות שהמשרד יעדכן את מפות הרעש, הוא לא עשה זאת עד היום, ולכן הם דורשים מבית המשפט להורות למשרד לעדכן אותן ולהציגן לוועדות התכנון.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מגבלת הבנייה במקרה המדובר נובעת מהגדרת תקנות המשרד להגנת הסביבה, שקובעות את רמות הרעש המותר באזורי מגורים שונים. צה*ל ומשרד הביטחון עושים ויעשו ככל יכולתם להפחתה של מטרד הרעש, וזאת במסגרת האילוצים המבצעיים של חיל האוויר".

עוד כתבות

העיירה לה אורטבה/ צילום: איור: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

אי של הפתעות: טנריף הוא לא רק יעד של בטן-גב

לטנריף יצא שם של "יעד בטן-גב", אבל זה יהיה בזבוז משווע, כי יש בו הרבה יותר: נופים מסעירים, לועות געשיים, נתיב נדידה של דולפינים ולווייתנים, כפרים קטנים וצבעוניים ואפילו פירמידות מסתוריות, שלא ברור מי בנה אותן

פרופ' סנג'איי סוברהמניאם ופרופ' קנת' פומרנץ / צילום: ענבל מרמרי, Shutterstock

ההיסטוריה לא כמו שלימדו אותנו: הכירו את החוקרים שקוראים אחרת את אירועי העבר

זה רק מקרה שמהפכת הקיטור התרחשה במערב, וההתעשרות האירופית בכלל התאפשרה הודות לסין ● פרופ' קנת' פומרנץ ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם, זוכי פרס דן דוד לשנת 2019, מבקשים לספר את ההיסטוריה מזווית אחרת, וטוענים שמה שחשבנו על חלוקת העושר, הטכנולוגיה וההשפעה בעולם פשוט לא נכון

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

על נבחר הציבור שהודר מהפגנה כדי לא להפחיד מצביעי ימין

בימים האחרונים התנהלו מאבקי כוח בין בכירים ב"כחול לבן" על רשימת הדוברים שינאמו הערב בהפגנה נגד חוק החסינות ופסגת ההתגברות ● ח"כ איימן עודה, שבהתחלה הוזמן לנאום בעצרת, קיבל בהמשך השבוע ביטול בשל "מחסור במקום" ברשימת הדוברים ● בסופו של דבר לאחר לחצים שהפעילו מפלגות השמאל הציוניות ינאם עודה בהפגנה שתתקיים הערב בכיכר המוזיאון

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

הזיהום והקרב על הנראטיב: היום שאחרי דליפת הגז הגדולה בחיפה

הפעם זה היה כמעט: כמויות גדולות של גז דלפו בצומת מרכזי בחיפה, בסמוך לתחנות דלק, והמקום נחסם ליומיים ● סיור בשטח מגלה שכל צד מעוות את המציאות: במפעלים טוענים שהם פועלים לפי תקנים מחמירים, והארגונים הירוקים טוענים שהם ממשיכים לפגוע בבריאות הציבור ● אבל גם התוכנית לפינוי התעשייה מהאזור לא מבטיחה עתיד ירוק לחיפה

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

עדכון תוכנה: מה עתיד המחשוב ענן, השכר ב-IT והביקושים

בעולם דיגיטלי שבו החדשנות נמדדת במונחים יומיומיים, ואיום הסייבר מרחף מעל, צורכי המחשוב של ארגונים ולקוחות משתנים בקצב מסחרר ● חברות ה-IT, בהתאם, משנות ומחדשות כל הזמן - מגמה שבאה לידי ביטוי בתחום הענן, באספקת טכנולוגיה לענף הפיננסים ובכניסה לפעילויות באמצעות מיזוגים ורכישות

אורי פדרמן / צילום: איל יצהר

"אבא שאל אם התפקיד לא יהיה אינטנסיבי מדי בשבילי"

הפורטפוליו של אורי פדרמן, 35, בעלים ומנכ"ל לנדוור ● "היה ברור לי שאני נכנס לעסקים, למרות שלא דיברו איתי על זה"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

המו"מ הקואליציוני: אף מפלגה לא חתמה על הסכם עם הליכוד עד כה

בציר שבין יהדות התורה לליברמן, הויכוח על חוק הגיוס ממשיך לשמש כסמל לאופי הוויכוח ● אתמול עד שעת לילה מאוחרת ניסה ראש הממשלה לפתור את הסבך, כאשר עבר בשלב זה לניסיון לחפש רוב קואליציוני לחוק פיזור הכנסת ויציאה לבחירות חוזרות ● ליברמן לליכוד: "אל תחפשו מתחת לפנס"

אווירת רמאדן / צילום: יותם יעקובסון

לילות רמדאן: בואו לגלות את הרחוב המוסלמי המקומי

טיולי רמדאן נערכים בימים אלה בכפרים ובערים מוסלמיות ברחבי הארץ, וחשים את הדופק הלא מוכר של הרחוב המוסלמי ● מבקרים במסגדים, בשווקים ובבתים פתוחים

עירית לינור ובני ציפר / צילום: איל יצהר

כן לאקדחים, לא לבג"ץ: רוחות של שינוי בכנס השמרנות הישראלית הראשון

הרבה גברים חמושים, מעט נשים, הרבה דיבורים על דיקטטורת בג"ץ, שוק חופשי והאיום האסלאמי על אירופה, מעט התייחסות להפלות ואבולוציה ● יום בכנס השמרנות הישראלית הראשון

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

המשקיעים שלא נותנים לנתונים להפריע להם: המניפולציה האדירה שמניעה את וול סטריט

אוסף של נתונים פיננסיים וריאליים משקפים האטה שהולכת ומתחזקת במשק האמריקאי, אז למה שוק המניות בכל זאת ממשיך לעלות, מי הם הקונים, ומה יקרה כשהמציאות תטפח על פניהם והם ייאלצו להפסיק?

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נתניהו בחפ"ק השריפות: קיבלנו סיוע ממצרים והצעה לסיוע מהפלסטינים

ראש הממשלה: "המשימות שלנו הם קודם כל הצלת חיים. זה אומר שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם, וזה דבר קשה מאוד וקורע לב אבל הדבר נדרש"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

החיים שלפני המוות: למה אתם מלמדים את הילדים שטוב למות?

לפנות בוקר, בדרך למסיבה, הבנתי שאין שום דרך לעקוף את הבִּיצה. היא גדולה מדי, חייבים לעבור דרכה

צילום: אלבום פרטי

צפון אמריקה בסטיישן: היצרים האפלים בעבעו כל הדרך למונטריי

הדרך למונטריי נראתה מושלמת בדיוק כמו החיים של ניקול קידמן בסדרת הטלוויזיה של HBO ● אלא שמתחת לפני השטח, הרוחות לא היו רגועות

שר התחבורה ישראל כ"ץ ועובדים סינים בפרויקט הרכבת הקלה./ צילום: רויטרס

לא רק סין וארה"ב: כך הולכת ישראל ונשאבת לתוך מלחמת הסחר

ישראל היא זירה משנית וזניחה במאבק הגלובלי הנוכחי בין ארה"ב לסין ומנסה בכל כוחה להישאר כזו, אף שלאחרונה הלחץ האמריקאי מתחיל להשפיע גם עלינו ● וגם: מה הוביל את דירקטוריון חברת החשמל לחתום ויתור על חוב של 2.3 מיליארד דולר שנפסק לטובתה בבוררות בשווייץ ● פרשנות

גארת בייל, ריאל מדריד / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השתתפות בליגת האלופות מניבה, אבל אפשר גם בלעדיה

דוח חדש של גוף המחקר CIES שופך אור על מצבו הפיננסי של הכדורגל האירופי • ליגת האלופות אומנם הפכה למפעל הצומח ביותר בעשור האחרון, אבל 90% מהכנסות רוב המועדונים הגדולים מגיעים ממקורות אחרים • אז למה בכל זאת הם משלמים מאות מיליונים על שחקנים כדי להשתתף בה?

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים

אובך באילת / צילום: רשות שדות התעופה

שיא צריכת חשמל בימי שישי נשבר היום בצהריים

אחרי שבקיץ נשבר השיא לקיץ (12,921 מגה וואט) ובחורף נשבר השיא עד כה, היום בצהריים נשבר שיא הצריכה לחודש מאי ושיא הצריכה לימי שישי בכלל - צריכת החשמל הגיעה ל-12,036 מגה-וואט

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

משבר במו"מ הקואליציוני: מסתמן שליברמן לא ייכנס לממשלה

(עדכון) ● ליברמן מסרב לפשרות בנוגע לחוק הגיוס וכרגע נראה שהוא מחוץ לממשלה ● נתניהו יתקשה להקים קואליציה של 60 ח"כים

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

עו"ד תומר מוסקוביץ’ / צילום: יונתן בלום

"אנחנו לא מדינה בחובות. מרבית התיקים בהוצאה לפועל נפתחו על חוב של פחות מעשרת אלפים שקל"

מנהל רשות האכיפה והגבייה, עו"ד תומר מוסקוביץ', כמו שלא היכרתם ● על הילדות בירושלים ("כבר בגיל 5 היה בי איזה משפטן"), על הבחירה במשפטים ועל הטענות שישראל הפכה ל"גן עדן לחייבים": "אנחנו מדינה שגובה חובות תוך שמירה על כבוד האדם. הסתבר לנו שבאמצעות 'גבייה רכה' אנו גובים יותר כסף מאשר אם נסגור לחייב את חשבון הבנק או נעקל רכוש"