גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד הביטחון מונע בניית יותר מ-2,000 דירות ברחובות

הסיבה להתנגדות: רמות רעש המטוסים מתל נוף ■ בעלי הקרקע לביהמ"ש: המשרד נדרש לעדכן את מפות הרעש שלו מ-1994, אבל הוא מסרב לעשות זאת ■ השאלה הלא-פתורה: איך זה שתוכניות אחרות באזור דווקא אושרו?

הקרקע ברחובות / צילום: באדיבות בעלי הקרקע
הקרקע ברחובות / צילום: באדיבות בעלי הקרקע

מצוקת דיור? צעדים לפתרון המצב? במשרד הביטחון לא ממהרים לשחרר קרקע למגורים. כבר שנים שהוא מונע את הקמתה של שכונת מגורים בדרום רחובות, שאמורים להיבנות בה יותר מ-2,000 יחידות דיור. הפרויקט זכה לתמיכה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אבל משרד הביטחון מתנגד. הסיבה: רעש שנגרם מהמטוסים בבסיס תל נוף הסמוך. אלא שההתנגדות הזאת מעוררת תהיות, מאחר שבדיוק באותו אזור כבר יש שכונות מגורים.

לבעלי הקרקע נמאס לחכות ובאחרונה הגישו לבית המשפט המחוזית מרכז עתירה מנהלית נגד משרד הביטחון, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה והמשרד להגנת הסביבה ובו הם טוענים שמפות הרעש של משרד הביטחון ולמרות דרישות חוזרות הוא מסרב לעדכן אותן. "תחת מעטה אפוף מסתורין ועל ידי 'קידוש' הביטחון, משרד הביטחון מונע הקמת שכונת מגורים... כאילו היו אלה ימי ראשית תקופת המדינה ועשוריה המוקדמים", הם כותבים בעתירתם.

"עושים צחוק מהעירייה"

קרקע "המריבה" היא קרקע חקלאית בשטח של 850 דונם בדרום רחובות. היא סמוכה לשכונת המגורים "רחובות החדשה" שהקימה חברת אזורים לשכונת הווילות "חבצלת". בעתירה שהוגשה לבית המשפט, באמצעות עו"ד אמיר זנדר, כותבים בעלי הקרקע, חלקם ניצולי שואה מבוגרים, כי רכשו את הקרקעות בשנות ה-70.

לאורך השנים קודמה על הקרקע תוכנית להקמת 2,176 יחידות דיור בתמיכת עיריית רחובות והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אלא שבשנים האחרונות התוכנית נדחתה על ידי הוועדה המחוזית בגלל עמדת משרד הביטחון, ולפי לא ניתן להקים את השכונה בגלל רעש המטוסים משדה התעופה הצבאי הסמוך תל נוף.

עוד טוענים בעלי הקרקע כי הנחיות המשרד להגנת הסביבה אוסרות על הקמת דירות מגורים במקום בהסתמך על מפות רעש משנת 1994 שהציג לו בעבר משרד הביטחון, וזאת אף שמספר המטוסים בבסיס הצבאי והיקפי הרעש פחתו.

בדיון שהתקיים באוקטובר 2011 בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, טען ראש עיריית רחובות רחמים מלול לנציגי משרדי הממשלה כי אם היו מסתמכים על מפת הרעש הישנה, לא ניתן היה לבנות כמעט בכל העיר, למעט בבית הקברות.

נציג משרד הביטחון בדיון, רס"ן אסף גולדפרב, הבהיר אז כי כבר הוקצה תקציב לבדיקה ועדכון מפות הרעש במקום, והוועדה המחוזית הורתה למשרד הביטחון לסיים את הבדיקות עד מאי 2012, אולם בעתירתם, טוענים בעלי הקרקע כי עד היום לא הציג משרד הביטחון ממצאים עדכניים של בדיקה כזאת.

העותרים מציינים כי משרד הביטחון לא נענה גם לפניית השר להגנת הסביבה לשעבר גלעד ארדן מנובמבר 2011 לשר הביטחון אז אהוד ברק בעניין עיכוב התוכנית. "מגבלות הרעש מפעילות הבסיס נקבעו לפני כמעט שני עשורים והתייחסו לתבנית תפעול של הבסיס כפי שהייתה ידועה באותה עת. מאז ועד היום לא ערך הצבא בחינה מחודשת של הצרכים והאפשרויות לצמצם ככל הניתן את חותם הרעש של הבסיס והמגבלות שהוא מטיל", כתב.

עוד נטען בעתירה כי הוועדה המחוזית התעלמה מחוות דעת שבידי העותרים ולפיה רמת הרעש במקום נמצאת מתחת לרף המותר. חוות הדעת, כותבים העותרים, ניתנה על ידי חברת אקו הנדסה סביבה ואקוסטיקה, בראשות מומחה האקוסטיקה אנג' יורם קדמן, והוועדה עודכנה עליה בדיון שהתקיים במאי 2013.

באותו דיון הביע מלול זעם על התנהלות הוועדה וכניעתה ללחצי משרד הביטחון, שהיה אמור לסיים את בדיקות הרעש עד מאי 2012. "משרד הביטחון, שר הביטחון ומנכ"ל משרד הביטחון עושים צחוק מהמשרד להגנת הסביבה ומעיריית רחובות", אמר בדיון, "אי אפשר לעכב בהינף גרזן של רס"ן המורה לוועדה המחוזית להסיר תוכנית מסדר היום. זו תוכנית שמתגלגלת כבר 30 שנה וכל פעם ופעם הונף וירד הגרזן. זה קידום של יחידות דיור בארץ? תוכנית שתקועה 30 שנה? אתם רוצים לחנוק את כל העיר רחובות.

"אין לנו היום יותר מלאי של יחידות דיור לבנות כי אתם מעכבים אותנו במאות ואלפי יחידות דיור, לא רק כאן אלא בכל רחבי העיר. די לנו להתגלגל במסדרונות שלכם כאילו אנחנו מתחננים על נפשנו להוסיף יחידות דיור בעיר רחובות, זה צריך להיות הנושא שמטריד אתכם הכי הרבה, איך מורידים את מחירי הדיור ולא איך מאמירים אותם".

רס"ן גולדפרב הודה שמספר הטיסות מבסיס תל נוף פחת, אך התייחס גם לחשיבות הבסיס בעת חירום: "חיל האוויר צמצם באופן משמעותי פעילות שגרתית במחנה עד כמה שאפשר והעביר טיייסות", אמר בדיון, "עם זאת, זה לא אומר שהצורך לא קיים. היחידות עדיין נמצאות במצב של הזנק מהמחנה הזה. צמצום טייסות בא לאפשר לתושבים את שגרת החיים הכי מיטבית שאפשר, אבל כשחיל האוויר משמר מגבלות הוא משמר אותם למצבי חירום. גם מי שקנו את הקרקעות החקלאיות ידעו שקנו אותם ליד שדה תעופה".

מצטערים, לא נוכל לעדכן את המפות

בסוף אותו דיון החליטה הוועדה המחוזית שלא להפקיד תוכנית להקמת יחידות דיור במקום, אלא לאפשר לעירייה לגבש תוכנית חדשה לאזור תעסוקה - ייעוד שלעירייה, לדבריה, אין צורך בו. זו, אגב, אמירה נדירה מפי ראשי ערים, שמעוניינים בדרך כלל בהקמת אזורי תעסוקה מניבי ארנונה גבוהה.

בינואר 2014 פנה עו"ד זנדר, המייצג את בעלי הקרקע, למנכ"ל משרד הביטחון בבקשה כי יורה לגורמי המשרד לסיים את העבודה ולעדכן את מפות הרעש. בחודש מאי השיבה היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד דניאלה המר, כי סיכום העבודה אינו אפשרי בעת הזאת בשל "שיקולים מבצעיים שטרם הוכרעו הנוגעים לפריסת כוחות הבסיס".

בעקבות התשובה, עתרו בעלי הקרקע לבית המשפט. "תחת מעטה אפוף מסתורין ועל ידי 'קידוש' הביטחון, מונע משרד הביטחון במחדלו הקמת שכונת מגורים בהיקף שך 2,176 יחידות דיור בעיר רחובות כאילו היו אלה ימי ראשית תקופת המדינה ועשוריה המוקדמים", כתבו העותרים ובהמשך הביעו תמיהה על שכונות אחרות שכן נבנו באזור.

הם מציינים למשל את העובדה שב-2001 אישרה הוועדה המחוזית הפקדת תוכנת להקמת 200 יחידות בקיבוץ גבעת ברנר, הסמוך יותר מהקרקע המדוברת לבסיס תל נוף. בעתירה נטען כי אישור התוכנית אז נסמך על עמדת רמ"ט חיל האוויר ולפיה בין השנים 2002-2005 צפויה הפחתה כללית של חשיפה לרעש כתוצאה מהוצאת טייסות.

לטענת בעלי הקרקע, חרף התחייבות משרד הביטחון ולמרות דרישות חוזרות ונשנות שהמשרד יעדכן את מפות הרעש, הוא לא עשה זאת עד היום, ולכן הם דורשים מבית המשפט להורות למשרד לעדכן אותן ולהציגן לוועדות התכנון.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מגבלת הבנייה במקרה המדובר נובעת מהגדרת תקנות המשרד להגנת הסביבה, שקובעות את רמות הרעש המותר באזורי מגורים שונים. צה*ל ומשרד הביטחון עושים ויעשו ככל יכולתם להפחתה של מטרד הרעש, וזאת במסגרת האילוצים המבצעיים של חיל האוויר".

עוד כתבות

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות