גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך תוכלו לרכוש מוצרים המיוצרים ביישובי הדרום

מאות מיליוני שקלים הפסידו מפעלים, חקלאים, עסקים, חנויות ובעלי מקצוע בדרום ■ רוצים לסייע להם? כך תוכלו לרכוש מתוצרתם באינטרנט ובירידים במרכז הארץ

מוצרי אנשי הזית / צילום: יחצ
מוצרי אנשי הזית / צילום: יחצ

"צוק איתן" והנזקים הכלכליים של העסקים בישראל בכלל והעסקים מהדרום בפרט גדלים מיום ליום. לפי אגף למחקר כלכלי בהתאחדות התעשיינים, הנזק הכלכלי המצטבר למפעלי התעשייה בכל אזורי הארץ הנמצאים תחת איום הטילים עמד אחרי 14 ימי לחימה כ-580 מיליון שקל, כאשר לפי ההערכות, מפעלי הדרום כולל עוטף עזה ניזוקו ב-235 מיליון שקל. שיעורי הפגיעה ברווח של מפעלי הדרום נאמדים ב-30%.

במילים אחרות, זו השעה לפרגן לעסקים ישראלים תוך דגש על עסקים מהדרום.

כבר כעת, בדומה למבצעים מן העבר, נערכים ירידים במרכז הארץ, שבהם מוזמנים עסקים מהדרום למכור את מרכולתם: במודיעין נערך לפני שבוע יריד מכירה של חקלאים מהדרום, וברעננה התקיים יריד נוסף. אל נמל יפו הוזמנו בעלי עסקים מהדרום למכירה ישירה של מוצריהם - מכירה שתערך גם ביום שישי הקרוב.

ירידים כאלה מתקיימים באופן נקודתי, אבל אפשר לפרגן גם בלי לצאת מהבית, כלומר בקנייה אינטרנטית של פריטי יצרנים מהדרום.

דרך אחרת היא באמצעות שימת דגש על קניית תוצרת שמיוצרת בארץ ודגש על מפעלי הדרום.

קובי עדני, מנכ"ל חברת ע.ב מסחר בעץ, המייצרת בתי עץ, פרגולות ודקים, יצא בקריאה להעדיף מוצר ישראלי טהור, דווקא בימים אלה: "בימי שגרה קיימת תחרות כלכלית בריאה בין חברות ישראליות הבונות מבנים מעץ לבין חברות המייבאות מוצר מוכן שנבנה בחו"ל. בימים של מלחמה, התחרות קשה בהרבה. כל אחד יכול לתרום את חלקו לכלכלת הדרום, כשניתן להזמין שירותים ועבודות מחברות שממוקמות בדרום. קיבלנו ביטולים/דחיות עבודה מלקוחות מהדרום המופגז, אך אנו עושים להמשיך ולהעסיק את כל צוותי העבודה שלנו".

גם חנויות אופנה ועיצוב הממוקמות בדרום יצאו בקריאה המזמינה את תושבי המרכז לתת גיחה ולרכוש בהן. בסניפי רשתות הממוקמים בדרום (דוגמת הוניגמן) ניתנות הנחות סוף העונה עמוקות יותר, ולא רק ביישובים הדרומיים: מפעלים מהדרום מציעים הנחות על מוצריהם בתקווה להגביר את קצב המכירות: ההנחות תקפות להזמנות בסניפים הממוקמים ברחבי הארץ.

לדוגמה, הרשת מטבחי דקור, שמפעלה ממוקם בקריית גת, מעניקה מדיח כלים או כיור ברז ברכישת מטבח. חברת הדלתות רשפים, הממוקמת באשקלון, מציעה 15% על כל מוצריה ועוד.

בדף הפייסבוק "גם אני קונה בדרום" מפרסמים יוצרים מהדרום את מוצריהם, שאת חלקם ניתן לרכוש באינטרנט או בטלפון: עיצובים לבית, תכשיטים ועוד. דרך האתר ניתן ליצור קשר עם עסקים מהדרום לטובת ירידים ומכירות באזורים שונים בארץ.

"גלובס" סוקר עוד כמה דרכים לפרגן לעסקים מהדרום גם בקנייה מרחוק:

קניות מזון

* דגים: הודעת וואטסאפ/מייל שרצה בימים אלה מזמינה את הציבור לרכוש דגים מהמגדלים אחים דובקין שממושב תקומה בנגב הצפוני. ההודעה אמנם הופצה בימי עמוד ענן ולפיכך המחירים שמפורטים בה אינם נכונים, אבל המהות תקפה: שיווק דגים לאזור המרכז (רעננה, תל-אביב, הרצליה, מודיעין ועוד) לפי מועדי חלוקה המפורטים באתר: ביום שישי הקרוב, 25.7 תיערך חלוקה בגבעת-שמואל, רעננה, סינמה סיטי ובמתחם הרידינג. החברה מציעה דגים ובשר מוכן לבישול שיובל לנקודות החלוקה במשאיות קירור. לפרטים: www.dubkin.co.il.

* מוצרי מכולת: הודעה אחרת מזמינה את תושבי המרכז להזמין מוצרי מכולות מעסקים פרטיים ובתי עסק דרומיים. הרעיון הוא שמתאגדות כמה משפחות ומתאמות אספקה אחת, ביום שישי בבוקר או במועד אחר. "השבוע עשיתי משלוחים לרעננה, ראשון-לציון, חולון ותל-אביב", מספר מאיר מסס בעלי סופר זול מסס. "ההירתמות של תושבי המרכז מעודדת ומרגשת. באחד המשלוחים החליטו על דעת עצמם הקונים לממן לי את ההוצאות הדלק. זה מרגש ולא מובן מאליו". מסס אינו גובה דמי משלוח. מכולות אחרות עם שירות דומה: סופר יעקב כהן, מכולת ספי, מכולת אמסלם, סופר צברי, סופר היפר כהן ועוד.

* ירקות: ברשת spices בסניף אפקה בתל-אביב אפשר למצוא מוצרים של חקלאים מהדרום.

* סברס: אפשר גם למקד את תשומת-הלב לתוצרת שבחנויות תוך העדפה לזו שהגיעה מהדרום. לדוגמה, בימים אלה נמכרים מארזים של סברסים צבעוניים ומקולפים של חוות צברי אורלי מרמת הנגב. 15 שקל ל-400 גרם.

שעוני עדי מקבוצת יבנה

המפעל של החברה הישראלית לייצור שעונים ממוקם במועצה אזורית חבל יבנה. כעת מציעה החברה עד 50% הנחה על דגמי שעונים מתוצרת הארץ או שעונים מיובאים. טווח המחירים 350-2,000 שקל. המכירה מתבצעת הנקודות המכירה ודרך אתר החברה: adiwatches.co.il.

דשא מלאכותי

חברת "פשוט ירוק", המשווקת דשא מלאכותי, ממוקמת באשדוד ומנסה לתפקד כשמרבית המנהלים גויסו והמפעל מצוי תחת מתקפת הטילים. ימי הקיץ אמורים להוות את שיא המכירות בגינון ובחיפוי חצרות, וכעת החברה מדווחת על שפל במכירות. במטרה למזער נזקיה מוצעים מבצעים למזמינים: משטח דק לחצר ב-260 שקל למ"ר ללא התקנה (במקום 350 שקל למ"ר), או מחיר הכולל התקנה ב-490 שקל למ"ר (במקום 650 שקל למ"ר). דשא מלאכותי מוצע כעת ב-30 שקל למ"ר במקום ב-110 שקל. לפרטים: pashutyarok.co.il.

הסעדה

ענף ההסעדה, בתי הקפה ובתי האוכל ידע פגיעה קשה, בעיקר בדרום. אפשר למצוא דרך לפרגן גם לשפים שמציעים שירותי קייטרינג ביתר חלקי הארץ.

* השף גיא פרץ: פרץ הוא תשוב הדרום שבבעלותו 3 מסעדות באשדוד ובאשקלון. 3 המסעדות סגורות בימים אלה. בבעלותו של פרץ גם חברת הקייטרינג סילאן, המציע שירותים גם ליישובים בחלקים האחרים של הארץ.

פריטי אמנות ועיצוב הבית

* שופיקה shopicka.com: אתר שופיקה (shopicka.com) הוא בוטיק אינטרנטי המציע מאות פריטי עיצוב של אמנים תושבי הפריפריה. רבים מהם תושבי יישובים מהדרום. "אנחנו נותנים במה לעסקים שלא היו מגיעים בדרך אחרת לסחר אינטרנטי, לרוב מדובר בעסקים שהם של אדם אחד.

המכירה באתר תעזור להם להגדיל את פרנסתם ולקבל חשיפה. אנחנו מתמקדים בשיווק ובמכירה והיוצרים מתפנים לייצר את הכי טוב שיש", מספרת עדי אוראל, מנכ"לית האתר.

כדי לעודד את המכירות, יצא האתר במבצע המעניק 15% הנחה על כל הפריטים באתר ומשלוח חינם. לדוגמה: שטיחי pvc צבעוניים או תמונות מקסימות של המותג אננדה (80-270 שקל), עיצובים מתוקים לחדרי ילדים של המותג גיתוש, אהילים, בתי מזוזה או שלטי דלת (90-340 שקל), מוצרי "אנשי הזית", טחינה, שמני זית, ירקות כבושים, פריטי אופנה ולבוש של המותג שימושיק: שמלות, שרשאות וסיכות ראש (65-230 שקל) ועוד רבים.

ההזמנה מבוצעת דרך האתר, כך שניתן גם לערבב מוצרים של יצרנים שונים.

* מעצבים בעיר: המעצבים במתחם מעצבים בעיר שבירושלים (בתוך בית הקפה נוקטורנו), יארחו ביום שלישי (29 ביולי) מעצבים מהדרום. במתחם פועלים 20 מעצבים מתחומי האופנה, קרמיקה, תכשיטים, עיצוב הבית ועוד, אליהם יחברו מעצבים מהדרום. פרטים בעמוד הפייסבוק של designinthecity.

שרשרת וינטג'/ צילום: יחצ

ירידי יוצרים

* שישי לייב בנמל יפו: הפנינג שישי לייב של נמל יפו, הבנוי מירידים של מעצבים בשילוב של הופעות חיות, הוקדש בשישי האחרון לטובת יוצרים מהדרום, גם בשישי הקרוב צפוי להתקיים יריד דומה. אחת המציגות היא הנטורופתית אורית לוי, שלה קו מוצרי קוסמטיקה טבעית. "זה 3 שבועות שהפרנסה שלי נעצרה כליל", אומרת לוי. "ירידים כאלה מהווים עבורנו כקרש הצלה, כהכוונה היא גם לפנות לערוץ מכירה אינטרנטי".

קו המוצרים החדש של אורית, הידרולה, מבוסס על גידולים של צמחי מרפא אורגניים במערב הנגב והוא כולל אישורי משרד הבריאות). טווח המחירים: 155-245 שקל.

יצרנים דרומיים נוספים כוללים בית קלייה לקפה "דור קפה" מבאר-שבע, מוצרי קונדיטוריה של "ביליס קייק" מבאר-שבע, ודוכן של הרובשקה, בוטיק יש שנייה קהילתי מבאר-שבע ועוד.

* ירידים במקומות עבודה: מיזמים שמתקיימים בחברות (הייטק, תקשורת, טכנולוגיה) משמשים פלטפורמה מכירתית לסוחרים מהדרום באמצעות דוכנים שיוקמו במועדים מסוימים. ביום חמישי לדוגמה תתקיים מכירה במשרדי הוט. בין הדוכנים: מוצרי קונדיטוריה, זרים מתוקים, צעצועים, עבודות יד, מצעים ומגבות ועוד.

לפרטים: דליה לב, 054-2376319

מוצרי הידרולה / צילום: יחצ

חקלאות

זעקת החקלאים, ובעיקר מיישובי הדרום, נשמעה עוד טרם מבצע "צוק איתן". החקלאים טוענים לפערי מחיר מופרזים בין המחיר לצרכן והמחיר שהם מקבלים בעד תוצרתם. מכירות נקודתיות שקמו בעקבות מחאת הפלפלים אפשרו לצרכנים לפרגן ישירות לחקלאים בקנייה ישירה מהם. חלק מהחקלאים משווקים את תוצרתם במכירה מקוונת לקהל הרחב.

* משק חביביאן: המשק, הממוקם במושב הודיה ליד אשקלון, פנה ללקוחותיו השבוע כך: "ימים לא פשוטים עוברים עלינו. המושב שלנו, מופגז והעבודה שלנו מתנהלת בין אזעקה לאזעקה ובין נפילת קאסם אחד לשני. למרות זאת אין באפשרותנו להעתיק את פעילותינו למקום אחר. החקלאות מחברת אותנו לאדמה שלנו בטוב וברע. עבודת השדה היא יומיומית ומחייבת. הירקות ממשיכים לגדול, אנחנו ממשיכים לקטוף אותם, לעשב את הערוגות, לשתול ולזרוע לקראת השבועות והחודשים הקרובים. גם השבוע נשמח לשלוח לכם את הירקות האמיצים ששורדים את המצב הביטחוני ונקווה לימים שקטים".

מדי שבוע מוצעים שני סוגי סלים, קטן וגדול בהתאם לגידולים הטריים. המחירים: 85 שקל לסל קטן המכיל כ-10 גידולים ומתאים בתכולתו לשני אנשים, או סל גדול המכיל כ-13 מיני ירקות ב-110 שקל המתאים ל-3-4 נפשות. דמי המשלוח הם 20 שקל. משלוחים - מערד ועד אזור השרון. להזמנות יש להירשם דרך אתר המשק. לפרטים: Havivian77.com

* משק טבע הבשור: גם התוצרת החקלאית האורגנית של משק טבע הבשור הממוקם, תוכל להגיע עד אליכם: באתר המשק מפורסמת רשימה שבועית של התוצרת ממנה ניתן לבצע הזמנה. סל שבועי מלא ועשיר ב-125 שקל. עוד ניתן להזמין גם מוצרי טיפוח אורגניים, חליטות תה, ריבות ומזון יבש. Teva-habsor.co.il. מינימום הזמנה: 150 שקל.

מוצרי אנשי הזית / צילום: יחצ

עוד כתבות

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

סניף של ארומה אספרסו בר / צילום: יחצ

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● האדם השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול בעקבות כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

במרכז: גרג הגארטי ודניאל פדרסקי מקבלים את הפרס / צילום: AA Hotel and Hospitality Services

רשת פארק פלאזה של אלי פפושדו קיבלה פרס הערכה בבריטניה

פרס ההערכה "קבוצת המלונאות הגדולה בבריטניה" לשנת 2019-2020, שיש המכנים אותו כ"מישלן" של עולם המלונאות, הוענק בחודש שעבר לקבוצת פארק פלאזה הוטל

הזוכים בפרס נובל לכלכלה 2019: אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר  / צילום:  Karin Wesslen/TT News Agency/via REUTERS

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: שלושה חוקרים בתחום העוני העולמי

החוקרים אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר הם שלושת הזוכים בפרס ● דופלו היא האישה השנייה שזכתה בתולדות הפרס, והיא נשואה לזוכה שלצידה, באנרג'י ● הפרס הנחשק בתחום הכלכלה חגג יובל השנה, אחרי שב-1969 הוא הוענק לראשונה

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם, במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אולם ההגדרה איננה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

חן ליכטנשטיין, מנכל אדמה / צילום: תמר מצפי

אדמה צופה צמיחה חד-ספרתית בהכנסות הרבעון השלישי חרף תנאי שוק קשים; הרווח קוזז ע"י הוצאות מימון גבוהות

יצרנית מוצרי ההדברה לחקלאות הנמצאת בשליטת כמצ'יינה הסינית צופה כי בשורה התחתונה ינוע הרווח הנקי המתואם ברבעון השלישי של 2019 בין צמיחה של 7.5% לירידה של 12.5% ● המניה זינקה בכ-55% בשלושת החודשים הראשונים השנה, אך מאז שינתה כיוון ומחקה כמעט את מלוא העלייה

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

הפגנה נגד הפשיעה והאלימות בחברה הערבית /צילום : רויטרס

ההשקעה בחברה הערבית תניב תשואה לכל המשק

תוכנית 922 שהקצתה 15 מיליארד שקל לשיפור מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל עומדת לפוג ב-2020 • לאור ההצלחה נדרשת כעת תוכנית המשך • השקעה גדולה במגזר הערבי תניב תשואה לכלל המשק - רק צריך לגלות מנהיגות • "גלובס" מנתח את דרישות המגזר הערבי

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה