גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את דאע"ש, ארגון הטרור הרצחני ביותר בעולם

ארגון דאע"ש מבקש להחזיר את העולם האסלמי למאה ה-7, ונוקט בשיטות אכזריות במיוחד בדרך למטרה: אנשיו יורים באנשים באמצע הרחוב, אונסים, כורתים ראשים ומפוצצים מונומנטים היסטוריים

דאע"ש / צילום: רויטרס
דאע"ש / צילום: רויטרס

עריפת ראשי מתנגדים, כריתת ידיו של אדם ש"העז" לעשן סיגריה או אביון שגנב תפוח עץ, אונס נשים, ירי בכיכר העיר על אישה שחשפה קצוות שערה, שריפת בגדי נשים שהוצגו בחלון הראווה של חנות בגדים, הרס והשחתת מבני תרבות ומונומנטים היסטוריים, שוד בנקים וכספות פרטיות, השתלטות על בארות נפט, תשתיות תקשורת ומקורות כלכליים של המדינה תוך רצח, ביזה והטלת אימה בתושבים - דמיינו את כל הדברים הללו מתרחשים ברצועת עזה, מרחק נגיעה מערים ומיישובים ישראליים. עכשיו דמיינו את האנשים האלה נכנסים למנהרות בעזה ויוצאים מהם בשטחי קיבוץ ישראלי, מטר מחדר האוכל או חדר הילדים, עומדים פנים מול פנים מול "הכופר הציוני" כשבידם נשק אוטומטי ועיניהם יוקדות משנאה.

בימים אלה, בשעה שישראל מתמודדת במערכה קשה מול חמאס וסופגת אבדות קשות בנפש, מתחזק ברקע אויב חדש, אכזרי, קיצוני יותר, מפחיד יותר, שמעוניין ליצור את העולם האסלאמי האידיאלי הטהור בכל המזרח התיכון (לכל הפחות), וגם בישראל.

האויב הזה הוא הארגון שהפך לשם הכי חם בימים אלה בעולם האסלאמי - ארגון דאע"ש. פירוש שמו הוא "אלדולה אלאסלאמיה פי אלעראק ואלשאם", ובעברית: המדינה האסלאמית בעיראק ובלבנט. אותו לבנט שאליו מתייחס השם, כולל גם את ישראל (ראו מסגרת).

כמי שמורגלים בחיים בצד קיצוניות אסלאמית, נדמה שעוד ארגון קיצוני לא אמור להפחיד אותנו, אך נוכח המציאות שמציירים מזרחנים ובכירים לשעבר באמ"ן, ודמות הארגון האכזרי התורן, קשה להיוותר אדישים. הארגון, שבראשו עומד כיום אבו-בכר אלבגדאדי (שכבר זכה לכינוי "האיש המסוכן בעולם"), שולט ביד קשה בערים שונות בעיראק ובסוריה, ויש לו בסיס גם בתימן. שיטות הפעולה שלו כה קיצוניות עד כי גם אל-קאעידה פלטו אותו משורותיהם. לדברי ד"ר אל"מ (מיל.) משה אלעד, מומחה לסכסוך הישראלי-פלסטיני ממכללת גליל מערבי, ומי שבעבר שימש בתפקידים בכירים בשטחים בצבא, "מדובר בארגון ג'יהאד סלאפי שנולד בסוף מלחמת האזרחים בעיראק, ומשנת 2004 הוא השתייך לאל-קאעידה, אך בשלב מסוים אל-קאעידה פלטו אותו, כי הוא ארגון מאוד קיצוני ומאוד אכזרי ואל-קאעידה ראה בו סכנה. המטרה של דאע"ש היא להקים מדינה אסלאמית בעיראק ובסוריה הגדולה, וכל האמצעים כשרים. אם בדרך צריך להרוג את רוב אזרחי הערים שנכבשות, זה מה שיהיה".

בין היתר, כבש דאע"ש את רוב שטחה של העיר מוסול, העיר הגדולה ביותר בצפון עיראק, והעיר תכרית. בנוסף, על פי פרסומים שונים שולט דאע"ש כבר על יותר משליש משטחה של סוריה, ובו חלקים גדולים מהעיר א-רקה, עיר מרכזית הממוקמת על הפרת, וחלקים בעיר דיר א-זור.

"חבורות של פרחחים"

ד"ר אל"מ אלעד מתאר את המציאות שחווים כיום תושבי ערים בעיראק ובסוריה, שנשלטות על ידי הארגון: "הם יורים באנשים באמצע הרחוב, אונסים, כורתים ראשים. אם אדם לא מוכן לתת להם משהו, הם יורים בו ברחוב או עורפים את ראשו, מביאים את ראשו למשפחה שלו ואומרים להם: 'שלמו לנו עכשיו, אחרת גם הראשים שלכם יהיו כאן'. הם עושים דברים שהדעת לא יכולה לתפוס".

לדבריו, אל-קאעידה, שאינו נתפס - בלשון המעטה - כארגון הומניטרי וסלחן, לא נמצא באותה סקלת אכזריות. "אל-קאעידה לא רוצה להיתפס היום כארגון של מרצחים. הוא רוצה להיתפס כארגון אידיאולוגי נקי, לכן הוא זרק אותם. דאע"ש מורכבת מחבורות של פרחחים, שאלמלא הם התעסקו עם דת, עם הארגון הזה שכביכול הוא ג'יהדיסטי, אז יכלו באותה מידה להיות שודדים, פיראטים או סתם פרחחי רחוב. אלה קבוצות אוכלוסייה מאוד מאוד קשות, שההתנהגות שלהן איומה, חסרת מוסר וחסרת ערך לחיי אדם, והכול בשם הדת לכאורה. מדובר בארגון שמורכב מערב רב של אספסופים, כולל אספסוף אמריקאי לא גדול, של כמה אלפי אמריקאים שהם משלמים להם, חבורות אופנוענים כאלה שמנבלים את הפה והצטרפו לג'יהדיסטים. שמעתי אותם כמה פעמים בהקלטות במהלך הקריירה שלי, וזה פשוט מחריד לראות מי הגיע לשם, ממש עבריינים לשעבר הצטרפו אל המוסלמים האלה".

גם סא"ל במיל' מרדכי (מוטי) קידר, לשעבר בכיר באמ"ן וכיום מזרחן ומרצה במחלקה לערבית ומזרח תיכון באוניברסיטת בר אילן, מציג תמונה של ארגון שמנסה להחזיר את העולם אחורה בזמן, תוך שימוש בטרור ובהפחדה. "דאע"ש בקטע של יישום השריעה (הדין הדתי האסלאמי) באופן הכי דווקני שיש והכי קיצוני שלה", הוא אומר, "הם הולכים חמושים ברחובות של הערים שהם מנהלים, ודורשים מחנויות בגדי נשים שלא יציגו בחלון ראווה אף בגד, גם לא חולצות ושמלות צנועות. המקסימום שמותר להציג זה שלט עם הכיתוב 'בגדי נשים'. הסחורה צריכה להיות במגירות ורק אם אישה רוצה לקנות חולצה שיוציאו לה".

הארגון מתנגד גם לצריכת סמים ואלכוהול, אך באותה נשימה אוסר עישון סיגריות רגילות וטבק. סא"ל במיל' קידר: "יש להם כמובן תפיסה קיצונית בכל הנוגע להתמכרויות, וסיגריות זה סמים מבחינתם. הם שורפים את כל הסחורה שנתפסת בכיכר העיר והם לא מראים את זה תמיד, אבל הם הורגים את כל מי שנתפס משתמש. עישון שווה גזר דין מוות. הם אוסרים משחקי מזל, מחרימים קלפים ושש-בש וכל המשחקים שעובדים עם קוביות, כי קוביות זה מזל. בסרטים שהם מוציאים עכשיו הם פחות מתרברבים בהרג שהם זורעים, אבל את האמת עליהם אפשר לראות בסרטים שפרסמו בתחילת דרכם, שם הפגינו את כל דרכי ההרג, והראו איך הם ממש יורים באנשים סתם ברחוב כיוון שהם חשבו שהם שיעים, או משספים גרונות של בוגדים".

יורם שוייצר, ראש התוכנית "טרור ומלחמה בעצימות נמוכה" במכון למחקרי ביטחון לאומי ולשעבר יועץ לאסטרטגיות לוחמה בטרור למשרד ראש הממשלה ולמשרד הביטחון, מבהיר כי "אסטרטגיית הפעולה של דאע"ש גוזרת בעצם השתלטות על שטח, שימוש במורא והטלת אימה כדי להמשיך לשלוט. הם מוציאים להורג אנשים בפומבי כאסטרטגיית הפחדה, מחילים את שלטון האסלאם ההלכתי על הנשלטים - לנשים אסור ללכת בלי ליווי, הן הולכות עם כיסוי ראש וגוף מלאים, אסור לשמוע מוזיקה, אסור לשחק כדורגל - הם מפוצצים מונומנטים היסטוריים, כרגע של השיעים בעיקר, כי בשיעים הם רואים כופרים גדולים יותר מאשר היהודים והנוצרים, ומשתמשים ע"י הפחדה באנשי הממשל המקומי כדי לקיים ממשל תקין לכאורה. לאנשי הממשל הם מציעים לפעול איתם ולקבל משכורת או למות, וכך הם מצליחים לקיים איזה סוג של ממשל שכאילו ממשיך את הממשל הקודם, כשהאסטרטגיה שלהם היא אסטרטגיה של הפחדה והרתעה".

"שן תחת שן, עין תחת עין"

השאיפה של דאע"ש דומה לשאיפות של כל ארגון ג'יהאדיסטי אסלאמי אחר - להפוך את העולם כולו לאסלאמי, טהור, חף מכל סממן של הקדמה או המערב. אלא שבדאע"ש בחרו את התוואי הקיצוני ביותר של האידיאולוגיה הזאת.

אלוף במיל' עמוס ידלין, לשעבר ראש אגף המודיעין (אמ"ן) בצה"ל וכיום ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, מגדיר את דאע"ש "ארגון אסלאמיסטי קיצוני ביותר". לדבריו, "בראיית עולמם, הסדר העולמי הנוכחי, שבו נחלקת המפה לפי מדינות ריבוניות, הוא תוצר של כפייה מערבית על ציביליזציה אסלאמית עתיקה. באופן פרקטי, הם שואפים לבטל גבולות בין מדינות מוסלמיות ולחזור לשלטון הח'ליפות (מנהיגים דתיים) בכל האזור שיונהג לפי חוקי השריעה. במקרה של הגבול הסורי-עיראקי הם הצליחו, וביטלו הלכה למעשה את ריבונות המדינות באזורים אלה. שיטות הלחימה שלהם אכזריות ביותר וכוללות עריפת ראשים, הוצאות המוניות להורג והרג חסר אבחנה של אזרחים. אף כי דאע"ש ארגון קטן, הם זכו לסיוע מסוים מצד השבטים הסונים באזורים שבו הם פועלים, ונחלו הצלחות צבאיות משמעותיות ובתוכן כיבוש ערים מרכזיות בעיראק".

אל"מ במיל' אלעד מוסיף כי "האידיאולוגיה שלהם זאת התפיסה האסלאמית הטהורה, ללא מתינות. רוב הארגונים של האחים המוסלמים אומרים שבסופו של דבר העולם יצטרך להיות אסלאמי שפועל עפ"י השריעה, ההלכה, ויהיה בו ח'ליף (מנהיג דתי), שהיהודים והנוצרים יצטרכו להחליט אם לציית לו ולהיות אזרחים סוג ב' או למות. וכמובן אם השריעה פועלת, אז החוקים שיהיו זה שן תחת שן, עין תחת עין, כורתים יד למי שגונב תפוח וכדומה".

לדברי סא"ל במיל' קידר, "מדובר ברצון של הארגון להחזיר את מדינות האסלאם למאה ה-7, לתקופה הטהורה, הצרופה של האסלאם, לפני שחדרו לתוכו כל החידושים השליליים, הן מתרבות המערב והן מתרבות העמים הנכבשים כמו הודו, הבודהיסטים, וכל הדברים האחרים שהכניסו לאסלאם כל מיני דברים שליליים מבחינתם".

האידיאולוגיה הזאת, כאמור, לא חדשה. כל ארגון טרור מחזיק בה, אז למה דאע"ש מובדל מהארגונים הפועלים לצדו? דרך היישום האכזרית כאמור, והלחץ שלו ליישם את תוכניותיו, הם שמבדילים אותו מאחרים.

"בסופו של דבר אין הבדל עמוק בסיסי עקרוני בין חמאס לבין דאע"ש", מבהיר קידר, "כל ההבדל הוא באמצעים שהם נוקטים כרגע בדרך אל המטרה הסופית. המטרה הסופית של שניהם היא להשליט את האסלאם על כל העולם. זו המטרה של כולם, מהאחים המוסלמים במצרים ועד דאע"ש. השאלה היא עד כמה אצה להם הדרך. לאחים המוסלמים יש קצת יותר סבלנות, הם לא נוקטים אמצעים דרסטיים, הם לא רוצחים בצורה כזאת נוראה ואיומה, לעומת דאע"ש שרוצים אסלאם עכשיו".

שוייצר מבהיר עוד כי "האידיאולוגיה של דאע"ש זהה לאידיאולוגיה של אל-קאעידה, למרות שהם נמצאים איתם בעימות היום. הוויכוח בינם לבין אל-קאעידה הוא על אסטרטגיית הפעולה הקונקרטית, ויש גם ויכוחים על יוקרה ועל עוצמה אישית, ובעצם מאבק על כוח, שנע סביב ההבדלים בגישה של אל-קאעידה שספג סה"כ מעל 25 שנה של עימות, עם התוצאות שלו, ונוטה להיות פרגמטי יותר בהתייחסות שלו לסוגיות שעומדות על הפרק. הארגון 'הצעיר' יותר נוטה להיות פזיז יותר ופחות פרגמטי. אבל גם אל-קאעידה וגם רבים מהארגונים שמשתייכים לג'יהאד העולמי, דבקים במטרתם להקים ח'ליפות אסלאמית עולמית שמתחילה בהקמת ח'ליפות אסלאמית קטנה וסביבה לבנות את העולם המוסלמי שמציית לח'ליף".

יש לדאע"ש כסף ואמצעים

כדי לממש תוכנית שאפתנית כל כך - הכפפת העולם לסדר עולמי חדש-ישן, כנוע ונטול סממנים מערביים מודרניים - צריך כסף. הרבה כסף. ומתברר שלדאע"ש יש. מקורות המימון שלהם מגוונים, החל בתרומות וכלה בשוד ודמי חסות, והם לא בוחלים בשום אמצעי כדי להשיג את מיליוני הדולרים הנדרשים להמשך פעילותם.

האלוף במיל' ידלין מסביר כי "דאע"ש החל באמצעות תמיכה מסוימת מסעודיה, אם כי לא ממקורות רשמיים. עם זאת, יש עצימת עיניים מסוימת מצד בית המלוכה, מכיוון שדאע"ש מדאיגים מאוד את איראן, שהיא הסכנה המרכזית מבחינת הסעודים. מלבד זאת, דאע"ש השתלט על שדות הנפט הסורים, ולאחרונה גם על הבנק המרכזי במוסול, מהערים הגדולות בעיראק".

מאחורי האמירה המרוככת "השתלטו על בנק" מסתתרת מציאות עבריינית הרבה יותר: דאע"ש שודדים כל בנק בכל עיר שהם מגיעים אליה, ולמעשה בוזזים כל מקום שניתן לבזוז, תוך חיסול כל התנגדות בדרך. "חלק מהכספים שדאע"ש לקחה בעיראק הגיעו מגניבות, שוד ומקרי ביזה, ודברים מהסוג הזה, שמאפיינים יותר מאפיה או ארגוני שודדים ולאו דווקא ארגון צבאי או מחתרתי", אומר אל"מ במיל' אלעד, וסא"ל קידר מוסיף כי "ברגע שהם כובשים עיר הם פורצים מיד לכל הבנקים, מרוקנים את כל הכספות, גם האישיות, גונבים תכשיטים שיש בבנקים ובוזזים כל מה שיש בבתי העשירים שהם מסלקים, חוטפים אנשים בשביל לסחוט כופר. אלה כבר פרקטיקות ארוכות בשנים".

לדברי שוייצר, "שוד הבנקים הפך אותם לארגון מהעשירים בעולם. יש להם מיליוני דולרים בידיים. בנוסף, הם השתלטו על מקורות אנרגיה עתירי הכנסה שהם מפעילים, או לפחות גובים את התפוקה שלהם, מאגרי גז ונפט, והם אפילו מוכרים למשטר של אסד את הנפט מהאזורים שהם השתלטו עליהם בסוריה. זה אבסורד שהוא משלם להם למרות שהם נלחמים בו, אבל זה מה שקורה. כך שיש להם הרבה מאוד כסף והרבה מאוד אמצעים".

בין היתר, השתלטו דאע"ש לפני כמה חודשים על שדה נפט במזרח סוריה, וכיום מהווה השדה הזה אחד ממקורות המימון העיקריים שלהם. איך משתלטים על שדה נפט עשיר ומניב, ואף אחד לא עוצר אותך? "הם קודם הורגים אותך ואח"כ שואלים מי היית ומה רצית", אומר סא"ל קידר.

בנוסף, בדומה לארגונים אסלאמיים אחרים ברחבי המזרח התיכון, גם לדאע"ש יש שורת תורמים ונדבנים מרחבי העולם הערבי. "כשמדברים על מימון ארגונים אסלאמיים צריך ללכת אחרי הכסף לאדם אחד, ששמו יוסוף קרדאווי", אומר אל"מ אלעד. "הוא אוסף מימון לכל ארגוני הטרור האסלאמיים. הוא מחלק לכולם ולא מקפח אף אחד. הוא עומד בראש ארגון שנקרא קואליציית הצדקה, 'אינטילף אל-חייר' בערבית, שחולשת על עולם ומלואו. יש לארגון סניפים בכל העולם וזה מקצר תהליכים. למה הוא תומך בכולם? כי הוא מאמין ששילוב כוחות של כל הגופים, אם זה חמאס או התנועה האסלאמית או דאע"ש, יביא לתוצאות הרצויות של השתלטות האסלאם על העולם. הכסף מגיע בעיקר מהשייח קרדאווי, ויש כמובן קבוצות נוספות שמעבירות לדאע"ש תרומות , בין היתר, מקטאר, ערב הסעודית וכוויית, אבל שם התרומה היא על בסיס דמי חסות ברמה לאומית - מאיימים על אנשים כדי שיתרמו. אומרים להם כדאי לכם לתת, והם נותנים כי הם פוחדים. הם אומרים שזה מרצונם, אבל ההערכות הן שמדובר בסחיטה, כי אומרים להם 'אנחנו יכולים להתנכל לכם לצינור גז, או לצינור דלק, וחבל'".

"למעשה", מסביר אלעד, "הם מפחידים לא רק את מי שמתנגד להם, אלא גם את מי שאיתם, והם אכזריים בצורה מטורפת, אכזריות שאין רבה ממנה".

במקביל לכל מקורות המימון הללו, ארגון דאע"ש מצויד כיום בנשק המשוכלל ביותר שקיים, בשווי של מיליוני דולרים, באדיבות ארה"ב. ארה"ב ציידה את צבא עיראק בכלי נשק מסוגים שונים, טילים, מסוקים, רכבי האמר ממוגנים, אך השלל הרב הזה הגיע לידיים הלא נכונות - לדאע"ש.

"הם משתלטים על בסיסים נטושים וכבשו בעיקר מפקדות של הדיביזיה העיראקית שהאמריקאים ציידו, חימשו ואימנו", מסביר סא"ל קידר, "יש להם היום כלי רכב ממוגנים, האמרים וכלי רכב קרביים. במפקדות האלה יש הכול - נשקיות, כלי נשק כבדים, חומרי נפץ וכלים וכל מה שצריך כדי להשמיד את אויבך. יש להם כמות בלתי נדלית של אמצעי לחימה בשווי מיליוני דולרים. החיילים העיראקים ברחו והשאירו הכול מאחור. אף אחד בעיראק לא רוצה למות בשביל המדינה. זה לא כמו אצלנו שהמדינה של החיילים והחיילים של המדינה, וכל אחד נלחם פה בשביל המדינה שלו. זה לא כך בעולם הערבי. המדינה נתפשת כזר, היא נתפשת ככובש, כיצור לא שלנו אלא של האליטה השולטת, השבט השולט".

לסיכום אומר שוייצר, דאע"ש מצוידים היטב כדי לחולל נזק במזרח התיכון. לפעמים הם מצוידים יותר ממה שהם צריכים. "יש בידם כיום אמצעי לחימה מתוחכמים מאוד, שאת חלקם הם לא יודעים בכלל להפעיל. טנקים משוכללים ובעיקר מסוקי אפאצ'י, ואין להם טייסים. יש להם שילוב של אמצעי לחימה מתוחכמים בכמות גדולה, שאותה הם יכולים לשנע לכל מיני אזורי לחימה באזור שלנו, כולל העברה של אמצעי לחימה למורדים בסוריה שמשתייכים למחנה שלהם ולאזורי לחימה אחרים, ובהם סיני, תימן ולוב. זאת בעצם הכוונה הגדולה שלהם".

סך כל הפעולות הצבאיות

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 עולה ב-0.7%, פרוטליקס מזנקת ביותר מ-30%

טבע מזנקת ב-17% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● אנרג'יקס דיווחה על הסכמים לרכישת צבר של עד 5 פרויקטים פוטו-וולטאים בארה"ב בסכום של כ-7.6 מיליון דולר ● גבעות צונחת עקב הארכת הפסקת קידוח מגד

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות קלות; ביוג'ן תגיש לאישור את המוצר לטיפול באלצהיימר

ביוג'ן זינקה בטרום מסחר ב-40% לאחר שעקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון השלישי ● קימברלי קלארק ולוקהיד מרטין העלו את תחזית הרווח למניה ב-2019 ● מקדונלדס יורדת בטרום מסחר לאחר שפיספסה התחזיות ● היום לא מתקיים מסחר ביפן לרגל הכתרת הקיסר נארוהיטו ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים

מניית חברת פתרונות האבטחה קפצה אתמול ב-12.8% לאחר ששני גופי השקעה מניו יורק דיווחו על הגדלת החזקה יחד ל-14.5% ממניותיה ● שני הגופים הודיעו כי הם "מצפים לדיונים עם החברה בהקדם האפשרי"

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית