סיסקו תפטר 300 עובדים בישראל כחלק מהתייעלות עולמית

סיסקו מעסיקה בישראל כ-1,800 עובדים ■ הפיטורים בישראל - כחלק מקיצוץ של החברה העולמית ב-20% מכוח האדם ■ החברה ביצעה בישראל סבב פיטורים גם בסוף 2013, אז היא פיטרה כמה עשרות עובדים

ג`ון צ`יימברס, סיסקו / צלם רויטרס
ג`ון צ`יימברס, סיסקו / צלם רויטרס

ראש השנה הקרוב צפוי להיות מותח במיוחד בקרב עובדי סיסקו בישראל. החברה, בניהולו של ג'ון צ'יימברס, צפויה להודיע מחר בלילה על דוחות הרבעון השני ובמקביל גם על פיטורים רחבי היקף, במסגרתם יפוטרו 20% מכלל העובדים בעולם - כ-300 מתוכם מישראל.

על-פי הערכות, הפיטורים אמורים לצאת לדרך בתחילת אוקטובר, בתקופה שבין ראש השנה ליום כיפור, כך שהמונח "ימים נוראים" אמור לקבל משמעות נוספת עבור העובדים שימצאו את עצמם ללא עבודה.

אתר "ביזנס אינסיידר" דיווח בסוף השבוע האחרון על שמועות בדבר הפיטורים המתוכננים בסיסקו, כשהוא נשען על פרסום באתר של הבלוגר בראד ריס, שמרבה לכתוב על סיסקו באתר שלו bradreesecom. ריס היה גם מי שחשף את סבב הפיטורים הקודם של החברה באוקטובר אשתקד.

חלק מהפיטורים בסיסקו אמורים לבוא לידי ביטוי בשינויים ארגוניים ב-NDS, אותה רכשה סיסקו ב-5 מיליארד דולר ב-2012. צ'יימברס התייחס בחודש שעבר לנושא כוח האדם בחברה ואמר בראיון ל"ביזנס אינסיידר" כי "ארגון שעובד היטב צריך להתייעל ולוותר על 10% מכוח האדם שלו, כולל הנהלה בכירה. אין לי את הלב לעשות את זה. אבל אנחנו לפחות צריכים להגדיל את היקף הפרישה מרצון אצלנו ל-5% מ-3% שיש כיום". המהלך הנוכחי מצטרף למהלך פיטורים ענקי שמובילה מיקרוסופט, לפיו 18 אלף עובדים יישלחו הביתה.

סיסקו נחשבה במחצית הראשונה של העשור הקודם לאחת הרוכשות הזרות הבולטות בארץ, אך איפשהו לקראת סוף העשור, ובמקביל למשבר הכלכלי העולמי, ישראל קצת ירדה מהפוקוס של ג'ון צ'יימברס ואנשיו. כך, ערב עסקת הענק לרכישת NDS במארס 2012, סיסקו העסיקה רק כ-500 עובדים - ירידה של 30% תוך שנתיים ולאחר ששורה של מנהלים בכירים נטשו אותה בזה אחר זה.

אף ש-NDS לא נחשבה לחברה ישראלית בעת הרכישה, 5 מיליארד הדולרים שסיסקו שילמה עליה בהחלט לקחו בחשבון את הכמות הנכבדת של העובדים המוכשרים שהסניף הישראלי מחזיק.

כך, בעסקה גדולה אחת כוח האדם של סיסקו ריבע את עצמו לכדי 2,000 עובדים. מנכ"ל NDS בישראל, רפי קסטן, מיהר אז לצאת בהצהרות בתקשורת כי "הבכירים בשתי החברות אמרו כי לא מדובר פה בהתייעלות. אין שום כוונה לפטר עובדים אלא להמשיך ולהגדיל את מצבת העובדים בשנים הבאות, בירושלים ובמקומות אחרים בארץ". כמה חודשים אחר כך, היה זה צ'יימברס בעצמו שביקר בישראל ואמר כי "תראו אותנו מתרחבים פה בקרוב".

ואכן, חצי שנה לאחר מכן, סיסקו אכן הגדילה את מצבת כוח האדם. שנה לאחר רכישת NDS, ביצעה סיסקו את הרכישה הגדולה ביותר שלה בישראל (NDS, כאמור, לא נחשבת לחברה ישראלית) כששילמה 475 מיליון דולר על חברת Intucell, שפעלה בתחום ציוד לייעול רשתות סלולריות. לא מעט גבות הורמו אז, שכן הסטארט-אפ שהוקם 5 שנים קודם לכן גייס רק 7 מיליון דולר. לסיסקו הצטרפו באחת עוד כ-80 עובדים מהרכישה האחרונה.

אבל מאז התוכניות השתנו. באוקטובר אשתקד, החברה הודיעה על סבב פיטורים כלל עולמי בהיקף של 4,000 עובדים (או 5% מכוח העבודה), מה שהותיר את הנציגויות הישראליות על כ-1,800 עובדים.

כעת, סיסקו חותכת עמוק יותר בכוח האדם ושולחת הביתה מאות עובדים. מה זה אומר על עתיד הנוכחות של סיסקו בישראל? עדיין לא ממש ברור. סיסקו אמנם לא חוזרת לגמרי לאחור ומספר העובדים שהיא מעסיקה בארץ עדיין יישאר גבוה משמעותית מהמספרים של העשור הקודם, אך כלל לא ברור כיצד תקדם את הנציגות המקומית בהמשך.

יש לקוות כי רכישות מקומיות יהיו רלבנטיות בעיניה, שכן חדשנות היא לא דבר שחברה כמו סיסקו יכולה לוותר עליו, אך צ'יימברס עדיין יצטרך לנווט את הספינה לחוף מבטחים לפני שיגייסו כאן עובדים נוספים.

המספרים של סיסקו
 המספרים של סיסקו

צרו איתנו קשר *5988