כמה זמן עוד נשאר לעליות בוול סטריט ומתי תשתנה המגמה?

החברות האמריקאיות ממשיכות להציג שיפור ניכר בתוצאות העסקיות ולשבור שוב את שיאי הרווחיות ■ כמה זמן צפויה להימשך המגמה, ומתי נגיע לשיא חדש בשוק המניות ■ המומחים של פסגות מנתחים מגמות בשוק

  בורסה  וול סטריט  /  צלם: רויטרס
בורסה וול סטריט / צלם: רויטרס

השבוע תגיע לסיומה בארה"ב עונת הדוחות הכספיים לרבעון השני בוול סטריט, שממנה עולה כי 74% מהחברות המרכיבות את מדד S&P 500 הכו את תחזיות הרווח המוקדמות. נתון זה תומך בביצועים החיוביים של שוק המניות בארה"ב השנה (9% ). כמו תמיד, נשאלת השאלה מהו פוטנציאל העלייה העתידי של השווקים, או במילים אחרות - מתי נגיע לשיא?

לפני שנענה על השאלה הזו, נעמוד על המאפיינים הבולטים שעלו מניתוח הדוחות הרבעוניים של החברות הנכללות במדד S&P 500. כאמור, שיעור החברות שהציגו רווח גבוה יותר ביחס לתחזיות המוקדמות של האנליסטים עמד על 74% - נתון עדיף על השנה האחרונה ומממוצע 4 השנים האחרונות. הרווח המצרפי של החברות האמריקאיות צמח ברבעון החולף ב-7.7%, לעומת צפי מוקדם לשיעור נמוך מ-5%.

גם בשורת ההכנסות היינו עדים לכמות הפתעות גבוהה יותר, ואפילו באופן מהותי ביחס לשנה החולפת ולממוצע הרב-שנתי - 66% מהחברות רשמו מכירות גבוהות מהצפי המוקדם. צמיחת ההכנסות בקרב החברות הנכללות במדד S&P 500 הסתכמה ב-4.5% - נתון גבוה משמעותית מהתחזיות המוקדמות (2.8%).

אם נבחן את נתוני הרווחיות בחלוקה מגזרית, נגלה כי חברות התקשורת הציגו את העלייה הגבוהה במדד - עם זינוק ממוצע של יותר מ-20% ברווח. ההפתעה הגדולה ביותר נרשמה במגזר הבריאות, שבו נרשמה צמיחה מרשימה של 16.1% ברווחים, לעומת צפי מוקדם לעלייה של 5.7% בלבד.

מגזר נוסף שהפתיע לטובה הוא הפיננסים, אשר הציג צמיחה חיובית של יותר מ-1%, על אף ציפיות מוקדמות להתכווצות של 3% ברווחי המגזר. אחד הנתונים המעודדים ביותר מעונת הדוחות הנוכחית הוא שב-8 מתוך 10 המגזרים המרכיבים את מדד S&P 500 נרשמו רווחים גבוהים יותר מהתחזיות בסוף יוני.

מאיפה גדלו ההכנסות?

נכון להיום, הצרכן האמריקאי טרם חזר למעמדו כמנוע המוביל את הצמיחה בפעילות של החברות המקומיות. במקומו ניתן לייחס את עיקר הצמיחה בהכנסות לשווקים מחוץ לארה"ב - אירופה והמדינות המתפתחות.

האיחוד האירופי מציג קצב צמיחה של 1.4% בתמ"ג ברבעון הראשון של השנה, לעומת התכווצות של 0.7% בתקופה המקבילה אשתקד. בנוסף, בהתבסס על התוצאות הכספיות של החברות האמריקאיות עד כה, ניתן ללמוד כי הן ממשיכות ליהנות משיפור התנאים הכלכליים באירופה גם ברבעון השני.

המשקים המתפתחים מציגים גם השנה צמיחה גבוהה ביחס למשקים המפותחים, והחברות האמריקאיות השונות ממשיכות להעמיק את פעילותן בהם לצורך הגדלת ההכנסות; חלק ניכר מהן מוצאות בשווקים באסיה, ובעיקר בסין, מקורות הכנסה חדשים ומשמעותיים.

לצד העלייה בהכנסות מחוץ לארה"ב, אשר לה אנו עדים בתקופה האחרונה, החברות האמריקאיות ממשיכות להתייעל ולהקטין את ההוצאות התפעוליות והמימוניות שלהן. הודות לכך קצב צמיחת הרווחים ברבעון האחרון (7.7%) ממשיך לעלות על קצב הגידול בהכנסות (4.5%).

לגבי המשך השנה, האנליסטים בוול סטריט צופים, לפי שעה, כי קצב הצמיחה ברבעונים השלישי והרביעי - הן ברווחים והן בהכנסות - יהיה דומה לזה של הרבעון החולף. במקרה שתוצאות אלה אכן תושגנה, המשמעות היא שבסיכום שנת 2014 תחול עלייה של כ-7.5% ברווחי החברות האמריקאיות ושל כ-4% בהכנסותיהן.

מתי נגיע לשיא?

כעת, לאחר הצגת השורות התחתונות מעונת הדוחות הנוכחית בארה"ב והתחזיות קדימה, נתמקד במתן מענה לשאלה החשובה - מתי מגמת העלייה בשוק המניות בארה"ב תגיע לשיאה?

נבחן סוגיה זו דרך אפיון של היחס בין הרווח המשוקלל של 500 החברות הציבוריות הגדולות באמריקה לבין מחיר המדד המייצג אותם. נכון לסוף הרבעון השני, הרווח למניה במדד S&P 500 עומד על 111.9 דולר. כך, ערך המדד בסוף השבוע האחרון (1,988 נקודות) משקף מכפיל רווח נוכחי של 17.8.

במהלך היובל האחרון חל זינוק מרשים ברווח למניה של החברות האמריקאיות, מ-3.4 דולר בשנת 1959 ליותר מ-112 דולר כיום - עלייה המשקפת גידול של פי 32.9 ברווח המשוקלל למניה (ראו גרף).

ומה עשה מדד המניות בארה"ב בתקופה זו? עלה בכ-3,220 אחוזים - שיעור כמעט זהה לגידול ברווחים. נתונים אלו מעידים, כי לאורך זמן ביצועי מניות הם בבואה של רווחי החברות. לכן, למרות התנהגותן התנודתית בטווח הקצר, תשואת המניות בטווחים של עשרות שנים משקפת את השינויים בנכס הבסיס - רווחי החברות.

בגרף ניתן לראות את נקודות השיא במדד במונחי רווח למניה. אפשר להתרשם כי מדי 8 שנים בממוצע רווחי החברות בארה"ב מגיעים לפסגה חדשה. השיא האחרון נקבע בשנת 2007, אז עמד הרווח למניה ב-S&P 500 על 89.6 דולר. המשבר הפיננסי של 2008-2009 הוביל לירידה הן בשוקי המניות והן ברווחיות החברות, אולם מאז מצב החברות והשווקים השתפר וכעת הרווח הממוצע למניה גבוה ב-25% ביחס לשיא הקודם.

מתי נזכה לראות את שיא הרווחיות במחזור העסקים הנוכחי? ניסיון העבר מלמד, כי העלייה השנתית הממוצעת ברווח למניה היא כ-7%. לכן, אם לוקחים בחשבון תקופה ממוצעת של 8 שנים בין שיא לשיא, יש לנו עוד כשנה וחצי עד לקביעת השיא הבא. תחת הנחה של עלייה מצטברת של כ-60% ברווח למניה מהשיא הקודם (89.6 דולר כאמור), הרווח למניה צפוי לחצות את רף 140 דולר במהלך שנת 2016.

כעת נשאלת השאלה כמה מקום יש לעליות בשוק המניות עד שנגיע לנקודה זו? אם נניח מכפיל רווח של 16 כמייצג את שווי החברות, אזי מדובר בעלייה צפויה של כ-15% עד שנגיע לרמה המצופה של 2,280 נקודות במדד S&P 500. לכן, למרות עליות השערים שנרשמו השנה בארה"ב, התזרים הצפוי מנכסי הבסיס של המדד מלמד כי עדיין יש "בשר" למשקיעים בשוקי המניות.

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי וחינוך פיננסי בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע

צרו איתנו קשר *5988