תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

לחובבנים ומקצוענים כאחד: תחרות צילום תת-ימי באילת

תחרות הצילום התת-ימי באילת היא הפנינג ששיאו צלילה לספינה טרופה, הצדעה לחיל הים וניסיון לשבור שיא גינס

הים האדום / צילום: יצחק יוגב

המדור הזה עוסק בדרך כלל בטיולים על פני האדמה, על קרקע יציבה ומוכרת. הפעם הוא מוקדש לעולם המופלא שמתחת למים, לנופים התת-ימיים המרהיבים של הים האדום. העילה היא חגיגות העשור לתחרות הצילום הרטובה, המושכת מדי שנה צלמים מרחבי העולם, חלקם מוכרים ועטורי פרסים, לצד חובבים ומקצוענים-למחצה.

אחת הדמויות הבולטות בסצנה היא הצלם הישראלי דוד פילוסוף, מראשוני הצלמים התת-מימיים בעולם. בעשור האחרון הוא מפיק את התחרות באילת. ב-2005 הוא ארגן תחרות צילום תת-ימית לחברה בינלאומית גדולה, ושנה לאחר מכן נפתחה התחרות לצלמים באשר הם. התחרות באילת הפכה אטרקטיבית ביותר, במיוחד לאור הפרסים הניתנים בה.

"מאז ועד היום", מספר פילוסוף, "חולקו פרסים בשווי של יותר ממיליון דולרים. השנה נרתמו למשימה גם גופי תיירות וחברות שונות, והפרס הראשון בקטגוריה המרכזית יעמוד על 10,000 דולרים. בקטגוריות משניות הסכומים קטנים יותר, ויש גם פרסים כמו חופשות צלילה במקומות אקזוטיים".

ימי התחרות הם הפנינג גדול ושמח, שמפגיש צלמים וצוללנים חובבי צילום. אלה ואלה מוקסמים משוניות האלמוגים ומהסביבה הימית העשירה בחי ובצומח, אבל הלהיט המסעיר ביותר הוא ספינות טרופות, המציתות את הדמיון ומהוות אתרי צלילה מבוקשים. אחד מאלה הוא "סופה", סטי"ל שיצא מכלל שימוש, הוטבע במפרץ אילת לפני שנים והפך ליעד צלילה פופולרי.

"סופה" תככב בתחרות השנה ותשמש גם כיעד לצלילת ההצדעה "סופה בים". זהו מפגן הצדעה לחיל הים הישראלי, לציון 45 שנה ל"ספינות שרבורג", הלוא הוא מבצע "תיבת נוח". ראשית הסיפור בסוף שנות ה-60, אז הזמינה ישראל מצרפת 12 ספינות טילים. שבע מהן הועברו לידיה, וחמש האחרונות נתקעו במספנות בשרבורג בשל אמברגו שהטילה צרפת על ישראל וסירובה העיקש לאפשר את השלמת העסקה.

ב-20 בדצמבר יצאו מישראל לצרפת כ-80 מאנשי חיל הים. הם נחתו בפריז בבגדים אזרחיים ועשו את דרכם בקבוצות קטנות אל עיר הנמל שרבורג. ב-24 בדצמבר, בשתיים בלילה, כאשר צרפת כולה הייתה הלומת אלכוהול מחגיגות חג המולד, יצאו הספינות לישראל. כשהצרפתים הבחינו בהיעדרן, כבר היה מאוחר מדי. הממשלה הצרפתית רתחה מזעם, הדרמה כיכבה בכל מהדורות החדשות.

בחיל הים זכו הספינות לשמות ישראליים: געש, חרב, חנית, חץ וסופה - חביבת הצוללים.

אח"י סופה שימשה את חיל הים יותר מ-20 שנה, ובמהלכן השתתפה במבצעים כמו "אביב נעורים", שבו השתתפו אהוד ברק ואמנון ליפקין-שחק, וחוסלו כמה מבכירי אש"ף בביירות; הייתה מעורבת בהטבעת ספינות טילים סוריות בנמל לטקיה במלחמת יום כיפור; פגעה בספינות מצריות בפורט סעיד והנחיתה כוחות של גולני וצנחנים בחופי לבנון.

ב-1994 הובאה הסופה הזקנה למנוחתה האחרונה. היא נגררה לאתר ההטבעה, ובתום מבצע מסובך ירדה אל מתחת לפני המים.

באירוע הצלילה החגיגית ישתתף מי שהיה מפקד הסטיל"ים דאז, תא"ל הדר קמחי, יחד עם ארבעת הקפטנים שהשיטו את הסטי"לים משרבורג לישראל. במפגן יצללו כ-200 צוללנים (ובהם נכדו של קמחי), לצד מדריכי צלילה, אנשי הפקה ותריסר צלמים.

פרויקט הצילום הוא יוצא דופן, משום שלצד שתי מצלמות אולפן תופעל לראשונה בעולם מתחת למים מצלמת סלולר חדשה (בסמארטפון) שתעביר את השידור התת-ימי הראשון בעולם של וידיאו בשידור חי לרחבי תבל.

בזכות הטכנולוגיה הייחודית, גם ינסו לקבוע שיא גינס חדש: "קהל הצופים הגדול ביותר לשידור חי מתחת למים". השאיפה היא שבשידור הצלילה המיוחד הזה יצפו 500,000 צופים. הצלילה תצא מחוף הווילג' באילת, הצוללנים יחולקו לקבוצות שילוו על-ידי מדריכי הצלילה ועל הצילום וההפקה ינצחו, כמה אירוני, שני צרפתים: ניקולא ברקה, צלם מומחה בצילום פנורמי, שיתעד את הקבוצה בצילום פנורמי מורכב וכריסטיאן פטרון, ראש מערך הצילומים של ההפקה, שהיה הצלם הראשי בסרט "הכחול הגדול". צוות של גינס ילווה את האירוע ויוודא שהכללים נשמרים.

התחרות פתוחה לחובבים ולמקצוענים, שהדבר היחיד שמבחין ביניהם הוא ציוד הצילום. בשעה שחובבים נעזרים בציוד פשוט, מגיעים המקצוענים עם מיטב התוצרת, אבל לדברי דוד פילוסוף, התקבלו בעבר תוצאות מאוד יפות בקרב החובבים. לכל ז'אנר שלוש קטגוריות עיקריות. לחובבים - שלושת הצילומים הטובים ביותר של כל צלם, מאקרו, צילומי תקריב וצילום בעדשה רחבה. למקצוענים יש חמישה צילומים שכרוכים זה בזה כסדרה, כסיפור או בקשר כלשהו. יש גם קטגוריית אופנה, שבה יצלמו דוגמניות מתחת למים, ו"דג השנה" - הכנת "בוק" אישי לדג ממין מסוים, שיוכרז עם תחילת התחרות. שמו עדיין חסוי כדי למנוע יתרון לישראלים שבחבורה. בשנה שעברה היה זה הקרנון. הפרס השנה בקטגוריה זו הוא טיול זוגי ליעד אקזוטי: פפואה-ניו גיני.

מניסיון העבר, מצפים לכמאה משתתפים. חבר השופטים יכלול נציגים מצרפת, מאיטליה, מגרמניה ומישראל, והוא יבחר את חמש הנבחרות שיעלו לשלב הסופי. הגמר ייערך באירוע הסיום, בסגנון ריאליטי ובשידור חי לכל העולם באמצעות הסלולר.

צרו איתנו קשר *5988