תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

פתרון הדיור שיביא לשינוי של ממש בגליל ובנגב

כפר הסטודנטים "אשלים", אותו מציעה עמותת איילים בנגב, מיועד למי שהגיע להחלטה לעבור לנגב ולא רוצה לחכות עד אוקטובר 2015

אשלים / צילום: יח"צ איילים
אשלים / צילום: יח"צ איילים

*** הכתבה בשיתוף עמותת איילים

"אשלים הוא כפר הסטודנטים הראשון של איילים, הוא הוקם לפני 12 שנה, על ידי חבר'ה ירושלמים יוצאי צבא, שהבינו שבנגב ובגליל נמצאות עתודות הקרקע האחרונות שיש לנו, ושאם אנחנו לא נשב שם אז לא נשב גם בתל אביב", כך מספרת נחמי גנים, מנכ"לית עמותת איילים, "הם החליטו לקחת את כספי מענק השחרור שלהם, קנו שני קרוואנים, ירדו לאשלים והתמקמו שם".

היום, 12 שנים אחרי, איילים מפעילה 21 כפרי סטודנטים ומקימה ברחבי הארץ תריסר מתחמים נוספים המיועדים לצעירים שסיימו את לימודי התואר שלהם, אך מעוניינים לגור באזורי הנגב והגליל.

46% נשארים לגור כאן

"הרעיון הראשוני היה לקחת סטודנטים ולייצר להם חוויה אחרת ברמה הקהילתית, לייצר חוויה משמעותית מבחינת העשייה פה וערך מוסף של להתיישב איתנו באזורים האלה", מוסיפה גניס, "באופן טבעי המהלך הזה יצר חבורות שנחשפו למקומות הללו לא מהמקום המקופח והמסכן, אלא ראו מקום שהציע להם מגוון הזדמנויות ופוטנציאל, ורצו להמשיך להתגורר שם גם בסיום התואר. היום 46% מהבוגרים נשארים לגור באזורים האלה".

"עם הזמן הבנו שיש לנו נוסחה פשוטה ומנצחת, אבל בשביל שינוי משמעותי בנגב ובגליל אנחנו צריכים לשים דגש על פתרונות דיור. היום אנחנו כבר בשלב הבא, ויחד עם המשרד לפיתוח הנגב והגליל וקרן היסוד פונים לצעירים שהם אחרי השלב הסטודנטיאלי".

- מה אתם מציעים להם?

"אנשים בגילאי 28-26 נרתעים לקחת משכנתא ולהתחייב ל-30 שנה לאזור ומקום שהם לא מכירים. אנחנו מציעים להם לקחת שנתיים-שלוש ולהיכנס למתחם להשכרה עם אנשים שהם בדיוק באותו הסטטוס - צעירים, רווקים, זוגות, משפחות צעירות. כך הם לא צריכים לקחת סיכון גבוה מדי, ויכולים לטעום ולחוות משהו אחר. אחרי כן אפשר להגיע להחלטה ממקום יותר אמתי ובשל. כיום מצב הדיור בכל הארץ הוא בעייתי והנגב והגליל הם אלטרנטיבה ראויה, ועל הדרך עושים ציונות".

המתחמים שמקימה איילים עבור צעירים שסיימו לימודי השכלה גבוהה מיועדים לאכלוס באוקטובר 2015, והם נמצאים בין השאר בקריית שמונה, מצפה רמון, דימונה, ירוחם, חצור הגלילית, שדרות, מעלות ועוד. מתחמים אלה נקראים מתחמי צעירים, והם מציעים דירות חדשות של כ-60-70 מ"ר, גינה שיתופית וחיי קהילה בשכר דירה הנמוך ב-30% ממחירי השוק. מהבחינה הזו המתחם באשלים שונה במקצת.

"המתחם באשלים מיועד למי שכבר הגיע להחלטה לעבור לנגב ולא רוצה לחכות עד אוקטובר 2015, אלא מעוניין להגיע מחר בבוקר", אומרת גניס, "בעצם מדובר בכפר סטודנטים שחלקו הוסב לדיור לצעירים. אנחנו רוצים לתת פתרונות גם לחבר'ה כאלה, ולכן היינו חייבים ללכת על מתחמים קיימים. המתחם באשלים כבר בנוי, חלקו מורכב מקרוואנים וחלקו מבתי אבן, והוא קצת מרוחק מכפר הסטודנטים. הדיירים מקבלים את תכנית הליווי שלנו, כשהמטרה היא שהם יעברו לאחד המתחמים שייבנו באזור, או שיחליטו לקנות ולעבור לבתי קבע באחד היישובים מסביב".

מצב של "ווין-ווין"

- אתם רואים יתרונות בשילוב של סטודנטים וצעירים אחרי תואר?

"המתחם לאלה שאינם סטודנטים אמנם נפתח רק השנה, אבל אני חושבת שנותר פה מצב של 'ווין-ווין': למי שמגיע לא מהאזור יש רשת חברתית תומכת שמקלה על המעבר ועל חוסר הוודאות שמגיע עמו; והסטודנטים מצידם רואים את השלב הבא, רואים אופק, ומבינים שההחלטה לעבור לנגב היא לא כזו דרמטית".

- מה לגבי תעסוקה באזור, אתם עוזרים למצוא עבודה?

"אנחנו עובדים עם קרן מיראז', שפועלת המון לקידום ופיתוח הנגב, והיבט אחד של הפעילות שלה הוא ההיבט התעסוקתי. אנחנו נמצאים בקשר גם עם נגב ג'ובס ועוד גופים שפועלים באזור במטרה לייצר תוכנית ליווי למי שמגיע לכאן. באיילים אנחנו פועלים במקומות שיש בהם כשל שוק, ואנחנו מאמינים שאם נרחיב את ההיצע גם נייצר ביקושים. אם נביא לכאן אוכלוסייה חזקה, עצמאית ומלומדת, באופן טבעי יצוצו עוד הזדמנויות בטווח הקרוב והרחוק. כל המתחמים שלנו הם ביישובים קיימים, והמטרה היא לחזק מבפנים ולהיעזר בכוחות הקיימים בכל היישובים האלה".

- חלק מהדיל הוא להשתתף בפעילות קהילתית. באילו פעילויות עוסקים התושבים של אשלים?

"יש פעילות עם ילדים ונוער במהלך השנה, ואפילו הפעלנו שוק איכרים. בדימונה הכפר הוא מרכז תרבותי משמעותי לכל הסטודנטים באזור, ובירוחם אנחנו עושים אירועי תרבות יחד עם התושבים, כמו גם שבתות וחגים משותפים והפעלת חממה בבית הספר. אנחנו גם מעודדים את מי שמגיע ליזום פרויקטים חדשים משלהם. אנחנו רוצים רעיונות חדשים שיעשירו אותנו ואת היישובים".

זו לאו דווקא הבחירה הקלה

- אתם עורכים מיונים למעוניינים. מה אתם מחפשים בעצם?

"המיונים רלבנטיים בעיקר לסטודנטים, כי לצערנו אנחנו צריכים לברור מתוך כמות גדולה של מתעניינים. אבל הם ברמת ההיכרות, והמטרה היא לייצר תיאום ציפיות ולתת גם למתעניינים להכיר אותנו ולהחליט אם זה מתאים להם. אנחנו מחפשים את כל מי שרעיון ההתיישבות קרוב לליבו ומקבלים כל אחד בברכה. אנחנו לא אמדוקס או IBM שמחפשים פרופיל מסוים, אלא רוצים להסביר מה זה אומר לגור באזורים האלה ומה נדרש מהמגורים בכפרים שלנו. למשל כסטודנט הבחירה באיילים היא לא הפשוטה ביותר - יותר קל לסטודנט בבן גוריון לגור בבאר שבע, ולא בדימונה או ירוחם למשל".

כאמור, המשרד לפיתוח הנגב והגליל הוא שותף משמעותי של העמותה בעידוד העתקת מגורים לדרום ולצפון הארץ. בין הפעילויות השונות שלו נמצאת תכנית שבמסגרתה מעניק המשרד מענק ליישובים שונים שמשמשים לבניית מבנים להשכרה. אם הדייר השוכר מעוניין לרכוש את המבנה, שכר הדירה ששילם עד כה יקוזז ממחיר הבית. תכנית זו מיושמת כבר שנה, בעיקר בנחל עוז, ולאחרונה הקציב המשרד 120 מיליון שקל להרחבתה לשאר יישובי עוטף עזה ושדרות. בנוסף, תיושם התוכנית גם ביישובים איילות, עמק המעיינות, רמת נגב, גולן, תמר, גליל עליון, הר חברון ועמק הירדן. המשרד פועל גם לפתרונות דיור להשכרה בערים בנגב ובגליל.

השר סילבן שלום: "הברק בעיניים מרגש אותי"

לדברי השר לפיתוח הנגב והגליל, שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, סילבן שלום, "אנו פועלים כל העת לחיזוק ההתיישבות בנגב ובגליל, תכנית ההתיישבות החדשה שאותה גיבש המשרד לפיתוח הנגב והגליל תיתן מענה נרחב לצורכי התושבים, ותספק פתרונות דיור איכותיים וברי השגה למשפחות וצעירים. הברק בעיניים של אנשי איילים מרגש אותי כל פעם מחדש מכיוון שהתיישבות בנגב זאת ציונות אמתית בת ימינו, ואנו נמשיך לפעול להגשמת החזון שהצבתי להבאת 300 אלף מתיישבים חדשים לנגב והגליל בעשור הקרוב".

מלבד נושא הדיור, המשרד משקיע גם בתחומי הבריאות, החינוך, התרבות ועוד, מתוך ראייה כוללת והבנה שהחיים אינם רק ארבע קירות, אלא מתווה שלם. לאחרונה הודיע המשרד כי ישתתף בעד 1,200 שקל בשכר הדירה של משפחות שיעברו להתגורר בשדרות או יישובי עוטף עזה, ויישם קריטריונים מיוחדים עבור סטודנטים על מנת לעודד הגירה חיובית ולמנוע עזיבה של האזור.

זו התכנית שתמצא לכם פתרון דיור מהפכני

צרו איתנו קשר *5988