הקבלנים: אמרנו לכם שמחירי הדירות יעלו בגלל תוכנית לפיד

התאחדות בוני הארץ מגיבה לנתוני משרד השיכון על המשך עליית מחירי הדירות - ומזהירה מהירידה בהתחלות הבנייה בשל חוסר הוודאות בענף

כפר סבא, ברחוב המפלס, דירת 3 וחצי חדרים / צילום: תמר מצפי
כפר סבא, ברחוב המפלס, דירת 3 וחצי חדרים / צילום: תמר מצפי

"מגמת עליות המחירים בענף הדיור נמשכת ביתר שאת. הזהרנו שוב ושוב, מאז אישר קבינט הדיור את ההטבה של מע"מ אפס ברכישת דירה מקבלן עבור חסרי דיור בחודש מרץ השנה, כי אי הוודאות שבה מתנהל שוק הדיור תביא להרעת מצבם של רוכשי הדירות", כך אמר היום נשיא התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים) בעקבות פרסום נתוני משרד השיכון אודות מחירי הדירות הממוצעים ברבעון השני של 2014.

"אנו בוני הארץ לא יכולים לפעול באי-ודאות שכזו ולכן תלך ותתגבר מגמת הירידה בהתחלות הבנייה", הוסיף בובליל. "אנו ממשיכים לקרוא לממשלה לקבל החלטה - שלפיה יועבר החוק מיידית, ואם אין באפשרות הממשלה להעביר אותו כעת לאור המשך ההתנהלות הפוליטית של חלק מהסיעות בכנסת, פעילות הפוגעת בכולנו, על הממשלה לוותר על התוכנית כעת ולהשיב מיידית את הוודאות והיציבות לשוק הדיור. העלות העצומה לקופת המדינה מהפסד הכנסות בשל המצב הקיים בענף שלנו, שאותה אנו אומדים בכ-6 מיליארד שקל, והפגיעה הקשה הממושכת בעוסקים בבנייה ובציבור הרחב, אינם מאפשרים למדינה להמשיך את הסאגה הזו עוד".

באותו הזמן, מסבירים קבלנים את הנתונים המעידים על עליית מחירים דו ספרתית בחלק מהערים בכך שעסקאות רבות שנסגרו בחודשים האחרונים היו לרכישת דירות יקרות יותר שאינן עומדות ברף הטבת המע"מ.

"בחצי השנה האחרונה נתקלנו בקהל גדול של משפרי דיור ומשקיעים אשר חוששים מעליית מחירים שתגיע בעקבות הביקוש הרב לדירות לאחר אישור חוק מע"מ 0 והמשיכו לרכוש דירות", מסבירה רחלי בריזל, סמנכ"ל השיווק של חברת אשדר.

בריזל מספקת גם דוגמא מפרויקט שמשווקת החברה ברמת גן בקריניצי החדשה: "למרות מע"מ 0 המכירות נמשכו כרגיל שכן כל הדירות בפרויקט הם במחירים שהם מעל 1.6 מיליון שקל. כיוון שמדובר בעסקאות יקרות זה מסביר מדוע המחיר הממוצע על פי נתוני משרד השיכון של דירות ברמת גן עלה ב-12.3%".

לצד העסקאות שנעשו בדירות יקרות יותר, יש גם כאלו הסבורים שעליות המחירים האמורות מקורן בין היתר בשל העלייה בהוצאות מימון מצד קבלנים.

כך, גיא רוזן, שותף בטופ קפיטל, חברה המתמחה בפתרונות מימון למיזמי נדל"ן וקבלנים, מסביר שבשל מדיניות הממשלה, היזמים נאלצים לעלות מחירים כדי לעמוד בעלויות המימון: "בעליית מחירי הדירות גם ברבעון השני אפשר להאשים רק את הממשלה. שר האוצר הכניס את היזמים למצוקה גדולה, ועלויות המימון שלהם גדלות, והם נאלצים להעלות מחירים כדי לשרוד ולעמוד בעלויות שלהם. הגורם היחידי שיכול לטפל בריסון עליית מחירי הדיור הוא שהממשלה תשתלט על הפער בין היצע הדירות הדל לבין הביקוש הגדול. עדיין אין התחלות בניה משמעותיות בגלל חשש היזמים מחוק המע"מ, ולמרות זאת הפער בביקוש וההיצע משמעותי וגורם לעליית המחירים. שר האוצר רצה בפעולותיו להוזיל את מחירי הדיור, ולהיטיב עם קהל מסוים, חלקו ממצביעיו. אבל יצא שהוא פגע בכולם, ובסופו של דבר עלו המחירים".

במקביל, גם באופוזיציה ממהרים היום לתקוף את הממשלה בעקבות הנתונים. ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג אמר היום: "העלייה במחירי הדיור היא כישלון מהדהד של נתניהו ולפיד. אפשר להוריד את מחירי הדיור בשלל דרכים, אבל הממשלה הזאת מוכיחה שוב ושוב שהיא פשוט לא רוצה. לאחר כל ההבטחות, מסיבות העיתונאים וההצהרות ראוי שנתניהו ולפיד יסבירו לאלפי זוגות צעירים ולמעמד הביניים כולו כיצד הגענו למצב בו רכישת דירה בישראל הפכה למדע בדיוני".

ח"כ איציק שמולי (העבודה), יו"ר השדולה לדיור חברתי בכנסת, התייחס גם הוא לנתונים ואמר: "שוב פעם המילים והמספרים לא מסתדרים ליאיר לפיד. מאז שנכנס לתפקידו ואמר לצעירים לחכות כי הפתרון אוטוטו מגיע עלו המחירים בעוד אלפי שקלים. הכישלון של הממשלה בתחום הדיור הוא מוחלט ומהדהד ובמקום לפעול בנחישות להורדת המחירים הממשלה הכושלת הזו מייצרת אוסף אקלקטי של תוכניות שמתחרות אחת בשניה בגלל שיקולי האגו של השרים".

צרו איתנו קשר *5988