אל תבנו על האפס

כשפוליטיקאים קוראים לביטול המע"מ כדי לגרוף הון פוליטי הם מעבירים לציבור מסר: המע"מ הוא מס מיותר

אמיר ברמלי / צילום: כפיר חרבי
אמיר ברמלי / צילום: כפיר חרבי

כשפוליטיקאים קוראים לביטול המע"מ כדי לגרוף הון פוליטי הם מעבירים לציבור מסר: המע"מ הוא מס מיותר. בחרו מוצר צריכה חיוני עבור קהל המצביעים שלכם, ותרו על המע"מ, והרי הוא מוזל ב-18% - בבקשה ונתראה בקלפי.

מלבד דירות לזוגות צעירים, בחודשים האחרונים הונחו על שולחן הכנסת שלל הצעות חוק לביטול המע"מ, מתרופות מרשם דרך מים לצריכה ביתית וספרי לימוד, ועד שירותי בנייה להקמת ממ"ד. המהירות והקלות שבה מוכנים הפוליטיקאים לזרוק לחלל האוויר את צמד המילים "מע"מ אפס" יוצרות מסר של זילות, שבסופו של דבר מעלה את השאלה למה המע"מ בכלל הכרחי. במילים אחרות: מי שיוצא נגד המע"מ בכל שני וחמישי, שלא יתפלא כשהמגזר הפרטי מנצל כל הזדמנות להתחמק מתשלומו.

מזון, תרופות או קורת גג

ביטול מע"מ על מוצר צריכה איננו פטנט ישראלי. באיחוד האירופי רשאיות המדינות לגבות מע"מ מופחת או שלא לגבותו כלל בגין מוצרי מזון, תרופות, תחבורה ציבורית, ספרים ומים לשימוש ביתי. בשבדיה, לדוגמא, קיים מע"מ אפס על תרופות מרשם, וכך גם ברוב המדינות בארצות הברית. בהולנד שיעור מס הערך המוסף הסטנדרטי הוא 19%, בעוד ששיעור המס על תרופות עומד על 6% בלבד.

בישראל, לעומת זאת, המע"מ מוטל על כל המוצרים והשירותים בשיעור אחיד ומהווה בכך מס רגרסיבי, שאינו מבחין בין רמות הכנסה שונות ולכן בעל השפעה רבה יותר על השכבות המוחלשות ועל מעמד הביניים.

לא על המע"מ לבדו

יש מקום לבחון ביטול מע"מ על מוצרי צריכה חיוניים אך לעשות זאת בזהירות, באחריות, ובמשולב עם צעדים שיחוללו בשוק שינוי שייתר את ביטול המע"מ בתוך תקופה קצרה. בשוק הנדל"ן בישראל, כבר הסבירו הכלכלנים, חוק מע"מ אפס לא צפוי להוסיף דירה אחת להיצע ויכולתו לבלום את עליית המחירים מוטלת בספק גדול.

גם הפטור ממע"מ הניתן לתיירים מפספס את ייעודו, כשעקב המבוך הבירוקרטי לקבלת ההטבה מרביתם מוותרים עליה וענף התיירות מפסיד. בענף החקלאות חל חוק מע"מ אפס על פירות וירקות, אך מכיוון שהשוק נשלט רובו ככולו בידי גורמים בשרשרת השיווק והמכירה, יוצא שדמי התיווך הגבוהים שגובות "התחנות" השונות בשרשרת מונעות מההטבה מלהגיע, לא אל הצרכן הסופי ולא אל החקלאים.

על כן, מי שמעוניין להביא לשינוי אמיתי צריך להתוות תהליך עמוק עם אופק רב שנים. בינתיים משרד האוצר והמחוקק מעבירים לציבור מסר כפול. מצד אחד, מכריזים על מלחמה בהון השחור ומציבים לרשות המיסים יעד להעלאת הכנסות המדינה ממיסים בשנת 2015 במיליארדי שקלים.

מצד שני, שר האוצר מנהל מסע צלב להעביר תוכנית לביטול המע"מ בענף הכי מורכב במשק, והיה מוכן להקריב עבורה את כיסאו וכהונתו. מה שבטוח, אישור מע"מ אפס לנדל"ן בשנה הבאה יהיה קשה הרבה יותר ולפיד יגלה שאת הבניין הזה הוא בנה ללא היסודות.

הכותב הוא יו"ר רוביקון ביזנס גרופ

צרו איתנו קשר *5988