הפסנתרן חגי יודן משיק את "הסופרנוס בתל-אביב"

מדובר בסדרת קונצרטים חדשה שמאתגרת את התדמית השמרנית של המוזיקה הקלאסית

חגי יודן / צילום: איתן טל
חגי יודן / צילום: איתן טל

המילים "מוזיקה קלאסית" ו"מגניב" לא הולכות ביחד בדרך-כלל. לעולם המוזיקה הקלאסית יש תדמית שמרנית ומבוגרת, ואופי המופעים בהתאם. "הסופרנוס בתל-אביב", סידרת קונצרטים חדשה שתתחיל ב-20 בנובמבר, מנסה לאתגר את התדמית הזו מכמה היבטים.

את הסדרה יזם הפסנתרן חגי יודן (Yodan), בן 29. הרעיון שהגה יודן מבריק - להציג סדרה בת 7 מופעים אינטימיים, שבכל אחד מהם תופיע אחת מזמרות הסופרן החשובות של ישראל. ההפתעה הגדולה בסדרה היא המיקום: המופעים יתקיימו בלופט של יודן, סטודיו יפהפה הממוקם ברחוב שוקן פינת קיבוץ גלויות בתל-אביב.

האזור הוא ה"הארד-קור" של דרום תל-אביב, וגם הבניין עצמו הוא בניין תעשייתי שההגדרה "חסר חן" היא מחמאה גדולה עבורו. עם זאת, הלופט עצמו יפהפה, ונראה כאילו נלקח ממגזין עיצוב. עקב גובהו הוא מציע תצפית מרתקת על כל האזור, מהרי שומרון במזרח ועד הים במערב.

יודן הצליח לגייס לפרויקט שבע מזמרות הסופרן הטובות ביותר בארץ, שמתוכן שלוש גרות בחו"ל. השבע הן שרון רוסטורף-זמיר (תופיע בקונצרט הפתיחה ב-20.11), אינאס מסאלחה (8.1.15), הילה פליטמן (19.2), דניאלה לוגסי (19.3), קלייר מגנאג*י (2.4), דנה מרבך (21.5) וקרן הדר (23.7). הוא עצמו ילווה את כל הזמרות בפסנתר.

כל אחת משבע הזמרות תשיר רפרטואר אחר, לפי התמחותה הקולית. האלמנט המשותף היחיד לכול הקונצרטים יהיה ביצוע יצירה ישראלית שהוזמנה במיוחד לפרויקט. רשימת המלחינים שמהם הוזמנו היצירות כוללת את שרון פרבר, אלה מילך-שריף, יוסף ברדנשווילי, גילעד הוכמן, עודד זהבי, משה זורמן וחגי יודן עצמו. "הפרויקט הזה מבוצע לראשונה, וגם לא מתוכנן להתבצע שוב", מסביר יודן בראיון שאנו עורכים בלופט. "אני מתכנן דברים בצורה של פרויקטים. בשנה הבאה כבר יהיה פרויקט אחר".

- רשימת הזמרות שהצלחת לגייס מרשימה מאוד. איך הגעת אליהן?

"כל הזמרות שיופיעו בסדרה הן חברות, ועם כולן עבדתי בעבר. מה שיפה הוא שכל אחת מייצגת עולם אחר מבחינת סגנון, רפרטואר ואופי קול".

- איך קבעתם את הרפרטואר?

"פשוט אמרתי להן שישירו מה שבא להן, ומשם המשכנו. העיקר היה שיהיה גם להן וגם לי כיף לבצע את מה שבחרנו".

הסטודיו יכול להכיל 60 איש, ויודן מסביר שזה בדיוק המספר שמתאים לו כדי לאפשר אווירה אינטימית וחברית. כדי ליצור את האווירה הזו יתחילו הערבים בשעה 19:45 עם גבינות ויין, והקונצרט עצמו יתחיל ב-20:30.

- אפשר לנחש שהרעיון הוא למשוך גם קהל שלא בא בדרך-כלל למופעי מוזיקה קלאסית?

"אנחנו חיים בתקופה שבה קונים מוצרים לא רק בגלל מה שהם מציעים, אלא בגלל האריזה שלהם. לכן, ניסיתי למתג את הסדרה בצורה מודרנית. מצד אחד הקהל הטבעי לסדרה הוא קהל של מוזיקה קלאסית, אבל יש פה הרבה אלמנטים שיכולים למשוך גם קהל אחר".

פרטים מלאים ניתן למצוא באתר הסדרה: thesopranos.co.il

צרו איתנו קשר *5988