חשד: אלפי ישראלים העלימו מס בבנק UBS בשווייץ

14 חשודים נעצרו עד כה בפרשה - כולל חשב ובעלים לשעבר של רשת מרפאות לאין-אונות ■ יועץ השקעות בכיר ב-UBS נהג להגיע לת"א למפגשים חשאיים עם לקוחות שלא רצו להשתמש בטלפון או מייל

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: בלומברג
יו.בי.אס ubs בנק / צלם: בלומברג

רשות המסים מתחילה לממש את איומיה כי תרדוף אחר ישראלים שמנהלים כספים בחו"ל ולא מצהירים עליהם, ותבוא עמם חשבון: שופטת בית משפט השלום בחיפה, אורית קנטור, התירה היום (ד') לפרסום כי רשות המסים מנהלת מזה תקופה ארוכה חקירה סמויה ומסועפת בפרשה של חשבונות בנק המוחזקים על-ידי ישראלים בבנקים שווייצרים, ובמרכזם בנק UBS.

עד כה נעצרו במסגרת החקירה 14 חשודים, ובהם יועץ השקעות בכיר בבנק השווייצריUBS ו-12 ישראלים המחזיקים חשבונות בבנק.

בין החשודים המרכזיים יש שני ישראלים המחזיקים ברשת המונה עשרות מרפאות בחו"ל והחשב של הרשת. שני הבעלים ניהלו בעבר רשת מרפאות בישראל לטיפול באין-אונות והעתיקו את פעילותם לחו"ל. המרפאות בחו"ל, שהיקף פעילותן עומד על 40 מיליון אירו בשנה, רשומות במקלטי מס.

הפעילות בחו"ל כוללת שליטה בתאגידים המנהלים כ-60 מרפאות במזרח אירופה והמאוגדים בחברות זרות הרשומות במקלטי מס, בפנמה ובאיי הבתולה הבריטיים. זאת, תוך הסתרת הניהול והשליטה שמתבצעים מישראל. לפי החשד, שני בעלי הרשת ניהלו חשבונות בהיקף של 15 מיליון אירו ולא דיווחו לרשויות על רווחיהם.

חקירת הפרשה, המכונה "פרשת הבנק השווייצרי", נמשכת בימים אלה וצפויים מעצרים נוספים.

לדברי רשות המסים, ממידע ומרשימות שהתקבלו אצלה עולה כי בנקים גדולים בשווייץ מנהלים חשבונות של אלפי ישראלים בהיקף המסתכם במאות מיליוני אירו. לפי החשד, רובם המכריע של הכספים המוחזקים בחשבונות אינם מדווחים לרשות.

חקירת "פרשת הבנק השווייצרי" מנוהלת על-ידי פקיד שומה חקירות חיפה והצפון בליווי של פרקליטות מיסוי וכלכלה תל-אביב ובסיוע יחידת מודיעין מסווגת ברשות המסים להתמודדות עם פשיעה חמורה.

הפגישה הסתיימה במעצרים

יועץ ההשקעות הבכיר בבנק UBS, המטפל ישירות בחשבונות בנק של ישראלים, נעצר ב-26 ביוני בתל-אביב. לדברי הרשות, מחקירתה עלה כי במסגרת תפקידו מגיע היועץ לישראל למפגשים חשאיים עם לקוחות, שנמנעים מהעברת הוראות ומסמכים לבנק בטלפון, במייל ובפקס, מחשש לחשיפת היותם בעלי חשבונות בבנק השווייצרי.

יום קודם למעצרו הגיע יועץ ההשקעות לארץ, ולמחרת נפגש עם לקוחות ישראלים, בליווי עובד בכיר (ראש צוות) מ-UBS שווייץ. הפגישות נערכו תחת מעקב חשאי של חוקרי רשות המסים.

בין יתר המפגשים נועדו השניים במלון פאר בתל-אביב עם אחד מבעלי רשת המרפאות. במסגרת תפקידו מנהל היועץ את חשבונות הבנק של בעלי הרשת. בסיום הפגישה, שהתנהלה תחת עינם הפקוחה של חוקרי רשות המסים, נעצרו כל משתתפיה.

לדברי רשות המסים, רווחי הפעילות של רשת המרפאות הועברו כולם לבעלי המרפאות והופקדו בחשבונות בנק סודיים שלהם בבנק UBS בשווייץ, ולפי החשד לא דווחו לרשויות המס בישראל.

כפי שנטען בבקשות להמעצר שהוגשו לבית המשפט, מהראיות עולה כי בשנים 2014-2009 ניהל יועץ ההשקעות הבכיר עבור בעלי הרשת חשבונות בנק מוסווים, בהם נצבר סכום של 15 מיליון אירו, שהושמטו ולא דווחו.

בסמוך למעצר של משתתפי הפגישה, נערכו במסגרת החקירה חיפושים בחדר המלון של יועץ ההשקעות, במשרדים של נציגות הבנק בישראל ובאתרים נוספים. במהלך החיפושים נמצאו בכליו של יועץ ההשקעות רשימות של מאות ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק בלתי מדווחים בשווייץ, שהוא אחראי ישירות על הטיפול בהם. לפי החשד, היועץ סייע ללקוחותיו במזיד ובכוונה להשתמט מדיווח ומתשלום מס.

במסגרת החקירה נעצר גם רואה חשבון ששימש כחשב של רשת מרפאות. לפי החשד, החשב הפעיל את מבנה האחזקות של הרשת, שנרשם תחת תאגיד הולנדי, הרשום בנאמנות, מתוך מטרה להסוות את הפעילות של הקבוצה בחו"ל. הפעילות, בהיקף של 40 מיליון אירו בשנה, אינה מדווחת בישראל, ולפיכך לפי החשד, לא כוללת תשלום מסים כמתחייב בחוק.

בחיפושים שנערכו בבתיהם של בעלי רשת המרפאות נמצא סכום של כ-500 אלף דולר במזומן. כמו כן, נמצאו בכספות בביתו של אחד מבעלי הרשת חותמות של החברות הזרות ששולטות במרפאות במזרח אירופה.

ברשימת החשודים: עורך דין, בעלי חברות ושכירים מתל-אביב ומהרצליה

בימים אלה מנהלת רשות המסים חקירה בעניינם של חשודים נוספים, שפרטיהם נחשפו ברשימות שנמצאו בכליו של יועץ ההשקעות הבכיר מבנק UBS השווייצרי, החשוד בפרשה, וברשימות נוספות שנאספו בפעילות מודיעינית ענפה של הרשות.

במסגרת זו נחקרו ושוחררו בערבות בחודשים האחרונים 10 ישראלים חשודים נוספים, בנוסף לשני בעלי רשת המרפאות, ובהם: בעל משרד עורכי דין מתל-אביב, שלפי החשד הסתיר את קיומו של חשבון בבנק UBS שיתרתו עומדת היום על מיליון דולר, תוך הסתרת קיום החשבון בהצהרות ההון שהגיש וזאת במזיד ובכוונה להתחמק ממס;

מנהל ובעל שליטה בחברה, תושב צורן, המחזיק בחשבון בבנק UBS בשווייץ בסך של 750 אלף פרנק שווייצרי בלתי מדווחים. מהחיפוש בביתו עלה כי הוא רכש מהכספים שהחזיק בחו"ל דירה באנגליה, שגם על קיומה לא דיווח;

תושב צורן נוסף, המחזיק בחשבונות בנק בלתי מדווחים בשני בנקים בשווייץ בהיקף של מיליון אירו; שכירה, תושבת תל-אביב, המחזיקה מזה 12 שנה בבנק UBS, חשבון בלתי מדווח, שיתרתו נכון להיום עומדת על מיליון דולר;

תושבת שדה יעקב, המחזיקה כ-10 שנים חשבון בבנק UBS שיתרתו נכון להיום עומדת על 800 אלף דולר; תושבת תל-אביב נוספת המחזיקה חשבון בלתי מדווח בבנק ב-5 השנים האחרונות ושיתרתו עומדת היום על חצי מיליון דולר; ותושב הרצליה המחזיק בבנק UBS חשבון בלתי מדווח שיתרתו 764 אלף פרנק שווייצרי, החשוד כי הסתיר את החשבון והשמיט את ההכנסות שנבעו ממנו בכוונה להתחמק ממס.

חשוד נוסף בפרשה הוא מהנדס ובעל שליטה בחברת תשתיות מים, אנרגיה וחקלאות, שנעצר בחשד שהחזיק בחשבון בבנק UBS ובבנק ברקליס בלונדון סכום של מיליון דולר בלתי מדווחים, וכן שהפיק הכנסות בסכום של מיליון וחצי דולר מתיווך בעסקאות בחו"ל. לפי החשד, הוא השמיט את ההכנסות הללו מהדוחות שהגיש לפקיד השומה.

מצוד אחר עשרות מיליארדי דולרים של ישראלים המוחזקים בחו"ל

חקירת "פרשת הבנק השווייצרי" מהווה המשך למאמצים הגדולים של רשות המסים להילחם בהעלמות המס ובהון השחור, בין היתר באמצעות מבצעים של גילוי מרצון על חשבונות ישראליים בחו"ל, לצד נקיטה בכלים פליליים נגד מי שאינו מצהיר על חשבונותיו.

לפני כחודש חשף "גלובס" כי מנהל רשות המסים, משה אשר, נסע לציריך שבשווייץ ופגש שם את ראשי הבנקים במדינה המנהלים הון-עתק של ישראלים. זאת, במטרה לקבל מידע על חשבונות של ישראלים בשווייץ כדי לגבות מהם מס.

אשר הצהיר מספר פעמים באחרונה כי הרשות כבר קיבלה רשימות עם שמות של אלפי ישראלים שיש להם חשבונות בנקים עם סכומים משמעותיים, בעיקר באירופה, ותטפל בהם בקרוב. כל זאת, על רקע הערכתו כי "בחו"ל שוכב הון שחור ענק של עשרות מיליארדי דולרים של ישראלים".

פרסום החקירה המאומצת שרשות המסים מנהלת בפרשת "הבנק השווייצרי" נועד לבוא חשבון עם מעלימי המס, לגבות מהם את המס שהם חייבים לשלם וגם להרתיע ישראלים אחרים לנהוג באופן דומה.

חשיבות גדולה מעניקה הרשות לפרסום החקירה גם כדי לתת תשובה לביקורת החריפה שהועברה עליה בדוח מבקר המדינה שפורסם בשבוע שעבר. הדוח תיאר כיצד הזדמנויות-פז לגביית מסים במיליארדים, להעמדתם לדין של ראשי ארגוני פשע ולהרתעת רבים מפני העלמות מס, מוחמצות בזו אחר זו עקב חוסר התיאום בין רשויות האכיפה, היעדר ההיערכות לחקירת מקרים שנחשפים ושורה של הסדרים תמוהים שערכה רשות המסים.

החשודים
 החשודים

צרו איתנו קשר *5988