מה עושים כשמס הכנסה רוצה לדעת - מאיפה הגיע הכסף

חלון ההזדמנויות לביצוע גילוי מרצון הולך ונסגר, אבל אל תצפו מהרשויות לקנות כל סיפור על מקור הכספים ■ רואה חשבון מנוסה יכול לעזור גם אם אפילו אתם לא ממש יודעים מאיפה הכסף

דוחות/ צילום: שאטרסטוק
דוחות/ צילום: שאטרסטוק

*** הכתבה בשיתוף שטיינמץ עמינח ושות'

הזוג שהגיע למשרדי פירמת רואי החשבון שטיינמץ, עמינח ושות', סיפר סיפור קצת משונה. שניים - גבר מבוגר וצעירה יפהפיה בשנות ה20 לחייה, הגיעו אל רו"ח קובי שטיינמץ קצת אחרי שרשויות המסים הכריזו על מבצע גילוי מרצון של כספים בלתי מדווחים, והגבר טען שברצונו לסייע לזוגתו לעשות את הליך הגילוי מרצון. כששטיינמץ הסביר לשניים שאחד הדברים החשובים בהליך הוא הוכחה של מקור הכספים, ענה הגבר שכל הכספים שייכים לבת הזוג, שאביה היה אוליגרך רוסי עתיר ממון וכשנפטר הוא העביר לה הכל. עם הסיפור הזה נאלץ שטיינמץ לגשת למס הכנסה, אם כי היה לו די ברור שהסיפור זה עשוי לעורר חשד.

"אי אפשר לצפות שמס הכנסה יאמין מיד לכל סיפור, ושאלת מקור הכספים היא תמיד בעייתית", הוא אומר, "אנשים רוצים לגשת להליך של גילוי מרצון של הכספים שלהם, וזה מצוין ואני ממליץ בחום לכל מי שיושב על כספים בלתי מדווחים לעשות את זה, אבל הם צריכים לזכור שהרשויות לא מטומטמות וצריך להתכונן היטב עם רואה החשבון לקראת הפגישה איתם, ולא לצפות שהם פשוט יקנו כל טענה שלכם בלי הוכחות. מאז שהחל המבצע של הגילוי מרצון אני נתקל בכל מיני סיפורים משונים שנועדו להסביר מאיפה בעצם הגיע הכסף הזה".

-למה בעצם מקור הכסף מהווה כזו בעיה?

"לאנשים קשה להוכיח מאיפה הכסף הגיע כי הבנקים שומרים תיעוד 10 שנים אחורה בלבד, ובהרבה מקרים מדובר בכספים עתיקים ממש. רשויות המסים דורשות אסמכתא למקור, גם במקרים שמנוהלים במסלול המקוצר, וכשאין כזו זה תמיד מעורר חשד. כמעט כולם אומרים שזו ירושה, או מתנה מאמא שנפטרה, אבל לרשויות קשה להאמין שלכולם יש כספים כאלה".

-אז מה אפשר לעשות אם אין אסמכתא?

"אם אין לכם הוכחות למקור הכספים יש עוד דברים שאפשר לעשות כדי לשכנע את הרשויות. אם מראים שהכסף ישב המון שנים בחשבון בחו"ל ולא זז, ולא היה גורם שהכניס והוציא כספים זה עוזר. אם בעל החשבון יכול להראות שהוא מכר לפני שנים נכס בחו"ל הרשויות עשויות להשתכנע שזה מקור הכסף. גם אם מדובר בעולים או בתושבים חוזרים זה יכול לעזור".

-ומה קורה אם למישהו יש חשבון כזה אבל באמת אין לו הוכחות?

"בכל מקרה עדיף לגשת לרואה חשבון מנוסה ולבצע איתו את ההליך של הגילוי מרצון. זה שאין לכם הוכחה למקור הכסף זו לא סיבה לא לבצע את ההליך, כי הדבר הכי גרוע הוא לא לעשות כלום ולקוות שלא יתפסו אתכם. רואה חשבון טוב יידע לאסוף את מקבץ העדויות וההוכחות האולטימטיבי ולגשת איתו למס הכנסה. נכון, אם אין הוכחה מוצקה למקור הכסף הרשויות ידרשו מיסוי על הקרן, אבל כבר הצלחנו להגיע להסכמים של תשלום מס של 10% ואפילו פחות. תמיד אפשר לסגור הסכמים יפים עם תשלום מסוים על הקרן".

- 10% נשמע כמו תשלום גבוה למדי.

"זה הרבה פחות מהסכומים שישלמו אם לא יגשו להליך של גילוי מרצון והרשויות יעלו עליהם. במקרים כאלה המיסוי יכול להגיע לאחוזים גבוהים בהרבה. לכן אני אומר, תמיד עדיף לבוא עם מערך העדויות הכי טוב שרואה החשבון שלכם יכול לבנות עבורכם, וזה מבטיח ראש שקט ותשלום מינימלי".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988