גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בני ברבש: "אני מהדור שהקיז את דמו במלחמת יום כיפור"

בעקבות יציאת ספרו "החיים בחמישים דקות" - הבמאי, התסריטאי והסופר בני ברבש מספר ל"גלובס" על ההבדלים בין כתיבה וקולנוע: "בכתיבה אתה המלך הבלתי מעורער של הממלכה שהקמת ולא כפוף להפקה ולתקציב"

בני ברבש / צילום: תמר מצפי
בני ברבש / צילום: תמר מצפי

בני ברבש חתום על לא מעט סרטים וסדרות טלוויזיה מוכרות. רשימה חלקית: "מאחורי הסורגים", "אחד משלנו", "מלח הארץ", "סיטון", "טירונות", "מילואים" ו"האמת העירומה". אבל הכתיבה הייתה שם עוד קודם. עכשיו יוצא ספרו החמישי - מותחן בשם "החיים בחמישים דקות" (הוצאת אקס ליבריס וידיעות ספרים).

במרכז ספרו החדש נמצאת זהבה, שנישואיה מתערערים, כאשר עולות חשדות מצידה ביחס לנאמנותו של בעלה כלפיה. שערה בלונדינית שהיא מוצאת על גופייתו, מחוללת סערה פנימית גדולה אצלה, שמוליכה אותה למעקב ובילוש אובססיביים, בדרך לנקודת הכרעה ביחס לחשדותיה וקשר הנישואים שלה.

בראיון ל"גלובס" מספר ברבש כיצד הספר התפתח בשלבים לאורך שנים רבות: "הוא נולד כמו טיל ששולחים לחלל, שהוא תלת-שלבי. פרגמנטים שלו נולדו לפני הרבה שנים. הייתה לי אז תוכנית לכתוב ספר שנקרא 'אהבה, שנאה, קנאה, ידידות', כמו שתולשים מעלי כותרת של פרח. לפי התוכנית ההיא, במרכז העלילה נמצא פסיכואנליטיקן, שלו ארבעה מטופלים שחייהם משתלבים האחד בשני. אחד מהם בלש, שהתגלגל גם לספר הנוכחי. הייתה שם גם האישה השותקת, שאז עוד לא הייתה זהבה שחוזרת בתשובה. לפני שנתיים-שלוש, התחלתי לעבוד על ספר ענק, שאולי עוד אחזור אליו, אבל אחרי עבודה מפרכת נטשתי אותו, ונתקלתי ברעיון הסיפורי הישן הזה. במהרה מצאתי עצמי נשאב לסיפור של השתקנית והיא קיבלה ביוגרפיה לגמרי שונה מזו שהייתה לה בזמנו.

"מאחר שצורת המחשבה שלי מאוד אסוציאטיבית וקופצנית, אני חושב שהתמסרתי לצורת הכתיבה הזו, שהתכתבה בהרבה מובנים עם צורת המחשבה של הגיבורה הזו. זה הוביל אותי לעולם שלה וכך האובססיה שלה, הלכה וקיבלה יותר ויותר נפח".

לארגן 80 פרות

חלק ניכר מהקריירה הקולנועית של ברבש נעוץ בעבודה משותפת עם אחיו הגדול אורי, תהליך שונה בתכלית מזה שבו הוא מתמודד לבדו עם עולם תכנים שמיתרגם לספר.

"סרט הוא עבודה קולקטיבית של הרבה יוצרים", מבחין ברבש בין שני המדיומים. "כל אחד עם אגו ענק וכל אחד עם השפעה מכרעת לאופן שבו המוצר המוגמר יתעצב. גם אם זה לא מוצדק, אתה צריך להתחשב במה שהאחרים אומרים. לעומת זאת, בכתיבת ספרים אתה עובד סולו. הולך עם האמת הפנימית שלך, בלי לקחת בחשבון את כל השותפים בהפקה ודברים שיש להם להגיד. אתה המלך הבלתי מעורער של הממלכה שאתה מקים. אתה עושה מה שבא לך ולא כפוף להפקה, לתקציב ולהמון שותפים.

"יש גם דברים שקשה להעביר מספר לסרט. תחשוב למשל איך הייתי יכול להביא למפיק את הסצנה ב'החיים בחמישים דקות' של התאונה סביב העגל שמובא לשחיטה. בהפקה ישראלית אתה לא מסתדר עם כלב, אז איך תארגן 80 פרות? בטח היו מורידים את הסצנה הזו מהסרט.

"המדיום הספרותי בהרבה דברים הוא יותר משוכלל מהמדיום הקולנועי, שמתרחש בזמן והצופה רואה התגלגלות של frame-by-frame. הוא לא יכול לראות תמונה פנורמית של התרחשויות במקביל.

"בספרות, גם הקשר בין קורא לכותב יותר מעניין, כי תהליך הקריאה הוא מאוד יצירתי. הקורא בורא לעצמו את העולם תוך כדי הקריאה. לכן, בהרבה מקרים, יש נטייה להתאכזב מעיבודים קולנועיים, כי בראש בנינו משהו אחר לגמרי. גם אותו אדם יחווה ספר באופן אחר בתקופות שונות".

- יש סרטים שיותר טובים מהספר?

"בזמנו נעשה עיבוד נורא מעניין ל'אהובת הקצין הצרפתי' של ג'ון פאולס. הסרט לא היה בהכרח יותר טוב אלא אחר, אבל הוא נעשה בצורה טובה. ביצוע כזה נובע מכוחו של במאי. הסרט לא צריך להיות נאמן לסרט, ובלתי נמנע שבעיבוד של ספר לסרט אתה גם מאבד אותו. הרבה פעמים במאים 'נופלים' בגלל נאמנות לספר. מהבחינה הזו, אתה רואה לא מעט בקולנוע הישראלי חוסר יכולת להתמודד עם אירועים היסטוריים. מרוב שרוצים להיות נאמנים לאמת, נופלים לפתוס ולדידקטיקה".

יורה ובוכה

חלק גדול מעבודתו הקולנועית, טלוויזיונית של ברבש נוגע לצה"ל. כאלו הן הסדרות "טירונות" ו"מילואים", הסרט "אחד משלנו" ובאופן מסוים גם "מלח הארץ". ברבש עצמו הכיר את המציאות הצבאית מקרוב. הוא השתתף במלחמות ההתשה, יום כיפור ולבנון הראשונה, נפצע בהיתקלות עם קומנדו סורי ב-1973 והגיע בצה"ל עד תפקיד מג"ד.

"צבא הוא חלק גדול מהביוגרפיה שלי", אומר ברבש. "עד גיל 29, הייתי בסדיר בכל מיני תפקידים ואחרי זה 5-6 שנים מג"ד במילואים. אלה גילאים שבהם אתה מתעצב. בתוך התקופה הזו עברתי גם כל מיני חוויות קרביות ומלחמתיות. הטראומה המכוננת הייתה מלחמת יום הכיפורים. אני מהדור שהקיז את דמו בה. המציאות הזו, ההתנסות הזו, מאוד מעסיקה אותי. גם הספר הראשון שלי - 'היקיצה הגדולה', שעל בסיסו עשינו את הסרט 'זמן אמת' עם אסי דיין, קשור לחוויית יום הכיפורים שלי.

"לפעמים קשה לי עם הזיהוי האוטומטי הזה, כי עשיתי גם דברים שאינם צבאיים, בוודאי בפרוזה. הזיהוי הכמעט אוטומטי הזה קצת חוטא בהרבה מובנים לאמת".

- אתה מרגיש שהרקע הצבאי מסייע לך לעשות עבודה יותר אותנטית?

"אני לא יודע. בכתיבת 'טירונות' מעבר לרקע, הזירה הצבאית שבה היא מתרחשת, היא בעיקר על יחסים בין אנשים - הורים ובנים ובין הצעירים עצמם. אבל באמת שלא הייתי זקוק לתחקיר כמו שאני צריך ב'החיים בחמישים דקות' או בספר שאני עכשיו מתחיל לעבוד עליו. טולסטוי למשל כתב תיאורים בלתי נשכחים ב'מלחמה ושלום' בלי להיות בקרבות. אצלי זו מציאות שמקועקעת בכל נימי דמי".

בהיותו במילואים, ב-1982 נענה ברבש לפניית אנשי "שלום עכשיו" וכינס יחד עם יובל נריה, בעל עיטור הגבורה, מסיבת עיתונאים שבה מחו על הפגיעה בטוהר הנשק בגדה המערבית. האירוע עורר מהומה גדולה וקומם על ברבש לא מעט אנשים מחוץ ובתוך הצבא.

- מג"ד ו"שלום עכשיו". אלו חיים כפולים או שזה הולך יחד?

"זה קצת הלך ביחד, על תקן מטבע הלשון של 'יורים ובוכים'. זה הרבה פעמים עורר מתחים ביני לבין החיילים שלי. הם שלחו מכתבים מאוד קשים, גם לרפול הרמטכ"ל וגם לאלוף הפיקוד, אורי אור. היו בירורים ומפגשים שזומנתי אליהם. זה לא פשוט, המפגש הזה.

"אבל היום להבנתי הקיטוב בין השקפות העולם השונות עוד הולך ומחריף. גדל הפער בין הזרם החילוני הליברלי הדמוקרטי, שוחר השוויון והשלום, לבין הקיצוני ימני, במיוחד הזרם המשיחי. השפה, שהייתה משותפת לחלקים נרחבים בחברה הישראלית, כבר אינה כזו. אנחנו לא מדברים באותה שפה. לפני 30 שנה זה רק התחיל, אבל זה עוד היה נסבל ועדיין ניתן היה ניתן לגשר על הפערים. עוד מעט אולי הפערים הללו לא יהיו ברי גישור. לא ברור לי איך החברה הישראלית תתמודד עם זה".

בני ברבש

גיל: 63

מצב משפחתי: נשוי לסיגל+3

השכלה: למד בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל-אביב

קריירה: ספרות: 5 ספרים. "היקיצה הגדולה" (1980), היה הראשון, על בסיסו הסרט "זמן אמת". גם הספר "מיי פירסט סוני" הפך לסדרת טלוויזיה בערוץ 2

סרטים וסדרות: מאחורי הסורגים, אחד משלנו, מלח הארץ, סיטון, טירונות, מילואים, האמת העירומה ועוד

עוד משהו: אביו מנחם היה מראשי הש"י - שירות המודיעין של ההגנה. בהמשך חייו הוא היה שותף בלכידת אדולף אייכמן

עוד כתבות

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק מכינה חבילת מימון להשתלטות על WeWork

על פי דיווחים, הענקית היפנית הכינה חבילת מימון במטרה להשתלט על החברה להשכרת חללים משותפים ● בתחילת החודש ביטלה החברה את ההנפקה הצפויה

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

מדיניות הריבית ממשיכה לתדלק את השווקים

המשקיעים בארץ מצפים כי בנק ישראל יילך בעקבות הפד ויוריד את הריבית, ובהתאם נרשמות עליות נאות באפיק האג"ח ובמדדי המניות בישראל

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

הפגנה נגד הפשיעה והאלימות בחברה הערבית /צילום : רויטרס

ההשקעה בחברה הערבית תניב תשואה לכל המשק

תוכנית 922 שהקצתה 15 מיליארד שקל לשיפור מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל עומדת לפוג ב-2020 • לאור ההצלחה נדרשת כעת תוכנית המשך • השקעה גדולה במגזר הערבי תניב תשואה לכלל המשק - רק צריך לגלות מנהיגות • "גלובס" מנתח את דרישות המגזר הערבי

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל-אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים, וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסה: ת"א 35 קופץ ב-1%, אנרג'יאן מזנקת

המדדים המובילים עולים בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 עולה ב-0.8%, מדד הבנקים מטפס ב-0.6% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● בשל חול המועד שלב הנעילה בבורסה יחל ב-14:44

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

כידן דהרי וירון אדיב  / צילום: איל יצהר, גלובס

"הקונץ זה לקנות אדמה בזול": היזמים שמפסיקים לפזול הצידה

מאז רכשו את תנופורט לפני שנתיים וחצי, הבעלים החדשים ירון אדיב וכידן דהרי עסוקים בהשבחת נכסי החברה ● הם שקלו לרכוש את השליטה בבזק כי "הייתה הזדמנות עסקית", אך החליטו להישאר עם מה שהם יודעים לעשות – נדל"ן בארץ, בלי פזילות החוצה, לא לקנאביס ואפילו לא לנדל"ן בחו"ל

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מהמעטפות לוועדות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

בכמה גדל שיעור ההצבעה במעטפות הכפולות, מי עומד בראש ועדת החוץ והביטחון ומי עוד חבר בסיעה של שקד ובנט?

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש