גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בני ברבש: "אני מהדור שהקיז את דמו במלחמת יום כיפור"

בעקבות יציאת ספרו "החיים בחמישים דקות" - הבמאי, התסריטאי והסופר בני ברבש מספר ל"גלובס" על ההבדלים בין כתיבה וקולנוע: "בכתיבה אתה המלך הבלתי מעורער של הממלכה שהקמת ולא כפוף להפקה ולתקציב"

בני ברבש / צילום: תמר מצפי
בני ברבש / צילום: תמר מצפי

בני ברבש חתום על לא מעט סרטים וסדרות טלוויזיה מוכרות. רשימה חלקית: "מאחורי הסורגים", "אחד משלנו", "מלח הארץ", "סיטון", "טירונות", "מילואים" ו"האמת העירומה". אבל הכתיבה הייתה שם עוד קודם. עכשיו יוצא ספרו החמישי - מותחן בשם "החיים בחמישים דקות" (הוצאת אקס ליבריס וידיעות ספרים).

במרכז ספרו החדש נמצאת זהבה, שנישואיה מתערערים, כאשר עולות חשדות מצידה ביחס לנאמנותו של בעלה כלפיה. שערה בלונדינית שהיא מוצאת על גופייתו, מחוללת סערה פנימית גדולה אצלה, שמוליכה אותה למעקב ובילוש אובססיביים, בדרך לנקודת הכרעה ביחס לחשדותיה וקשר הנישואים שלה.

בראיון ל"גלובס" מספר ברבש כיצד הספר התפתח בשלבים לאורך שנים רבות: "הוא נולד כמו טיל ששולחים לחלל, שהוא תלת-שלבי. פרגמנטים שלו נולדו לפני הרבה שנים. הייתה לי אז תוכנית לכתוב ספר שנקרא 'אהבה, שנאה, קנאה, ידידות', כמו שתולשים מעלי כותרת של פרח. לפי התוכנית ההיא, במרכז העלילה נמצא פסיכואנליטיקן, שלו ארבעה מטופלים שחייהם משתלבים האחד בשני. אחד מהם בלש, שהתגלגל גם לספר הנוכחי. הייתה שם גם האישה השותקת, שאז עוד לא הייתה זהבה שחוזרת בתשובה. לפני שנתיים-שלוש, התחלתי לעבוד על ספר ענק, שאולי עוד אחזור אליו, אבל אחרי עבודה מפרכת נטשתי אותו, ונתקלתי ברעיון הסיפורי הישן הזה. במהרה מצאתי עצמי נשאב לסיפור של השתקנית והיא קיבלה ביוגרפיה לגמרי שונה מזו שהייתה לה בזמנו.

"מאחר שצורת המחשבה שלי מאוד אסוציאטיבית וקופצנית, אני חושב שהתמסרתי לצורת הכתיבה הזו, שהתכתבה בהרבה מובנים עם צורת המחשבה של הגיבורה הזו. זה הוביל אותי לעולם שלה וכך האובססיה שלה, הלכה וקיבלה יותר ויותר נפח".

לארגן 80 פרות

חלק ניכר מהקריירה הקולנועית של ברבש נעוץ בעבודה משותפת עם אחיו הגדול אורי, תהליך שונה בתכלית מזה שבו הוא מתמודד לבדו עם עולם תכנים שמיתרגם לספר.

"סרט הוא עבודה קולקטיבית של הרבה יוצרים", מבחין ברבש בין שני המדיומים. "כל אחד עם אגו ענק וכל אחד עם השפעה מכרעת לאופן שבו המוצר המוגמר יתעצב. גם אם זה לא מוצדק, אתה צריך להתחשב במה שהאחרים אומרים. לעומת זאת, בכתיבת ספרים אתה עובד סולו. הולך עם האמת הפנימית שלך, בלי לקחת בחשבון את כל השותפים בהפקה ודברים שיש להם להגיד. אתה המלך הבלתי מעורער של הממלכה שאתה מקים. אתה עושה מה שבא לך ולא כפוף להפקה, לתקציב ולהמון שותפים.

"יש גם דברים שקשה להעביר מספר לסרט. תחשוב למשל איך הייתי יכול להביא למפיק את הסצנה ב'החיים בחמישים דקות' של התאונה סביב העגל שמובא לשחיטה. בהפקה ישראלית אתה לא מסתדר עם כלב, אז איך תארגן 80 פרות? בטח היו מורידים את הסצנה הזו מהסרט.

"המדיום הספרותי בהרבה דברים הוא יותר משוכלל מהמדיום הקולנועי, שמתרחש בזמן והצופה רואה התגלגלות של frame-by-frame. הוא לא יכול לראות תמונה פנורמית של התרחשויות במקביל.

"בספרות, גם הקשר בין קורא לכותב יותר מעניין, כי תהליך הקריאה הוא מאוד יצירתי. הקורא בורא לעצמו את העולם תוך כדי הקריאה. לכן, בהרבה מקרים, יש נטייה להתאכזב מעיבודים קולנועיים, כי בראש בנינו משהו אחר לגמרי. גם אותו אדם יחווה ספר באופן אחר בתקופות שונות".

- יש סרטים שיותר טובים מהספר?

"בזמנו נעשה עיבוד נורא מעניין ל'אהובת הקצין הצרפתי' של ג'ון פאולס. הסרט לא היה בהכרח יותר טוב אלא אחר, אבל הוא נעשה בצורה טובה. ביצוע כזה נובע מכוחו של במאי. הסרט לא צריך להיות נאמן לסרט, ובלתי נמנע שבעיבוד של ספר לסרט אתה גם מאבד אותו. הרבה פעמים במאים 'נופלים' בגלל נאמנות לספר. מהבחינה הזו, אתה רואה לא מעט בקולנוע הישראלי חוסר יכולת להתמודד עם אירועים היסטוריים. מרוב שרוצים להיות נאמנים לאמת, נופלים לפתוס ולדידקטיקה".

יורה ובוכה

חלק גדול מעבודתו הקולנועית, טלוויזיונית של ברבש נוגע לצה"ל. כאלו הן הסדרות "טירונות" ו"מילואים", הסרט "אחד משלנו" ובאופן מסוים גם "מלח הארץ". ברבש עצמו הכיר את המציאות הצבאית מקרוב. הוא השתתף במלחמות ההתשה, יום כיפור ולבנון הראשונה, נפצע בהיתקלות עם קומנדו סורי ב-1973 והגיע בצה"ל עד תפקיד מג"ד.

"צבא הוא חלק גדול מהביוגרפיה שלי", אומר ברבש. "עד גיל 29, הייתי בסדיר בכל מיני תפקידים ואחרי זה 5-6 שנים מג"ד במילואים. אלה גילאים שבהם אתה מתעצב. בתוך התקופה הזו עברתי גם כל מיני חוויות קרביות ומלחמתיות. הטראומה המכוננת הייתה מלחמת יום הכיפורים. אני מהדור שהקיז את דמו בה. המציאות הזו, ההתנסות הזו, מאוד מעסיקה אותי. גם הספר הראשון שלי - 'היקיצה הגדולה', שעל בסיסו עשינו את הסרט 'זמן אמת' עם אסי דיין, קשור לחוויית יום הכיפורים שלי.

"לפעמים קשה לי עם הזיהוי האוטומטי הזה, כי עשיתי גם דברים שאינם צבאיים, בוודאי בפרוזה. הזיהוי הכמעט אוטומטי הזה קצת חוטא בהרבה מובנים לאמת".

- אתה מרגיש שהרקע הצבאי מסייע לך לעשות עבודה יותר אותנטית?

"אני לא יודע. בכתיבת 'טירונות' מעבר לרקע, הזירה הצבאית שבה היא מתרחשת, היא בעיקר על יחסים בין אנשים - הורים ובנים ובין הצעירים עצמם. אבל באמת שלא הייתי זקוק לתחקיר כמו שאני צריך ב'החיים בחמישים דקות' או בספר שאני עכשיו מתחיל לעבוד עליו. טולסטוי למשל כתב תיאורים בלתי נשכחים ב'מלחמה ושלום' בלי להיות בקרבות. אצלי זו מציאות שמקועקעת בכל נימי דמי".

בהיותו במילואים, ב-1982 נענה ברבש לפניית אנשי "שלום עכשיו" וכינס יחד עם יובל נריה, בעל עיטור הגבורה, מסיבת עיתונאים שבה מחו על הפגיעה בטוהר הנשק בגדה המערבית. האירוע עורר מהומה גדולה וקומם על ברבש לא מעט אנשים מחוץ ובתוך הצבא.

- מג"ד ו"שלום עכשיו". אלו חיים כפולים או שזה הולך יחד?

"זה קצת הלך ביחד, על תקן מטבע הלשון של 'יורים ובוכים'. זה הרבה פעמים עורר מתחים ביני לבין החיילים שלי. הם שלחו מכתבים מאוד קשים, גם לרפול הרמטכ"ל וגם לאלוף הפיקוד, אורי אור. היו בירורים ומפגשים שזומנתי אליהם. זה לא פשוט, המפגש הזה.

"אבל היום להבנתי הקיטוב בין השקפות העולם השונות עוד הולך ומחריף. גדל הפער בין הזרם החילוני הליברלי הדמוקרטי, שוחר השוויון והשלום, לבין הקיצוני ימני, במיוחד הזרם המשיחי. השפה, שהייתה משותפת לחלקים נרחבים בחברה הישראלית, כבר אינה כזו. אנחנו לא מדברים באותה שפה. לפני 30 שנה זה רק התחיל, אבל זה עוד היה נסבל ועדיין ניתן היה ניתן לגשר על הפערים. עוד מעט אולי הפערים הללו לא יהיו ברי גישור. לא ברור לי איך החברה הישראלית תתמודד עם זה".

בני ברבש

גיל: 63

מצב משפחתי: נשוי לסיגל+3

השכלה: למד בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל-אביב

קריירה: ספרות: 5 ספרים. "היקיצה הגדולה" (1980), היה הראשון, על בסיסו הסרט "זמן אמת". גם הספר "מיי פירסט סוני" הפך לסדרת טלוויזיה בערוץ 2

סרטים וסדרות: מאחורי הסורגים, אחד משלנו, מלח הארץ, סיטון, טירונות, מילואים, האמת העירומה ועוד

עוד משהו: אביו מנחם היה מראשי הש"י - שירות המודיעין של ההגנה. בהמשך חייו הוא היה שותף בלכידת אדולף אייכמן

עוד כתבות

בתי הזיקוק בחיפה / צילום: איל יצהר

בזן מזהירה: חשש לקושי באספקת בנזין כבר בימים הקרובים

החברה מזהירה מפני אפשרות שבימים הקרובים לא תוכל לספק ללקוחותיה בנזין העומד בתקן הישראלי, בעקבות פקיעת ההיתר הזמני שניתן לדור כימיקלים להזרמת MTBE – תוסף חיוני לייצור בנזין ● דיסקונט ברוקראז': "קשה להאמין כי בעקבות החלטת עיריית חיפה יאפשרו הפסקת בנזין סדירה לאורך זמן למשק"

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

מחשש לעתיד הותמ"ל: קבינט הדיור אישר 7 מתחמי פינוי-בינוי חדשים לטיפול הוועדה

מדובר בשבעה מתחמי התחדשות עירונית חדשים בקריית גת, ראש העין, לוד, חדרה, יהוד-מונוסון ופתח-תקווה ● הישיבה נערכה על רקע עתידה המעורפל של הותמ"ל, שאמורה לסיים את פעילותה בסוף יולי

או"ם מועצת הביטחון / צילום: רויטרס

גרינבלאט: לפלסטינים אין מה להפסיד, והרבה להרוויח, בבחריין

בדיון במועצת הביטחון על סוכנות הסעד והתעסוקה של או"ם, אמר גרינבלאט כי ההטבות לפלסטינים יהיו מיידיות; "לא מוכרחים לחכות לשלום מקיף ובר-קיימא" ● שגריר ישראל באו"ם, דני דנון: "אונר"א מעצימה את בעיית הפליטים הפלסטיניים במקום לפתור אותה"

 

חיים כצמן/ צילום: איל יצהר

הפסד ממכירת FCR הקנדית צמצם את הרווח הנקי של גזית גלוב

ההפסד ממכירת ההחזקה בחברה הקנדית עומד על 486 מיליון שקל ● מימוש קרן הון בגין התאמות צפוי להגדיל את ההפסד מהעסקה לכ-550 מיליון שקל ● החברה רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 42 מיליון שקל, לעומת הפסד של כחצי מיליארד שקל ברבעון המקביל

מנועי בית שמש/ צילום: תמר מצפי

רכישת חישולי כרמל הקפיצה את היקף הפעילות של מנועי בית שמש והניבה לה רווח נאה

בעקבות הרכישה, שבוצעה בתחילת השנה, הציגה מנועי בית שמש הכנסות של 39 מיליון דולר ברבעון הראשון - צמיחה של 57.1% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ● הרווח הנקי זינק ב-170% ל-5.7 מיליון דולר

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

רוצים לדעת למה החליט מנדלבליט על דחיית השימוע של נתניהו? הנה ההסבר של משרד המשפטים, ללא תיווך התקשורת

חצי שנה לאחר שנפתח, פונה היום משרד המשפטים בדף הפייסבוק שלו לציבור בהסברים לגבי החדשות שהסעירו היום את המדינה: קיום השימוע לראש הממשלה נתניהו באוקטובר הקרוב ● וכן, גם אולמרט מוזכר שם

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

דחייה של שלושה חודשים: מנדלבליט קבע - השימוע לראש הממשלה נתניהו ייערך בתחילת אוקטובר 2019

רה"מ ביקש לדחות בשנה את מועד השימוע בתיקים 1000, 2000 ו-4000, אך היום קבע מנדלבליט כי השימוע יידחה ב-3 חודשים בלבד, וזאת בנימוק שדחייה כה משמעותית מנוגדת לאינטרס הציבורי ● לפי ההערכה, משמעות הודעת היועמ"ש היא שהחלטתו הסופית האם להגיש כתב אישום נגד נתניהו תתקבל רק בתחילת שנת 2020 או אפילו מאוחר יותר

דני כהן - ראש החטיבה הבנקאית בנק לאומי / צילום: איל יצהר

יו"ר הפועלים מחפש בחוץ מועמדים לתפקיד המנכ"ל? פנה לדני כהן שפרש מלאומי

חרף העובדה שבעשורים האחרונים היה נהוג למנות מנכ"ל משורות הבנק, ל"גלובס" נודע כי בבנק הפועלים מקדמים גם את האפשרות למנות מנכ"ל מבחוץ ● היו"ר עודד ערן נפגש השבוע עם דני כהן, עד לא מזמן אחד מבכירי לאומי, שסירב להצעה

השר לוין במו"מ הקואליציוני / צילום: הליכוד

ישראל ביתנו: יש התקדמות במו"מ הקואליציוני עם הליכוד

בישראל ביתנו סירבו לפרט איזה התקדמות חלה בנושא תיפקוד שר הביטחון והגעה להכרעה אל מול החמאס ● עוד היום נפגש בכנסת השר יריב לוין עם נציגי ש"ס ויהדות התורה, השר לשעבר אריאל אטיאס וח"כ אורי מקלב

רחפנים תעשייתיים אוטונומיים של פרספטו / קרדיט תמונות: פרספטו

פרספטו, יצרנית רחפנים אוטונומיים ישראלית, גייסה 15 מיליון דולר

חברות תעשייתיות משתמשות ברחפנים של פרספטו כדי לעקוב אחר הפעילות במתחמים שלהן ● החברה גייסה עד כה 27 מיליון דולר ● המנכ"ל דור אבוחצירה: "אנחנו מאפשרים להפעיל רחפן מבלי שיש מפעיל בסביבה"

סניף של עדיקה. / צילום: צילום: ערן סלם

צומחת אבל לא מרוויחה: רשת האופנה המקוונת עדיקה רשמה הפסד רבעוני של כמיליון שקל

מספר העסקאות שביצעה החברה גדל ב-45%, אך סל הקניות הממוצע קטן ב-18% ועמד על 164 שקל בלבד ● מניית עדיקה איבדה קרוב ל-40% מאז החלה להיסחר בת"א לפני קצת יותר משנה

מוקי שנידמן / צילום: יוסי כהן

פעילויות הפיננסים של משפחת שנידמן: מימון ישיר ממשיכה לצמוח, איי.די.איי ביטוח מאכזבת את המשקיעים

מאז שנודע אשתקד על עזיבתו של המנכ"ל הקודם, רביב צולר, השילה מניית איי.די.איי ביטוח כ-36% מערכה ● רווח של כ-35 מיליון שקל למימון ישיר ברבעון הראשון

מנכל יונייטד מדגים את שיתוף הפעולה עם ספיידרמן / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

התחרות על הקווים לצפון אמריקה מתחממת: יונייטד תשיק קו חדש מת"א לוושינגטון

כיום מפעילה יונייטד טיסה יומית לסן פרנסיסקו ושתי טיסות יומיות לניוארק ● הטיסה לוושינגטון, שתופעל במטוס 777-200ER, תתקיים בתדירות של שלוש פעמים בשבוע

יצחק אנג'ל, מנכל אורמת / צילום: איל יצהר

חרף ההסתייגויות: אושרה מדיניות התגמול לבכירי אורמת

בעלי המניות של החברה הצביעו ברוב של כ-66% בעד התגמולים לבכירי החברה – הצבעת "Say on Pay"

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עוד רבעון חזק לעזריאלי, שבדומה למתחרה מליסרון פועלת להקטנת התלות בתחום הקניונים

ענקית הנדל"ן המניב הציגה קפיצה של 42% ברווח הנקי הרבעוני ל-369 מיליון שקל ● בפילוח מגזרי הפעילות של החברה בולט לחיוב טיפוס של כמעט 20% בהכנסות וברווחיות התפעולית של מגזר המשרדים

מרכז הסחר העולמי בבחריין / צילום: REUTERS/Hamad I Mohammed

דיל המאה של טראמפ: למה אנשי עסקים פלסטינים מפחדים להגיע לכינוס בבחריין?

בראש המסרבים איש העסקים הפלסטיני בשאר אל-מאסרי, המוכר כיזם של העיר החדשה רוואבי בגדה ● מקצתם הודיעו על כך ברשתות החברתיות תוך שהם מציגים את מכתב ההזמנה של שר האוצר האמריקני מנוצ'ין ונשבעים שלא יגיעו ולא יפרו את הקו הרשמי ואת הקונצנזוס הפלסטיני

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

סייברארק תעניק לאודי מוקדי מניות חסומות ואופציות בשווי 6 מיליון ד'

מייסד ומנכ"ל חברת סייברארק שמספקת פתרונות ל אבטחת סייבר , צפוי לקבל מענק של מניות חסומות ואופציות בשווי של 6 מיליון דולר, בכפוף לאישור אסיפת בעלי המניות

בית המשפט העליון/ צילום: גיל יוחנן

כ-130 מומחי משפט מהאקדמיה מצטרפים למאבק נגד יוזמות החקיקה של הימין

אחרי ששלשום התכנסו עורכי דין מהשוק הפרטי ואיימו להשבית את מערכת המשפט במחאה על יוזמות החקיקה של הימין, היום הודיעו מומחי משפט מהאקדמיה על הקמת "הקואליציה של הפקולטות למשפטים למען שלטון החוק" ● מנגד, עורכי דין ומשפטנים שסבורים אחרת חתמו על עצומה בעד "חוקי המשילות"

עמנואל מקרון  תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס

בחירות באירופה: האם בת הכומר שהרגיזה את ענקיות הטק בדרך להפוך לנשיאת הנציבות?

הבחירות לפרלמנט האירופי ייצאו לדרך מחר ויינעלו ביום ראשון בערב ● בעוד עיני כולם נשואות לראות עד כמה יתחזק הימין האירו-סקפטי המתנגד להגירה, ענקיות הטכנולוגיה גם הן עוקבות בחשש אחרי התוצאות, שעשויות לסלול את דרכה של הנציבה הדנית לענייני תחרות לתפקיד החשוב ביותר באיחוד

רחוב בקעת רמון 11, אשקלון / צילום: בר - אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל באזור הדרום

דירת 4 חדרים בבאר-שבע, באשקלון או באילת וקוטג' בקריית מלאכי