הרצוג: לא תהיה לי בעיה לצרף את נתניהו לקואליציה שאקים

מכריז בפורום בסבן וושינגטון: "אני אקים את הממשלה הבאה אם נבנה את הקואליצה הנכונה" ■ "איני מאמין באמרה 'עם לבדד ישכון'" ■ מותח ביקורת קשה על נתניהו בגין קלקול היחסים עם ארה"ב

יצחק בוז'י הרצוג / צילום: תמר מצפי
יצחק בוז'י הרצוג / צילום: תמר מצפי

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, הכריז אמש (ו') בפורום סבן, בוושינגטון, כי הוא יקים את הממשלה הבאה בישראל, בניגוד להערכות שבנימין נתניהו יוסיף להיות רה"מ אחרי הבחירות. "לא תהיה לי בעיה לצרף את נתניהו לקואליציה שלי", הצהיר הרצוג.

בהופעה מרשימה, שופעת ביטחון עצמי וגדושת התבטאויות תוקפניות, אמר הרצוג, בדו-שיח פומבי עם העיתונאי ג'פרי גולדברג: "הדעה היא, שלא ניתן לגבור על ראש הממשלה בבחירות. ואני באתי לכאן לומר לכם, שראש הממשלה הבא בישראל יהיה אני, לאחר שאבנה את הקואליציה הנכונה".

הוא אמר, כי בחירות בישראל אינן דומות למערכת הבחירות לנשיאות בארה"ב. מדובר ב"משחק קואליציוני" והחכמה היא לבנות "קואליציה נכונה". כדבריו: "צריך לשים את האגו בצד. אני רוצה לחבור ציפי לבני וכבר הודעתי לאשתי שאני עומד להשקיע בזוגיות עם לבני בנסיעה לוושינגטון". הוא הדגיש, שהמטרה העיקרית היא להקים גוש מרכז-שמאל בר-קיום שיוכל לשמש חלופה לממשלת הימין.

"תוכל להיות קואליציה מעניינת ואני מקווה שהיכולות שלי לחבר בין אנשים יעזרו לי במשימה הזו", הוא אמר. לדבריו, מפלגת העבודה ממוקמת במרכז-שמאל והיא צריכה להיות "המפלגה האם" של קואליציה גדולה. הוא מוכן לכלול בקואליציה שלו כל שותף אפשרי, "ממרץ עד ליברמן" (ומאוחר יותר כלל גם את נתניהו ברשימה). הערבים אינם מוכנים להיות חברים בקואליציה, אך הרצוג אינו מוציא מכלל אפשרות שמפלגה ערבית מאוחדת תתמוך בקואליציה מבחוץ, אם, אכן, איחוד כזה יצא אל הפועל. "יש לי ערבים באופוזיציה בדיוק כפי שיש לי חרדים; כל הקהילות בישראל מיוצגות באופוזיציה. אני מכבד את המבנה המיוחד של הקהילות בישראל".

המראיין, שהיה תוקפני לא פחות מהמרואיין וניסה לדחוק אותו לפינה, שאל את הרצוג כיצד הוא יוכל להתנער מההערכה הכמעט כללית שהוא נטול כריזמה. "אף אחד לא יטעה בך שאתה גבי אשכנזי", אמר גולדברג, לא לגמרי בבדיחות הדעת.

"אתה יודע כמה מנהיגים כריזמטיים היו לנו ולאן הם הובילו אותנו"? - השיב הרצוג. לדבריו, האתגר שלו הוא לקנות את אמונם של הבוחרים ואכן, "סקרים עדכניים מראים שהציבור בישראל מתחיל לתת בי אמון".

מי האנשים שאתה רואה בהם גורו ביטחוני? - נשאל הרצוג..

תשובתו: "יש אנשים נהדרים בממסד הביטחוני, במפלגה ומחוצה לה, שמוכנים להושיט לנו יד ולייעץ לנו. חלקם נמצאים אפילו כאן, בוושינגטון". אולם הוא סרב לנקוב בשמם מפני שהם עדיין אינם מוכנים להיחשף.

אך הרצוג קרא תיגר על עצם ההנחה שביטחון חייב לעמוד במרכז מערכת הבחירות: "היתה לנו מפלגה מלאה גנרלים שלא צלחה. מה שחשוב הוא המצע הכלכלי-החברתי. אנו צריכים לזכור את המחאות החברתיות ב-2011. הן היו ציון דרך חשוב בישראל. 100 שנה אחרי המהפכה ברוסיה, צצה בישראל הדרישה לצדק חברתי. מפלגת העבודה היא היחידה שיכולה להוביל את ישראל בכיווון הזה. זה ההבדל ביני לבין נתניהו. הוא מדבר כל הזמן על ביטחון. זה חשוב, אך זה לא חזות הכל".

בתשובה על שאלה מדוע דווקא הוא יצליח להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, משימה שאהוד ברק ואהוד אולמרט כשלו בהשגתה, אמר הרצוג: "אין לי אשליות, אך לא אוותר על ניסיון להגיע לפיתרון של שתי מדינות... (יו"ר הרשות הפלסטינית) אמר לי: 'אתך נשיג שלום'. וכי מה יש עכשיו? יאוש, חוסר תקווה ופרץ של משטמה דתית".

את מדיניותו כלפי ההתנחלויות הגדיר הרצוג כך: "אני מאמין בגושים. גוש עציון חשוב לביטחון ישראל. אני מאמין בהקפאת ההתנחלויות מחוץ גושים, כחלק מבנית אמון עם הפלסטינים".

המראיין ציין שהילארי קלינטון, שדיברה בפורום שעה קודם לכן, המעיטה בחשיבות החכוכים בין ברק אובמה לבנימין נתניהו.

הרצוג: "אין בכוונתי לבקר את ביבי מחוץ לגבולות ישראל. זה אחד מחוקי המשחק. אך מדיניות ממשלת ישראל חוללה משבר אמון עם הממשל האמריקאי. חשוב ליצור אמון בין מנהיגי שתי המדינות. זה חיוני. בכוותי לשנות זאת. חייבת להיות אפשרות לקשר ישיר בין שני המנהיגים".

האם ארה"ב לא אשמה בנתק?

"אני לא מאשים אף צד, אך יש כל כך הרבה שגיאות שנתניהו עשה, שגיאות שאנחנו נצטרך לתקן. אם יש ויכוחים בין ירושלים לוושינגטון, הם צריכים להתנהל בחדרי חדרים, לא בפומבי".

על הבידוד הגלובלי שבו מוצאת ישראל את עצמה בגלל מדיניות ההתנחלויות אמר הרצוג: "איני מאמין באמרה התנ"כית 'עם לבדד ישכון'".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988