מנכ"ל גולן לא מסתפק בסלולר: מבטיח להשיק בתוך שנה את חבילת הטריפל הזולה בישראל

מיכאל גולן לגלובס TV: "אנחנו סובלים מאינטרנט, טלפון וטלוויזיה שעולה לנו בכל חודש 200 שקל יותר מהמחיר באירופה" ■ "סלקום ואורנג' מעניינות לרכישה"

מיכאל גולן / צילום: דור מלכה
מיכאל גולן / צילום: דור מלכה

רגע אחרי ההכרזה של וואלה על כניסתה לשוק הסלולר עתיר המתחרים, משדר מיכאל גולן, מנכ"ל גולן טלקום, לא רק עסקים כרגיל, אלא אף שאיפות התרחבות. בראיון מיוחד ל"ברקוד", תוכנית הצרכנות של גלובס TV, גולן לא שולל רכישה של אחת מחברות הסלולר הגדולות ומבטיח תוך שנה חבילת טריפל שתכלול טלפון קווי, אינטרנט וטלוויזיה הרבה יותר זולה מזו שמציעות הוט ו-yes.

את 2014 מסיים גולן עם 615 אלף מנויים, כאשר נתוני הניידות שמתפרסמים ב"גלובס" מדי חודש מצביעים על מגמה קבועה: גולן מובילה את הגיוסים כמעט מדי חודש בחודשו, ורגע לפני סיומה של השנה אפשר כבר לקבוע בוודאות שהיא המגייסת הגדולה של 2014. בנובמבר גייסה החברה 9,700 לקוחות נטו (לקוחות חדשים פחות לקוחות נוטשים) לעומת 8,000 לקוחות בהוט מובייל.

למעשה, הוט מובייל מצליחה אמנם לגייס מספר דומה של לקוחות, אך נוטשים אותה יותר מאשר את גולן. גם את המפעילות הווירטואליות משאירה גולן טלקום הרחק מאחור, אבל עיקר המאבק מתנהל בזירה של הגדולים: מלחמה עזה מתחוללת לא רק בין גולן טלקום לבין מתחרתה הישירה הוט מובייל, אלא גם בינה לבין סלקום - כאשר גולן טוענת שסלקום לקחה לה 1,500 לקוחות בדרך פסולה ואף הגישה נגדה תביעה בעניין, לטענתה, סלקום ממקדת פעילות בלקוחות גולן בלבד ומציעה להם הצעות שהיא לא מציעה ללקוחות של חברות אחרות.

פלאפון מצדה לא עומדת בחיבוק ידיים, ואת המענה לגולן החליטה לתת באמצעות וואלה מובייל. וואלה מבחינתה, למרות הצפיפות, רואה בענף מנוע צמיחה, ואף מדווחת על נתוני גיוס מפתיעים בימים הראשונים לפעילותה, שכבר מסתכמים בכמה אלפי לקוחות. למעשה, וואלה מכוונת בדיוק ללקוחות של גולן טלקום ושל הוט מובייל.

- הופתעת מכניסת וואלה לתחום?

"לא, אין הפתעה פה, כי זה מאמץ של חברות ותיקות לפתוח מותג שני, כמו שקרה עם אורנג' ו-012 מובייל, אבל תחרות והוזלת מחירים זה לא רק כמות השחקנים בשוק, זה גם ה-DNA של השחקנים. בגולן טלקום אנחנו המחוללים של התחרות, אנחנו מובילים את התחרות. יש לזה שתי משמעויות: ראשית, להיות כל הזמן הכי זולים, ושנית, להביא סטנדרטים חדשים. למשל, לפני כמה חודשים הבאנו את בשורת "הכול כלול" גם לשיחות מחו"ל, ואתמול הוספנו 13 מדינות באירופה. זה ה-DNA שלנו. אנחנו פותחים דלתות חדשות בשביל להביא דברים שלא קיימים".

- אבל נשאלת השאלה אם יש מקום לכל כך הרבה שחקנים.

"יש מקום לגולן טלקום להמשיך לגדול".

גולן מודע היטב לאווירה הציבורית, במיוחד בימים אלה של פני בחירות, ומפיק את המירב מהתסכול שחש הציבור מיוקר המחייה. לדבריו, רפורמת הסלולר היא "המהלך החברתי היחיד שהצליח מהמחאה החברתית. בכל שנה עם ישראל חוסך 5 מיליארד שקל בזכות התחרות בסלולר ובזכות גולן טלקום".

- לכמה מנויים תגיעו? מה היעד שלכם?

"לא קבענו יעד, אבל כבר עכשיו מדובר במספר משמעותי - כמעט 12% מהצרכנים הפרטיים הם כבר לקוחות גולן טלקום, שנתיים בלבד אחרי ההשקה".

ואכן, גיוס הלקוחות הצומח והרחבת מגוון השירותים של גולן טלקום מאותתים שהחברה כאן כדי להישאר, ולא סתם להישאר, אלא להפוך לשחקן מוביל בענף הסלולר בפרט ובתחום התקשורת בכלל. למעשה, לא מן הנמנע שגולן טלקום - אותה חברה קטנה שהציבור הישראלי התוודע אליה לפני פחות משלוש שנים - תרכוש חברת סלולר אחרת, ולא מדובר בחברה קטנה או במפעיל וירטואלי, אלא בסלקום או בפרטנר. בענף מדברים גם על מיזוג אפשרי בין פרטנר להוט, אם וכאשר הרגולטור יתיר זאת.

למעשה, כבר ביולי 2013 פרסמנו ב"גלובס" כי גזבייה ניאל, שותפו של גולן (30%) בגולן טלקום, בוחן את רכישת סלקום, לאחר שקיבל הצעה מבנק ההשקעות לאזאר לרכישת השליטה בחברת הסלולר מקבוצת אי.די.בי שהייתה עדיין בידי נוחי דנקנר. גורם בכיר המקורב לניאל וגולן הגיב אז כך: "הפנייה הונחה על השולחן ונשקלת ברצינות".

- גולן טלקום מתכוונת לקנות את סלקום או את אורנג'?

"אני לא יודע אם יש חברה למכירה, אבל כבר אמרנו, וגם היזם הצרפתי שעוזר ותומך בגולן טלקום אמר, שאם יש מישהו - לא משנה מי - שרוצה למכור את החברה שלו - זה מעניין אותנו, ואנחנו נבדוק זאת ברצינות. שני השמות האלה יכולים לעניין אותנו, אבל מבחינת גולן טלקום - אנחנו יכולים להמשיך לפעול באופן עצמאי בלי צורך לרכוש אף אחד. התוכנית המקורית שלנו היא להמשיך לגדול לבד, ולשקול את האפשרות שלנו להתרחב לשירותים של אינטרנט, טלפון וטלוויזיה באמצעות ה'גולן בוקס', אם הרגולטור ייתן את האפשרות".

ערוצים מקבילים

ואכן, תחום הטלוויזיה משווע לתחרות, וגולן טלקום לא יושבת בחיבוק ידיים נוכח הדיבורים ההולכים ומתרבים על טלוויזיה של סלקום, של אורנג' ואפילו של רמי לוי. בניגוד לסלולר, בתחום הטלוויזיה פועלות רק שתי שחקניות דומיננטיות, הוט ו-yes, לצד החלופה הצנועה של הממיר הדיגיטלי עידן פלוס. בעוד שהשחקנים האחרים שהביעו עניין בענף באים מתחומים אחרים, טלוויזיה ממש אינה זרה לגולן טלקום ולעומדים בראשה. אין לשכוח את הרקע שממנו מגיעים גולן וקבוצתו.

למעשה, הכוח האמיתי של הקבוצה הזאת התחיל בשוק הקווי, בטלוויזיה, בחבילות הטריפל פליי, ושם המומחיות הגדולה שלהם. לכן, דווקא בזירת הטלוויזיה והטריפל קיים פוטנציאל גבוה לתחרות מצד הקבוצה הזאת, שיודעת איך לעבוד עם חברות התשתית, בין אם מדובר בבזק ובין אם מדובר בהוט. אלא שמעבר לתשתית, חברות הכבלים והלוויין חייבות להציע תוכן רב ואיכותי, ותוכן טלוויזיוני עולה מאות מיליוני שקלים. גם בהיבט הזה כנראה יסייע לגולן הגב החזק של חברת האם שלו, ובכל מקרה יש יסוד סביר להניח שכניסה לענף תביא להורדת מחירים.

גם כאן יודע גולן היטב לנצל את האווירה הציבורית ואת האיבה שחשים ישראלים רבים להוט, בשל בעיות השירות ששברו בחודשים האחרונים שיאים ואף הגיעו עד לדיונים בכנסת.

- לא פשוט להיכנס לענף הטלוויזיה בישראל. הישראלים ממורמרים מהמחירים הגבוהים, ורבים מהם גם נכוו מהשירות של הוט. איזו בשורה תביאו?

"אם אנחנו מסתכלים על כל מדינות ה-OECD, הרי שבישראל מחירי הסלולר הכי נמוכים - וזה בזכות גולן טלקום. בשוק של טלפון קווי, אינטרנט וטלוויזיה, הישראלים משלמים הכי הרבה. למה? כי אין תחרות. יש שתי קבוצות, וראינו בעיתונים ובטלוויזיה שהעם שונא את אחת מהן. למה? כי השירות גרוע, זמן ההמתנה מאוד ארוך והמחיר סופר יקר. הישראלים משלמים היום על אינטרנט, טלפון וטלוויזיה, כולל ה-ISP, כמעט 400 שקל. בצרפת משלמים 30-35 אירו, שהם 150-170 שקל. אנחנו סובלים, כולנו, מאינטרנט טלפון וטלוויזיה שעולה לנו בכל חודש 200 שקל יותר מהמחיר באירופה".

- ואתה תציע לנו את זה ב-150 שקל?

"אני לא יכול לפני ההשקה לתת אינדיקציה של מחיר, אבל אני יודע שפה אנחנו יכולים להביא עוד משהו משמעותי לעם ישראל. זה תלוי בעבודה שלנו, ואנחנו עובדים על זה, וזה תלוי גם ברגולציה. צריך לומר מילה טובה לשר התקשורת לשעבר גלעד ארדן, שביומו האחרון בתפקיד חתם על החלטה מאוד חשובה בעניין השוק הסיטונאי. בכל מקרה, מבחינתנו מדובר במהלך שייקח חודשים ארוכים, זה לא יהיה מחר בבוקר. האסטרטגיה שלנו, בניגוד לאחרים, זה לא להביא טלוויזיה באינטרנט, אלא לשווק ממיר של ממש, גולן בוקס, עם אינטרנט, טלפון וטלוויזיה. אנחנו נהיה one stop shop, וניתן סוף סוף לעם ישראל את האפשרויות להתנתק משתי הקבוצות הגדולות שבסוף אנחנו שונאים, כי הם יקרים, והשירות הוא בסימן שאלה".

- אבל השירות בתחום הזה קצת יותר מורכב, ויש צורך לתת תכנים מאוד מגוונים, אתם יכולים לעשות את זה?

"גם סלולר זה מורכב וצריך לתת תמיכה, ומה רואים? מיום ההשקה שלנו זמן ההמתנה לשירות לקוחות מאוד נמוך, והלקוחות יכולים לעשות הכול לבד באינטרנט. אפילו בשלב הניתוק אנחנו נותנים את הכוח ללקוח. השירות חשוב לנו, וגם בטלוויזיה נשפר את השירות. יש פתרון ליוקר המחיה: תחרות, תחרות ותחרות. אני אומר לכל הפוליטיקאים עכשיו בבחירות: 'חבר'ה, תנו לגולן טלקום את האפשרויות להמשיך להתקיים ולהמשיך להילחם גם בתחומים אחרים'".

- מה עם הדור הרביעי?

הישראלים זכו מזמן למכשירים ורשתות התומכים בדור 3, אבל דור 4 עדיין לא כאן במלואו. מה משמעות הדור הרביעי מבחינת הצרכן? חוויית גלישה משופרת, קרי מהירות יותר גבוהה. נשמע פשוט, אבל הנושא מתמהמה בגלל משרד התקשורת, בעיות רגולציה ומחסור בתדרים. למעשה, ככל שיש למפעיל יותר תדרים, יש לו יותר יכולת לספק קצב יותר גבוה, ומהירות יותר גבוהה.

- מתי ייהנו מאות אלפי לקוחות גולן טלקום מהדור הרביעי?

"לקוחות גולן טלקום יראו בקרוב את ה-LTE, הדור הרביעי, אבל יש גם אחריות למשרד התקשורת. שר התקשורת החדש שלנו זה ראש הממשלה, וחשוב שנהיה בטוחים שהמכרז ימשיך את התחרות ולא יהיה סוג של פקק או של מחסום לתחרות. מבחינה זו, טוב שבסוף המפתחות הם ביד של ראש הממשלה, כדי שנראה לאיזה כיוון אנחנו הולכים".

- מה אתה מצפה משר התקשורת החדש שימונה אחרי הבחירות?

"אני רוצה להיות בטוח שהתחרות תמשיך בסלולר. זה תלוי במכרז של הדור הרביעי ותלוי באיכות רשתות. כל השוק חתם על הסכמים לגבי איכות הרשתות, ואנחנו מחכים ומצפים לאישורים. זה טוב לצרכן, זה ישפר לו את הכיסוי, וזה יוריד את כמות האנטנות במדינת ישראל - שזה נושא חשוב מאוד לחלק מהאנשים. שנית, אני מצפה שהוא יעקוב אחרי ההחלטה של השר גלעד ארדן לגבי שוק סיטונאי. השוק הסיטונאי הוא המפתח לפתיחה של שוק הטלוויזיה, האינטרנט והטלפון. אנחנו רוצים לראות שבמשך 2015 זה יקרה, ונקווה מאוד שניפגש בעוד שנה ונראה את הוזלת מחירים גם שם".

סלקום, אורנג', הוט ו-yes ביקשו שלא להגיב לכתבה.

צרו איתנו קשר *5988