גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את "ציידי הטכנולוגיות" בארגונים של היום

אנדרס ריכטר, מנכ"ל פריוריטי, מסביר על האתגרים המשתנים של ארגונים בעולם, על חשיבות תפקידו של מנהל מערכות המידע, ועל מה שיש לגירסה החדשה של פריוריטי להציע בעולם של טכנולוגיה מתפתחת

אנדרס ריכטר/ צילום: יח"צ
אנדרס ריכטר/ צילום: יח"צ

*** הכתבה בשיתוף Priority Software

טכנולוגיות חדשות משנות לא רק את חיינו הפרטיים, אלא גם ארגונים ודרך תפקודם. אחת התוצאות היא שינוי בתפקידו של מנהל מערכות המידע, שנדרש לנווט את הארגון במימיה הסוערים של הטכנולוגיה לעבר היעדים שהציב הארגון. מה מהות השינוי?

"במסגרת עבודתנו אנו נמצאים בקשר עם אלפי מנהלי מערכות מידע בארגונים רב לאומיים, גדולים ובינוניים, במגוון תעשיות. במשך השנים אנו רואים שינויים בתפקיד מנהלי מערכות המידע (CIO). מסורתית, ה CIO או המנמ"ר, היה אחראי על אוטומציה ועל ניהול ותפעול שוטף של מחשוב תהליכים בארגון. כיום, זהו תנאי הכרחי אולם לא מספיק על מנת לשרוד בעולם החדש", אומר ריכטר אשר מונה לפני כחצי שנה למנכ"ל החברה, בה שימש עד אז כסמנכ"ל כספים. לריכטר ניסיון רב בעולם ה-IT, בין היתר כיהן במגוון תפקידים ניהוליים בחברת NESS, שהאחרון שבהם סמנכ"ל כספים ותפעול של נס ישראל.

"ה-CIO המודרני אחראי על השגת היעדים העסקיים באמצעות טכנולוגיות חדשות. הוא נושא באחריות על התוצאות העסקיות, לא פחות מכל חבר הנהלה אחר. לא עוד התמקדות במערכות התפעוליות בלבד, אלא גם אנליזה וזיהוי מגמות בשוק, הפקת ידע ותובנות, פיתוח יכולת הבנה וחיזוי של פעולות ותוצאות עסקיות ואיתור והטמעה של מערכות שיכולות לקדם את הארגון פרואקטיבית. כך, למשל, הוא יכול להביא יכולות של זיהוי לקוחות לא מרוצים באמצעות תוכנות ייעודיות המתריעות על נטישה עתידית, שינוי במאפייני צריכה של לקוח וכיוב'".

המנמ"ר של היום הוא לא המנמ"ר של פעם

- מנהל מערכות המידע אינו בהכרח חלק מההנהלה הבכירה של הארגון. אתה מציג תמונה אחרת.

"נכון. לא רק תוכן תפקידו אלא גם מקומו בארגון עובר שינויים. אפשר לראות את תפקידו כ- IT Strategy leader. לתפיסתי, מנהל מערכות המידע צריך להיות חבר הנהלה. לא רק סמנכ"לי המכירות או הכספים אחראים לתוצאות הארגון. הוא נדרש להיות יד ימינו של המנכ"ל בהגדלת העסק, להיות עם יד על הדופק ביכולת לזהות מגמות בתוך ומחוץ לארגון, להתוות כיווני פעילות חדשים ולאתר בעיות וחסמים בכל הקשור למחשוב הארגון וליכולות מתקדמות שמערכות המידע מציבות בפניו".

- את השינוי רואים בפועל בשטח, או שזהו חזון בלבד?

"הארגון מצפה מה-CIO's להיות ציידי חדשנות. גם אם הארגון אינו 'Early Adaptor', מנהל מערכות המידע חייב להכיר את הטכנולוגיות החדשות, להיות בחזית הטכנולוגיה ומי שמביא את הארגון לנקודה זו.

"לצערנו, אנו רואים שהשינוי לא חל בכל הארגונים. ישנם חסמים המונעים ממנהלי מערכות מידע רבים ליישם עקרונות אלה. לעתים, הסיבה לכך היא התמודדות עם עומסים גבוהים, הנוגעים לתחזוקה שוטפת של מערכות המידע בארגון. ה-CIO מוצא עצמו לעתים קרובות עסוק בפתרון בעיות תחזוקה במקום להקדיש את זמנו לאיתור אמצעים חדשניים.

"במקרים אחרים, צריך להראות לארגון את הערך שמנהל מערכות המידע יכול לתת להם. בהקשר זה, על ה-CIO מוטלת המשימה להוות מטרייה או מעטפת מקצועית, גורם המקדם את כל הקשור לטכנולוגיה בארגון, ובעל הראייה הרוחבית של הצרכים והפתרונות המתאימים לו".

עדכון כלים וטכנולוגיה

- מה צריך לקרות בארגון על מנת שזה ישתנה?

"הכלים המסורתיים של מערכות מידע והדרך בה משתמשים בהן, צריכים לעבור שינוי כדי להבטיח שהם לא גוזלים משאבים ותשומת לב, אלא פשוט עובדים. אחת הדרכים להשיג את זה היא באמצעות שירותי ענן. המעבר לשירות ענן, כדוגמה, פוטר את מחלקת ה-IT מהתעסקות בחוות שרתים ועיסוק בפרטים מיותרים כמו הטמפרטורה בחדר השרתים, UPS וכיוב'.

"ברור גם, שהמערכות צריכות לעבוד מכל מקום ומכל מכשיר. כידוע, 50% מהתכנים היום נצרכים במובייל וגם עולם הסחר עובר לשם בהדרגה. גם כאן זה לא יכול להמשיך להיות עניין שדורש הרבה משאבים ממנהל מערכות המידע. אבטחת המידע צריכה להיות ברמה גבוהה ובמורכבות מינימלית, כשיכולת איסוף המידע גם צריכה להתפתח, כך שניתן יהיה לבצע ניתוחים והצלבות של נתונים בצורה אפקטיבית.

- ה-CIO אינו היחיד שחולש על נושא מערכות המידע ורכש התוכנות. איך זה משליך על הארגון?

"אחד האתגרים עמם צריך ה-CIO להתמודד, הוא שמנהלים שונים בארגון מקדמים רכש תוכנות בכוחות עצמם ויוצרים לעתים כאוס IT בארגון. כתוצאה, מערכות עשויות לא לתקשר ביניהן בצורה חלקה, יש קושי בהפקת נתונים או בביצוע פעולות הדורשות מידע רוחבי מכמה מחלקות בארגון. כך למשל, על מנת להפיק מידע על לקוח, לקראת העמקת מכירה, נדרשים לעתים נתונים גם ממערכת הבילינג גם מה-CRM וגם ממערכות ניטור התנהגות. אם אין אפשרות טובה להעביר מידע בין המערכות, היכולת של הארגון להפיק תובנות משמעותיות, תחזית מכירות או הכנסות וכיוב', מוגבלות.

"כל הפונקציות בארגון משתמשות היום יותר בטכנולוגיה. מחלקות השיווק, למשל, עובדות בצורה מובנית ותוך מדידה שוטפת קפדנית. לא יוצא קמפיין שלא עושים בו מדידה והסקת מסקנות בזמן אמת. לא תמיד מחלקת מערכות המידע היא הגוף שמוביל את הטכנולוגיות והמערכות האלו.

"אין מניעה שיוזמה להבאת תוכנה חדשה לארגון תגיע מהמחלקות השונות בארגון, בוודאי כיום כשרמת ההבנה של הלקוח הפנימי בטכנולוגיה גבוהה כל כך. אולם, רק למנהל מערכות המידע יש את הראייה הרוחבית המקצועית הנדרשת. אם המערכות אינן מתואמות, הפקת הנתונים הופכת לאירוע מורכב עד בלתי אפשרי. לשם כך נדרש ה-CIO להפגין רמת מנהיגות גבוהה, היכרות עם כל היחידות בארגון, ידע ויכולת לשלב בין טכנולוגיה לעסקים".

מערכות פתוחות

- מה עוד אפשר לעשות על מנת לחזק את ה-CIO?

"להעמיד לרשותו מערכת תוכנה אינטגרטיבית יעילה ופשוטה לתפעול, של כל המידע בארגון, מכאן חשיבות הERP. ה-ERP צריך להיות פתוח למערכות חדשות מחד, אבל בעל יכולת שמירה על האינטגרטיביות של הנתונים מאידך. לוודא שהנתונים מלאים ונכונים, אבל גם שיש רמת גמישות גבוהה ויכולת תגובה מהירה.

"לצערנו, לא כל המערכות המסורתיות תומכות אלמנטים אלה ופעמים רבות כל שינוי הופך לכואב וארוך".

- היכן אתם נמצאים בפאזל הזה?

"ברור שהמשימה הראשונה במעלה מצדנו היא להבין את צורכי הארגון על מחלקותיו השונות ולפתח תוכנה ארגונית פשוטה לתפעול והטמעה. על פי החזון שלנו, מערכת המידע הארגונית תתאפיין בקלות ובפשטות. הארגון יוכל לבחור מודולים להטמעה באמצעות Drag&Drop, המערכת תהיה פתוחה למודולים חיצוניים ותוכנות נוספות, במידת הצורך. מאידך, תהיה גמישות להתאמה אישית לפי צרכים ייחודיים של הארגון, כי לכל ארגון מאפיינים שונים, דינה של רשת קמעונאות בינלאומית אינו דין יצרנית תרופות, או מפעל תעשייתי וכן הלאה.

"אחד האתגרים שלנו הינו ליצור מערכת נוחה למשתמשים וגם נוחה לאנשי מערכות המידע שצריכים להטמיע ולתחזק אותה, כך שזמנם יהיה פנוי למשימות האחרות שלהם.

"בנוסף, צריך להגדיל את הפונקציונאליות ולהביא חדשנות. הדרישה המרכזית כיום ממערכות המידע, וכפועל יוצא גם מאתנו, היא לייצר יכולת הסקת מסקנות ואפילו המלצות לגבי מה שקורה בארגון. מערכת המידע מתבקשת היום להביא יכולת שמעבר לשכבת ה- BI, יכולות של בינה שיודעת לא רק לנתח מה היה אלא לחזות גם מה יהיה, ולהמליץ למנהלים מה לעשות, כלומר -Predictive Analysis.

"כך למשל, הארגון יוכל לקבל תחזיות והמלצות בהיבטים כמו תמחור מוצרים ושירותים שיאפשר ניהול ייצור שלוקח בחשבון ביקושים והיצע חיצוניים, הצעות לשינויים במסלולי שינוע, על בסיס שינויים בעלויות, השפעות תחזית מחירי נפט, או אפילו מזג אויר. זה אולי נשמע חזון רחוק, אבל התעשיה כבר בדרך לשם".

עוד כתבות

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

כנפי משק תפורק: ביהמ"ש הורה על פתיחת הליכי חדלות פירעון

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי אין היתכנות לשיקומה וכי החברה מצויה בחדלות פירעון של ממש ● חובות החברה המגיעים לסכום של כ-50 מיליון שקל בנוסף לחוב כלפי חברת האם משקי הקיבוצים בסכום של כ-42 מיליון אל מול נכסיה של כנפי משק המוערכים בכמיליון שקל בלבד

ליאורה עופר, בעלי מליסרון / צילום: סיון פרג'

מליסרון במגעים מתקדמים לבנות חוות שרתים בחצי מיליארד שקל

חברת הנדל"ן והבינוי מחפשת לגוון את הכנסותיה ונמצאת במגעים עם חברת השקעות בינלאומית להקמת מספר חוות שרתים ביוון, קפריסין וישראל ● מתחרתה של מליסרון, עזריאלי, כבר רכשה קרקע עבור בניית דאטה סנטר לאמזון

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

לקראת ההצבעה על דירקטוריון ישראכרט: אחרי ארז יוסף, גם שי פלדמן מסיר מועמדות

עתה נותרו שבעה מועמדים על חמישה תפקידי דירקטור רגיל, שמהם ייצא היו"ר הבא של החברה ● ככל הידוע פלדמן צפוי להצטרף בקרוב לדירקטוריון של גוף פיננסי אחר

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

המומנטום החיובי בת"א נמשך בהובלת הבנקים ומניות הקניונים; מדד ת"א 35 קופץ ב-1.3%

מדד ת"א בנקים קופץ ב-1.8% ● אנרג'יאן מזנקת ב-6%, ג'נסל צוללת ב-20%, פורסייט מזנקת ב-22%, מליסרון קופצת ב-4% ומנגד דלק צונחת ב-3%

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

אינטרנט, טלוויזיה וטלפון בחבילה אחת? בזק מקבלת סוכרייה מרשות התחרות

רשות התחרות שוקלת לבטל התנאי במיזוג האוסר על בזק ו-yes למכור חבילות טריפל לא פריקות ● משרד התקשורת מתנגד ● כמו כן, הרשות שוקלת לשנות את התנאי האוסר על בלעדיות על yes כך שלא יחול על רכש תוכן זר, להוציא תכני ספורט ותכנים מקומיים שאינם נכנסים להגדרת הפקות מקור

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית / צילום: איל יצהר, גלובס

קורנית מקימה פעילות עסקית חדשה; "ההאצה במסחר המקוון מטורפת"

מנכ"ל קורנית, רונן סמואל: אנשים קנו יותר ב-3 חודשים האחרונים ממה שקנו ב-7 השנים האחרונות" ● מניית החברה השלימה זינוק של יותר מ-260% מאפריל

נשיא ומנכ"ל החברה, בצלאל (בוצי) מכליס + מיקי פדרמן / צילום: תמר מצפי

"הקורונה מאחורינו": מניית אלביט איבדה 30% בשנה, אז למה המנכ"ל כל כך אופטימי?

חברת הציוד הביטחוני מסכמת את הרבעון השלישי עם גידול בהכנסות והמנכ"ל בצלאל מכליס מכריז: "למדנו להתמודד היטב עם השלכות הקורונה" ומעריך כי חילופי הנשיא בארה"ב לא יקטינו את השוק הביטחוני ● מי שיכול להיות קצת פחות מרוצה הוא בעל השליטה מיקי פדרמן, ששווי אחזקותיו נחתך במיליארד דולר בשנה

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

מפגינות בעצרת נגד אלימות נגד נשים בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשנת 2019 פחות ממחצית מנפגעי אלימות דיווחו למשטרה

כך עולה מסקר ביטחון אישי 2019 של הלמ"ס שמתפרסם לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים ● מהסקר עולה בין היתר כי שיעור הנפגעים מעבירות בקרב צעירים בני 34-20 - נשים וגברים - גבוה יותר מהשיעור בקרב בני 35 ומעלה

תחנת אוטובוס ברמלה. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בקרדיט סוויס פסימיים: המשק יחזור לפעילות מלאה רק בקיץ 2021

התחזית העולמית של הבנק השווייצי ל-2021 מציינת "הדרדרות משמעותית במצבה הפיסקלי של ממשלת ישראל" מתחילת משבר הקורונה אך מוסיפה כי "בשלב זה" נמנעות חברות דירוג האשראי מהורדת דירוג

ברלין בצל הקורונה / צילום: Kay Nietfeld/dpa via AP, AP

גרמניה מבקשת מתושביה: בודדו עצמכם לפני הנסיעה למשפחה בחג המולד

חג המולד הוא מועד המפגש השנתי העיקרי של משפחות בגרמניה, ולעתים הפעם היחידה במהלך השנה שבה הן נפגשות בהרכב מלא ● ראשי מדינות המחוז של גרמניה הסכימו ביניהם ביממה האחרונה על שורה של צעדים זהים שיאומצו במהלך החג

דניאל מלכה, מנכ"ל IBM ישראל / צילום: מירי דוידוביץ'

יבמ מפטרת עשרות עובדים במערך המכירות בישראל

הפיטורים הם חלק מהמלך גלובלי, שצפוי להסתיים בפיצול החברה לשתיים והקמת חברה חדשה שתתמקד במחשוב ענן ובינה מלאכותית

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

פרופ' רן בליצר / צילום: איל יצהר, גלובס

"החלופות האמיתיות הן בלימה ואיזון או 'אקורדיון' של סגר לסירוגין"

פרופ' רן בליצר מסביר את ארבע האסטרטגיות שנשקלו או נוסו בכל העולם למלחמה בקורונה, ומציג את המלצות הדוח של "קבינט המומחים" לשליטה במגפה לקראת התקופה הקרובה, שכנראה לא תהיה קלה

חיסון לקורונה. בעולם מתחילים להיערך למבצע מורכב / צילום: Sirichai Saengcharnchai

הלוגיסטיקה, ההסברה וסדרי העדיפויות: כך ייראה מבצע חיסון הקורונה הישראלי

עם הודעתה של אסטרהזנקה על תוצאות הניסוי שלה, שלושה חיסונים מחכים עכשיו לאישור הפצה ● גורמים בתעשיית התרופות ובמערכת הבריאות אומרים שישראל לא ערוכה מספיק למבצע המורכב ● משרד הבריאות: "עושים את כל הפעולות הנחוצות"

יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

כך משתנה שוק האינטרנט לקראת ביטול הפיצול בין ספק לתשתית

חלק מהספקיות קטנות כבר מתחילות לתת היום הצעות בהתאם לרוח הרפורמה ● השימועים על התוכנית עדיין נמשכים במשרד התקשורת, ולא בטוח שהם בכיוון הנכון לשוק

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

שלט "כאן מקבלים ביטקוין" מחוץ לבית עסק / צילום: Gillian Flaccus, AFP

הביטקוין חצה את רף ה-19 אלף דולר - מרחק נגיעה משיא כל הזמנים

שער הביטקוין זינק בכ-40% מתחילת נובמבר והשלים עלייה של כ-165% מתחילת השנה ● מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו, חצה אתמול את רף ה-600 דולר לראשונה מאז יוני 2018