גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את "ציידי הטכנולוגיות" בארגונים של היום

אנדרס ריכטר, מנכ"ל פריוריטי, מסביר על האתגרים המשתנים של ארגונים בעולם, על חשיבות תפקידו של מנהל מערכות המידע, ועל מה שיש לגירסה החדשה של פריוריטי להציע בעולם של טכנולוגיה מתפתחת

אנדרס ריכטר/ צילום: יח"צ
אנדרס ריכטר/ צילום: יח"צ

*** הכתבה בשיתוף Priority Software

טכנולוגיות חדשות משנות לא רק את חיינו הפרטיים, אלא גם ארגונים ודרך תפקודם. אחת התוצאות היא שינוי בתפקידו של מנהל מערכות המידע, שנדרש לנווט את הארגון במימיה הסוערים של הטכנולוגיה לעבר היעדים שהציב הארגון. מה מהות השינוי?

"במסגרת עבודתנו אנו נמצאים בקשר עם אלפי מנהלי מערכות מידע בארגונים רב לאומיים, גדולים ובינוניים, במגוון תעשיות. במשך השנים אנו רואים שינויים בתפקיד מנהלי מערכות המידע (CIO). מסורתית, ה CIO או המנמ"ר, היה אחראי על אוטומציה ועל ניהול ותפעול שוטף של מחשוב תהליכים בארגון. כיום, זהו תנאי הכרחי אולם לא מספיק על מנת לשרוד בעולם החדש", אומר ריכטר אשר מונה לפני כחצי שנה למנכ"ל החברה, בה שימש עד אז כסמנכ"ל כספים. לריכטר ניסיון רב בעולם ה-IT, בין היתר כיהן במגוון תפקידים ניהוליים בחברת NESS, שהאחרון שבהם סמנכ"ל כספים ותפעול של נס ישראל.

"ה-CIO המודרני אחראי על השגת היעדים העסקיים באמצעות טכנולוגיות חדשות. הוא נושא באחריות על התוצאות העסקיות, לא פחות מכל חבר הנהלה אחר. לא עוד התמקדות במערכות התפעוליות בלבד, אלא גם אנליזה וזיהוי מגמות בשוק, הפקת ידע ותובנות, פיתוח יכולת הבנה וחיזוי של פעולות ותוצאות עסקיות ואיתור והטמעה של מערכות שיכולות לקדם את הארגון פרואקטיבית. כך, למשל, הוא יכול להביא יכולות של זיהוי לקוחות לא מרוצים באמצעות תוכנות ייעודיות המתריעות על נטישה עתידית, שינוי במאפייני צריכה של לקוח וכיוב'".

המנמ"ר של היום הוא לא המנמ"ר של פעם

- מנהל מערכות המידע אינו בהכרח חלק מההנהלה הבכירה של הארגון. אתה מציג תמונה אחרת.

"נכון. לא רק תוכן תפקידו אלא גם מקומו בארגון עובר שינויים. אפשר לראות את תפקידו כ- IT Strategy leader. לתפיסתי, מנהל מערכות המידע צריך להיות חבר הנהלה. לא רק סמנכ"לי המכירות או הכספים אחראים לתוצאות הארגון. הוא נדרש להיות יד ימינו של המנכ"ל בהגדלת העסק, להיות עם יד על הדופק ביכולת לזהות מגמות בתוך ומחוץ לארגון, להתוות כיווני פעילות חדשים ולאתר בעיות וחסמים בכל הקשור למחשוב הארגון וליכולות מתקדמות שמערכות המידע מציבות בפניו".

- את השינוי רואים בפועל בשטח, או שזהו חזון בלבד?

"הארגון מצפה מה-CIO's להיות ציידי חדשנות. גם אם הארגון אינו 'Early Adaptor', מנהל מערכות המידע חייב להכיר את הטכנולוגיות החדשות, להיות בחזית הטכנולוגיה ומי שמביא את הארגון לנקודה זו.

"לצערנו, אנו רואים שהשינוי לא חל בכל הארגונים. ישנם חסמים המונעים ממנהלי מערכות מידע רבים ליישם עקרונות אלה. לעתים, הסיבה לכך היא התמודדות עם עומסים גבוהים, הנוגעים לתחזוקה שוטפת של מערכות המידע בארגון. ה-CIO מוצא עצמו לעתים קרובות עסוק בפתרון בעיות תחזוקה במקום להקדיש את זמנו לאיתור אמצעים חדשניים.

"במקרים אחרים, צריך להראות לארגון את הערך שמנהל מערכות המידע יכול לתת להם. בהקשר זה, על ה-CIO מוטלת המשימה להוות מטרייה או מעטפת מקצועית, גורם המקדם את כל הקשור לטכנולוגיה בארגון, ובעל הראייה הרוחבית של הצרכים והפתרונות המתאימים לו".

עדכון כלים וטכנולוגיה

- מה צריך לקרות בארגון על מנת שזה ישתנה?

"הכלים המסורתיים של מערכות מידע והדרך בה משתמשים בהן, צריכים לעבור שינוי כדי להבטיח שהם לא גוזלים משאבים ותשומת לב, אלא פשוט עובדים. אחת הדרכים להשיג את זה היא באמצעות שירותי ענן. המעבר לשירות ענן, כדוגמה, פוטר את מחלקת ה-IT מהתעסקות בחוות שרתים ועיסוק בפרטים מיותרים כמו הטמפרטורה בחדר השרתים, UPS וכיוב'.

"ברור גם, שהמערכות צריכות לעבוד מכל מקום ומכל מכשיר. כידוע, 50% מהתכנים היום נצרכים במובייל וגם עולם הסחר עובר לשם בהדרגה. גם כאן זה לא יכול להמשיך להיות עניין שדורש הרבה משאבים ממנהל מערכות המידע. אבטחת המידע צריכה להיות ברמה גבוהה ובמורכבות מינימלית, כשיכולת איסוף המידע גם צריכה להתפתח, כך שניתן יהיה לבצע ניתוחים והצלבות של נתונים בצורה אפקטיבית.

- ה-CIO אינו היחיד שחולש על נושא מערכות המידע ורכש התוכנות. איך זה משליך על הארגון?

"אחד האתגרים עמם צריך ה-CIO להתמודד, הוא שמנהלים שונים בארגון מקדמים רכש תוכנות בכוחות עצמם ויוצרים לעתים כאוס IT בארגון. כתוצאה, מערכות עשויות לא לתקשר ביניהן בצורה חלקה, יש קושי בהפקת נתונים או בביצוע פעולות הדורשות מידע רוחבי מכמה מחלקות בארגון. כך למשל, על מנת להפיק מידע על לקוח, לקראת העמקת מכירה, נדרשים לעתים נתונים גם ממערכת הבילינג גם מה-CRM וגם ממערכות ניטור התנהגות. אם אין אפשרות טובה להעביר מידע בין המערכות, היכולת של הארגון להפיק תובנות משמעותיות, תחזית מכירות או הכנסות וכיוב', מוגבלות.

"כל הפונקציות בארגון משתמשות היום יותר בטכנולוגיה. מחלקות השיווק, למשל, עובדות בצורה מובנית ותוך מדידה שוטפת קפדנית. לא יוצא קמפיין שלא עושים בו מדידה והסקת מסקנות בזמן אמת. לא תמיד מחלקת מערכות המידע היא הגוף שמוביל את הטכנולוגיות והמערכות האלו.

"אין מניעה שיוזמה להבאת תוכנה חדשה לארגון תגיע מהמחלקות השונות בארגון, בוודאי כיום כשרמת ההבנה של הלקוח הפנימי בטכנולוגיה גבוהה כל כך. אולם, רק למנהל מערכות המידע יש את הראייה הרוחבית המקצועית הנדרשת. אם המערכות אינן מתואמות, הפקת הנתונים הופכת לאירוע מורכב עד בלתי אפשרי. לשם כך נדרש ה-CIO להפגין רמת מנהיגות גבוהה, היכרות עם כל היחידות בארגון, ידע ויכולת לשלב בין טכנולוגיה לעסקים".

מערכות פתוחות

- מה עוד אפשר לעשות על מנת לחזק את ה-CIO?

"להעמיד לרשותו מערכת תוכנה אינטגרטיבית יעילה ופשוטה לתפעול, של כל המידע בארגון, מכאן חשיבות הERP. ה-ERP צריך להיות פתוח למערכות חדשות מחד, אבל בעל יכולת שמירה על האינטגרטיביות של הנתונים מאידך. לוודא שהנתונים מלאים ונכונים, אבל גם שיש רמת גמישות גבוהה ויכולת תגובה מהירה.

"לצערנו, לא כל המערכות המסורתיות תומכות אלמנטים אלה ופעמים רבות כל שינוי הופך לכואב וארוך".

- היכן אתם נמצאים בפאזל הזה?

"ברור שהמשימה הראשונה במעלה מצדנו היא להבין את צורכי הארגון על מחלקותיו השונות ולפתח תוכנה ארגונית פשוטה לתפעול והטמעה. על פי החזון שלנו, מערכת המידע הארגונית תתאפיין בקלות ובפשטות. הארגון יוכל לבחור מודולים להטמעה באמצעות Drag&Drop, המערכת תהיה פתוחה למודולים חיצוניים ותוכנות נוספות, במידת הצורך. מאידך, תהיה גמישות להתאמה אישית לפי צרכים ייחודיים של הארגון, כי לכל ארגון מאפיינים שונים, דינה של רשת קמעונאות בינלאומית אינו דין יצרנית תרופות, או מפעל תעשייתי וכן הלאה.

"אחד האתגרים שלנו הינו ליצור מערכת נוחה למשתמשים וגם נוחה לאנשי מערכות המידע שצריכים להטמיע ולתחזק אותה, כך שזמנם יהיה פנוי למשימות האחרות שלהם.

"בנוסף, צריך להגדיל את הפונקציונאליות ולהביא חדשנות. הדרישה המרכזית כיום ממערכות המידע, וכפועל יוצא גם מאתנו, היא לייצר יכולת הסקת מסקנות ואפילו המלצות לגבי מה שקורה בארגון. מערכת המידע מתבקשת היום להביא יכולת שמעבר לשכבת ה- BI, יכולות של בינה שיודעת לא רק לנתח מה היה אלא לחזות גם מה יהיה, ולהמליץ למנהלים מה לעשות, כלומר -Predictive Analysis.

"כך למשל, הארגון יוכל לקבל תחזיות והמלצות בהיבטים כמו תמחור מוצרים ושירותים שיאפשר ניהול ייצור שלוקח בחשבון ביקושים והיצע חיצוניים, הצעות לשינויים במסלולי שינוע, על בסיס שינויים בעלויות, השפעות תחזית מחירי נפט, או אפילו מזג אויר. זה אולי נשמע חזון רחוק, אבל התעשיה כבר בדרך לשם".

עוד כתבות

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

הדרימליינר של אל על / צילום: סיון פרג'

מטוס אל על עבר תאונה בלאס וגאס ונחבל בכנף; המטוס היה ריק

התאונה התרחשה בשעה שנגרר מטוס הדרימליינר בואינג 787-9 "באר שבע" לעמדת החנייה, אחרי שנחת בלאס וגאס בטיסה מתל אביב ● המטוס היה ריק מנוסעים ומאנשי צוות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

MG ZS EV / צילום: יחצ

הג'יפון הסיני שיעזור לכם להיגמל מבנזין

תשכחו מבדיחות על עלי אקספרס והתנשאות על מוצרים Made in China ● אם אתם גרים בגוש דן ומוכנים לאמץ טכנולוגיה חדשה - הג'יפון החשמלי של MG הוא אופציה ראויה עם פוטנציאל לשבור את מחסום השמרנות הישראלי

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על ניהול מאות אנשי פיתוח ועל הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

נמאס לכם לבחור? עשינו לכם את העבודה לקראת סוף השבוע

הבחירות שנגזרו עלינו בפעם השלישית הובילו אותנו לתחושת מיאוס מבחירה, אפילו כשזה נוגע לפודקאסטים ● אל חשש, עשינו בשבילכם את העבודה, וריכזנו בעבורכם את הפודקאסטים מבית "גלובס" שהכי אהבתם בשבוע החולף ● פודקאסט לשבת ● האזינו

מחווה ליגאל בשן/ צילום: שלומי פינטו

עכשיו התור לגעגוע: מופע מחווה ליגאל בשן הדגיש את חסרונו

במחווה ליגאל בשן, במלאת שנה למותו, הגוונים הרבים ביצירתו התלכדו לצבע של אהבה והדגישו את חסרונו

יהודית מייזלס / צילום: יונתן בלום, גלובס

"בתיקי גירושין היום יש שימוש מוגזם ב'ניכור הורי'. ממהרים לשלוף את הקלף הזה"

יהודית מייזלס, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה, בראיון אישי ● על הילדות בת"א ("הבית היה מאוד חם ופתוח"), על הבחירה במשפטים ("מגיל מאוד צעיר הייתי לוחמת זכויות"), ועל מצבה של מערכת המשפט בדיני משפחה: "יש בה סוג של סכיזופרניה"

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

מחוז שינג'יאנג בצפון מערב סין שבו מתגורר המיעוט המוסלמי, האויגורים / צילום: רויטרס

לא רק מלחמת הסחר: מכונת היח"צ של סין עובדת שעות נוספות בניסיון לשכנע שאין מחנות ריכוז במדינה

סין מרכזת את מאמציה בעיקר באינדונזיה, המדינה בעלת האוכלוסיה המוסלמית הגדול בעולם בניסיון לשכנע כי מחנות הריכוז לחינוך מחדש בתחומה, הם "מרכזים להכשרה מקצועית ומאבק בקיצוניות"