שפיר: "עצרנו שוחד פוליטי"; סלומינסקי: "לא נקפה אצבע"

בעקבות פנייתה של ח"כ סתיו שפיר התחייב אמש האוצר כי ועדת הכספים לא תוכל לבצע העברות עד אישור תקציב 2015 ■ יו"ר הוועדה: "היא גונבת לעצמה קרדיט; מדובר במימוש פשוט של חוק התקציב"

סתיו שפיר / צילום: יוסי זמיר
סתיו שפיר / צילום: יוסי זמיר

אתמול (ו') נקבע, כי בעקבות עתירתה של ח"כ סתיו שפיר (העבודה) נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, לוועדת הבחירות המרכזית, תבוטל העברה תקציבית של 13 מיליון שקלים להתנחלות ברקן, שהועברה בוועדת הכספים שלא כחוק.

ביום שני צפוי להתקיים בוועדת הבחירות דיון נוסף בעקבות עתירתה של שפיר על 85 מיליון שקלים שהובטחו לראשי מועצות אזוריות מיהודה ושומרון, שחלקם נמצאים בחקירות המשטרה בימים אלה. בתגובה לעתירה הודיע משרד האוצר, כי לא יועברו עוד כספים בוועדה עד ההצבעה על התקציב הבא.

בכנס "שבתרבות" שהתקיים היום בקיבוץ בית השיטה אמרה ח"כ סתיו שפיר: "הצלחנו לעצור שוחד פוליטי שנעשה לאור היום. באופן מיידי יבוטלו 13 מיליון שקלים שתוכננו לעבור ליו"ש כדי לקנות קולות בפריימריז בליכוד ובבית היהודי.

"השיטה שחשפה פרשת ישראל ביתנו מתחילה בוועדת הכספים, כשמיליארדי שקלים מכספי הציבור מועברים בחשאי ליעדים נסתרים ללא דיווח וללא פיקוח. בכל יום מתגלה מידע נוסף על המנגנון שאני נלחמת בו בוועדת הכספים, שיצר צינור להזרמת כספים למקורבים.

"להערכתי, בתקופה הקרובה פרשיית השחיתות של ישראל ביתנו תתרחב גם למפלגות נוספות בקואליציה, והגיע הזמן שבנט יגיב לפרשה, ויסביר באיזו זכות הוזרמו עשרות מיליונים לעמותות של הבית היהודי".

ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת הכספים (הבית היהודי), הגיב היום לדברים:"מדהים איך ח"כ שפיר גונבת לעצמה קרדיט על מימוש פשוט של חוק התקציב האוסר העברות תקציביות כאשר אין למדינה תקציב מאושר כפי שהמצב הוא כיום. ח"כ שפיר סבורה כנראה שמתפקדי העבודה הם טיפשים ולא מבינים שהיא לא נקפה אצבע בסוגיה".

"ניצחנו", כתבה שפיר בפייסבוק

כאמור, אמש התחייב משרד האוצר כי ועדת הכספים לא תוכל לבצע העברות תקציביות עד שהממשלה הבאה תצביע על תקציב 2015, זאת בעקבות פנייתה של ח"כ שפיר.

שפיר פנתה לסלים ג'ובראן, יו"ר ועדת הבחירות, הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ואילו וינשטיין פנה לאוצר. כך יצא תצהיר מטעם משרד האוצר, שלראשונה חוסם את ועדת הכספים מלהעביר כספים פוליטיים לפני בחירות.

"ניצחנו! עצרנו אותם", פרסמה אמש שפיר בעמוד הפייסבוק שלה. "הכסף של אזרחי ישראל לא יוכל יותר לשמש כשוחד בחירות. בלי העברות למקורבים. בלי ניצול של כספי הציבור לקניית קולות. המאבק העיקש שלנו מוביל סוף סוף לשינוי עמוק במנגנון שניהל לנו את הכסף - ולא תמיד כחוק - בעשרות השנים האחרונות".

לפני כחודש נערך דיון סוער בוועדת הכספים של הכנסת, כשחברי כנסת מהאופוזיציה - בהם גם שפיר - עוררו מהומה בעקבות העברת רזרבות של כספים מתקציב 2013 לתקציב 2014. חלק מחברי הכנסת אף הוצאו מחדר הישיבות במהלך הדיון ההוא. "בושה וחרפה שגם ביום האחרון לכנסת, הממשלה מנסה להעביר במחטף מיליארדי שקלים לביטחון ועוד 100 מיליון שקלים להתנחלויות", כתב אז בעמוד הפייסבוק שלו ח"כ דב חנין שהוצא על-ידי המאבטחים מהדיון. "כל זאת כמובן על חשבון תקציבי תחבורה ציבורית, דיור ורווחה, ובלי לאפשר כל דיון או שאלות, ובניגוד לתקנון הכנסת".

"בעקבות המחטף פניתי לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לעצור את המשחק הפוליטי בכספי המסים של הציבור", הסבירה אמש שפיר. "נתניהו וסלומינסקי שלחו הסברים מתחמקים, אך בתגובה היועץ המשפטי לממשלה הודיע להם שהוא לא מסוגל להגן משפטית על ההעברה הזו - והיא מבוטלת".

צרו איתנו קשר *5988