גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראל קורצת לענקית המדיה האמריקאית וורנר ברדרס

מה מחפשת ענקית המדיה וורנר ברדרס בתעשיית הסטארט-אפים הישראלית

אלכס מגן / צילום: איל יצהר
אלכס מגן / צילום: איל יצהר

בשנים האחרונות ישראל הפכה ליצואנית פורמטים טלוויזיוניים וסדרות אך היא עדיין לא נחשבת לשם דבר בתעשיית הטלוויזיה האמריקאית ובטח שלא בתעשיית הסרטים של הוליווד ועדיין, הדמוקרטיה הקטנה של המזרח התיכון משכה השבוע הרבה עניין בקרב בכיר באחת מחברות הבידור הגדולות בעולם, וורנר ברדרס.

אלכס מגן עלה לישראל בשנת 2004 והתגורר כאן עד שנת 2009, חזר מאז לארצות הברית. במהלך הקריירה שלו כיהן מגן כסמנכ"ל טכנולוגיות בחברות בולטות כמו MTV, יאהו ו-MySpace, מבקר בימים אלה בישראל ותר אחר הזדמנויות עסקיות מול סטארט-אפים מקומיים.

מגן, סגן נשיא בכיר לטכנולוגיות ומוצרי דיגיטל בחטיבת הבידור של וורנר ברדרס, נפגש השבוע עם כעשרים סטארט-אפים בתחום המדיה, הטלוויזיה והדיגיטל, בהם חברות כמו מפתחת אפליקציית שיחות הווידיאו Rounds, מפתחת אפליקציות מסך שני לטלוויזיה Applicaster או WakingApp שפועלת בתחום המציאות המורחבת של אוגמנטד ריאליטי.

מגן, 47, היה אחד הדוברים המרכזיים בוועידת סחר החוץ הראשונה של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה שנערכה אתמול (ג') ונאם שם על על הדרך שבה סטארט-אפים ישראלים צריכים לקדם את עצמם מול חברות מדיה גדולות.

כמי שעובד בחברה שאחראית על שוברי קופות כמו הרובוטריקים, באטמן או הארי פוטר, הוא מכיר מקרוב איך עובדת תעשיית הבידור המובילה בעולם ואיזה Pitch, אותו "נאום מעלית" מפורסם, צריכים היזמים ישראליים לתת כדי להצליח. אבל עוד לפני שנכנסים לטיפים בדרך להצלחה (ראו רשימה נפרדת), מגן מנסה להסביר למה בכלל חברות מדיה צריכות סטארט-אפים בקרבן.

"הייתה תקופה ארוכה, אולי אפילו עשור, שבו הטכנולוגיה התקדמה אבל חברות המדיה פחות", אמר מגן. "הן לא כל כך הבינו כנראה את החשיבות של זה. בוורנר ברדרס היו בין הראשונים להבין ולזהות שטכנולוגיה ומדיה הם בעצם אותו דבר ואי אפשר להישאר מאחור ולומר: 'מישהו אחר כבר יעשה את זה. אנחנו נתמקד רק בתוכן'".

מתמחים במשחקים

"האבחנה בין חברות טכנולוגיה לחברות מדיה מתחילה להיטשטש. אנחנו חברת מדיה, זה מה שמניע אותנו מדי יום וזו התשוקה שלנו, אבל אנחנו מבינים שחדשנות ויוזמה טכנולוגית תתרחש בכל רגע לאורך כל הזמן ואין לכך גבולות. לכן, לא ניתן להפריד את השניים אחד מהשני. אנחנו בטח לא נעשה את הטעות של להפריד את שני התחומים.

"זו הסיבה שיש כל כך הרבה הזדמנויות בחוץ ויש כל כך הרבה אפשרויות לשיתופי פעולה בינינו לבין חברות טכנולוגיה וסטארט-אפים. אנחנו כנראה אף פעם לא נהיה בשורה הראשונה של חברות הטכנולוגיה כמו שחברות הטכנולוגיה לא יהיו בשורה הראשונה של חברות המדיה. לכן, רק שילוב של שני העולמות יחד יכול להביא לגבהים ולהצלחות גדולות ופורצות דרך".

כדי לקצר תהליכים וכדי לקדם טכנולוגיות, כישראלי לאנחנו לא רוצים לעצור במסך הטלוויזיה הביתי או במסך הקולנוע, אנחנו רוצים לנוע למכשירי מובייל ולקונסולות וידיאו ואנחנו מחפשים כל טכנולוגיה חדשנית שתוכל לסייע לנו שעבר מגן יודע שהשוק המקומי יכול לתת מענה טוב גם לענקית מדיה כמו וורנר ברדרס. "לשוק הישראלי יש מוניטין מצוין, יש פה הרבה מאוד סטארט-אפים בשלבים מוקדמים. חברות כמו וורנר ברדרס תמיד מעוניינות לתת הזדמנות לטכנולוגיות חדשניות, בעיקר כאלה שמבוססות על White Label, כשזה שיכול להחליף טכנולוגיות קיימות ואולי מיושנות, שבדרך אחרת היינו צריכים לפתח בתוך החברה, מה שהיה עולה לנו הרבה כסף".

לדברי מגן, "הנושא המשמעותי ביותר עבורנו הוא תחום המשחקים, שבו אנחנו מתמחים. סוגים שונים של חוויות אינטראקטיביות מאוד חשובות לנו כדי לספק לצרכן שלנו ערך מוסף. להצליח בכל התחומים הללו".

עוד הוא מוסיף כי תחום נוסף שמדבר לוורנר ברדרס הוא אבטחה דיגיטלית והגנה על תוכן.

מה הקשר בין אבטחה לבין תוכן? "לנו בוורנר ברדרס מאוד אכפת וחשוב למצוא דרכים כדי להבין את דרך ראייתם של הצרכנים ואת האופן שבו הם צורכים תוכן. כל זה דורש טכנולוגיות דיגיטליות, בין היתר בנושאים שמטפלים באבטחה ובפרטיות", הוא מסביר.

שיתופי הפעולה שהוא רוצה ליזום מול סטארט-אפים מעלים את השאלה מה הוא מחפש בפגישות שלו מול הסטארט-אפים ומה הם צריכים להכין ב-Pitch שהם מתכננים לו. "מודל עסקי לסטארט-אפ זה חשוב, אך המוצר הרבה יותר חשוב", הוא מודה, "אני חושב שהתפיסה של חברת תקשורת ובידור ענקית כשהיא עובדת עם חברה קטנה היא שמאוד חשוב שלסטארט-אפ יהיה מודל עסקי, אבל קרוב לוודאי שאנחנו נשנה את המודל העסקי הזה. אנחנו גדולים מספיק כך שהחברה הקטנה תרצה שנעשה זאת כדי שנוכל להתקדם יחד", הוא מפתיע.

"יש כמה דברים חשובים יותר מבחינתנו - האם יש לסטארט-אפ משהו שאנחנו רוצים, האם זה מרגש אותנו והאם זה מתאים למה שאנחנו מנסים להשיג בוורנר ברדרס. כל אלה הרבה יותר מעניינים עבורנו.

"אנחנו רוצים שהסטארט-אפ יחשוב איך אנחנו נוכל בעזרתו למקסם את וורנר ברדרס, את הצרכים שלנו ואיך לעשות כסף מהמוצר שהיזם מציע לנו", הוא אומר.

"השמיים הם הגבול"

באשר לשאלה אם וורנר ברדרס מחפשים שיתופי פעולה אסטרטגיים או השקעה בחברות, מגן מנסה להתחמק מתשובה ישירה.

"אני לא חושב שיש הרבה הבדל אם מדובר בשיתוף פעולה או בהשקעה. אם זו חברה קטנה מול חברה גדולה כמו שלנו, ככל הנראה אנחנו נשלם לחברה על בסיס חודשי או שנתי, ואנחנו ככל הנראה נרצה בה חלק. יש לנו כוונות להשקיע בחברות ואנחנו בהחלט נעים לכיוון הזה.

"אבל חשוב להבין קודם כל איזה ערך אנחנו נותנים אחד לשני ובאיזה ערך אנחנו רוצים להשקיע בחברת הסטארט-אפ. אם הצלחנו לעבור את השלבים ההתחלתיים ואת שלב החוזים אז השמיים הם הגבול".

עכשיו רק נותר לראות אילו מהסטארט-אפים איתם נפגש מגן השבוע יצליחו לעבור את תקרת הזכוכית ולחבור לוורנר ברדרס בדרך להשתלב במקום שבו כבר עובדים על הלהיט הטלוויזיוני הבא או על שובר הקופות של קיץ 2015.

איך לשווק את הסטארט-אפ שלכם לחברות אמריקאיות / אלכס מגן

1. דברו פחות על עצמכם ועל איפה שירתתם בצבא. כל מנהל שני מספר שהוא בכיר לשעבר במוסד. צריך להגיע לדבר על המוצר די בתחילת השיחה. האמריקאים אולי נחמדים אבל לא סבלניים ליותר מדי סיפורים.

2. לא צריך לספר יותר מדי על שלבי הדמו ועל הניסיונות שעברתם עד שהחברה הגיעה למוצר הסופי.

3. הרבה חברות לא מגיעות עם מודל עסקי מלא. לפגישה עם חברה אמריקאית בתחומי הטכנולוגיה צריך להגיע מוכנים לחלוטין.

4. חשוב לשים לב לשפה. תנו למי שמדבר אנגלית רהוטה להציג את ה-Pitch.

5. ישראלים נוטים שלא להבין רמזים. אם אומרים לכם לא - זה לא. אל תלחצו.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס