גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראל קורצת לענקית המדיה האמריקאית וורנר ברדרס

מה מחפשת ענקית המדיה וורנר ברדרס בתעשיית הסטארט-אפים הישראלית

אלכס מגן / צילום: איל יצהר
אלכס מגן / צילום: איל יצהר

בשנים האחרונות ישראל הפכה ליצואנית פורמטים טלוויזיוניים וסדרות אך היא עדיין לא נחשבת לשם דבר בתעשיית הטלוויזיה האמריקאית ובטח שלא בתעשיית הסרטים של הוליווד ועדיין, הדמוקרטיה הקטנה של המזרח התיכון משכה השבוע הרבה עניין בקרב בכיר באחת מחברות הבידור הגדולות בעולם, וורנר ברדרס.

אלכס מגן עלה לישראל בשנת 2004 והתגורר כאן עד שנת 2009, חזר מאז לארצות הברית. במהלך הקריירה שלו כיהן מגן כסמנכ"ל טכנולוגיות בחברות בולטות כמו MTV, יאהו ו-MySpace, מבקר בימים אלה בישראל ותר אחר הזדמנויות עסקיות מול סטארט-אפים מקומיים.

מגן, סגן נשיא בכיר לטכנולוגיות ומוצרי דיגיטל בחטיבת הבידור של וורנר ברדרס, נפגש השבוע עם כעשרים סטארט-אפים בתחום המדיה, הטלוויזיה והדיגיטל, בהם חברות כמו מפתחת אפליקציית שיחות הווידיאו Rounds, מפתחת אפליקציות מסך שני לטלוויזיה Applicaster או WakingApp שפועלת בתחום המציאות המורחבת של אוגמנטד ריאליטי.

מגן, 47, היה אחד הדוברים המרכזיים בוועידת סחר החוץ הראשונה של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה שנערכה אתמול (ג') ונאם שם על על הדרך שבה סטארט-אפים ישראלים צריכים לקדם את עצמם מול חברות מדיה גדולות.

כמי שעובד בחברה שאחראית על שוברי קופות כמו הרובוטריקים, באטמן או הארי פוטר, הוא מכיר מקרוב איך עובדת תעשיית הבידור המובילה בעולם ואיזה Pitch, אותו "נאום מעלית" מפורסם, צריכים היזמים ישראליים לתת כדי להצליח. אבל עוד לפני שנכנסים לטיפים בדרך להצלחה (ראו רשימה נפרדת), מגן מנסה להסביר למה בכלל חברות מדיה צריכות סטארט-אפים בקרבן.

"הייתה תקופה ארוכה, אולי אפילו עשור, שבו הטכנולוגיה התקדמה אבל חברות המדיה פחות", אמר מגן. "הן לא כל כך הבינו כנראה את החשיבות של זה. בוורנר ברדרס היו בין הראשונים להבין ולזהות שטכנולוגיה ומדיה הם בעצם אותו דבר ואי אפשר להישאר מאחור ולומר: 'מישהו אחר כבר יעשה את זה. אנחנו נתמקד רק בתוכן'".

מתמחים במשחקים

"האבחנה בין חברות טכנולוגיה לחברות מדיה מתחילה להיטשטש. אנחנו חברת מדיה, זה מה שמניע אותנו מדי יום וזו התשוקה שלנו, אבל אנחנו מבינים שחדשנות ויוזמה טכנולוגית תתרחש בכל רגע לאורך כל הזמן ואין לכך גבולות. לכן, לא ניתן להפריד את השניים אחד מהשני. אנחנו בטח לא נעשה את הטעות של להפריד את שני התחומים.

"זו הסיבה שיש כל כך הרבה הזדמנויות בחוץ ויש כל כך הרבה אפשרויות לשיתופי פעולה בינינו לבין חברות טכנולוגיה וסטארט-אפים. אנחנו כנראה אף פעם לא נהיה בשורה הראשונה של חברות הטכנולוגיה כמו שחברות הטכנולוגיה לא יהיו בשורה הראשונה של חברות המדיה. לכן, רק שילוב של שני העולמות יחד יכול להביא לגבהים ולהצלחות גדולות ופורצות דרך".

כדי לקצר תהליכים וכדי לקדם טכנולוגיות, כישראלי לאנחנו לא רוצים לעצור במסך הטלוויזיה הביתי או במסך הקולנוע, אנחנו רוצים לנוע למכשירי מובייל ולקונסולות וידיאו ואנחנו מחפשים כל טכנולוגיה חדשנית שתוכל לסייע לנו שעבר מגן יודע שהשוק המקומי יכול לתת מענה טוב גם לענקית מדיה כמו וורנר ברדרס. "לשוק הישראלי יש מוניטין מצוין, יש פה הרבה מאוד סטארט-אפים בשלבים מוקדמים. חברות כמו וורנר ברדרס תמיד מעוניינות לתת הזדמנות לטכנולוגיות חדשניות, בעיקר כאלה שמבוססות על White Label, כשזה שיכול להחליף טכנולוגיות קיימות ואולי מיושנות, שבדרך אחרת היינו צריכים לפתח בתוך החברה, מה שהיה עולה לנו הרבה כסף".

לדברי מגן, "הנושא המשמעותי ביותר עבורנו הוא תחום המשחקים, שבו אנחנו מתמחים. סוגים שונים של חוויות אינטראקטיביות מאוד חשובות לנו כדי לספק לצרכן שלנו ערך מוסף. להצליח בכל התחומים הללו".

עוד הוא מוסיף כי תחום נוסף שמדבר לוורנר ברדרס הוא אבטחה דיגיטלית והגנה על תוכן.

מה הקשר בין אבטחה לבין תוכן? "לנו בוורנר ברדרס מאוד אכפת וחשוב למצוא דרכים כדי להבין את דרך ראייתם של הצרכנים ואת האופן שבו הם צורכים תוכן. כל זה דורש טכנולוגיות דיגיטליות, בין היתר בנושאים שמטפלים באבטחה ובפרטיות", הוא מסביר.

שיתופי הפעולה שהוא רוצה ליזום מול סטארט-אפים מעלים את השאלה מה הוא מחפש בפגישות שלו מול הסטארט-אפים ומה הם צריכים להכין ב-Pitch שהם מתכננים לו. "מודל עסקי לסטארט-אפ זה חשוב, אך המוצר הרבה יותר חשוב", הוא מודה, "אני חושב שהתפיסה של חברת תקשורת ובידור ענקית כשהיא עובדת עם חברה קטנה היא שמאוד חשוב שלסטארט-אפ יהיה מודל עסקי, אבל קרוב לוודאי שאנחנו נשנה את המודל העסקי הזה. אנחנו גדולים מספיק כך שהחברה הקטנה תרצה שנעשה זאת כדי שנוכל להתקדם יחד", הוא מפתיע.

"יש כמה דברים חשובים יותר מבחינתנו - האם יש לסטארט-אפ משהו שאנחנו רוצים, האם זה מרגש אותנו והאם זה מתאים למה שאנחנו מנסים להשיג בוורנר ברדרס. כל אלה הרבה יותר מעניינים עבורנו.

"אנחנו רוצים שהסטארט-אפ יחשוב איך אנחנו נוכל בעזרתו למקסם את וורנר ברדרס, את הצרכים שלנו ואיך לעשות כסף מהמוצר שהיזם מציע לנו", הוא אומר.

"השמיים הם הגבול"

באשר לשאלה אם וורנר ברדרס מחפשים שיתופי פעולה אסטרטגיים או השקעה בחברות, מגן מנסה להתחמק מתשובה ישירה.

"אני לא חושב שיש הרבה הבדל אם מדובר בשיתוף פעולה או בהשקעה. אם זו חברה קטנה מול חברה גדולה כמו שלנו, ככל הנראה אנחנו נשלם לחברה על בסיס חודשי או שנתי, ואנחנו ככל הנראה נרצה בה חלק. יש לנו כוונות להשקיע בחברות ואנחנו בהחלט נעים לכיוון הזה.

"אבל חשוב להבין קודם כל איזה ערך אנחנו נותנים אחד לשני ובאיזה ערך אנחנו רוצים להשקיע בחברת הסטארט-אפ. אם הצלחנו לעבור את השלבים ההתחלתיים ואת שלב החוזים אז השמיים הם הגבול".

עכשיו רק נותר לראות אילו מהסטארט-אפים איתם נפגש מגן השבוע יצליחו לעבור את תקרת הזכוכית ולחבור לוורנר ברדרס בדרך להשתלב במקום שבו כבר עובדים על הלהיט הטלוויזיוני הבא או על שובר הקופות של קיץ 2015.

איך לשווק את הסטארט-אפ שלכם לחברות אמריקאיות / אלכס מגן

1. דברו פחות על עצמכם ועל איפה שירתתם בצבא. כל מנהל שני מספר שהוא בכיר לשעבר במוסד. צריך להגיע לדבר על המוצר די בתחילת השיחה. האמריקאים אולי נחמדים אבל לא סבלניים ליותר מדי סיפורים.

2. לא צריך לספר יותר מדי על שלבי הדמו ועל הניסיונות שעברתם עד שהחברה הגיעה למוצר הסופי.

3. הרבה חברות לא מגיעות עם מודל עסקי מלא. לפגישה עם חברה אמריקאית בתחומי הטכנולוגיה צריך להגיע מוכנים לחלוטין.

4. חשוב לשים לב לשפה. תנו למי שמדבר אנגלית רהוטה להציג את ה-Pitch.

5. ישראלים נוטים שלא להבין רמזים. אם אומרים לכם לא - זה לא. אל תלחצו.

עוד כתבות

השאטל יפואית של עיריית תל אביב / צילום: עיריית תל אביב

סגירת שדרות ירושלים ביפו: העירייה תפעיל שאטל חינמי

השדרה ביפו תיסגר לתנועת מכוניות החל מיום חמישי הקרוב ● שירות "יפואית" של עיריית תל אביב יפעל במסלול מעגלי סביב השדרה הסגורה

אמיר הלוי / צילום: יח"צ - חן גלילי

"מי שחשב שיבואו יותר תיירים לא מכיר את חוקי המשחק פה"

כך אומר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, בשיחה עם "גלובס" לסיכום הפעילות סביב האירוויזיון בת"א ● "בפועל אף אחד לא יודע באמת כמה תיירים הגיעו, אבל ללא ספק צריך להפיק לקחים. אחת מהמסקנות היא שאם רוצים למשוך אירועים גדולים, צריכים להגדיל את היצע פתרונות הלינה"

דורון מלר, ארנה ברי, ויני אלשטיין ומאשה ניב / צילום: ברונו שרביט

מי דיברו על חקלאות מתקדמת ועל מדידת האושר של עכברים?

בשבוע שעבר בכנס החדשנות החקלאית ברחובות דנו בחידושים האחרונים בנושאים שונים מעולם החקלאות, בהם: הצורך להאכיל את אוכלוסיות העולם הגדלה, פיתוח תרופות מקאנביס, פיתוחי מזון חקלאי שלא יעורר אלרגיות, השפעת אריזות הפלסטיק על המזון, ואפילו על הדרך למדוד אושר ואישיות בקרב בעלי חיים

גרי פטחוב, עמוס שטרן, אלון כהן / צילום: Siemplify

הסטארט-אפ סימפליפיי גייס 30 מיליון דולר

החברה מפתחת תוכנת אבטחה בתחום האוטומציה של תהליכי אבטחה ותגובה ● זהו סבב הגיוס השלישי שלה, כשעד היום גייסה 58 מיליון דולר ● עמוס שטרן, מייסד משותף ומנכ"ל החברה: "כל תחום ה-SOAR התחיל לצמוח מאוד מהר, והיו תנועות שונות בשוק ורכישות בתחום"

עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ

בדרך לשליטה בבזק: סרצ'לייט צלחה את אסיפות האג"ח האינדיקטיביות של ביקום ואינטרנט זהב

בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות זכתה אמש הצעתה של קרן ההשקעות האמריקאית לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המו"מ בין הצדדים על השגת הסדר מחייב

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

ירידות בוול סטריט: מניות הטכנולוגיה בולטות לשלילה; בורסות אירופה ננעלו בירידות

מדדי המניות העיקריים בארה"ב יורדים ביום המסחר הראשון לשבוע זה בעולם, הדאו ג'ונס יורד ב-0.4% ומדד S&P 500 מאבד 0.6% ● מדד קאק מאבד 1.7%, הפוטסי מאבד 0.7% ● יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 10% מכוח העבודה

חלקו האחורי של העגורן נפל. התאונה באתר הבניה ביבנה / צילום: ג'וזף

הפורום למניעת תאונות עבודה: "ללא הכשרה מוסדרת וחוקית, כל אדם עם ארגז כלים יכול להרכיב ולפרק עגורן"

תאונת העבודה שהתרחשה אתמול ביבנה במהלכה נהרגו ארבעה עובדים בעת פירוק עגורן הציפה עוד כשל באתרי הבנייה: אין רגולציה כוללת על הפעלת עגורנים בישראל • כך שבעוד שתקנות רבות קובעות כיצד להפעיל עגורנים, כיום אין שום דרישה בהסמכה כדי לבנות ולפרק אותם

משה בן שטרית, מבעלי קסידי בוטיק / צילום: תמר מצפי

משבר האופנה הגיע גם לרשת קסידי בוטיק: קשיי תזרים ודיווחים על צ'קים חוזרים

ברשת האופנה שנקראה בעבר דן קסידי אישרו ל"גלובס" את העובדה שחלק מהצ'קים חזרו, והבטיחו: "אנו עושים הכול בהסכמה, נגיע להסדר עם כל ספק; לא יהיה פה הליך של כונס והקפאה" ● בשבוע שעבר הוגשה תביעה בהיקף 1.3 מיליון שקל ע"י קופת הגמל של החברה, בטענה כי לא הועברו לה התשלומים הפנסיוניים של העובדים

 יו“ר דויטשה בנק  פול אכלייטנר  והמנכ“ל כריסטיאן זווינג / צילום: רויטרס Kai Pfaffenbach

תקציר תולדות הבנק שקרס: דויטשה בנק בשפל היסטורי

העמדת מימון לגורמים מפוקפקים, שרשרת של שערוריות פיננסיות ותשלום קנסות כבדים הם רק חלק מבעיית התדמית הקשה שמלווה את דויטשה בנק כבר שנים. אבל גם כשמנייתו נסחרת בשפל של יותר משלושים שנה, קברניטיו עדיין משוכנעים שלא דרוש שינוי מהותי בהתנהלותו

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

קושנר במענה לשאלות "גלובס": לעם הפלסטיני מגיע עתיד של כבוד והזדמנות לחיים טובים יותר

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ אמר כי האמריקאים "אסירי תודה לבחריין על ההזמנה לארח את הסדנה בשיתוף פעולה" ● קושנר מצפה לפעילות אל מול מנהיגים עסקיים באיזור

דור כימיקלים

בעקבות דליפת הגז: המשרד להגנת הסביבה פשט על משרדי דור כימיקלים

בפשיטה נתפסו מסמכים הקשורים לדליפת הגז שאירעה בסוף השבוע במפרץ חיפה ● מוקדם יותר היום, ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, זימנה את ראשי דור כימיקלים לשימוע

דירת 5 חדרים בחריש / צילום: רימקס

דירת 5 חדרים בחריש נמכרה ב-1.27 מיליון שקל

הדירה, בקומת הקרקע של בניין בן חמש קומות, נמכרה בתוך שלושה חודשים

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

עורכי דין בכנס מחאה ראשון מסוגו נגד יוזמות החקיקה של הימין: "נשבית את מערכת המשפט"

עשרות עורכי דין התכנסו הערב במשרדי פירמת גולפרב-זליגמן בת"א בכנס מחאה ראשון מסוגו ● עורכי הדין יוצאים להגנת עצמאות מערכת המשפט ונגד יוזמות החקיקה שתכליתן לצמצם את סמכויות בית המשפט העליון ● אלי זהר: "נכנסנו לקרב על הבית. הקרב הזה הוא הכי חשוב עבור ילדיי ונכדיי"

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

יעקב קוינט / צילום: שלומי יוסף

ניגודי עניינים במכרזים ותשלומים חריגים: לאן נעלמו שומרי הסף בחברות הממשלתיות

רשות החברות הממשלתיות ערכה בדיקה רוחבית ב-18 חברות ומצאה שורת ליקויים, בעיקר בתחום של ניהול מכרזים והתקשוריות כספיות ● מעבר לדרישת הרשות לתיקון הפגמים, ממצאי הבדיקה גם הועברו למבקר המדינה וישמשו אותו בבואו לערוך ביקורת בחברות אלה ● מנהל הרשות: "מהלך זה הוא חלק מכלל המהלכים להגברת הפיקוח"

שר הכלכלה אלי כהן / צילום: שלומי יוסף

היצוא הישראלי לאסיה צנח ברבעון הראשון בכ-30%

לפי נתוני מכון היצוא, ברבעון הראשון של 2019 היצוא הישראלי הסתכם בכ-28 מיליארד דולר ורשם עלייה דולרית של כ-3% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

ארי שטיינברג, המנכ”ל החדש של מועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים / צילום: מרכז השלטון המקומי

מנכ"ל חדש למועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים

ארי שטיינברג מונה למנכ"ל של מועדון הצרכנות "אשמורת 360" ויחליף את המנכ"ל הוותיק יורם אביזוב שפורש מתפקידו

עופר מרגלית/ צילום: שלומי יוסף

האחראי על תקציב הביטחון מסכם קדנציה: "לקצר שירות צבאי. חוזה אישי יעזור לשמור על כ"א איכותי"

רגע אחרי שעופר מרגלית סיים את תפקידו כסגן הממונה על התקציבים האחראי על מערכת הביטחון, הוא מתפנה כדי לדבר על קיצור השירות הצבאי ("לצבא תהיה יכולת לגייס את כולם"), על פנסיות הגישור ("האידיאל הכלכלי הוא שזה ייעלם מהעולם") וגם על הפריבילגיות של החיילים ביחידות הטכנולוגיות