גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דרכון אמריקאי נטל? הגיליוטינה מעל חלק מלקוחות לאומי

קבוצת בל"ל דורשת מלקוחות "חשודים": הודיעו לנו אם אתם חייבים דיווח בארה"ב, כדי שנוכל למסור את המידע לשלטונות המס שם ■ עד עתה מסר הבנק לאמריקאים שמותיהם של כ-1500 לקוחות חייבי דיווח

רקפת רוסק עמינח / צילום: יחצ רון קדמי
רקפת רוסק עמינח / צילום: יחצ רון קדמי

בנק לאומי ושלוחותיו מעבר לים מוסיפים לנהל מסע קדחתני לאיתור לקוחות בעלי חובת דיווח לשלטונות המס בארה"ב (IRS) כדי להעביר את המידע על לקוחות אלה - פרטים מזהים ופירוט של חשבונותיהם - לגורמים הרלוונטיים בארה"ב. מזה כמה חודשים שולח בל"ל מכתבים ללקוחות "חשודים", כלומר לקוחות שלבנק יש יסוד להאמין שהם חייבים בדיווח ל-IRS (למשל, בעלי דרכון אמריקאי או גרין קארד), ובהם נדרשים לקוחות אלה להצהיר לבל"ל על אזרחותם האמריקאית, או, לחלופין, להצהיר שהם אינם אזרחי ארה"ב. הצהרת כזב היא, כמובן, עבירה פלילית.

מבחינת לקוחות הבנק בעלי חובת דיווח בארה"ב, שלא הצהירו על חשבונותיהם, מכתבים אלה הם איתות, שהגיע הזמן לנקוט פעולה מתקנת, כלומר לעשות מאמץ להיכלל בתכנית חנינה שמציע IRS לעברייני מס פונטציאליים: "תכנית גילוי מרצון של חשבון מעבר לים" (Offshore Voluntary Disclosure Program, או OVDP).

ל"גלובס" נודע, כי למרות מאמצי בל"ל נותרו עדיין לקוחות לא מעטים שלא נענו לפניות הבנק. התעלמות זו חושפת את המתעלמים לעימות משמעותי עם שלטונות המס האמריקאיים, לפעמים עם השלכות פליליות, שעלותו עלולה להיות הרבה יותר גבוהה מתשלום הכופר (הגבוה כשלעצמו) שכרוך בהצטרפות לתכנית החנינה.

בנק לאומי התחייב למסור ל-IRS מידע על לקוחותיו האמריקאים בהסכם שלו עם משרד המשפטים בוושינגטון, בעקבות הודאת הבנק שהוא סייע ללקוחות אמריקאיים לחמוק ממיסים בארה"ב. בדיווח שלThe Federal Tax Crime Blog על הודאת בנק לאומי, מ-22 בדצמבר, נכתב, בין השאר: "על פי מסמכים שהוגשו (לרשויות) על הפרשה, מסרה קבוצת בנק לאומי את שמותיהם של יותר מ-1500 לקוחות בעלי אזרחות אמריקאית, כחלק מההסכם שלה עם משרד המשפטים. על פי ההסכם, קבוצת בנק לאומי תוסיף למסור לרשויות (בארה"ב) מידע על פעילותה הבינלאומית ולספק עדויות ומידע שנוגעים לחקירות אחרות".

מקור אמריקאי, שעוקב מקרוב אחר הפרשה, אמר ל"גלובס", כי שמות 1,500 הלקוחות שמסר בנק לאומי ל-IRS הם בעצם שמות שהיו ידועים לרשויות המס. חלקם הם אמריקאים שהקדימו תרופה למכה ופנו ביזמתם ל-IRS כדי להצטרף לתכנית החנינה. אחרים הם אזרחים שדיווחו על חשבונותיהם כיאות. בשני המקרים, ביקש IRS להצליב את המידע. קבוצה שלישית מורכבת מבעלי חשבונות שלגביהם היה לשלטונות המס מידע עצמאי, שלא הושג באמצעות בל"ל (למשל: באמצעות הלשנות).

מעתה ואילך, בנק לאומי ושלוחותיו מעבר לים יחויבו לדווח לרשויות המס בארה"ב על שמות כל הלקוחות האמריקאים שלהם ועל חשבונות הבנק שלהם, וזו הסיבה לפניה הדחופה של הבנק ללקוחותיו במאמץ לאתר את אלה מביניהם שחייבים בדיווח ל-IRS. על פי הערכות בשוק, לבנקים בקבוצת לאומי יש חשבונות של רבבות לקוחות חייבי דיווח, וסביר להניח שלחלק מהם יש גם דרכון ישראלי.

עו"ד ציון לוי, ממשרד דירסון, לוי ופאנץ, בוושינגטון, שמתמחה בדיני מיסים בארה"ב ובייצוג לקוחות מול שלטונות המס בארה"ב, אמר ל"גלובס", כי האופציה של הצטרפות לתכנית החנינה OVDP עדיין פתוחה ללקוחות בנק לאומי ושלוחותיו גם עכשיו, אך עתה נעשתה האופציה הזו הרבה יותר נשכנית ומכאיבה. הבעיה היא, שבלעדיה מצבם של בעלי חשבונות בלתי מדווחים בבל"ל עלול להיות גרוע עוד יותר. קשה עם האופציה הזו, אך קשה הרבה יותר בלעדיה.

תכנית החנינה הזו נועדה לספק לעבריין מס פוטנציאלי הגנה מפני הגשת כתב אישום פלילי ולהסדיר מראש את תשלומי הכופר (לאחר תשלום מלא של המיסים שלא שולמו בעבר). סעיף 26 בתכנית קובע, כי המתוודה ישלם 27.5% מהסכום המצרפי הגבוה ביותר של כל חשבונות הבנק ונכסיו הפיננסיים האחרים הלא מוצהרים בשמונה השנים האחרונות.

אבל, וזה אבל גדול, מדגיש לוי, שיעור הכופר של 27.5% יועלה אוטומטית ל-50% אם הרשויות בארה"ב יוסיפו את הבנק שבו מוחזק החשבון הבלתי מוצהר למה שמכונה הרשימה השחורה של IRS - רשימת בנקים (או מוסדות פיננסיים) שמתנהלת נגדם חקירה, או בנקים שהודו שסייעו ללקוחות לחמוק מתשלום מס. לקוחות של בנק ברשימה השחורה, שהשתמשו בשירותי הבנק הזה לפתיחה ו/או תחזוק של חשבון בלתי מוצהר, ייצטרכו לשלם כמעט כפליים כופר אם ייצטרפו לתכנית החנינה (OVDP) מאוחר מדי (כלומר אחרי הוספת הבנק לרשימה השחורה).

זו הגיליוטינה שמאיימת על לקוחות קבוצת בל"ל, עם חשבונות בלתי מוצהרים, שטרם הצטרפו לתכנית OVDP. שלטונות המס בארה"ב הוסיפו את הקבוצה לרשימה השחורה ב-22 בדצמבר 2014 (למרות שהחקירה נפתחה זמן רב קודם לכן). קבוצת בל"ל נמצאת בחברה "מכובדת": USB, קרדיט סוויס, ציריכר קנטונבק, HSBC-הודו, ואפילו סטנפורד בנק באנטיגוואה, לשעבר בשליטת איל הנדל"ן האמריקאי אלן סטנפורד, שנדון ל-110 שנות מאסר על ניהול מוסד פיננסי שהיה בעצם תכנית פונזי משוכללת.

לוי אומר, כי לקוח של קבוצת בל"ל, שלא הצטרף לתכנית OVDP לפני 22 בדצמבר, וירצה לעשות כן עתה, יצטרך לשלם אפוא כופר של 50% על כל חשבונותיו, בבל"ל ובבנקים אחרים בכל מקום בעולם (גם אם בנקים אלה אינם כלולים ברשימה השחורה), כשהבסיס לחישוב תהיה השנה שבה נרשם הסכום הגבוה ביותר של כל החשבונות.

זה כמובן כופר אדיר ממדים, מציין לוי, אבל האלטרנטיבה עלולה להיות גרועה הרבה יותר. אם בעל חשבון לא מוצהר, בעל חובת דיווח בארה"ב, שלא הצטרף לתכנית החנינה, יעלה בחכת השלטונות האמריקאיים, הוא יצטרך לשלם כופר של 50% בשנה על כל חשבונותיו, וזה יוחל על כל השנים שבהן היה החשבון פתוח. כך, למשל, אם חשבון היה פתוח במשך שמונה שנים, הכופר יהיה 400%. היו מקרים שבהם אנשים נאלצו למכור דירות, או פשוט ירדו מנכסיהם, כדי לעמוד בתשלום הכופר הזה.

לדברי לוי, אחד מהמשפטנים המובילים בתחום דיני מסים בחוף המזרחי, "סיפורם של של רוב הלקוחות האמריקאיים בבל"ל, שמחזיקים בחשבונות בלתי מדווחים, רק מתחיל עכשיו, אם הם לא הצטרפו לתכנית OVDP עד עתה".

האם התנאים המחמירים של תכנית החנינה לא יניאו אנשים מלהצטרף אליה?

"ברור שהצטרפות לתכנית עתה היא יקרה יותר, אבל אינני בטוח שאנשים יבחרו להתעלם ממנה", אומר לוי. "אנשים צריכים להחליט: להצטרף לתכנית החנינה או להסתכן בתביעה פלילית שהעלות שלה, אם תהיה הרשעה, תהיה הרבה יותר גבוהה מ-50%, שלא להזכיר עונש מאסר של עד 10 שנים, תלוי בחומרת העבירה".

עוד כתבות

צופים בבורסת טוקיו בדונלד טראמפ/ צילום: רויטרס, Toru Hanai

מגמה חיובית באסיה; הבנק המרכזי באוסטרליה פרסם פרוטוקולים

אתמול בארה"ב הנאסד"ק עלה 1.5%, הדאו ג'ונס הוסיף 1.1% לערכו, ומדד S&P 500 עלה גם הוא ב-1.3% ● התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים בארה"ב עלתה אמש ל-1.6%

איתן פטיגרו / צילום: יח"צ יוסי זליגר

ראש מועצת שוהם: בעלי קרקע מעכבים בנייה? שישלמו ארנונה כאילו הכול בנוי

ראש המועצה איתן פטיגרו מציע להשית על המתעכבים בבנייה ארנונה בגובה שימוש בזכויות הבנייה במגרש: "לממש את פוטנציאל ההכנסות ולמנוע פילים לבנים"

שפיר הנדסה / צילום: מצגת החברה

המצב שפיר, למרות השחיקה בהכנסות: שפיר הנדסה מציגה רווח של 164 מיליון שקל במחצית 2019

הכנסות חברת התשתיות והפרויקטים למחצית השנה קטנו ב-8% ל-1.4 מיליארד שקל ● שפיר נהנתה ברבעון השני משינוי חד בסעיפי המימון שלה, מה שסייע לה להציג שיפור של 3% ברווח הנקי

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

קשיים במו"מ בפלאפון: ועד העובדים מחדש את העיצומים

בין היתר אין הוצאה של ציוד וסחורה מהמרלו"ג (מרכז לוגיסטי), כולל מכשירים ניידים שנשלחו לתיקון ע"י לקוחות החברה

רפי רותם. גם העונש צומצם צילום: איל יצהר

רפי רותם - עד בפרשת רצח או גם חשוד?

שבועיים אחרי רצח של עבריין, חושף השחיתות רפי רותם נלקח לתחנת משטרה ונחקר על מעורבות כביכול בפרשה ● לפי הפרקליטות, רותם היה רק עד בפרשת הרצח; לפי המשטרה, הוא היה גם חשוד ● עו"ד פנחס פישלר המסייע לרותם: "אני דורש שהפרקליטות תעביר את התיק המלא לעיונו של נציב התלונות דוד רוזן"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

האם איילת שקד ניסתה לקדם את כניסתה לליכוד באמצעות הבטחה להשפעה על היועמ"ש?

היום בצהריים פרסם עיתון "הארץ" (העיתונאי חיים לוינסון) כי במסגרת ניסיונות ההצטרפות לליכוד, איילת שקד שלחה שליחים מטעמה שניסו להבטיח לרה"מ כי היא תעבוד למענו אצל היועמ"ש אביחי מנדלבליט ותגבה מהלך של הענקת חסינות לנתניהו

צבי מרום,/ צילום: איל יצהר

באטמ מפרסמת דוח כספי ראשון לאחר חזרתה לבורסת ת"א: החברה עברה לרווח תפעולי ונקי

הכנסותיה של חברת הטכנולוגיה הסתכמו במחצית הראשונה של 2019 ב-56.2 מיליון דולר - ירידה של 3.4% ביחס לתקופה המקבילה ב-2018 ● עם זאת, בתחום הביו-רפואה נרשמה עלייה של 2% בהכנסות

דירות חדשות בקרית גת / צילום: איל יצהר

עלייה של 8% במספר עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2019; רוב הרוכשים – זוגות צעירים

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, מספר עסקאות הנדל"ן שבוצעו במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-54 אלף דירות ● מספר הדירות שנרכשו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן מגיע לכ-13% מכלל העסקאות ● הכלכלנית הראשית מציינת את הגידול במספר העסקאות בדירות החדשות גם בשוק החופשי, כגורם שמוביל את השוק

שרה פריש / צילום: דוברות הכנסת

השופטת בדימוס שרה פריש הודיעה על אי קבלת התפקיד של יו"ר וועדת ההיתרים

"לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה ומאחר שהוועדה הפכה להיות כדור משחק במגרש הפוליטי, מקומי אינו שם!", כך כתבה הערב השופטת בדימוס שרה פריש למבקר המדינה מתניהו אנגלמן

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

גם יגאל דמרי רוצה את אפריקה ישראל: מציע תמורה של כ-1.1 מיליארד שקל במזומן, מניות ואג"ח של חברת דמרי

גובה ההצעה של דמרי דומה לזה שהגישו יתר המתמודדים על אפריקה ישראל, אך חברת הנדל"ן מציינת כי "מרבית רכיבי ההצעה והתמורות המופיעות בה הן על בסיס מזומן או נכסים סחירים של המציעה" ● מניית דמרי מציגה מתחילת השנה זינוק מרשים של יותר מ-60% בערכה, שהוביל אותה לרמת שיא המשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-1.4 מיליארד שקל

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

מוריס קאהן, בני לנדא ועשרות בכירי משק נוספים לנתניהו: עצור את גירוש ילדי מהגרות העבודה

שורה ארוכה של אנשי כלכלה ומשק, בהם גם שמואל חרל"פ, יוסי ורדי ואודי אנג'ל, כתבו בפנייה רשמית לרה"מ כי "כמה מאות ילדים אינם מאיימים על צביונה של מדינת ישראל. לפני עשר שנים הענקת מעמד לקבוצה של 600 ילדי מהגרי עבודה שמאז גדלו, שירתו בצה"ל לצד ילדינו והינם אזרחים ישראליים למופת. אנו קוראים לך לפעול באותה הדרך"

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

פערי ארביטראז' חיוביים ידחפו את הבורסה בפתיחה

עליות בסיום המסחר אמש בוול סטריט ● נעילה חיובית אתמול בת"א, מדד הבנקים זינק בכ-1.95% ● מחר יפרסמו דוחות כספיים דנאל, מיטרוניקס, גזית גלוב ושיכון ובינוי

תעשייה מסורתית \ צילום: שאטרסטוק

הלמ"ס: ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי בחודשים אפריל-יוני

התאחדות התעשיינים: "הוואקום המנהיגותי הכלכלי מדרדר במהירות את המשק הישראלי למיתון"

עשו אקזיט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מחקר חדש מצא: אלה התכונות שמאפשרות להפוך רעיון מהגראז' לאקזיט של מיליארדים

המחקר, שנערך באוניברסיטת בר-אילן, מנסה לייעל את השקעות העתק שזורמות לתעשיית הסטארט-אפים באמצעות זיהוי תכונות היזם ● החוקר ד"ר יחיאל רווה: "לא מדברים על בית הקברות של ההייטק, אנחנו רוצים להפחית את שיעור הכישלון מ־90% ל־70%"

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

שוק הרכב הישראלי הוא חלומו של כל גובה מסים בעולם

"היתרון" האמיתי של שוק הרכב הישראל מנקודת המבט של הכנסות המיסוי, הוא השליטה הטוטאלית והממוקדת של המדינה בביקוש לרכב באמצעות מנגנון המס ● פרשנות

אילוסטרציה: shutterstock

בכירים באמזון תרמו ליו"ר ועדת ההגבלים העסקיים בקונגרס שחוקרת את החברה

לפי דיווח ב-CNBC, התרומות בוצעו חודשיים לפני השימוע שנערך ביולי בו השתתפו נציגים מאמזון ומענקיות טכנולוגיה נוספות ● פרופסור למדעי המדינה: "התרומות מצד הבכירים מצביעות על תחושת לחץ או איום גדול מפני רגולציה של הקונגרס" ● אמזון סירבה להגיב

ארז רוזנבוך / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רוכשת 56 דירות בפתח תקווה ב-130 מיליון שקל

החברה הודיעה היום כי רכשה ארבעה בניינים בשכונת כפר גנים ג' שמאוכלסים במלואם ● שכר הדירה השנתי המתקבל בגין השכרת הנכסים עומד על כ-4.1 מיליון שקל

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד מתפארת בצמצום החוקים החדשים – אז איך יש יותר?

מבול של הצעות חוק פרטיות שטף את הכנסת ה-20 - אבל כמה מהם באמת נכנסו לספר החוקים? ● שרת המשפטים לשעבר איילת שקד טוענת שהיא צמצמה את ההיקף ב-50%, אבל זה מה שאומרים המספרים ● המשרוקית של גלובס

אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

פיענוח פשעים וזיהוי רמאים: איך הפך הקול שלנו לטביעת האצבע החדשה?

פיתוחים טכנולוגיים, ובראשם הבינה המלאכותית, מאפשרים להתחקות אחר ניואנסים בקול וכך לאתר רמאים ולסייע לרופאים לאתר מחלות