בכירי ההיי-טק להרצוג: "אנו מאבדים את טובי בנינו לחו"ל"

יו"ר העבודה בשיחה עם ראשי ההיי-טק בישראל: "ההיי-טק הוא המתנה של ישראל, ואלמלא עוצמת התעשייה הזו, ישראל הייתה מבודדת"

יצחק הרצוג / צלם: תמר מצפי
יצחק הרצוג / צלם: תמר מצפי

יום לפני הפריימריז במפלגת העבודה, נפגש אתמול היו"ר יצחק (בוז'י) הרצוג עם בכירי תעשיית ההיי-טק וההון סיכון בישראל במסגרת ישיבת ההנהלה של האיגוד הישראלי לתעשיות המתקדמות (IATI).

בכירי הענף פנו להרצוג וציינו בפניו, כי "יש נושאים קריטיים שעומדים כיום בפני תעשיית ההיי-טק בישראל - עתיד החינוך, שילוב נשים, חרדים וערבים בתעשייה הזו. אנחנו מאמינים כי רק שיתוף פעולה בין התעשייה לממשלה הבאה יכול להביא לשיפור בתחומים הללו".

הרצוג שאל על נושא גיוס אנשים מעל גיל 50 לעבודה בהיי-טק ובקש מחברי האיגוד לבדוק אפשרות לתכנן מסלולים מיוחדים לקליטת אוכלוסיות אלו בענף. כמו כן שאל הרצוג מה הכשל המימוני של התעשייה כיום ועל כך ענה יואב שלוש, יו"ר משותף באיגוד, כי אחת הבעיות המשמעותיות כיום היא העובדה שהממשלה צריכה לקחת חלק פעיל יותר בנושא מימון החדשנות הישראלית.

"ההיי-טק הישראלי ממומן כיום ברובו ממשקיעים זרים, בעוד שהמוסדיים הישראלים אינם לוקחים חלק בהשקעות הללו, והממשלה יכולה לנקוט בצעדים בכדי לתמרץ אותם לעשות זאת. במשך שנים אנו נסמכים על הון זר שיממן את ההיי-טק, וזה לא יכול להימשך לעד. אם בעבר הסתמכנו על הון ממשקיעים אמריקאים, היום זה מסתיים. אמנם נכנסים לכאן עכשיו משקיעים סיניים אבל זה עדיין לא מספיק. אם ישראל לא תחוקק חוקים לממן את החדשנות פה, נמצא עצמנו בעמד נחיתות מול העולם", אמר.

עוד ציין שלוש, כי "הממשלה צריכה להתערב במקומות שבהם הסיכון למשקיעים הפרטיים הוא גבוה מדי ולכן הם לא נכנסים אליו" ( דוגמת תחום הביוטק שדורש אורך רוח).

יורם יעקובי, מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט, דיבר על הבעייתיות הגדולה של החינוך הטכנולוגי שהולך ומידלדל, כמו גם הירידה של ישראל ברשימת מוסדות החינוך הגבוהים אשר נהפכת לגורם מרתיע עבור גופים בינלאומיים רבים שההון האנושי של ישראל היה עבורם עד היום גורם משיכה.

יזהר שי, שותף בקרן ההון סיכון קינן פרטנרס: "יש מסביב לשעון הרבה אנשים עם שיער לבן ששמעו הבטחות ויוזמות מהממשלות הקודמות - החל מתכנית יוזמה ועד ליוזמות של הקמת רשות למדען. אנחנו רוצים לוודא שהממשלה הבאה תדע לתמוך בחדשנות".

בני זאבי, יו"ר משותף, ויקי ינאי, מנכ"ל פלוריסטם, ציינו: "זה טוב ויפה להצמיח כאן סטארט-אפים אבל בסופו של יום הממשלה צריכה לייצר אווירה שתביא לכאן תעשיות גדולות ובינלאומיות גם מתחומים אחרים, כגון חברות פארמה בינלאומיות שיקימו כאן מרכזי פיתוח כגון פייזר ורוש".

יהל זילכה, שותף בקרן מגמה, דיבר על הבריחה של ההון האנושי: "250 סטארט-אפים ישראלים נמצאים כיום בניו יורק ועוד 300 סטארט-אפים בסיליקון ואלי. אנחנו מאבדים את טובי בנינו בגלל שאין כאן אקוסיסטם שיודע להשאיר אותם בישראל".

שלמה נמרודי, מנכ"ל רמות חברת מסחור הפטנטים של אוניברסיטת ת"א ציין בפני הרצוג כי "המדינה צריכה להבין שחלק גדול מהחדשנות יוצאת כיום מתוך המחקר באוניברסיטאות והבעיה הגדולה היא שהקרנות מדירות את רגליהן מהתחום הזה והמדינה לא עושה מספיק בכדי לעזור לחדשנות הזו לפרוץ מתוך כתלי האקדמיה".

בין היתר, המשתתפים בישיבה העלו בפני הרצוג את הרעיון להקים ועדה שתמצא פתרונות שיתמרצו משקיעים ישראלים - הן גורמים מוסדיים והן גורמים שונים כגון חברות family office שבחו"ל כבר נכנסו להשקעות בהיי-טק.

בסופו של הדיון ציין הרצוג, כי "אני מאמין שההיי טק הוא המתנה של ישראל, ואלמלא עצמת התעשייה הזו, ישראל היתה מבודדת. ההיי-טק נותן לנו יתרון יחסי מובהק מול העולם, אבל הוא הולך ומתעמעם ולכן יש לנו חובה לחזור ולקחת אחריות על ייצור חדשנות ועל חינוך איכותי".

את הישיבה ניהלו יושבי הראש של האיגוד יואב שלוש וד"ר בני זאבי, לצד המנכ"לית קרין מאיר רובינשטין.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988