גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אם יחימוביץ' תהיה שרת התעשייה, אני אגמור את העסק"

רמי לוי: "בארה"ב הציבור יודע לקנות, הוא יודע לא לקנות בכל מחיר, אם זה יקר לא נקנה. זוהי התרבות" ■ יפתח רון-טל: "החשמל יוזל ביותר מ-10%, ויהיה לזה המשך"

שלי יחימוביץ'  / צילום: רויטרס
שלי יחימוביץ' / צילום: רויטרס

הבוקר, בכנס החצי שנתי של לשכת המבקרים הפנימיים לישראל בשיתוף 'מידע כנסים' נערך פאנל "הון שלטון ופאסון" בנושא פתרונות ליוקר המחייה בישראל. את הפאנל הנחה אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים של קבוצת 'תמיר פישמן'. לקחו חלק בפאנל: ח"כ מיקי לוי, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, האלוף במיל' יפתח רון-טל, יו"ר דירקטוריון לוריאל, גד פרופר, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, מנכ"ל ובעלים רשת חנויות רמי לוי 'שיווק השקמה', רמי לוי ושותף בכיר במשרד עורכי הדין 'גדעון פישר ושות'', עורך הדין גדעון פישר.

אמיר חייק פתח ואמר כי "הפתרון ליוקר המחייה לא מעניין אף אחד בארץ. גם בהיבט העסקי, קשה לעשות עסקים בישראל בתוך הרגולציה והבירוקרטיה הקיימת. חשוב להבין שיקר לייצר בישראל: הארנונה יקרה, החשמל יקר יותר, הרגולציה מכבידה יותר, פערי השכר ורמת השירותים שהממשלה נותנת הן שורש הבעיה של יוקר המחייה בישראל".

גדעון פישר: "נשאל את עצמנו מה יהיה בשנת 2050? באיזה עולם הנכדים שלנו יחיו? מה נוריש ומה נשאיר פה? אני מודאג מאוד מהעובדה שרובנו לא מבינים שמתפתח צונאמי כלכלי בינלאומי שאיננו יודעים איך להתמודד אתו. בתור מתנדב אני מכהן כיושב ראש ארגון ההורים הארצי אני רואה איך מערך החינוך עובד ואני אומר לכם שאנחנו מלמדים את עצמנו ואת ילדינו להיות הישגיים ותחרותיים ופחות ערכיים. אנחנו לא מתמקדים במה שיש בי אלא במה שיש לי. ולא רק זה, תמיד נתמקד גם במה יש לו. וזה רק מחריף. המצב הזה יביא אותנו למצב קטסטרופלי. אנו מביאים את עצמנו למצב שלא נרצה לחיות פה. החזק ישרוד כאן ולא מעבר".

רון טל: "הדור הצעיר שלנו הולך ונחלש ביכולת שלו לקיים חיים תקינים וזה הדבר שהוא יסוד היסודות ובסופו של דבר יקבע אם אנחנו נהיה מדינה חזקה וצומחת. אנו חיים במצב של מדיניות שמבוססת משילות. יש כוונות טובות לכולם, כולם רוצים לטפל ביוקר המחייה. המשילות היא נקודה נוראית במדינה ישראלית, זו משילות ברמה של עולם שלישי. כמות הרגולטורים המסתכלים דרך קשית, אינם מתואמים אחד עם השני ואינם יכולים להביא לכדי פעולה אחת אמתית ולכדי תוצאה וזוהי תכונה מאוד בעייתית. הממשלה עסקה בזה בשנה האחרונה אבל ממש לא מספיק".

"יוקר המחייה ניתן להוזיל באמצעות תכניות לשיפור התשתיות. תשתית האנרגיה היא התשתית החשובה ביותר. בעשר שנים עברנו מ-0% שימוש בגז ל-60% שימוש בגז נכון להיום. אנחנו בדרך למהפכה ירוקה עם משמעות כלכלית מטורפת ברמה הלאומית שההשפעה שלה על יוקר המחייה היא דרמטית. אסור לשכוח את מהפכת המחירים של חברת חשמל, היא דרמטית. החשמל יוזל במעל ל-10% אבל יהיה לזה המשך".

גד פרופר: "אי אפשר לקדם שום פרויקט רציני במדינה הזו...לנכדים שלנו אולי תהיה רכבת תחתית בת"א ואולי צינור גז מתקדם. תחשבו לרגע על האטריות אותם אתם קונים. לאסם יש מאות משאיות שאמורות להוביל אותן, יותר ממחצית מהעלות של הדלק להובלה הולכת למסים, זהו כסף שהמדינה תורמת במו ידה ליוקר המחייה והמחירים בישראל. ואז שואלים למה העשירים האלה? התעשיינים האלה? הטייקונים האלה מוכרים כל כך ביוקר. באיזשהו מקום צריך להיות כאן שליט שיסתכל פנימה ויחליט מה הוא רוצה. אתה רוצה הרבה מסים? אל תתלונן. מצד שני, אתה רוצה להוזיל את יוקר המחייה? תתרום לזה שזה יקרה. החקלאות שלנו בארץ מוגנת מכל צד וצד. אי אפשר לקנות חומר גלם חקלאי במחיר שהוא סביר. אנחנו קונים את הסחורה ביוקר ואנחנו חייבים לפתור את זה".

עוד אמר פרופר: "חבל לי ששלי יחימוביץ נבחרה למספר 3 ברשימת העבודה כיוון ודעתה שונה ב-180 מעלות מהדעה שלי. אם היא תהיה שרת התעשייה באמת שאני אגמור כאן את העסק. מה רע בזה שאני אדבר עם שר שאחראי על תחומים שאני קשור אליהם בקשר לרצון שלי להשקיע כסף, לשבח את התעשייה, להוזיל את המוצר ולאפשר העלאת משכורת לעובד שעובד באותו מפעל ושיעבוד על ציוד יותר מתוחכם? למה לה מותר לדבר עם 50,000 נפקדים לבחירות אתמול וללכת למסיבות שלהם, בר מצוות שלהם, לוויות שלהם אבל שאני מדבר עם שר זה אסור? זה הון שלטון? ואז אני גם טייקון. אני מודה באשמה, יש אנשים שאומרים שאני בעל הון אבל היום להון שלטון יש משמעות שלילית במדינה, כך גם לטייקון, כך גם לבעל הון, לא כדאי להשקיע, ואם לא נשקיע לא תהיה התייעלות ואם לא תהיה התייעלות לא נוכל להעלות שכר עובדים או להוריד מחירי מוצרים".

רמי לוי: "בארה"ב הציבור יודע לקנות, הוא יודע לא לקנות בכל מחיר, אם זה יקר לא נקנה. זוהי התרבות. בישראל זה לא תמיד ככה. למה אנחנו צריכים לשלם 130% מס על רכב? זוג צעיר קונה רכב, לוקח הלוואה בבנק כל חודש 1,500 שקל. אחרי שהוא מחזיר את כל חובו על הרכב כמובן שהרכב כבר נשחק בהתאם לחוב שהוא החזיר".

"הדיור בארץ יקר כי המלט יקר, הברזל יקר, העובדים יקרים, קרקעות כמובן. מי אחראי על הקרקעות? המדינה, אתה קונה מהמדינה. היום לוקח יותר זמן להוציא היתר מאשר לבנות".

עוד כתבות

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

החיים אחרי הפוליטיקה: התפקיד החדש של ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל

כבל ימונה לדירקטור בשותפות רותם אנרגיה ● צפוי לקבל שכר חודשי קבוע של 12 אלף שקל בתוספת מע"מ שישולמו ע"י השותף הכללי, בנוסף לכתבי אופציה ● כבל: "הפרויקט של רא"מ משלב את כל מה שאני מאמין ומקדם במשך השנים, ובראש ובראשונה הפתרון הסביבתי"

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

האם HOT וסלקום מנהלות שיחות למיזוג

חשוב לציין שמיזוג בין החברות הוא כה מסובך ומורכב שלא בטוח שהוא אפשרי בכלל ● ל-HOT יש רשת משותפת עם פרטנר בסלולר ולכן עסקה עם סלקום תיאלץ אותה למכור את חלקה ברשת ● סלקום מכחישה את הדיווחים

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

לקראת הפגישה אצל הנשיא: פגישה של גנץ עם ראשי העבודה-גשר

הפגישה נערכה במשרדי "כחול לבן" בתל-אביב, ולפי הודעת המפלגה "הם דנו בעקרונות ותפיסות העולם אותם ברצונם לקדם. הוסכם בין הצדדים כי ייערכו פגישות המשך בין הגורמים המקצועיים לצורך קידום שיתוף הפעולה"

פרויקט של דירה להשכיר ברמת השרון / צילום: רפי דלויה

"דירה להשכיר" רוצה את הקרקע שלכם: יוזמת מהלך להפקעת קרקעות פרטיות

בצעד חריג מבקשת החברה הממשלתית שעוסקת בשכירות לטווח ארוך להגדיל את מגוון השטחים ברשותה ● משרד המשפטים: "מטה הדיור ומינהל התכנון תמכו במהלך, ואנחנו הסכמנו שניתן לקדם את ההצעה מבחינה משפטית"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: טבע צנחה בכ-6%, אלקטריאון זינקה 22%

המסחר בת"א ננעל בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית ● דלק דיווחה על הצעה להשקעה באיתקה בגובה 250 מיליון שקל

צוות דאסטפוניקס / צילום: יח"צ

דאסטפוטוניקס ממודיעין גייסה 25 מיליון דולר מאינטל ואביגדור וילנץ

החברה מפתחת רכיבי קישוריות אופטיים להעברת מידע בתוך מרכזי נתונים ● גם WRVI קפיטל הייתה בצוות הגיוס

וורן באפט / צילום: צילום: רויטרס, Rick Wilking

מנכ"לים, כמו בעסקים כך בקפיטליזם קשוב - המבחן אינו בדיבורים אלא במעשים

מהם הצדדים החיוביים בהצהרת המנכ"לים שכל כך מפחידים את מתנגדיה? האם המנכ"לים הם אנוסים או מומרים מרצון? האם התפיסה המהפכנית שעולה מן ההצהרה היא אמיתית ויכולה להביא למהפכה בהתנהלות של אמריקה התאגידית כבר בקרוב? ● כתבה שלישית בסדרה

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

הופקדה תוכנית ל-222 קוטג'ים בדניה; התושבים מתנגדים

קבוצת היזמים "דניה הירוקה" הפקידה תוכנית להרחבת שכונת היוקרה דניה בחיפה ב-222 יחידות דיור על שטח של כ-108 דונם ● גודל המגרשים ינוע בין 600 מ"ר ל-1.1 דונם, ושטחי הקוטג'ים שיוקמו על המגרשים, יגיעו לכ-150 מ"ר ● בעבר הביעו תושבים התנגדות לתוכנית, בהם ראש העיר לשעבר, יונה יהב, שהוא גם תושב השכונה

אמזון/ צילום: Shutterstock :

הענקית נחתה: אמזון השיקה את הפעילות שלה בישראל, אבל בינתיים רק באנגלית

אמזון השיקה היום לראשונה את הפעילות הקמעונאית המקומית שלה: מסחר מקוון מישראל לתוך ישראל תחת תוכנית Local Delivery ● למרבה האכזבה ועל אף הציפיות הגדולות, ההשקה הראשונית מתבצעת בשפה האנגלית, כשההערכות הן כי האתר בעברית יעלה בתוך שבועות

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

איימן עודה: "אנחנו נחליט מי יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל"

במאמר אופ-אד ב"ניו יורק טיימס" הוא מכריז: "בחרנו לדחות את נתניהו, את מדיניותו, את פחדיו ואת שנאתו" ● "בהמליצנו על גנץ אנו מוכיחים ששת"פ בין יהודים לערבים היא האסטרטגיה שתוביל אותנו לעתיד טוב יותר לכולנו" ● "יש מקום לכולנו בארץ המשותפת שלנו"

אלקטריאון / צילום: סטודיו בילרדיש

חשמל באוויר: אלקטריאון דיווחה על הצלחה בניסוי טעינת רכב בכביש החשמלי שפיתחה והמניה חזרה לזנק

מניית החברה, הפועלת בתחום טעינה אלחוטית של כלי רכב חשמליים, זינקה היום בכ-10% במחזור ער ● המניה עלתה ביותר מ-300% השנה ושווי החברה, שטרם רשמה הכנסות, מגיע לכ-640 מיליון שקל ● ההצלחה בניסוי היא אבן דבר מרכזית לקראת התקנת המערכת בפרויקט בשבדיה, בנובמבר הקרוב

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא נמליץ על אף אחד אבל אסור עוד בחירות בגלל ריב ילדותי מי יהיה ראשון, שילכו מכות מצידי

הדברים האלה נאמרו לאחר ישיבת סיעה בת כמה שעות ● שר הביטחון לשעבר פסל את האפשרות לשבת עם המפלגות הערביות: החרדיות הן יריב פוליטי, הרשימה המשותפת - אויביים של ממש; "נשב בצד השני של המתרס"

חנוך פרוינד/ צילום:שלומי יוסף

כתב אישום בפרשת "הזהב השחור": מסחר לא מדווח בזהב בהיקף של מעל חצי מיליארד שקל

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד חנוך פרוינד בגין עבירות מס והלבנת הון ● עפ"י האישום, פרוינד נטל חלק בפעילות עבריינית של מסחר בזהב משטחי הרשות הפלסטינית לישראל בעסקאות שאינן מדווחות והוצאתו מהארץ באמצעות יצואני זהב במסגרת הונאת "קרוסלה"

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

מין תמורת מינוי: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את עו"ד אפי נוה והשופטת אתי כרייף

מהמשטרה נמסר כי עו"ד אפי נוה פעל בתוקף תפקידו ומעמדו הציבורי כיו"ר לשכת עורכי הדין לקידום עניינן של אחרות עמן ניהל מערכות יחסים במקביל, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים ● כעת יועבר התיק לפרקליטות מחוז מרכז לצורך החלטה על הגשת כתב אישום נגד השניים

שלמה איזנברג / צילום: איל יצהר

בקשה לייצוגית נגד איזנברג ויורשי שפיצר: "הסכם השליטה בערד חסר תוקף"

בעל מניות בערד השקעות טוען כי ההסכם בין שלמה איזנברג ליורשי רודולף שפיצר ב-2013 חייב את אישור בעלי מניות המיעוט ופרסום הצעת רכש מיוחדת ● דורש כי בעלי השליטה יפצו את הציבור בערד ב-7.5 מיליון שקל, וכי חלק ממניותיהם "יורדמו" באופן שיקטין את החזקותיהם ויגדיל את כוחו של הציבור

אדם נוימן / צילום: רויטרס, Eduardo Munoz

לא רק סופטבנק: אלה גופי הפיננסים הישראלים שהלוו ל-WeWork עשרות מיליוני דולרים כל אחד

בנק הפועלים, בנק לאומי והפניקס הם רק חלק מהגופים החשופים לחברה עמוסת הסקנדלים • הבנקים הם חלק מקונסורציום בינ"ל, שהעמיד לחברה אשראי

אבי שטרנשוס, מנכ"ל חברת מידרוג / צילום: יח"צ

אבי שטרנשוס מונה למנכ"ל מידרוג במקומו של ערן היימר

וגם: רדוור מבקשת להקצות לרועי זיסאפל מניות חסומות בשווי כ-2.1 מיליון דולר ● צבי לנדאו מימש אופציות ומכר מניות סולאראדג' ברווח של כ-2.2 מיליון דולר ● מבנק לאומי למיטב דש: תמר יסעור מצטרפת לדירקטוריון בית ההשקעות

פינטק / איור: Shutterstock

כך סטארט-אפ ישראלי יתחבר ישירות למוסדות פיננסיים בחו"ל

הפלטפורמות האינטרנטיות הגדולות שינו את העולם ● אובר, איביי, אמאזון ועוד מאפשרות נקודת מפגש ענקית ושוק ישיר שמחבר לקוחות עם סוחרים קטנים וטרפו את הקלפים לתמיד ● ועכשיו מגיע תור עולם הפיננסים ● האזינו לפודקאסט "דוח פינטק" - פרק אחרון לעונה

 מיכל קיסוס הרצוג / צילום: שלומי יוסף

פפר מתרחב: מאפשר ללקוחותיו להשקיע ישירות במאה המניות הגדולות בארה"ב

הבנק הדיגיטלי של לאומי השיק את "פפר אינווסט", שמאפשר לרכוש מניות ממדד S&P 100, בעלות של 50 שקל עד 50 אלף שקל לעסקה בודדת, עם דמי ניהול שנתיים של 0.8% וללא עמלות מינימום ● "אנחנו רוצים להנגיש את השוק"

דודי דניאל / צילום: רמי זרנגר

למרות הקפאת שכר הדירה בברלין: אדלר נדל"ן רוכשת את איידיאו בפרמיה של 82% על השוק

אדלר נדל"ן נמנית על חברות הנדל"ן למגורים המובילות בגרמניה והיא אחת מחמש הגדולות ביותר מבין החברות הציבוריות בסקטור זה ● הרכישה תתבצע באמצעות מיזוג משולש הופכי, כלומר לתוך חברה ייעודית שלישית שתקים אדלר לצורך הרכישה