מקור הקרן: מה עוד חשוב לדעת על חשבונות בנק בחו"ל

פרשיית חשבונות בנק HSBC שבה והעלתה על פני השטח את חשיבות הגילוי מרצון ■ עם זאת, יש עוד כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו
פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

*** הכתבה בשיתוף שטיינמץ עמינח ושות'

אם הייתם צריכים עוד סיבה שצריך לטפל בכספים שלכם, ואם אפשר - השבוע הגיעה פרשיית רשימת החשבונות של הזרוע השווייצרית של בנק HSBC - ועוד כמה מאות ישראלים הבינו רגע אחד מאוחר מדי שהם היו צריכים לפעול קצת קודם.

אם יש משהו שאנו לומדים מההליך האחרון, הוא שבסופו של דבר החשבונות ייחשפו, ועדיף להתוודות מאשר שיתפסו אותך על חם, ואם יש למישהו חשבון חבוי איפשהו - כנראה שבסופו של דבר יעלו עליו.

אחת הטענות המרכזיות היום היא שבעצם השד לא כזה נורא: הרי מאז 2003 הכספים המוחזקים בחו"ל שחייבים במס הם רק כספי תשואה. כלומר, מי שהחזיק כסף בחו"ל ישלם רק על הריבית שעשה, ולא על הקרן המקורית - הכסף שהגיע לחשבון ההשקעה במקור. אלה סכומים הרבה יותר קטנים, ואם נתפסתם עם חשבון בחו"ל בלי שעשיתם גילוי מרצון - מקסימום תשלמו קצת על הריבית, ונגמר הסיפור.

זו תיאוריה יפה, שיש לה בדרך-כלל מעט קשר למציאות. מי שייקלע למצב הזה יגלה כי רשות המסים מבקשת עוד דבר קטן: הוכחה על מקור הקרן. כלומר, בוודאי שהם משוכנעים שהכסף נקי, ולבן, ודווח כחוק. עכשיו רק תוכיח, בבקשה. וזה, מתברר, כבר סיפור הרבה יותר קשה.

היתרון הזה הוא בעצם חיסרון, כיוון שרבים מבעלי החשבונות יגלו שהם לא יודעים להוכיח את מקור הקרן (חלקם, מן הסתם, כיוון שהם עצמם ניסו השמיד את הראיות).

מי שנתפס על-ידי הרשויות ולא יצליח להוכיח את מקור הקרן, יגלה שהמדינה נקמנית: פעם, לפני המבצעים של הגילוי מרצון, הרשויות היו נחמדות יחסית. היום הרשויות כבר נתנו צ'אנס לאזרחים להתוודות בעצמם עם תוכניות נדיבות ורחומות מאוד, ואם אזרח בחר להמשיך להסתתר - הרשויות יראו לו כמה עמוק הן יכולות לשלוח את היד לתוך הכיס שלו, ושהן יעשו הכול כדי לגבות מס מקסימלי, וידרשו למסות חלקים גדולים ככל האפשר גם מהקרן, ועל זה יוסיפו דובדבן לקצפת בדמות ריבית והצמדה לתשלום המסים. אלה כבר סכומים גדולים בהרבה, שיכאבו הרבה יותר.

בקיצור, לשמור על אופטימיות זה דבר נחמד, אבל אם יש לכם חשבון בחו"ל, הדבר הכי טוב שאפשר לעשות היום הוא לרוץ למשרד רואי חשבון שמבין היטב במיסוי בינלאומי ובהליכי הגילוי מרצון.

אין הרבה סיכוי שתוכלו להשיג לבד, מול הרשויות, את מה שרואי חשבון כאלה יכולים להשיג. קודם כל, רואי חשבון כאלה מכירים את פקידי השומה ויודעים מול מי כדאי לעבוד. כן, כן - יש פקידי שומה שיחפרו הכי עמוק שאפשר, ויש כאלה שיגלו התחשבות.

מעבר לזה, רואי החשבון יעזרו לכם להבין אם אתם יכולים להוכיח את מקור הקרן בכלל. אם לא, הם יסייעו לנסות להציג לרשויות ספק סביר בקשר לכשרות הכסף ולסגור עסקה טובה יותר.

רואה חשבון מוצלח יוכל להתדיין עם הרשויות ולהסכים על מיסוי של אחוז קטן יותר מהקרן, ואולי גם יוותרו על הריבית, וישאירו הרבה יותר כסף בכיס שלכם - דבר שתתקשו מאוד לעשות לבד.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988