הרצוג: "נתניהו גרם לקרע שאת המחיר עליו נשלם כולנו"

"האמת הכואבת היא שאחרי מחיאות הכפיים, נתניהו נשאר לבד, וישראל נותרה מבודדת", אמר יו"ר המחנה הציוני בנאום משלו סמוך לעוטף עזה

יצחק הרצוג / צלם: תמר מצפי
יצחק הרצוג / צלם: תמר מצפי

זמן קצר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את נאומו בקונגרס בוושינגטון, החל לנאום יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג - סמוך לעוטף עזה. "אני שמח להיות אתכם בפאתי הנגב", אמר הרצוג לקהל. "כפי שאתם יודעים יכולתי להיות עכשיו במקום אחר, אבל לי היה חשוב כאן".

"אני מעדיף להיות בנגב ולא בוושינגטון כי בעיות הביטחון בעוטף עזה, בקריית שמונה, במנרה, בזרעית ובירושלים - מדאיגות אותי לא פחות מאיום הגרעין האיראני שבו כמובן אינני מזלזל", ציין הרצוג.

"אף מנהיג ישראלי לא יסבול איראן גרעינית", הוא הדגיש. "הנחישות למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני חוצה יבשות וחוצה מפלגות. השאלה היא לא אם ההסכם המתגבש הוא רע. השאלה היא איך מונעים הסכם רע".

"הנאום לא עצר את תוכנית הגרעין האיראנית"

בשלב הזה עבר הרצוג לתקוף את נתניהו ישירות: "אין ספק שראש הממשלה נתניהו נואם יפה", הוא אמר. "אבל בואו נודה על האמת: הנאום ששמענו היום, מרשים ככל שיהיה, לא עצר את תוכנית הגרעין האיראנית. הוא גם לא ישפיע על ההסכם המתגבש, לא בתוכן ולא בלוחות הזמנים".

"האמת הכואבת היא שאחרי מחיאות הכפיים, נתניהו נשאר לבד", הוסיף הרצוג. "ישראל נותרה מבודדת, והמשא-ומתן עם איראן יימשך ללא כל מעורבות ישראלית. הנאום הזה הוא חבלה קשה ביותר ביחסי ישראל וארה"ב. הוא לא ישנה את עמדת הממשל ורק ירחיב את הקרע עם ידידתנו הגדולה ובת-בריתנו האסטרטגית. קרע שאת המחיר שלו נשלם כולנו".

"ישראל מרובת אתגרים מבית ומחוץ", ציין הרצוג. "יש 3 דברים שמרכיבים את תפיסת הביטחון הלאומי של ישראל: צה"ל חזק, שעליו ועל חייליו אנו שומרים, חברה חזקה ובעלת ברית חזקה. קשה להפריז בתרומתה של ארה"ב לכל שלושת המרכיבים הללו".

"רק בשיתוף פעולה עם ארה"ב ועם הבית הלבן אפשר לעצור את הגרעין האיראני", טען הרצוג. "רק לפני שבוע אמר נתניהו שהוא 'לרגע לא שוכח את החיים עצמם' ושהאתגר המרכזי בפנינו הוא התחמשות איראן בנשק גרעיני. אין ספק שזהו אתגר מרכזי. אבל אני מאמין שחמורה לא פחות העובדה שבחברה שלנו, יש אוכלוסייה גדולה שהיא פצועה, רעבה, מדוכאת וללא קורת-גג. בנימין נתניהו נכשל פעם אחר פעם במציאת פתרונות, ואת האחריות הוא מגלגל לאחרים".

צרו איתנו קשר *5988