אלה 3 הדברים שיכולים להרוג את השוק השורי

אינפלציה, שחיקה ברווחי החברות ועודף כסף ספקולטיבי בשוק - אלה המכשולים העיקריים לשוק המניות

עליבאבא וול סטריט אירופה / צילום: בלומברג
עליבאבא וול סטריט אירופה / צילום: בלומברג

ביום שני תחגוג וול סטריט 6 שנים לשוק השורי הגדול שהחל ב-9 במארס 2009. מדד S&P 500 זינק מאז בכ-200% ונמצא ברמת שיא. אבל לצד החגיגות, באתר מרקטוואץ' מזכירים שישנם 3 גורמים שיכולים לשים השנה סוף לשוק השורי.

"סופו של השוק השורי יגיע כאשר האינפלציה תתחיל לפגוע באגרות החוב, רווחי החברות יירדו או שהעודף הספקולטיבי בשוק המניות יגדיש את הסאה", כותב האנליסט מייקל הרנט ממריל לינץ' בסקירה למשקיעים.

לעת עתה לא נראה שישנם סימנים לסופו של הראלי. הביקוש לנכסים רק הולך וגדל אל מול הכסף הזול שמציף את העולם, אך בכל זאת המדדים המובילים בארה"ב מטפסים לשיא בקצב איטי מאוד והפדרל ריזרב מתכונן לשנות את המדיניות המוניטרית ולהעלות את הריבית לראשונה מזה שנים.

הנה עוד כמה נקודות שמזכיר הרטנט:

■ מדד S&P 500 ישלים את הראלי הגדול ביותר שלו אי-פעם אם הוא יגיע ל-2,233 נקודות.

■ אם וול סטריט תעלה בעוד 14%, המניות יעקפו את השיאים שהיו בבועת הדוט.קום בהשוואה לאג"ח הממשלתיות.

מארק הלברט, פרשן מרקטוואץ' שמזהיר זו תקופה ארוכה ממפולת, מצביע על סימן מדאיג נוסף: ירידה בשיעורי המינוף שמשקיעים נוטלים כדי להשקיע במניות. ככל שהמספר הזה גבוה יותר, כך המשקיעים החכמים אופטימיים יותר ומזרימים עוד כסף למניות - ולהיפך.

לפי דיווח של בורסת NYSE, סך החוב שנטלו המשקיעים מברוקרים עמד על 445 מיליארד דולר בינואר, לעומת שיא של 466 מיליארד דולר בפברואר אשתקד. הנתון של ינואר נמצא מתחת לממוצע החודשי של השנה האחרונה. בשורה התחתונה: פחות ופחות כסף מוזרם למניות, והלברט מזהיר שזה סימן שלילי מאוד לשוק השורי.

צרו איתנו קשר *5988