בדקנו את המצע של המפלגות - אף מילה על איראן

חיפשנו 17 מילות מפתח במצעי המפלגות כדי לבדוק מי מדבר יותר על החיים, על ילדים, דיור, בריאות, פערים ואפילו תקווה ■ נחשו מי מוביל במדד האופטימיות, מי זו מפלגת השמאל שהעלימה את המילה "שלום", מי לא מאמין בשקיפות, ומי המפלגה היחידה שהזכירה את דאע"ש?

בחירות לכנסת קלפי / צלם: אריאל ירוזלימסקי
בחירות לכנסת קלפי / צלם: אריאל ירוזלימסקי

זה ללא ספק היה שבוע של מילים. יהיו המניעים אשר יהיו לנאום ראש הממשלה בקונגרס האמריקאי, קשה להתעלם מכוחה של המילה. בין אם התרגשתם או התרגזתם, אי אפשר לזלזל ביכולת הרטורית, בהשפעה שלה, בתגובה שהיא מעוררת לטוב או לרע.

מילים הן גם אלה שהביאו השבוע לתקיפה של חברת כנסת ויועצת פוליטית, והן אלה שהעלו את מפלס ההלם באותו מלון באילת, רגע אחרי השיא מטיסת הבלהות לוורנה.

פחות משבועיים לבחירות, גם אנחנו בחרנו במילים. עברנו על מצעי המפלגות וחיפשנו 17 מילות מפתח שהגדרנו - מילים שמבטאות את מגוון ההיבטים של החיים בישראל מבחינה כלכלית, חברתית, ביטחונית ומדינית. בדקנו כמה פעמים הוזכרו במצעים מילים כמו דיור, בריאות, תקווה, שלום, ביטחון, פערים, שוויון, אחריות, טרור ואפילו דאעש. זוהי לא בדיקה איכותנית, אלא כמותית. התוצאות אינן משקפות בהכרח את טיב המפלגה או את היכולת שלה לתרגם את המילים למעשים, אבל קשה להתעלם מהערך של אותן מילים - מעצם הנכונות להשתמש בהן, מהאמירה שמאחוריהן.

גם המאמץ להגיש מצע כתוב, מפורט ומנומק, אינו מובן מאליו במדינה שבה מפלגת השלטון (הליכוד) בכבודה ובעצמה לא טרחה לפרסם מצע בכלל. גם יהדות התורה והרשימה הערבית המשותפת לא פרסמו מצע; ש"ס פרסמה מצע כלכלי בלבד; ואפילו במחנה הציוני, המפלגה הגדולה ביותר לפי הסקרים שטוענת לכתר, לא פרסמו עדיין מצע מדיני מורחב, אף שעשו זאת בהקשר הכלכלי ואפילו בתחום הסביבה ובעלי החיים (במפלגה ציינו כי המצע המדיני ממתין לאישור סופי של ציפי לבני).

ישראל ביתנו ומפלגת יחד בראשות אלי ישי הסתפקו במסמך דל מאוד יחסית, ואילו המצטיינות המרכזיות הן מרצ, יש עתיד וכולנו של כחלון. ניכר כי שלוש המפלגות האלה לוקחות ברצינות הראויה את הצורך להציג מצע מפורט ומכבדות בכך את הציבור שלהן. לפיד מציג למעשה את המסמך העבה ביותר, עם כוכבית קטנה שאנחנו חייבים להוסיף: כמחצית מהמצע מוקדש לדברי הלל ושבח למהלכים ולתוכניות שהובילה המפלגה בממשלת נתניהו, וזה גם מה שמקפיץ מאוד את מספר מילות המפתח לטובת יש עתיד במקרים מסוימים כמו בריאות, חינוך ודיור.

נתחיל עם איראן. המילה איראן, תאמינו או לא, נעדרת כמעט לחלוטין ממצעי המפלגות, להבדיל מסדר היום התקשורתי. היא מופיעה 4 פעמים במצע של יש עתיד ופעם אחת במצע של כחלון. יתר המפלגות לא חשבו שיש טעם להזכיר אותה. המילה דאעש, למי שתהה, מופיעה גם היא פעם אחת בלבד במצע של מפלגה אחת - הבית היהודי. אפילו מילה בסיסית כמו טרור כמעט לא קיימת בפרקים הביטחוניים והמדיניים במצעי המפלגות: 12 פעמים במצע יש עתיד, פעמיים אצל כחלון, פעם אחת במחנה הציוני ובבית היהודי וכל היתר לא מצאו לנכון לציין את המילה.

ומי לא שוכחים את "החיים עצמם", כפי שציווה נתניהו לפני נסיעתו לוושינגטון? מרצ בראשות זהבה גלאון. 61 פעמים הופיעה המילה חיים במצע המפלגה ומיד אחריה ניצבת יש עתיד עם 55 אזכורים למילה. במחנה הציוני הזכירו את החיים 26 פעמים, אבל עם טוויסט קטן: למעט שני מקרים בודדים, כל האזכורים של המילה חיים התייחסו לבעלי חיים. מרצ מובילה באופן טבעי גם במספר האזכורים למילה שלום, שהולכת ונכחדת אפילו במעוז השמאל. רק 7 פעמים מופיעה המילה במצע מרצ, אבל זה 7 פעמים יותר ביחס למחנה הציוני. כך, במחנה הציוני שמתיימר להציב אלטרנטיבה לנתניהו, לא מצאו לנכון להזכיר את המילה שלום.

המילה ביטחון, לעומת זאת, מופיעה במצע המפלגה 11 פעמים. ישראל ביתנו הזכירה את המילה שלום 6 פעמים, יש עתיד 5 וכולנו 3 פעמים. יש עתיד מובילה אגב גם עם המילה ביטחון (61 אזכורים) וגם עם המילה תקווה (4).

העיקר הבריאות?

המילה בריאות לא מופיעה אפילו פעם אחת במצע של הבית היהודי, זאת בשעה שהרפואה הציבורית בישראל נמצאת באחת מנקודות השבר שלה ובמקום גבוה בסדרי העדיפויות של הציבור לפי סקרי דעת קהל.

במצע של יש עתיד, לעומת זאת, מופיעה המילה 206 פעמים. מרצ שנייה אך הרחק מאחוריה עם 63 אזכורים לבריאות. כולנו 20, ש"ס 16, המחנה הציוני 9, יחד 3 וישראל ביתנו עם אזכור בודד אחד. יש עתיד מובילה גם בחינוך עם 280 אזכורים למילה, ושוב מאחוריה מרצ עם 110 אזכורים. כולנו של כחלון עם 42 אזכורים לחינוך, וכל היתר הרחק מאחור. המילה חינוך מופיעה 11 פעמים במצע של ישראל ביתנו (שמוגדר למעשה כחזון), אולם רוב האזכורים מתייחסים לחינוך יהודי בחו"ל בהקשר של "מניעת התבוללות".

דיור הייתה ללא ספק המילה החמה ביותר במערכת הבחירות הזו, לפחות עד לנאום בקונגרס. במצע של יש עתיד מופיעה המילה אלטרנטיבה 152 פעמים ובמצע של ש"ס היא מופיעה 63 פעמים. כחלון, שעסק רבות בתחום הדיור במהלך הקמפיין, הזכיר את המילה "רק" 26 פעמים במצע של כולנו. כמה פעמים מופיעה המילה דיור במצע של הבית היהודי, המפלגה שמחזיקה בתיק השיכון ודרשה אותו לעצמה בבחירות הקודמות? פעם אחת בלבד.

"ילדים זה שמחה", כך אומר השיר, אבל ילדים זה גם צפיפות בכיתות, קצבאות שקוצצו, הוצאות עתק ובשורה התחתונה - ילדים זה הנושא הכי מדובר בקרב משפחות צעירות. אז בדקנו כמה פעמים מופיעה המילה ילדים במצעי המפלגות וגם כאן מובילה בפער גדול יש עתיד, עם 135 אזכורים. ש"ס ניצבת אחריה עם 70 אזכורים, מרצ עם 40, כולנו והבית היהודי עם 7 אזכורים, ישראל ביתנו 5, המחנה הציוני 3 ויחד של אלי ישי עם 2 אזכורים בלבד.

באופן אירוני, יש עתיד וש"ס ממשיכות לפגוש אחת את השנייה גם כשסופרים את האזכורים למילה פערים, כששוב מפלגתו של לפיד מקום אחד מעל מפלגתו של דרעי (62 לעומת 21 בהתאמה).

יש עתיד מובילה גם במספר האזכורים למילה שוויון (84) כשאחריה ניצבת מרצ עם 43 אזכורים; גם במספר האזכורים למילה כבוד (21) כששוב אחריה מרצ עם 14 אזכורים; וגם במילה אחריות (29), לעומת 18 במצע של מרצ.

אהבה של אח

מעניין לראות שהמילה שקיפות מופיעה בעיקר במצעים של יש עתיד (35) ומרצ (18), אבל עוד יותר מעניין לראות איפה המילה שקיפות לא מופיעה כלל: במצע של ישראל ביתנו, במצע של אלי ישי ובמצע של הבית היהודי.

מה לגבי קצת אהבה? זה אולי קצת יותר מדי לבקש במדינה מצ'ואיסטית כמו ישראל, אבל בכל זאת מצאנו: 3 אזכורים במצע של לפיד ו-3 אזכורים במצע של "האח" לשעבר, נפתלי בנט.

המילה אהבה מוזכרת במצע של לפיד בהקשר של קשיים שחווים זוגות בישראל (עולים עם בעיית גיור וזוגות חד-מיניים), ואילו במצע של בנט מדברים על אהבת הזולת, אהבת העם ואהבת הארץ. ולא, המילה מתנצל באמת לא מופיעה שם.

מספר האזכורים במצעי המפלגות
 מספר האזכורים במצעי המפלגות

צרו איתנו קשר *5988