מי צריך אקזיט? עמלות של 44 מיליון שקל בשני גיוסי אג"ח

הנהנים העיקריים מתשלום העמלות הם החתמים המובילים של הנפקות רילייטד וג'י.אף.איי - כלל חיתום ופועלים אי.בי.אי, וצמד היועצים רפי ליפא וגל עמית

יהונתן כהן וארז גולדשמידט / צילומים: איל יצהר ויונתן בלום
יהונתן כהן וארז גולדשמידט / צילומים: איל יצהר ויונתן בלום

חברות החיתום המובילות כלל חיתום ופועלים אי.בי.אי צפויות לגזור לעצמן עמלות שמנות בהיקף של מיליוני שקלים עם ההשלמה היום של גיוסי החוב של חברות הנדל"ן הזרות רילייטד וג'י.אף.איי. כך עולה מנתונים שפורסמו לקראת השלמת שלב המכרז הציבורי בשתי ההנפקות.

בסך הכל ישלמו שתי החברות 44 מיליון שקל בעמלות והוצאות שונות. רילייטד תשלם 30 מיליון שקל (3.5% מהיקף הגיוס), וג'י.אף.איי תשלם כ-14 מיליון שקל (6% מהיקף הגיוס). חלק ניכר מהסכומים הללו יזרום לחברות החיתום המובילות, עבורן הפכו הנפקות הנדל"ן הזרות למכרה זהב המניב הכנסות יוצאות דופן .

כמו חברות זרות נוספות שאיגרות החוב שלהן כבר נסחרות בבורסה, רילייטד וג'י.אף.איי הן שתי חברות חדשות שהוקמו באיי הבתולה הבריטיים לקראת ההנפקה, ושאליהן העבירו בעליהן, יזמי נדל"ן מארה"ב, נכסים מניבים וקרקעות שבבעלותם. הנדל"ן שמועבר לחברות אלו זוכה בדרך כלל להערכות שווי גבוהות מהיקף החוב הרשום כנגדן, ומאפשר לחברות להציג מינוף נמוך יחסית במאזן ולקבל לרוב דירוג חוב בקבוצת ה-A (או יותר מכך) מחברות הדירוג המקומיות. זאת, למרות שהאג"ח אינן מגובות בשיעבודים וביטחונות.

רילייטד של המיליארדר סטפן רוס, שדורגה A פלוס בידי S&P מעלות, הבטיחה לעצמה במכרז המוסדי גיוס של 754 מיליון שקל בהנפקת אג"ח מסדרה א' בריבית לא צמודה של 5.2%. היום, לאחר סיום המסחר בבורסה, אמורה החברה לקיים את שלב המכרז הציבורי עם כוונה לנסות ולהשלים גיוס בהיקף כולל של 847 מיליון שקל, ואף להפחית במקצת את הריבית שנקבע במכרז המקדים.

הגיוס העצום אמור לייצר לחתמים בהנפקה, ובראשם לחתם המתמחר כלל חיתום, הכנסות בהיקף כולל של כ-18.5 מיליון שקל מעמלות חיתום, ריכוז והפצה. בנוסף, תשלם החברה עוד 4.5 מיליון שקל למשקיעים שהתחייבו לרכוש אג"ח בשלב המכרז המוסדי, וכן 6.5 מיליון שקל לעורכי הדין, רואי החשבון והיועצים האחרים שליוו את ההנפקה. כך שהתמורה נטו לרילייטד תעמוד על 817.5 מיליון שקל בלבד, שהם 96.5% מסך הגיוס.

מבט על המשתתפים במכרז המוסדי מגלה השתתפות ערה של משקיעים מוסדיים בהנפקה. כך, למשל, רכש בית ההשקעות אלטשולר שחם אג"ח לקרנות הנאמנות שלו ב-139 מיליון שקל; קבוצת הביטוח מגדל רכשה אג"ח ב-116.5 מיליון שקל עבור קרנות הנאמנות ומוצרי החיסכון לטווח ארוך שבניהולה; ואילו חברות קרנות הנאמנות של ילין לפידות ואקסלנס רכשו אג"ח ב-38 מיליון שקל וב-35.5 מיליון שקל, בהתאמה.

גם אצל ג'י.אף.איי, שבשליטת אלן ואדית גרוס, מתוכנן המכרז המוסדי להתקיים היום, לאחר סיום המסחר בבורסה, כאשר החברה תנסה להשלים הנפקת אג"ח מסדרה א' בהיקף של 225 מיליון שקל בהובלת החתם פועלים אי.בי.אי. במכרז המוסדי קיבלה החברה התחייבויות מוקדמות לרכישת אג"ח ב-181.3 מיליון שקל, כאשר הריבית בו נקבעה בשיעור גבוה של 7.9%.

אלא שגם אם תשלים את ההנפקה במלואה ג'י.אף.איי תזכה לתמורה נטו של 211.5 מיליון שקל בלבד, כך שהעלות האפקטיבית של הגיוס תעלה על 8% ותחייב את החברה להשיג תשואה גבוהה על השקעותיה כדי להצדיק את הגיוס היקר. הסיבה לכך היא התחייבות החברה לשלם סכום כולל של כ-7 מיליון לחתמים בראשות פועלים אי.בי.אי וליועצי ההנפקה רפי ליפא וגל עמית. בנוסף, החברה העניקה למשתתפים במכרז המוסדי עמלת התחייבות מוקדמת גבוהה יחסית של 0.75% (לעומת 0.6% בהנפקת רילייטד), ותשלם עוד 5.3 מיליון שקל לרואי החשבון ועורכי הדין שהכינו את ההנפקה בת"א.

ג'י.אף.איי קיבלה מ-S&P מעלות דירוג של A מינוס, שמהווה את הרף המינימלי לכניסה למדדי תל בונד 20 ותל בונד 40 היוקרתיים. למרות זאת, מרבית הגופים המוסדיים נעדרו מההנפקה. גופי החיסכון לטווח ארוך נמנעו לחלוטין מהשתתפות בה, בעוד שקרנות הנאמנות רכשו במצטבר סכום נמוך של 19 מיליון שקל בלבד. מחצית מהסכום נרכשה בידי מור קרנות נאמנות, וביתרה התחלקו הקרנות של אי.בי.אי, מגדל, סיגמא ואקסיומה.

הריבית הגבוהה שהוצעה במכרז וחוסר ההתלהבות של המוסדיים מההנפקה, נובעים כנראה מחוסר נוחות שלהם לגבי הדירוג שקיבלה החברה, וייתכן שלטעמם הוא אינו משקף את הסיכון הכרוך באג"ח.

עלויות הנפקת גי אף איי ורילייטד
 עלויות הנפקת גי אף איי ורילייטד

צרו איתנו קשר *5988