לכתבה הקודמתהמהפכה בתחום מחירי העברה - עכשיו בקורס לכתבה הבאהדודי ניניו, CFO מכבי: "קשה לתכנן מערכת בריאות טובה"

ערוצי השקעות אימפקט: מדוע צריך שוק הון חברתי בישראל?

הכירו את עולם השקעות האימפאקט: השקעות ממוקדות בעשיה הכוללת בנוסף לתמריץ פיננסי בהתאם לכללי השוק, גם השפעות חברתיות-סביבתיות מדידות ■ איך זה פועל?

15/03/2015, 10:14
ד"ר מיכל חמו לוטם / צילום: יח"צ
ד"ר מיכל חמו לוטם / צילום: יח"צ

בועידת Socialize 15 של פורבס שהתקיימהבשבוע שעבר, עמד על הבמה היזם הישראלי אופיר הראל, וריגש את הקהל בסיפורו האישי על בנו האוטיסט. הסיפור הזה הניע אותו לפתח את Ola-mundo לתקשורת לא מילולית עם ילדים אוטיסטים. "החלום שלי הוא מיליון ילדים אוטיסטים ועם צרכים מיוחדים משתמשים בכלי התקשורת המיוחד שפיתחנו למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים", אמר הראל בועידה שהוקדשה כולה ליזמות טכנולוגית חברתית.

הראל לא לבד, עוד ועוד פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך מסמנים לנו כי הדיכוטומיה המלאה שהיתה קיימת עשרות שנים בין עסקים, שנועדו למקסם רווח, לבין עמותות, ששאפו למקסם טוב, אינה רלבנטית יותר.

שוק הון חברתי לישראל

בשנת 2011 יצא בישראל דוח משמעותי, בתמיכת קרן יד הנדיב. הדוח, שחובר על ידי צוות מקצועי רציני שכלל את ירון אריאב, אלה אלקלעי ובהובלת עו"ד דידי לחמן מסר, דיבר על פיתוח שוק הון חברתי לישראל. מחברי הדוח הגדירו השקעה חברתית כ"השקעה פיננסית שבמסגרתה נלקחים בחשבון בעת החלטת ההשקעה, נוסף על התשואה הכלכלית, גם שיקולים חברתיים או סביבתיים".

המחברים הסבירו שעל מנת ששוק ההון החברתי בישראל ימשיך לצמוח יש צורך במתווכים פיננסיים, בדיוק כמו שקיימים בשוק ההון. המתווכים הפיננסים החברתיים הם גופים מקצועיים שידעו לפתח ולשכלל את מקורות ההון, להכניס כסף חדש למגרש, ולבצע התאמה בין ההיצע של כספי המשקיעים לביקוש להון ולאשראי של העמותות והעסקים החברתיים. הם יביאו לפיתוח כלים פיננסים ודרכי מימון חדשניות, יגוונו את הכלים הקיימים וייצרו נגישות להון ואשראי בשילובים שונים.

הערוצים להשקעות אימפאקט

רק 4 שנים חלפו מפרסום הדוח, והזירה המקומית רותחת. כפטריות אחרי הגשם צצים מיזמי אימפאקט, מתווכים חדשים נכנסים לשוק, ונראה שמעולם לא היה פופולרי יותר לעשות טוב ולהתפרנס מזה.

השקעות אימפאקט ממוקדות בהשקעות כספים בעשיה הכוללת בנוסף לתמריץ פיננסי בהתאם לכללי השוק גם השפעות חברתיות-סביבתיות מדידות.

מודלים שונים לביצוע השקעות אימפאקט כוללים לדוגמה:

  1. אגרות חוב חברתיות, הקרויות גם Social Impact Bonds.
  2. קרנות אימפאקט - קרנות המשקיעות בעסקים בעלי אימפאקט חברתי.
  3. B-Corpsשהם תאגידים למטרות רווח חברתי-סביבתי-כספי (Benefit Corporations).

אגרות החוב החברתיות הפכו בשנת 2010 מרעיון שהבשיל משך עשור בבריטניה לאגרת חוב ראשונה לשיקום אסירים, מהלך שהוביל סר רונלד כהן, ועד למציאות כיום בה מעל 30 אגרות חוב מצויות בשלבי פיתוח או יישום ברחבי העולם, ובישראל אף הוקם Social Finance Israel המתמחה בתחום, ומוביל פיתוח אג"ח בנושא סכרת למשל.

קרנות האימפאקט משקיעות כספים שגויסו ממשקיעים במיזמים ועסקים בעלי תשואה כלכלית ותשואה חברתית מדידה. הן מייצגות משקיעים הרוצים לשלב בין העשייה הפילנתרופית שלהם לבין ההשקעה שלהם.

תאגידי B הם עסקים העוסקים בצד אחד ביצירת הכנסות, ובנוסף, כמו מיזם Ola-Mundo ביצירת ערך חברתי מדיד, פעמים רבות בצורה מוניטרית, החוזר לחברה ולפרטים שבה. הם מדורגים על ידי גופים כגון עמותת B Corp וכך יכול הציבור להעדיף את רכישתם.

שותפות תלת מגזרית

שלושת אלה שלובים - בצד הביקוש ישובים העסקים החברתיים והסטארט אפים הטכנולוגיים, שנזקקים להון, ובצד ההיצע מצויים משקיעי אימפאקט בודדים או קרנות אימפאקט שיכולים לספק את ההון.

התפתחות מתווכים פיננסיים-חברתיים דורשת שיח ועבודה תלת מגזרית. מחד הם תלויים בתמיכת הממשלה, למשל בהיבטי מיסוי, או במקרה של אג"ח חברתית - בהסכמים של ממש. מהצד השני הם תלויים בעבודה יד ביד עם עסקים חברתיים וארגונים ללא כוונת רווח, וכמובן בעבודה עם המשקיעים - הסקטור העסקי והגופים המוסדיים.

המתווכים הפיננסיים צריכים להיות גופים בעלי יכולת עבודה רב מגזרית, בעלי התמחות מימונית פיננסית המשולבת בהבנת התחום של אימפאקט חברתי ותשואה חברתית.

ככל שימשיך ויתפתח בישראל שוק הון חברתי נזכה לראות כיצד הדיכוטומיות נשברות, גם התפיסות שמפרידות בין שלושת המגזרים (הציבורי העסקי והחברתי) יפנו מקום ליצירת מודלים חדשים לשיתוף פעולה בין המגזרים, וכמובן גם המשקיעים, פרטיים ומוסדיים, בתמיכת הציבור ילמדו דרכים לשלב בין לעשות טוב וגם לעשות כסף.

הכנס הראשון בישראל בנושא השקעות אימפאקט - יתקיים ב-16 במארס 2015.

**** ד"ר מיכל חמו לוטם היא יזמית סדרתית בתחומי עסקים וחברה, מומחית בתחום אימפאקט, רופאת ילדים בהכשרתה ההולכת בדרך מנהיגות ואושר.

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" ניהול כספים מתקדם: "שילוב אמצעים טכנולוגיים נמצא בראש סדר העדיפויות" אייל טרגרמן CFO טמפו משקאות, סבור כי על העבודה האנושית להתמקד בחשיבה ויצירתיות והיתר - שיטופל בעזרת טכנולוגיה ומיכון עליהם הוא שם דגש עו"ד מיכל קורן 24/07/2018
חשיבות הטיפול בפנסיה לעובד ולמעסיק בעידן רגולטורי משתנה חשיבות הטיפול בפנסיה לעובד ולמעסיק בעידן רגולטורי משתנה זו כבר הפעם השמינית ברציפות שמנורה מבטחים גמל ופנסיה זוכה בתואר קרן הפנסיה של השנה • גיא קריגר, המנכ"ל, מדבר על האתגרים הניצבים בפני קרן הפנסיה הגדולה בישראל, הערך האמיתי המוצע ללקוחות ומה נדרש מהמעסיק בהקשר של ניהול פנסיה כנרת בן אשר 26/12/2018
אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל? אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל? בכנס השנתי של פורום CFO באילת סקר CFO מקורות יוחאי שוחט את מדיניות ניהול משק המים בישראל: התפיסה החברתית לפיה המים של כולנו והתפיסה הכלכלית של מחיר ממוצע ארצי דומה לכלל האזרחים עו"ד מיכל קורן 11/07/2018