בליכוד הודו - ונקנסו: הפיצו קלטת ישנה של כחלון

במפלגת כולנו זעמו על הקלטת שהופצה וטענו כי מדובר בעבירה פלילית על חוק הבחירות ■ השופט ג'ובראן קבע כי יש לאסור מיד את המשך הפרסום, שנועד לדבריו להטעות את ציבור הבוחרים

משה כחלון / צילום: תמר מצפי
משה כחלון / צילום: תמר מצפי

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן קבע הבוקר (ג') כי הליכוד עבר על סעיף 13 לחוק הבחירות והטעה בוחרים כאשר שלח אמש הודעה טלפונית למאות אלפי אזרחים שבה הקלטה משנת 2013 של יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון הקורא להצביע לליכוד. ג'ובראן קבע כי אין לעשות כל שימוש בהודעה זו שהוקלטה לפני הבחירות הקודמות והטיל את הוצאות העתירה, בסך 20,000 שקלים, על הליכוד. "זאת לא דרך. זאת לא דמוקרטיה", אמר היום כחלון.

בהודעה שעוררה אמש זעם במפלגת כולנו נשמע יו"ר הרשימה כשהוא אומר: "שלום מדבר משה כחלון, מח"ל זו המפלגה היחידה שבראשה עומד אדם שיכול לתת לנו מענה באמת לכל הבעיות הגדולות, בעיות קטנות כל אחד יכול לפתור, ואני אומר לך שאם אני רוצה לישון בשקט, ואני רוצה שילדיי ישנו בשקט, ומשפחתי וחבריי ובני... יישנו בשקט, נתניהו צריך להיות שם בשעות האלה באופן מיוחד".

בכולנו מיהרו לפנות לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד העומדים מאחורי זיוף ההקלטה בעת כה רגישה - שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות. תחילה החליט השופט גו'בראן להוציא צו ארעי לאסור על המשך שליחת ההודעה, שמכילה דברים שנאמרו על ידי כחלון במהלך מסע הבחירות לכנסת ה-19, דברים שמן הסתם אינם רלוונטיים עוד. היום הוא החליט לאסור כלל על הפצתה.

בליכוד טענו בתשובה לעתירה כי ההקלטה אינה מטעה וכי "בוחר סביר שישמע את ההקלטה יודע היטב, שהדברים הנאמרים בה נאמרו על ידי מר כחלון בעבר, כשהיה חבר בתנועת הליכוד ולא לקראת ההצבעה בבחירות לכנסת ה-20, שכן אין זה סביר שהעומד בראש רשימה אחת בבחירות לכנסת, יקרא להצביע בעד רשימה אחרת שמתחרה ברשימתו".

יו"ר ועדת הבחירות החליט לקבל את העתירה ולקבוע כי המהלך מהווה הטעייה בוטה של הציבור. "אני מתקשה למצוא תכלית כלשהי למשלוח הודעה זו - בעת זו - מלבד ניסיון ליצור מצג מעין זה בדיוק. בהודעה המוקלטת לא צוין, בשום אופן, שמדובר בהודעה מלפני כשנתיים, שעה שמר כחלון היה שר מטעם מפלגת הליכוד", קבע ג'ובראן.

משה כחלון הגיע הבוקר להצביע עם אמו בעיר נעוריו גבעת אולגה שבחדרה והתייחס לראשונה לפרשה: " אני עצוב שהם הגיעו למקום הזה, גם בקמפיין יש גבולות אדומים. אני שמח שהם הודו אבל עצוב שהם היו צריכים להגיע למקום כל כך נמוך. אני חושב שהציבור מספיק נבון להבין שמדובר בזיוף ושאני לא אצביע למפלגה שאיבדה את החמלה שלה ואת הדרך חברתית. בדיוק בגלל זה עזבתי את הליכוד".

בליכוד טענו כי "בניגוד לדיווחים השקריים בתקשורת - אין ולא היה שום סרטון מזוייף. מדובר בצילום וידיאו של דברים אמיתיים, שאמר משה כחלון לפני כשנתיים, ובהם שיבח את ראש הממשלה נתניהו על הישגיו הכלכליים והחברתיים. בכל מערכת בחירות נהוג לצטט אמירות מן העבר של של פוליטיקאים. עם זאת הליכוד מכבד את החלטת יו״ר ועדת הבחירות ויקיים אותה כלשונה".

צרו איתנו קשר *5988