"יוון מוכנה לשחק עם הקלף הרוסי ולבקש סיוע מפוטין"

דריל דלמיידה מאתר "מרקטוואץ'": ראש ממשלת יוון הקדים את פגישתו עם נשיא רוסיה לתחילת אפריל - וזה אומר לא מעט

אלכסיס ציפרס / צילום: רויטרס
אלכסיס ציפרס / צילום: רויטרס

יוון מוכנה ללכת על "אופציית רוסיה", תרחיש שהועלה מאז עליית השמאל הקיצוני לשלטון בשלהי ינואר לפיו הממשלה החדשה תחליט לא להיכנע לתכתיבים מגרמניה, לפרוש מאירופה ולבקש סיוע מרוסיה - כך מעריך דריל דלמיידה מאתר "מרקטוואץ'".

"יוון מוכנה לשחק עם הקלף הרוסי ולהביא מימד גיאו-פוליטי חדש לאירופה", נכתב במאמר. "ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס הקדים את פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לתחילת חודש אפריל, במקום מאי... ממשלת יוון שוקדת בשקט בשקט על האפשרות להפנות גב לאירופה ולבקש סיוע מרוסיה".

יוון אמנם כלכלה קטנה באיחוד האירופי, אך מיקומה האסטרטגי כצומת המחבר בין אירופה, אסיה והמזרח התיכון עשוי לקסום לרוסיה. דלמיידה כותב כי ארה"ב פעלה באופן אקטיבי לשמור על רוסיה בצידו של העולם המערבי בעידן שלאחר המלחמה הקרה, כמו למשל לפרוס עליה את חסותו של נאט"ו - והכל כדי להרחיקה מ"המחנה הסובייטי".

השבוע ייפגש ציפראס עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ועם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. ב-8 באפריל הוא ייצא עם משלחמת של בכירים יוונים לביקור במוסקבה. הקשר בין יוון לרוסיה לא מסתכם רק בזהות אידיאולוגית משותפת בדמות במפלגה הקומוניסטית השלטת ביוון, אלא גם בזהות דתית שכן שתי המדינות משתייכות לכנסיה האורתודוכסית.

דלמיידה עונה גם לכל מי שחושב שלרוסיה יש מספיק בעיות כרגע, כמו למשל המשבר באוקראינה וקריסת מחירי הנפט: "מי שחושב שלפוטין יש מספיק בעיות כדי לקחת על חסותו את היוונים הקטנים והמסכנים ממעיט בערכה של האסטרטגיה של מנהיג רוסיה. נאט"ו בכוננות גבוהה באזור הבלטי ובפולין בעקבות המלחמה באוקראינה ובוושינגטון חוששים שרוסיה תרצה להרחיב את השפעתה לגבול הדרומי-מזרחי של אירופה".

ארה"ב, טוען דלמיידה, לא מתכוונת לפעול באופן אקטיבי שכן היא עסוקה כעת במשבר באוקראינה ובמו"מ עם איראן על תוכנית הגרעין שלה. במקום זאת, היא צפויה להמשיך ללחוץ על מנהיגי אירופה להגיע לפתרון שימנע את יציאת יוון מגוש האירו מבלי לערער את היציבות הכלכלית והמדינית.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988