כלכלני לאומי ואגוד: קנו מניות - אין אלטרנטיבות טובות

לאומי: "הריבית האפסית, ותוואי הריבית הגלום בשוק, מביאים לתשואה נמוכה מאוד הצפוייה ממכשירי השקעה סולידיים" ■ אגוד: חשיפה מנייתית של 23% בתיק השקעות מייצג, ושל 38% בתיק ספקולטיבי, על רקע הריביות הנמוכות

בורסה / צילום: תמר מצפי
בורסה / צילום: תמר מצפי

הבורסה בת"א חתמה אתמול שבוע שלילי - מדד ת"א-25 ירד ב-0.4% ומתחילת השנה הוא עלה ב-8.8%. מדד ת"א-100 ירד השבוע ב-0.7% ומתחילת השנה הוא עלה ב-8.4%.

השבוע החולף היה שבוע מסחר סוער: בנק ישראל הותיר את הריבית במשק לאפריל ללא שינוי ברמה של 0.1%, ולא השיק תוכנית הקלה כמותית כפי שצפה בנק HSBC. הבנק צופה כי התוצר המקומי הגולמי צפוי לצמוח ב-3.2% ב-2015 וב-3.5% ב-2016, והריבית במשק תישאר ללא שינוי ברמה של 0.1% עד סוף שנת 2015.

בבנק לאומי ממשיכים לטעון בסקירת סוף השבוע שלהם, כי "הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות ממשיך להיות האפיק המועדף לנטילת סיכון, למרות שרמת התמחור הכוללת באפיק אינה נמוכה. באירופה נראים ניצנים של שיפור כלכלי, וצפויה סביבת ריבית נמוכה מאוד (והרחבה כמותית מאסיבית) בטווח הזמן הנראה לעין. בנוסף, רמת תמחור נוחה, מהווה משקל נגד לסיכון גבוה יחסית".

בבנק מציינים לגבי הריבית בישראל, כי "הריבית האפסית, ותוואי הריבית הגלום בשוק, מביאים לתשואה נמוכה מאוד הצפוייה ממכשירי השקעה סולידיים המהווים תחליפי מזומן. ירידה זו בפוטנציאל הרווח מול העלויות עלולה להביא, בחלק מהמקרים, לחוסר כדאיות ברכישת המוצר או בהחזקתו".

עם זאת, במבט קדימה, בלאומי מעריכים שהכלכלה הריאלית המקומית תמשיך להשתפר בקצב מתון (ייצוא, צריכה פרטית). לדבריהם, לחצים לתיסוף השקל בחודשים הקרובים, עשויים לחדש את הציפיות בשוק להורדת ריבית או להשקת תכנית הרחבה כמותית.

בלאומי ממליצים לגוון את האחזקות באפיק האג"ח הממשלתי באמצעות אגרות חוב במח"מ ארוך, לאור המשך ירידת תשואות בעקום הממשלתי בישראל שאפשרית בזמן הקרוב. הם מציינים כי "יש להתייחס להשקעה זו כהשקעה קצרת טווח, כיוון שרמת המחירים בחלק הארוך של העקומים הינה גבוהה מאוד. לאור זאת ולאור התנודתיות הגבוהה הצפויה במסחר באגרות החוב הארוכות, השקעה זו הינה ברמת סיכון גבוהה".

הכלכלנים ממליצים על חשיפה לאג"ח ממשלת ישראל במח"מ בינוני, גם לנוכח הציפיות שסביבת הריבית תשאר נמוכה מאוד בחודשים הקרובים. התשואות האפסיות במח"מ הקצר, אינן כדאיות להשקעה, לדבריהם.

עוד ממליצים בלאומי, על חשיפה נמוכה יחסית לאפיק הקונצרני בישראל, תוך התמקדות בדירוגים איכותיים (A+ ומעלה) ובטווח בינוני-קצר. "בדומה לאפיק הממשלתי, גם אפיק זה עשוי ליהנות בטווח הקצר מאפקט הורדת הריבית. לכן, אנו סבורים כי למשקיעים בעלי פרופיל סיכון בינוני-גבוה קיימת כדאיות בהגדלה מדודה של הרכיב הקונצרני בתיק, כהשקעה טקטית לטווח הקצר".

בהסתכלות רחבה, מציינים בלאומי, התשואות לאורך העקומים המרכזיים בחו"ל נמוכות מאוד, וצפויות לעלות בהדרגה בטווח הזמן הבינוני. זאת, כתלות בשיפור בכלכלה הגלובלית, בדגש על כלכלת ארה"ב. מומלץ להימנע מאג"ח ממשלתיות של המדינות המפותחות המרכזיות (ארה"ב, גרמניה, יפן), לדברי כלכלני הבנק.

אגוד: קנו מניות - אין אלטרנטיבות

גם כלכלני בנק אגוד ממליצים למשקיעים על חשיפה מנייתית של 23% בתיק השקעות מייצג, ושל 38% בתיק ספקולטיבי. זאת, על רקע הריביות הנמוכות בארץ ובעולם התומכות בחברות ובהתייעלותן ובאפיק המנייתי, והעדר אלטרנטיבות. בבנק ממליצים לשלב את ההשקעה במניות עם מזומן או פיקדונות.

בהתייחס לחלוקה בין ישראל לחו"ל, באגוד נותרת העדפה לחו"ל - 60% לעומת 40% בישראל. בהתייחס לחלוקה הגיאוגרפית, באגוד ממליצים להשקיע 54% בארה"ב, 23% בגוש האירו בדגש על חברות גלובאליות, אסיה ללא יפן - 10%, יפן 7% ואנגליה 6%. בבנק מומלצת השקעה במניות דיבידנד גלובליות בעלות תזרימי מזומנים יציבים.
ללקוחות ספקולטיביים מומלצת חשיפה גם לסין.

מבחינת הסקטורים בארה"ב מומלצת השקעה בסקטורים הצריכה המחזורית בשל המשך השיפור בכלכלה, סקטור הבריאות המאופיין בחברות גלובליות יציבות בעלות תזרימי מזומנים גבוהים, ללקוחות ספקולטיביים ניתן לתבל בתת הסקטור הביומד בשל הפוטנציאל הגלום בו. סקטור הטכנולוגיה בדגש על הסמיקונדקטור וסקטור הפיננסיים על רקע המשך הצמיחה והשיפור בכלכלה האמריקאית. בסקטור התעשייה - תת הסקטור התחבורה, על רקע הירידה במחירי האנרגיה והתייעלות החברות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988