הפסד עתק של מיליארד שקל לאי.די.בי פתוח בשנת 2014

את השנה הראשונה שלאחר הסדר החוב מסיימת החברה שבשליטת אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה עם גירעון של 223 מיליון שקל בהון העצמי ■ תידרש ל-100 מיליון שקל כדי לעמוד בהתחייבויותיה ב-2015

אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה / צילום: תמר מצפי
אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

הערת "עסק חי" ממשיכה להתנוסס מעל דוחות אי.די.בי פתוח גם בתום 2014, וזאת בשל ההפסד הכבד של הקבוצה וחוסר הביטחון בנוגע ליכולתה לעמוד בהתחייבויותיה בשנתיים הקרובות. עם זאת, דירקטוריון החברה, בראשות היו"רים המשותפים אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, קובע בדוחות כי "החברה כשרת פירעון ויש ביכולתה לשרת את התחייבויותיה כסדרן ובמועדן ובכוונתה לעשות כן".

מהדוחות הכספיים של אי.די.בי לשנת 2014 שפורסמו היום עולה כי היא סיימה את השנה בהפסד עתק של 999 מיליון שקל, שהוביל את חברת ההחזקות לסיים את השנה הראשונה לאחר הסדר החוב שנחתם בה עם גירעון של 223 מיליון שקל בהון העצמי. הגירעון בהון, והצורך לפרוע במהלך 2015 חובות בהיקף של 938 מיליון שקל, כבר הובילו את החברה לבצע בינואר האחרון הנפקת זכויות, במסגרתה גויסו 417 מיליון שקל, אולם סכום זה רחוק מלפתור את בעיותיה.

במסגרת אותה הנפקה הבטיח אלשטיין להזרים לאי.די.בי השנה עוד 150 מיליון שקל באמצעות מימוש אופציות מסדרה א' שברשותו. אולם גם כך החברה מציינת כי היא תידרש ל-100 מיליון שקל נוספים כדי לעמוד בהתחייבויותיה השנה.

ב-2016 אמורה אי.די.בי לפרוע לנושים עוד 783 מיליון שקל, ובדירקטוריון החברה מציינים כי המקור לפירעונות אלו אמור להגיע ממכירת החזקותיה (55%) בחברת כלל ביטוח, ששוויין בבורסה עומד כעת על 1.85 מיליארד שקל (אולם הן אמורות להימכר בפרמיה מסוימת על שווי השוק). ב-2014 ירדה מניית כלל ביטוח ב-17% בבורסה, ועקב כך רשמה אי.די.בי בדוחות הפחתה של 360 מיליון שקל בשווי החזקתה.

בנוסף, ספגה אי.די.בי הפסד של 354 מירידה בערכה של אדמה (לשעבר מכתשים אגן) עקב כישלון הנפקתה בבורסת ניו יורק בנובמבר, וכן הפסד של 288 מיליון שקל מירידה בערכן של שופרסל וסלקום, שחוות הרעה בפעילותן בשנים האחרונות. להפסד אשתקד תרמו גם הוצאות מימון מפלצתיות בהיקף של 2.5 מיליארד שקל.

אלשטיין ובן משה רכשו אשתקד את השליטה באי.די.בי כחלק מהסדר חוב בהשקעה כוללת שמסתכמת עד כה ב-1.8 מיליארד שקל. בתחילת השנה הובילה החברה (לפי דרישת אלשטיין) מהלך של הנפקת זכויות לגיוס של עד 806 מיליון שקל, אלא שבהנפקה גויס כאמור רק מעט יותר ממחצית הסכום, לאחר שבן משה בחר שלא להשתתף בה. עקב כך גדל שיעור ההחזקה של אלשטיין ל-61.5% בעוד שהחזקותיו של בן משה דוללו ל-16.2% בלבד, כאשר השווי המצרפי של החזקות השניים עומד כעת על כ-600 מיליון שקל בלבד.

כשבוע לאחר ההנפקה דרש בן משה לרכוש מאלשטיין את מניות השליטה עקב הפרות לטענתו של ההסכם ביניהם. אלשטיין התנגד והשניים פנו לבוררות שאמורה לצאת לדרך בקרוב. בינתיים מציינת אי.די.בי כי למחלוקת בין השניים, ולחוסר הוודאות ביחס למבנה השליטה, השפעה רבה על עסקי החברה, על מצבה הפיננסי והתזרימי, על מהלכים עסקיים בחברות המוחזקות, וכן על היחסים עם הנושים הפיננסיים.

נכון לסוף 2014 היו לאי.די.בי התחייבויות עתידיות (קרן וריבית) לנושיה בהיקף של 4.59 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, חוב בהיקף 759 מיליון שקל לבנקים נמצא תחת הפרה של אמות מידה פיננסיות, בנוגע להון עצמי ונזילות שהיא נדרשת להציג. בנק אחד טרם אישר את ההפרה ונעשים מאמצים לשכנעו להסכים לכך.

הפסד של 20 מ' ש' לאי.די.בי תיירות

דוחות אי.די.בי פתוח חושפים גם את תוצאות החברה הבת, אי.די.בי תיירות, שכמו כל ענף התיירות המקומי ספגה אשתקד פגיעה חמורה בעסקיה בשל מבצע "צוק איתן" שהתרחש בחודשי הקיץ, שיאה של עונת התיירות.

את 2014 סיימה אי.די.בי תיירות עם ירידה של 23% ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA) ל-39 מיליון שקל. בשורה התחתונה הציגה אי.די.בי תיירות הפסד של 20 מיליון שקל (לעומת 25 מיליון ב-2013), שנבע ברובו מרישום הוצאות מימון בגין הלוואות בעלים שהתקבלו מאי.די.בי פתוח.

אי.די.בי תיירות מחזיקה בבעלות מלאה על סוכנות הנסיעות דיזנהאוז ועל חברת התעופה ישראייר, וכן ביא בעלת השליטה (54%) בחברת אופן סקיי, שעוסקת בייצוג חברות תעופה זרות. מי שסבלה בעיקר מצוק איתן הייתה ישראייר, שהמבצע בעזה במהלך הרבעון השלישי קטע אצלה עשרה רבעונים רצופים של שיפור בפעילותה. עם זאת, לדברי אורי סירקיס, מנכ"ל אי.די.בי תיירות וישראייר, חברת התעופה חזרה להציג שיפור ברבעון הרביעי של 2014. "אני מאמין שב-2015 תציג ישראייר רווח נקי, לראשונה בתולדותיה", הוא אומר.

לקראת פרסום הדוחות קיבלה אי.די.בי תיירות הערכת שווי מפירמת ייעוץ לפיה שווי ישראייר עומד על 149 מיליון דולר - גבוה משווי של 122 מיליון דולר שלפיו היא רשומה בספרי אי.די.בי. אי.די.בי תיירות סיכמה בתחילת השנה על מכירת דיזהאוז תמורת כ-13.8 מיליון דולר (55 מיליון שקל), והעסקה ממתינה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים. בינתיים מציינת אי.די.בי כי מתוך התמורה תקבל קרן סקיי 17.4-19.4 מיליון שקל בגין דמי השבחה עבור התקופה שבכירי הקרן ניהלו את אי.די.בי תיירות. בשל כך הפרישה אי.די.בי 17.1 מיליון שקל בדוחות 2014.

תזרים המזומנים החזוי
 תזרים המזומנים החזוי

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988