שוב: עיריית חיפה חסמה את הכניסה למפעלים המזהמים

ביום השני ברציפות הציבה עיריית חיפה משאיות בכניסה למפעלים הפטרוכימיים בעירייה האשימו שוב את משרדי הממשלה בהתעלמות מהמשבר: "או שיתנו הסברים - או שבעל הבית ימשיך להשתגע"

יונה יהב / צלם: איל יצהר
יונה יהב / צלם: איל יצהר

הקרב של עיריית חיפה והמפעלים המזהמים נמשך: בשעות הלילה (שני) סגרו משאיות הזבל של עיריית חיפה את שערי המכליות של בזן, ובשעות הבוקר נסגר מסוף חיפה כימיקלים על-ידי העירייה. שעות ספורות לאחר שראש העיר יונה יהב הבטיח "למרר למפעלים את החיים", בעירייה מדגישים כי לא יסתפקו בחסימות הכבישים בלבד.

"החסימה מתבצעת כרגע במלואה והעירייה מתכוונת לשבש את דרכי הגישה למפעלים בשיטות נוספות בקרוב", נמסר. גורמים בחיפה שבו ומתחו ביקורת על משרדי הממשלה, שלדברי יהב הסתירו מידע על היקף הזיהום.

"מדהים שיצא דוח של משרד הבריאות ולא שמענו ממנו הסברים כבר שבוע. אפילו לא התבטאות אחת של המשרד הרפה או של המשרד להגנת הסביבה שחולק איתו את אותה אימפוטנציה. משום מה זה לא מעניין אף אחד, ועיריית חיפה ניצבת כרגיל בחזית. אז או שיתנו הסברים - או שבעל הבית ימשיך להשתגע", איימו בעירייה.

אמש התראיין יהב למהדורה המרכזית והגן על צעדיו, שהוגדרו כספין על-ידי פעילי סביבה: "אני סוגר את המפעלים ואמרר להם את החיים עד אשר המדינה תעשה את תפקידה". יהב הדגיש כי "מי שקבע שהמצב טוב לאורך שנים היה המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. ברגע שמשרד הבריאות קבע - אני לוקח את העמדה של המשרד".

"כנראה שהסתירו מאיתנו נתונים", הוסיף יהב בהאשמה כלפי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. "המסמכים האחרים היו כנראה ללא בסיס. הם צריכים לבוא ולתת לנו דין וחשבון ולא עשו את זה עד היום". יהב שב על הנתונים המצביעים בשנים האחרונות על ירדה ברמת הזיהום בחיפה ב-70% ולא חסך ביקורת ממשרד הבריאות שלטענתו לא מציג נתונים ברורים על היקף הזיהום.

"אני לא חושב שמסוכן כאן", אמר. "אם משרד הבריאות חושב שיש סכנה - שיציג נתונים, אבל הוא שותק. אני חושב שהמצב בסדר גמור והעיר מתפתחת. אם משרד הבריאות חושב אחרת - שיגיד את זה. אני מתייצב לצד הילדים. שהמפעלים ייצאו, אנחנו לא צריכים את הארנונה שלהם, אנחנו צריכים את הבריאות".

צרו איתנו קשר *5988