גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך צחקו עו"ד רונאל פישר ושותפיו כל הדרך אל כתב האישום

הבדיחות על אלון חסן, רכב המאזדה שנשכר כדי לזייף מעקב אחר שי ברס - כל אלה ועוד יוצרים את הרושם שפישר, מלכה ועדת המדינה לא רק ניהלו לכאורה רשת של שוחד וסחיטה, אלא גם נהנו מכל רגע

האישומים בפרשת רונאל פישר, שתוארו בקווים כלליים בעיתונות בשבועות האחרונים, מקבלים קווים ממשיים בפרטים הנכללים בכתב האישום שהוגש ביום חמישי האחרון. הודעות הטקסט, התקשורת בתיבת האי-מייל הייעודית ששימשה את רפ"ק בדימוס ערן מלכה ועו"ד רונאל פישר, הבדיחות על חשבונו אלון חסן, רכב המאזדה שנשכר כדי לזייף מעקב שלא היה ולא נברא אחר הנאשם שי ברס ועוד - כל אלה יוצרים את הרושם שפישר, מלכה ועדת המדינה ע' לא רק ניהלו רשת של שוחד, סחיטה ומכירה (בסיטונאות וליחידים) של חקירות פליליות - אלא גם נהנו מכל רגע. כך צחקו פישר ושותפיו כל הדרך אל כתב האישום.

כתב האישום שהוגש בפרשה הוא חמור, אין בכך ספק. לפישר, עורך הדין הססגוני, ולמלכה, קצין המשטרה שסרח (לכאורה), הייתה אימפריה של שוחד, כך זה מצטייר. מלכה היה מביא מידע מחקירות המתנהלות ביחידת העילית של המשטרה ופישר, שותפו - על-פי כתב האישום - היה מוכר את המידע ללקוחותיו בעד עשרות, לפעמים מאות אלפי דולרים בשיטות מכירה שונות.

כמו צפייה בסרט פשע או מותחן ריגול טוב, לצד החומרה שבדברים, קריאת כתב האישום מספקת גם משהו מהגירוי וההנאה שבביצוע המעשים, מההשתעשעות במשחקי מרגלים של הצמד פישר את מלכה, ושותפתם למעשים, עוזרתו של פישר, עדת המדינה, ע'; ומסידורם של חלק מן הנאשמים האחרים בפרשה.

"המאזדות עבדו"

כתב האישום מתאר, בין היתר, את תיבת הדואר שפתח מלכה מתוך מטרה להעביר את החומרים האסורים לפישר, התיבה שכותנה "אלפוניו 7". מכתב האישום עולה כי מלכה נהג לשלוח לע' הודעות בוואטסאפ: "כנסי ל-7". אז ע' היתה מורידה מ"אלפוניו" את החומרים הסודיים, מדפיסה אותם ומניחה אותם עבור פישר במגירה ספציפית שיועדה לחומרי ה"אלפוניו" במשרדו. הכול בלי לומר מילה.

לא ברור כיצד הסוותה התיבה את המעשים, אך אין ספק שהיא תרמה לאווירת הג'יימס בונד בקרב גיבורי העלילה. עוד נטען בכתב האישום כי פישר ומלכה נהגו לנהל שיחות טלפוניות ביניהם באמצעות אפליקציית וייבר, משום שסברו שהיא אינה ניתנת להאזנה.

המקרה של שי ברס, מנכ"ל נתיבי ישראל (מע"צ) לשעבר, ממחיש עד לאיזו רמה של תעוזה ותחכום השתכללה שיטת פישר-מלכה לכאורה. האישומים בפרשת ברס, כמו ביתר המקרים עוסקים בדפוס הקבוע המיוחס לשניים, נטילת שוחד תמורת מידע מחקירה. אלא שמהאישום במקרה של ברס עולה כי פישר ומלכה החלו לסחוט את ברס, בטענה כי מתנהלת נגדו חקירה, עוד בטרם התנהלה חקירה שכזו.

בין היתר מואשמים פישר ומלכה בכך שכדי להלחיץ את ברס ולשכנע אותו לשכור את שירותיהם, שיקרו השניים לברס ואמרו לו כי המשטרה מקיימת האזנות סתר במסגרת החקירה (שטרם התחילה), וכי שני רכבים מסוג מאזדה עוקבים אחריו. בהמשך הם גם הציגו לו כביכול מסמך מפוברק שמקורו היה לטענתם במשטרה ובו 15 נושאים שבהם עוסקת החקירה נגדו.

"המאזדות עבדו"

כדי לחזק את הטענות בעניין רכבי המאזדה, נקטו השלושה שיטה יצירתית במיוחד. בכתב האישום נטען כי "על מנת להטמיע בלבו של ברס כי אכן מתנהלת חקירה נגדו, שכר פישר רכב מסוג מאזדה והורה לע' לנהוג בו, כאשר בד-בבד התקשר פישר לברס והפנה את תשומת-לבו לרכב מאזדה המצוי בסביבתו".

בדרך זו סחטו לכאורה פישר ומלכה 77 אלף יורו מברס. את הסכום חילקו השלושה כביכול באופן הבא: 36 אלף יורו לפישר, סכום זהה למלכה ו-5,000 יורו לע'.

"יש לך פה שקית", אמר פישר למלכה לכאורה כשהעביר לו את חלקו בזכיה בפגישה בין השלושה. "המאזדות עבדו", דיווח בעונג.

בהמשך נפתחה החקירה האמיתית בענינו של ברס, שמידע ממנה מסרו לכאורה פישר ומלכה לברס. בתמורה לאותו מידע קיבלו פישר ומלכה כביכול כ-730 אלף שקל בדמות ריטיינר ש"סידר" לכאורה ברס לפישר ממע"צ. את הכספים הללו שילמנו כולנו - מדובר בכספי ציבור.

"השמן בלחץץץץ"

מקרה נוסף החושף משהו מאווירת ה"עשייה" של פישר ומלכה נוגע לאלון חסן, היו"ר המושעה של ועד נמל אשדוד. כידוע, חסן היה זה שפוצץ את הפרשה כשתיעד את פישר מציע לו לשלם 150 אלף דולר בתמורה לסגירת חקירה פלילית בה הוא נחשד. בהמשך השתתף חסן במבצע מעצרו של פישר, במסגרתו הוא תועד מעביר לעורך הדין מזוודת מזומנים במסעדה.

בין הצעתו של פישר לחסן לבין היענותו של האחרון להצעה (כחלק מן המבצע למעצרו של פישר), נחקר חסן על-ידי מלכה מספר פעמים, ומלכה אף דיווח על כך לפישר בהודעות וואטסאפ. "לגבי השמן, עשינו לו שתי חקירות", עדכן מלכה באמצע יוני 2014, והוסיף: "תזמין אותו כבר הלילה... יביא חבילה... השמן בלחץץץץ".

בתחילת יולי התכתבו ע' ומלכה בוואטסאפ. "הגיע השמן?", שאל מלכה. ע' השיבה: "לא, הוא בא מחר, ובאותה שיחה הוא אמר לי אני חייייבבב!! לבוא ביום חמישי". בהמשך כתבה ע': "מחר לעניין הבת שלו הוא עףףףף".

בכתב האישום מוסבר כי הדברים נכתבו על העובדה שמלכה הדליף לע' ולפישר את הכוונה לזמן לחקירה את בתו של חסן. בהמשך עדכנה ע' כי חסן יגיע "ביום חמישי לסגור פינה". ואכן, חסן בא "לסגור פינה", כשפגש בפישר ומזוודת מזומנים בידו. את ההמשך כולנו מכירים.

נהנתנותו של פישר מתבטאת לא רק "בכיף" שעשה על גבם של קורבנותיו לכאורה, אלא גם מרשימת נכסיו שביקשה המדינה להקפיא ביום חמישי האחרון, ובהם: 3 נכסי נדל"ן בתל-אביב, שתי יאכטות הרשומות על שמו, מכונית מסוג אאודי, עשרות אלפי הדולרים שנתפסו בביתו במזומן ויתרת החשבון בכל אחד משמונת חשבונות הבנק שלו.

מעניין יהיה לדעת כמה מן הנכסים הללו נצברו באמצעות מערכת השוחד והסחיטה שניהל עו"ד פישר לכאורה "בכיף" יחד עם רפ"ק ערן מלכה.

עוד כתבות

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

אודי סגל / צילום: אביב חופי

טלטלה בחדשות 13? בחברה שוקלים להעביר את אודי סגל להגשת המהדורה המרכזית

על רקע נתוני הרייטינג הבעייתיים, הכוונה לערוך שינויים במהדורת החדשות עומדת על סדר היום של מנהלי רשת 13 כבר תקופה ארוכה ● חדשות 13 בתגובה: "תמר איש-שלום תמשיך להיות המגישה המרכזית"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

תל אביב פתחה בירוק: מניית טאואר נוסקת ב-5%

המניה חזרה אתמול מהמסחר בניו יורק עם פער חיובי בשיעור דומה ● לאומי יורדת ומושכת את מדד הבנקים לירידות נגד המגמה ● מדד דאו ג'ונס טיפס אמש לשיא כל הזמנים ● פאואל בעדותו בסנאט אתמול לא צופה הורדות נוספות של הריבית ● טבע חוזרת עם פער חיובי של 0.3%, פריגו עם פער חיובי של 1.4%, לייבפרסון עם פער חיובי של 1.8%

בדיקה גנטית / אילוסטרציה: Shutterstock

קליר ג'נטיקס נרכשה ע"י Invitea ב-50 מיליון דולר

קליר ג'נטיקס הוקמה בארה"ב על ידי מורן שניר, בעלה גיא שניר ואביה פרופ' מוטי שוחט, שנחשב לאחד המומחים הבולטים בישראל בתחום הייעוץ הגנטי ● בחברה הושקעו עד היום 2.5 מיליון דולר בלבד, כך שהאקזיט הוא אולי לא ענק, אך ההחזר מרשים

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

למה החמאס יושב בצד ולא מצטרף לג'יהאד?

ישראל רושמת בינתיים הצלחה, כשהיא מצליחה לבודד את הג'יהאד האסלאמי שיכולותיו לפגוע קטנות יחסית

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

הפסקת אש? בשדרות ובעוד אזורים נשמעו אזעקות ופיצוצים

(עדכונים שוטפים): לפי דיווחים פלסטינים, הפסקת האש, שהושגה בתיווך מצרי, נכנסה לתוקפה החל מהשעה 05:30 בבוקר. מעט לאחר השעה 06:00 נשמעה התרעת צבע אדום בעוטף עזה ● מערכת החינוך תחזור לפעול כסדרה בערים באר שבע, קריית גת ובמועצה האזורית באר טוביה

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

משפחת גינדי יוצאת מהאופנה: במו"מ מתקדם למכירת חלקה בקניון TLV למוטי בן משה

בן משה מחזיק כיום במחצית ממניות הקניון המדשדש באמצעות רבוע כחול נדל"ן ● מכירת חלקה של משפחת גינדי, המחזיקה במחצית השנייה של הקניון ופרויקט המגורים הצמוד לו, צפויה להחזיר לידיה הלוואות בעלים של מאות מיליוני שקלים ● הבנקים המממנים כבר אישרו את העסקה

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

ריבלין ייפגש עם ראשי כחול לבן והליכוד במטרה להבהיר את המתווה שהוא מציע

ב"גלובס" פרסמנו כי במסגרת המגעים מאחורי הקלעים יש הסכמה לעצם המתווה אך חילוקי דעות על אופי יישומו ובין השאר על מועד היציאה לנבצרות, אותם ריבלין מקווה להבהיר לשתי המפלגות

בורסת סין (צילום: רויטרס)

נטייה שלילית באירופה על רקע מחסום נוסף בשיחות ארה"ב-סין

גרמניה הצליחה להימנע ממיתון טכני ● מגמה מעורבת באסיה על רקע נתונים מאכזבים של הייצור התעשייתי בסין: צמח ב-4.7% באוקטובר, לעומת תחזיות של 5.4% ● הונג קונג מאבדת 0.8% ● ארה"ב דורשת ויתורים גדולים יותר מצד סין בתמורה להסרת מכסים על סחורות סיניות ● ירידה חדה במספר המשרות החדשות באוסטרליה בחודש אוקטובר ● וול סטריט ננעלה בעליות קלות, עם שיא חדש בדאו ג'ונס

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות