פייסבוק אינה עונה

מחאה נגד פייסבוק הובילה להגשת תביעה מצד מנכ"לית פייסבוק- ישראל /

חבר ברשת החברתית "פייסבוק" הרוצה לבקש מהנהלת הרשת להסיר בדחיפות פרסום פוגעני נגדו, יתקשה למצוא כתובת לטרוניותיו. בשום מקום ברחבי הרשת אין פרסום של דרכי יצירת קשר עם פייסבוק העולמית או פייסבוק-ישראל - לא טלפון, לא פקס ולא מייל. כך טוען עו"ד גיא אופיר, שכמחאה על כך, התייצב ביום חמישי האחרון במשרדי "פייסבוק ישראל" ברחוב רוטשילד בת"א, עם כתב טענות בנושא. זאת, כשהוא מתעד במצלמה את מסירת המכתב לחברה, בסיוע מצד המשטרה ובנוכחות כלי תקשורת.

"כתרופה להתנהלותה של פייסבוק וכשירות לציבור", כתב אופיר, "בכוונתי לפרסם את פרטי יצירת הקשר של מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר-תאני, בתור היותה נושאת משרה בכירה בפייסבוק, וזאת תוך 72 שעות כדי לאפשר לה להיערך בהתאם".

עו"ד אופיר מסביר היום כי "לתאגיד פייסבוק העולמי ו/או הישראלי, אין גוף ואין נשמה, שאפשר ללחוץ עליהם. מדובר ביצור מלאכותי המורכב ומנוהל על-ידי בני אדם. תאני הינה המנכ"ל של פייסבוק-ישראל, היא המנהלת, והיא האחראית לפעילותה". לדבריו, "אין לי ספק שנגרמת לתאני אי-נוחות מהמחאה שאני מנהל נגד פייסבוק וגם נגדה, אך ההחלטה שלא לפרסם את הטלפון, הפקס והמייל של פייסבוק-ישראל הינה החלטה שלה, וכל שהיא צריכה לעשות הוא לשנות החלטתה".

בתגובה לכתב הטענות של עו"ד אופיר, מיהרה מנכ"לית פייסבוק-ישראל, סופר-תאני, להגיש היום (א') תביעה למחוזי בת"א, במסגרתה ביקשה צו מניעה קבוע האוסר עליו לפרסם לציבור כל פרט אישי הקשור אליה.

באמצעות עוה"ד יעקב שרביט ושי כגן ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן ושות', טוענת המנכ"לית כי "ככל שהנתבע, שהינו עו"ד, סבור שיש בסיס משפטי לטענותיו, הרי הוא יכול לעשות שימוש בכלים המשפטיים העומדים לרשותו, כדי לפנות לערכאות המתאימות לקבלת סעד המתאים לטענותיו". לדבריה, "עו"ד אופיר לא עשה זאת, אלא בחר להשמיע איומים ולנקוט צעדים להגשמת 'צדק פרטי' פרי המצאתו. אופיר החליט לנקוט ב'סעד עצמי' פסול וראוי לכל גנאי, ולהלך אימים באופן ישיר ומפורש על התובעת".

עוד טוענת סופר-תאני כי עו"ד אופיר "מבקש 'להעניש' את התובעת ואת בני ביתה, בגין העובדה שהתנהלותה של חברה זרה מסחרית - 'פייסבוק העולמית' - אינה נושאת חן בעיניו, וזאת על דרך של איום בחשיפת פרטיה האישיים של התובעת, שהקשר היחיד שלה לעניין הינו שהיא נושאת משרה בחברה ישראלית מקומית". לדבריה, "כדי להוסיף חטא על פשע, למרות שעו"ד אופיר ער לזכותה של הנתבעת לפרטיות - הדבר לא עוצר בעדו מלאיים בכל זאת לחשוף את פרטיה האישיים בציבור, וזאת חרף העובדה שהוא עו"ד, שמשים עצמו כפרקליט, שופט וכמוציא לפועל".

לגופו של עניין, טוענת סופר-תאני כי עו"ד אופיר מבלבל בין חברת "Facebook Ireland", חברה זרה שמקום מושבה באירלנד, המטפלת בבקשות של גולשים להסיר פוסטים הנוגעים לבריונות ברשת החברתית, לבין "פייסבוק-ישראל". לדבריה, לפייסבוק-ישראל אין כל סמכות להסיר תוכן מהרשת החברתית.

עוד נטען בתביעה כי התנהלותו של עו"ד אופיר, שכללה פרסום בקשתו ברבים והבאת כלי תקשורת למשרדים של פייסבוק-ישראל, "כשהוא מלווה, לא פחות, מאשר בצוות צילום של ערוץ 2", היא לצורך "שימוש ציני בפרטיות של התובעת לצורכי קידום עצמי ורווח אישי, תוך שהוא מתיימר לצאת נגד בריונות רשת... התנהגותו של הנתבע היא בלתי חוקית, בלתי הולמת, בלתי נחוצה וראויה לגינוי תקיף וחד -שמעי".

בתגובה שמסר היום, הבהיר עו"ד אופר כי "אני מנהל מחאה ציבורית, וכדרכה של מחאה, אין מנוס מהפעלת לחץ על הצד מושא המחאה".

צרו איתנו קשר *5988