גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את המבנה הארגוני שמבטל לגמרי את המנהלים

14% מעובדי אתר המכירות המקוון זאפוס בחרו לפרוש תמורת פיצויים, במקום להפוך למנהלים של עצמם ■ מהו מבנה ארגוני הולרכי, הדוגל בשקיפות ומבטל את תוארי הניהול, והאם זה יכול לעבוד בשטח?

יעל מהודר / צלם: ינאי רובחה
יעל מהודר / צלם: ינאי רובחה

לפני חודשיים הציב מנכ"ל אתר המכירות המקוון זאפוס, חנות מקוונת למכירת בגדים ונעליים שאמזון רכשה ב-2009, אולטימטום לעובדיו: מי שלא יסכים לשיטה הניהולית החדשה - מוזמן לעזוב תמורת 3 חודשי פיצויים. השיטה הניהולית החדשה הזו, הקרויה הולרכיה, נשמעת כמו חלומו של כל עובד: עיקרה הוא שתפקיד המנהלים בטל וכל אחד מהעובדים אחראי לביצועיו ולביצועי עמיתיו לעבודה. אבל למרות זאת, 210 עובדים - 14% מ-1,500 עובדי החברה, החליטו שלא יוכלו לעבוד עוד בחברה - ועזבו.

העובדים שלא יכלו להישאר בחברה אולי ראו בהצעה הזדמנות לפסק זמן או להסבה מקצועית, אבל חלקם בוודאי חששו ממה שטומנת בחובה הגישה החדשנית. ההצעה הזו הייתה מעין מבחן למחויבות העובדים לחברה: אלה שלא מחויבים ואינם מזדהים באופן מלא עם הדרך שלה - מוזמנים לפרוש.

הגישה הזו, של "הגדלת ראש", מתאימה לשיטה הארגונית החדשנית שאליה נדרשו להסתגל: ההולרכיה. בניגוד לארגון ההיררכי המסורתי, בארגון הולרכי אין מנהלים במובן המסורתי של המילה, יש שקיפות מוחלטת של מטרות הארגון כלפי העובדים - וגם דרישה מהם להיות מעורבים ולקבל אחריות על תהליכים שקורים בארגון. למרות הדגש על העובדים - השיטה מעבירה את המיקוד דווקא לתהליכי העבודה: הביצועים הכי חשובים, התארים פחות.

אז מהי בעצם הולרכיה? הולרכיה היא מערכת המורכבת מיחידות עצמאיות - עבודה בצוותים שטוחים הנקראים "מעגלים", שכל אחד מהם הוא נפרד, שלם ועצמאי. הוא כפוף למעגל שמעליו אך אחראי גם על מעגל אחר. בהולרכיה העובדים הופכים להיות המנהלים של עצמם, המנהלים של התפקידים שלהם, ויש להם אחריות על הביצועים שלהם. כל עובד אחראי על מספר משימות עם עובדים אחרים בכל אחד מהמעגלים ועליו גם "לפקוח עין" על משימות של אחרים.

לדברי יעל מהודר, יועצת ארגונית ומומחית לניהול וקריירה, "הנחת היסוד היא שאנשים הם יצורים אוטונומיים המסוגלים לעבוד יחד בקבוצות, ונמצא כי רמות גבוהות של אוטונומיה מתקשרות עם יעילות רבה ועם רמה מוגברת של מוטיבציה אישית - כל עוד שטחי האחריות וסדרי העדיפויות ברורים, מוגדרים, שקופים ומתוקשרים היטב. הנחת יסוד נוספת היא שאנשים רוצים להרגיש שהם בעלי השפעה על הסביבה, וההולרכיה מאפשרת זאת משום שהיא מעניקה כוח רב לכל עובד ועובד במערכת. העובדים לא רק אחראים לתפקיד של עצמם, אלא בעלי אחריות לתרום לשיפור הארגון כולו".

- איזה סוג של עובדים מתאימים לארגון כזה?

"אחד התנאים החשובים ביותר להצלחת ההולרכיה, היא גיוס האנשים המתאימים לתרבות ההולרכית: יש לגייס מראש אנשים שמסוגלים להשאיר את האגו שלהם מחוץ לדלת המשרד. חשוב לשים דגש על גיוס של אנשים שהאינדיבידואל פחות חשוב להם מעבודת הצוות, וממה שאפשר להשיג יחד כצוות, אנשים שמאמינים ומתנהלים בדרך של שיתוף פעולה - ולא בדרך של תחרות. העובדים הרצויים הם בעלי 'ראש גדול' ומוטיבציה, יזמים בנשמתם, כאלה שיודעים לפתור בעיות באופן עצמאי ולא 'ביצועיסטים'.

"ההיבט האישיותי הוא חשוב ביותר: אם העובדים מיומנים וטובים מקצועית אך לא נעימים לעבודת משותפת, הם לא מתאימים לארגון הולרכי. העבודה בארגון הולרכי דורשת עבודה במעגלים רבים, לצד אנשים רבים, ועבודה לצד אדם שלא היית רוצה לשהות במחיצתו היא בעייתית".

- איך נמנעים ממצב שבו עובדים מתמכרים לתחושת השליטה ו"רודים" בעובדים אחרים?

"קודם כול חייבת להישמר מידה גבוהה של שקיפות ותקשורת פתוחה כל הזמן. כל אחד מהעובדים חייב להכיר ולדעת מי אחראי על מה, ולעדכן זה את זה על התקדמותם במקביל בפרויקטים השונים. לשם כך יש לספק לעובדים כלים נגישים למעקב אחר הפרויקטים והמשימות של חבריהם, כדי ששום דבר לא ייעלם מעיניו של איש, וכדי שכל אחד יוכל להגיב תמיד על עבודת חברו. כדי למנוע מתחים בין העובדים, חשוב לשמור שכולם יהיו מעורבים, שכל אחד יוכל להשמיע את קולו, את מחשבותיו ואת רעיונותיו במפגשים מובנים, שבהם יש להקצות זמן מוגדר לדון במתחים ובקונפליקטים".

אם כבר מדברים על ענייני אגו, מה עם המנהלים? כמה מנהלים יסכימו לוותר על תוארי הכבוד שלהם לטובה תפקיד של "חוליה מובילה" (כך מוגדר כעת גם המנכ"ל)? "מנהלים שלפני כן נשאו טייטל או שם תפקיד מפוצץ", אומרת מהודר, "ייאלצו לוותר עליו, כי בהולרכיה הטייטל חסר משמעות. לטייטל הזה גם אין נגזרות בכל הנוגע לכוח, סמכות וכו'. במקום זאת, אנשים שייכים למספר תפקידים. ובכל אחד מהתפקידים הללו נושאים אנשים נוספים. עם זאת, חלק מההתנהלות בארגון הולרכי מאופיינת בכך שכולם, בעצם, מנהלים. הם מנהלים קודם כול את עצמם, ובנוסף - מובילים את האחרים בתחומים מסוימים, אך מובלים על ידי אותם אחרים בתחומים אחרים. כך שאמנם אין כאן היררכיה ניהולית כפי שזו מוכרת לנו מארגונים 'רגילים', אין 'מנהלים' למול 'כפיפים', אבל לא מדובר על ארגון שטוח לגמרי, או חסר מבנה.

"בהולרכיה כן יש היררכיה, אך מסוג שונה חלוטין. הולרכיה לפי תפקידים - בשונה מהיררכיה של עובדים ומנהלים. בהולרכיה אנשים יכולים למלא מספר תפקידים באותה חברה, כולל תפקידים ברמות שונות של היררכיה ארגונית. בנושא אחד, למשל, תהיה בעל הסמכות להחליט גם בנוגע לתפקידו של חברך לעבודה, ובמצב אחר חברך לעבודה יהיה בעל הסמכות להחליט בנוגע לתפקיד שלך. התרבות ההולרכית וכל המבנים והתהליכים הנגזרים מקטינים את הצורך בשמירה על אגו: העבודה השוויונית מרובת הפגישות והקירבה הא פרומלית בין חברי הקבוצה".

- האם יצירת "הולרכיה" בארגון היא דבר רצוי?

"ההולרכיה עשויה להתאים לארגונים קטנים ובינוניים. שיטה כזו בארגון של עשרות אלפי עובדים פשוט לא יכולה לעבוד ועלולה להביא לכאוס מוחלט. במנהיגות הולרכית אין בוס אחד שאחראי על הארגון, וכשמדובר בחברה גדולה, על כל האתגרים העסקיים המשתמעים מכך, עלול להיות קשה מאוד לשמור על יעילות בלי מנהיג אמיתי".

ביקורת נוספת היא על כללי הפעולה הקשיחים של הארגון הקובעים באופן ברור איך מתקיימות פגישות ואיך מתקבלות החלטות, שמתייחסות בעיקר למבנה הפנימי של הארגון ופחות ללקוחות מבחוץ.

"הטענה היא שארגונים הולרכיים שוכחים להגדיר מיהו לקוח, וכיצד מתקבל ממנו משוב. נראה כי אין מנגנוני משוב מפורשים מהלקוח, וכי עיקר תשומת הלב מוקדש למנגנונים הפנימיים - המבנה הייחודי של העבודה, והדרכים לצלוח את האתגרים שבביצועה בלא היררכיה, תוך נטישת המנגנונים החיצוניים. לטענת המתנגדים לשיטה, יש לתקן את הפער הזה שבין הקדשת החשיבות הרבה למנגנונים הפנימיים לבין הקדשת אותה חשיבות למנגנונים החיצוניים, ולהתמקד יותר בערך המוסף ללקוחות".

ארגון היררכי לעומת ארגון הולרכי

עוד כתבות

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד, שמתאים לארון של כל אחד ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

העלמת מס / צילום::  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

איפה הכסף? ממש מתחת לאף

אכיפה יעילה של העלמות ותכנוני מס יכולים להשתלם לחברה כולה ולשמש כמקור למימון מטרות חברתיות כמו חינוך חינם מגיל אפס ● דעה

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

מגדלי Yoo בפארק צמרת, השכונה העשירה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגדלים באוויר: ממשלת ישראל חייבת לעודד בנייה לגובה

ישראל הקטנה והצפופה מתמודדת עם תנאי פתיחה שדומים יותר לאלה של מנהטן מאשר לאלה של אטלנטה ● כמות הקרקע המוגבלת כופה תכנון עירוני מתאים, שאינו מתפרש לרוחב אלא לגובה ● ב-20 השנים האחרונות חזינו בזינוק חד בגובה הבנייה בישראל ובכמות יחידות הדיור שנבנו על כל דונם ● דעה

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים שמצפים לדיונים עם החברה

החברה המספקת פתרונות לאבטחה ושליטה על מכשירים מחוברים בארגונים, איבדה כשליש משווי השוק שלה החודש בעקבות אזהרת רווח שפרסמה ● שני גופי ההשקעה, שניהם מניו יורק, מחזיקים יחד ב-14.5% ממניות פורסקאוט ● גופי ההשקעה מעריכים כי מניית פורסקאוט מוערכת בחסר

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

זאת לפי שווי של לפי שווי של 8 מיליארד ד' ● לפי אתר CNBC, סופטבנק סיכמה על השקעה של 4-5 מיליארד דולר בחברה ● בעבר השקיעה סופטבנק בחברה לפי שווי של 47 מיליארד דולר

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא