תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

ריבית שלילית לבדה לא תסייע משמעותית בהחלשת השקל

ההיסטוריה מלמדת כי במדינות כמו שוויץ, שבדיה ודנמרק, בהן הונהגה ריבית שלילית אין אחידות בין תנועת המטבע לריבית מתחת לאפס ■ להערכתנו, המהלך הבא של בנק ישראל הוא הרחבה כמותית באמצעות רכישת אג"ח מדינה

כפיר פדר/קרדיט: תמר מצפי
כפיר פדר/קרדיט: תמר מצפי

*** הטור בשיתוף מנורה מבטחים

בהודעת הריבית משבוע שעבר, הותיר בנק ישראל את הריבית ללא שינוי על 0.1%, בהתאם להערכות מרבית החזאים הישראלים. בנק ישראל הדגיש, ולא בפעם הראשונה, את החשש שלו כי ייסוף השקל יקשה על צמיחת הייצוא והמגזר הסחיר. בדומה להודעות קודמות, רמז הבנק כי ייסוף עתידי בשקל, אשר מקבל משקל רב יותר בהחלטת הריבית בתקופה האחרונה, יתקל בתגובה.

למעשה, קיימים שלושה גורמים עיקריים בשיקולי החלטות הריבית של בנק ישראל: סביבת האינפלציה, הסביבה הריאלית בישראל ובחו"ל ושער החליפין הריאלי של השקל, שכאמור מקבל משקל רב יותר בהחלטות הריבית.

אמנם בנק ישראל הותיר בשבוע שעבר את הריבית במשק על כנה, אך מזה מספר חודשים גוברות הערכות, במיוחד אצל משקיעים זרים, כי ישנה אפשרות להנהגת ריבית שלילית בישראל, זאת על רקע המשך התחזקות השקל. בהוראת אגף שוק ההון באוצר, החלו הבנקים והמוסדיים המקומיים להיערך לתרחיש שכזה.

השקל מול שער החליפין האפקטיבי
 השקל מול שער החליפין האפקטיבי

נדירים המקרים בהם הונהגה ריבית שלילית בעולם. ביפן הונהגה ריבית שלילית לפני יותר מעשור כדי לטפל במשבר הפיננסי והבנקאי שהתרחש במדינה. כיום יש ריביות שליליות בשוויץ, שבדיה ובדנמרק.

השפעות הריביות השליליות על המטבע אינן אחידות

בתאוריה, ההשלכות של ריבית שלילית על המטבע הינן משמעותיות. ריבית שלילית פועלת כמו מס על החזקת המטבע ולכן דוחפת את המשקיעים להחזיק מטבעות אחרים, מה שאמור להחליש את המטבע המקומי. במציאות זה לא כך, ואין אחידות בין תנועת המטבע לריבית שלילית. ההשפעה תלויה בנסיבות הסובבות את ההחלטה באותה תקופה. רק במקרה של יפן ניתן לראות את התגובה הצפויה מריבית שלילית, אך במקרה של דנמרק ושוויץ רצועות הניוד שהונהגו מנעו תנודות משמעותיות במטבע. בשבדיה, השוק היה שרוי בעיצומו של משבר גוש היורו וההשפעה של הריבית השלילית כלל לא הורגשה.

כך למשל, מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל בשבדיה ירד ב-0.2% לעומת צפי לעלייה בשיעור זה, והמטבע השבדי התחזק בכמעט 4% ביחס לדולר בחודש האחרון והיה לאחד המטבעות החזקים בעולם, למרות הריבית השלילית. גם בשוויץ ובדנמרק האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה, על אף הריביות השליליות הנהוגות שם.

אמנם ריביות שליליות לא תמיד גוררות את המטבע מטה, אך ההיסטוריה מלמדת שהסיכון הגלום במדינה (או לפחות הסיכון שמייחסים לאותה מדינה) משחק את התפקיד המשמעותי ביותר בתנודת המטבע. הדולר משמש כמקלט עבור משקיעים בתקופות בהן הסיכון עולה ובעתות משבר עלול להחליש את המטבע המקומי ביחס אליו.

האם ריבית שלילית תסייע לבנק ישראל להחליש את השקל?

להערכתנו, אין הצדקה משמעותית להורדת הריבית לרמה שלילית, זאת לנוכח הסיכונים הרבים הכרוכים בצעדים אלו. עוד לא ברור עד כמה הבנקים ערוכים למצב בו פיקדונות בבנק יצרו הפסדים לחוסכים. ניתן להעריך כי יהיו כאלו שיחשבו כי עדיף להחזיק את הכספים במזומן וימשכו את כספם מהבנק על מנת לשמור את הכסף מתחת למזרן, כפי שקרה ביוון.

מה שייקבע את כיוון השקל מול הדולר זה בעיקר הכיוון של הדולר מול סל המטבעות ופערי הריביות בין ארה"ב לישראל. העלאות ריבית בארה"ב, מוקדם מהערכות הפד, יגרמו לשינוי חד בשערו של השקל. להערכתנו, גם רכישות מט"ח של בנק ישראל עלולות לסייע לתיסוף בשקל בטווח הקצר בלבד, אך השפעתם לטווח ארוך אינן משמעותיות.

כיצד צפוי בנק ישראל לפעול על מנת להחליש את המטבע?

בנק ישראל עלול להערכתנו להנהיג הרחבה כמותית על ידי רכישת אג"ח מדינה. אמנם רוב הכלכלנים בישראל לא צופים מהלך שכזה (למרות שהזרים כן צופים זאת), אך הכלי המוניטרי הזה נועד בעיקר לפחת את המטבע, בדיוק כפי שקרה לאירו מתחילת השנה, על ידי הדפסת כסף.

החזקות איגרות חוב מדינה בידי בנק ישראל קטנו מתחילת 2011 ועד היום מרמה של 19.6 מיליארד שקל לרמה של 11.6 מיליארד שקל. עובדה זו, בשילוב עם עליית תשואות באיגרות החוב הממשלתיות הארוכות ובתלילות העקום בחודש האחרון, מספקות מרווח נוסף לבנק ישראל לבצע רכישות של אג"ח מדינה.

החזקות בנק ישראל באג
 החזקות בנק ישראל באג

להערכתנו, הנתונים הכלכליים והסיכון הגלום בהחזקת מח"מ ארוך כאשר הצפי הינו להעלאות ריבית בארה"ב לקראת סוף השנה, מביאים להעדפתנו למח"מ בינוני-קצר באמצעות החזקה סינטטית של אגרות חוב ארוכות וקצרות.

***כפיר פדר מכהן כמנהל השקעות במנורה מבטחים ניהול תיקי השקעות בע"מ, והוא ו/או מנורה ניהול תיקים או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

צרו איתנו קשר *5988