סגור חלון ווידאו
לכתבה הקודמתמשנים דרכי חשיבה: איך אפשר להשפיע על החלטות צרכניות

המודעות לבנייה ירוקה צמחה: הציבור מודע לחיסכון הכלכלי

מסקר שנערך על ידי מכון גאוקטוגרפיה לרגל שבוע בנייה ירוקה, עולה כי 56% מהנמצאים בתהליך חיפוש דירה מכירים את הנושא ■ 53% מהציבור אף מוכנים להשקיע 25 אלף שקל נוספים ברכישת דירה ירוקה
מיטל פלג - 06.09.2015, 14:53
בנייה
בנייה ירוקה- חסכון בכיס/ (צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב)

*** הכתבה בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה

אם נדמה לכם שאתם שומעים לאחרונה יותר ויותר ישראלים מדברים על בנייה ירוקה, אינכם טועים, מדובר במגמה. סקר שנערך על ידי ד"ר רינה דגני ממכון גיאוקטוגרפיה עבור הכנס השנתי של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, כולל לא מעט חדשות טובות האמורות לשמח את מי שהתחום קרוב לליבו. על פי הסקר, כאשר מדובר בבנייה, אנחנו הישראלים חושבים ירוק. רמת מודעות הציבור לבנייה ירוקה צמחה מ-23% בשנת 2012 ל-65% ב-2015.

כשאנחנו מחפשים דירה, רבים מאיתנו לוקחים בחשבון את המחיר, הסביבה, איכות הבנייה, רמת הגימור ועוד. חלק לא קטן מאיתנו מודעים גם לנושאים כמו קיימות ואיכות הסביבה, הסקר קובע כי כ-56% מהנשאלים שמסרו כי הם עומדים לרכוש דירה, מכירים את נושא הבנייה הירוקה לפחות ברמה בינונית. העובדה המפתיעה באמת היא שרמת ההיכרות של הנסקרים טיפסה ב-3 השנים האחרונות ב-50% וכיום, כאמור, למעלה מחצי מהנשאלים הנמצאים בתהליך חיפוש דירה מודעים לנושא.

גם בקרב מי שאינו מחפש דירה חלה עלייה משמעותית במודעות לבנייה ירוקה. כמחצית מהנשאלים שלא נמצאים בשוק הדיור יודעים במה מדובר, ושיעורם עלה ב-6 השנים האחרונות פי 3.5 מ-14% ב-2009 ל-49% ב-2015. ומי גילה את המודעות הגבוהה ביותר לבנייה ירוקה? על פי הסקר מדובר באקדמאים (27%), מבוגרים מעל גיל 55 (27%), בעלי הכנסה מעל הממוצע (23%) ובקרב מסורתיים עמד הנתון על 26%.

גם במודעות למאפייני הבנייה הירוקה חלה עלייה ניכרת. אם בשנת 2012 ל-44% מאלה ששמעו על נושא הבנייה הירוקה, לא היה מושג במה מדובר, הרי שהשנה קטן מספרם ל-12% בלבד. אין ספק כי מדובר בהתקדמות משמעותית. מי שידע להתייחס לבנייה הירוקה ציין שני מאפיינים עיקריים הקשורים בה. קודם כל את החיסכון באנרגיה ואת תועלת הכלכלית, ומיד לאחריו שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, מחזור וניצול מקורות אנרגיה טבעית.

על פי התוצאות שהצגנו עד כה, אין ספק כי הישראלי הופך מודע יותר ויותר לנושא הבנייה הירוקה, אבל האם הוא גם יסכים לשלם עבורה יותר? התשובה יש לומר מעודדת במיוחד. מתוצאות הסקר עלה כי כ-53% מהציבור בישראל מוכנים לשלם תוספת של לפחות 25 אלף שקל עבור בנייה ירוקה, למעלה ממחציתם יהיו מוכנים לשלם 35 אלף שקל יותר, כדי לגור בבית חסכוני ובר קיימא. הנכונות לשלם יותר עבור בנייה ירוקה, גבוהה יותר בקרב חילונים, משכילים בעלי הכנסה ממוצעת ומעלה בגילאי הביניים ומעלה.

נכונות לשלם עבור בנייה ירוקה/ קרדיט: מכון גיאקרטוגרפיה

גם דירות ובתים שלא נבנו על פי עקרונות הבנייה ירוקה יכולים לעבור שיפוץ ירוק שיהפוך אותם ליעילים, חסכוניים ובריאים יותר. החדשות הטובות הן שאם אתם מעוניינים להשקיע קצת יותר בשיפוץ הבית, על מנת ולהפוך אותו לירוק יותר, אתם ממש לא לבד. הסקר קובע כי 70% מהציבור מוכן להשקיע בין 5% ל-10% מעלות השיפוץ עבור הוספת מאפיינים של בנייה ירוקה לדירה שברשותם. כ-30% מהם מוכנים לשלם אפילו יותר.

הממשלה לקראת החלטה להשקעה בתחום

אם יש משהו שהסקר מוכיח מעל ומעבר לכל ספק, הוא כי המודעות לבנייה הירוקה בקרב הציבור הישראלי גדלה משמעותית. לדברי הילה ביניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, "החלטת פורום ה- 15 (פורום הערים העצמאיות בישראל) להטמיע תקן בנייה ירוקה בשטחן שינתה את המציאות והצעידה את התחום קדימה באופן ניכר. עוד היא מציינת את החלטת הפורום להפחית עד לשנת 2020 עד 20% מפליטת גזי החממה בשטחיהן, שתשפיע גם על צריכת האנרגיה במהלך פעולות הבנייה וגם על היעילות האנרגטית של המבנים עצמם.

אולם למרות המודעות הציבורית והרוח הגבית מפורום ה-15, הגורמים המקדמים את התחום עדיין לא יכולים לנוח על זרי הדפנה הירוקים וניצבים בפניהם עוד לא מעט אתגרים משמעותיים. "בניין ירוק אחד זה יופי, אבל אם השני לא יהיה כזה, זו בעיה בעתיד. מצד ממשלת ישראל אין התייחסות מערכתית מספקת לבנייה ירוקה למרות שהמדינה עומדת בפני גלי בנייה בהיקפים גדולים ביותר", אומרת ביניש, "חברות ממשלתיות לא משקיעות בבנייה ירוקה והנושא עדיין נמצא בשוליים בחשיבותו... הממשלה מחוייבת אמנם לקביעת יעדים ותכניות שישיגו הפחתת פליטות של גזי חממה, יטמיעו מיחזור וחיסכון בצריכת מים, ויעודדו שימוש בתחבורה ציבורית, אולם הן לא זוכות לתמיכה הראויה מצד כלל הגורמים המעורבים".

למרות זאת, ניתן לשאוב עידוד ממספר ממהלכים שמקדמים משרדי הממשלה. רן אברהם, ראש תחום בנייה ירוקה במשרד להגנת הסביבה, מסביר כי המשרד פועל מתוקף החלטת ממשלה לקדם את הנושא, ואף מונה את הפעילויות שנעשו עד כה, ביניהם תקן חדש לבנייה ירוקה לכל סוגי המבנים, הכשרות מגוונות לכוח אדם וקבלנים, השתתפות בפיילוטים ובמחקרים אקדמיים והרחבת ההסברה לציבור.

לדברי אברהם, המשרד רואה חשיבות ביצירת שיתופי פעולה בתחום הבנייה הירוקה עם כל הגורמים הנוגעים בתחום הבינוי. הוא מציין לטובה את מנהל חטיבת נכסים רכש ולוגיסטיקה במשרד האוצר, אשר מוביל את תחום הבנייה הירוקה והחליט כבר בשנת 2013 כי כל הדיור הממשלתי יעמוד בתקן הישראלי לבנייה ירוקה. "כבר היום עשרות אלפי מ"ר של משרדי ממשלה נבנים על פי התקן לדוגמא: בית המשפט החדש של תל אביב, קריית הממשלה החדשה בירושלים ועוד".

אברהם אף מעדכן כי במקביל מוביל משרד האנרגיה את יצירת התקנים לדירוג אנרגטי למבנים. "בסופו של התהליך יוכל כל מבנה לקבל 'תעודת זהות' המעידה על מידת היעילות האנרגטית, באירופה זה שינה את השוק , אנשים שם מוכנים לשלם יותר עבור בתים ירוקים. ישראל עושה כעת את צעדיה הראשונים בתחום, אבל השוק מתחיל להשתנות", הוא מסכם באופטימיות.

חקלאות בעיר

חקלאות בעיר

סדנא לגידול ביתי של ירקות ללא ריסוס
6/8/10.9.2015, ת”א

לפרטים ולהרשמה >>
בר סביבה חומרים

בר סביבה חומרים

מפגש של רעיונות, מבנים, חומרים ובירה
8.9.2015, בני-ברק

לפרטים ולהרשמה >>
פורום על הבר

פורום על הבר

קישוריות, תחבורה, סביבה ירוקה
7.9.2015, חיפה

לפרטים ולהרשמה >>
סדנא

סדנא

סדנא עם האדריכל וולפגנג פריי
8.9.2015, ראשון לציון

לפרטים ולהרשמה >>
סיורים

סיורים

מגוון סיורים בחינם
6-10.9.2015
ברחבי הארץ

לפרטים ולהרשמה >>
הכנס השנתי

הכנס השנתי

הכנס השנתי לבנייה ירוקה
9.9.2015, תל-אביב

לפרטים ולהרשמה >>