סגור חלון ווידאו
לכתבה הקודמתלמה בידוד נכון של הבית כדאי עבור המשפחה הישראלית לכתבה הבאהמשנים דרכי חשיבה: איך אפשר להשפיע על החלטות צרכניות

התוכנית שיכולה לחסוך למשק עד 125 מיליארד שקל עד 2030

שבוע בנייה ירוקה: בוועידת פריז לאקלים תציג ישראל תוכנית להפחתה של 28-32% בפליטת גזי חממה שתביא גם לחיסכון כלכלי ניכר ■ כיצד משתלבת בנייה ירוקה בהשגת היעד הזה ומה הערך המוסף שהיא מספקת לשוק הדיור המקומי
אורי שוסטר - 06.09.2015, 16:42
ועידת
ועידת האקלים בפריז / צילום: רויטרס

*** הכתבה בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה

נתחיל במסר מאיים: מדעני העולם הגדירו שני סיכונים מרכזיים לאנושות - הראשון הוא הטרור והשני ההתחממות הגלובאלית. בעולם הבינו כי אכן ישנו איום קיומי ונעשו ניסיונות להתמודד עם הבעיה. בשנת 2005 נחתמו הסכמי קיוטו שהטילו על המדינות המפותחות להקטין את פליטות גזי החממה. פרוטוקול קיוטו הביא להצלחה חלקית בלבד, שכן הפחתת הפליטות הוטלה אך ורק על המדינות המפותחות. המדינות המתפתחות, שלא נדרשו לצמצם פליטות, המשיכו להגדיל את היקף הפליטה שלהן, וכך הפכה סין למדינה המזהמת ביותר. האמריקאים חדלו גם הם למלא אחר ההסכמים, מאחר ונכחו לדעת כי שמירה עליהם מייצרת יתרון כלכלי לסין אותו רצו למנוע. קובעי מדיניות בעולם הבינו כי רק במידה ותהיה הרתמות גלובאלית של כלל המדינות, ניתן יהיה ליצור שינוי אמיתי.

ועידה נוספת שנערכה בקופנהגן במטרה לייצר הסכם בינלאומי וולונטרי נוסף לא נחלה הצלחה גדולה. פריצת הדרך התאפשרה בנובמבר 2014 לאחר שהאמריקאים והסינים הגיעו ביניהם להסכמים לגבי המשטר האקלימי ולקחו על עצמם התחייבות להפחתת הפליטה. כך נפתח הצוהר לוועידת האקלים שתיערך בפאריז בדצמבר הקרוב, במהלכה צפויות מדינות העולם, המפותחות לצד המתפתחות, לחתום על הסכם גלובאלי להפחתת פליטות גזי החממה בין השנים 2020-2030. יעד ההפחתה בפליטות גזי החממה בקרב המדינות המפותחות באיחוד האירופי לשנת 2030 יעמוד על 40% בהשוואה לשנת 1990, ובארה"ב היעד יעמוד על 32%,בהשוואה לשנת 2005.

גם אצלנו קיימת מודעות לנושא, בשנת 2010 ישראל שינתה סטטוס, כאשר צורפה ל- OECD והפכה למדינה מפותחת בהגדרה, ולכן על פי ההסכמים עליה להתנהל אחרת אנרגטית. לוועידת האקלים בפריז נדרש ממנה להגיע עם תוכנית מוסדרת להפחתה בפליטות גזי חממה, ההולמת מדינה מפותחת. המשרד להגנת הסביבה יציג בספטמבר תוכנית כוללת שכזו לחיסכון אנרגתי לאישור הממשלה. "היעד בתוכנית שתוצג הוא להגיע להפחתה של 28-32% בייצור גזי חממה לנפש - מסך של 10.4 טון לנפש בשנה כיום לרמה של 7.4 טון לנפש בתרחיש השמרני לעומת 6.8 טון לנפש בתרחיש האופטימי", אומרת שולי נזר, סמנכ"לית תעשיות במשרד להגנת הסביבה. "באמצעות צוות של 70 מומחים ממגזרי המשק השונים, זיהינו כ-70 אמצעים להפחתת הזיהום ולהתייעלות אנרגטית וניתחנו את עלות היישום והתועלת של כל אמצעי כבסיס לעבודה", היא ממשיכה ומסבירה, "מביניהם בחרנו רק את אלו אשר ביישומם המשק ירוויח מבחינה כלכלית טהורה ללא כל קשר לחיסכון האנרגטי, והגענו לחיסכון של 125 מיליארד שקל עד לשנת 2030. לכן זהו מצב WIN WIN לכולם, הן בפן הכלכלי והן בפן שימור האנרגיה והשמירה על כדור הארץ".

 

הבניין יספק את הצרכים האנרגטיים

חלק מרכזי בחיסכון האנרגטי המוצע בתוכנית יכול להגיע משימוש בבנייה ירוקה. לדברי גלית כהן, סמנכ"לית תכנון ומדיניות במשרד להגנת הסביבה, 55% מסך הפליטות מקורן מייצור חשמל, כאשר כשליש מסך הצריכה מקורו מסקטור הבנייה, כך שעל מנת לעמוד ביעדים שהוצבו בתוכנית "על ישראל להתרכז בתחום ולעודד את נושא הבנייה הירוקה".

כהן מסבירה כי בתחום המגורים, הנחשב לסקטור המרכזי של הבנייה בישראל, היעד הוא הפחתת פליטות גזי החממה והתייעלות אנרגתית בכ-80 אלף מהדירות הקיימות ובנייה של כ-50% מהמבנים למגורים החדשים שיעלו על הקרקע בין השנים 2020-2030 על פי תקני הבנייה הירוקה, קרי עליה של כ- 5% בכל אחת מהשנים הללו. בסקטור הציבורי 10% מהמבנים יעברו טיפול בזיגוג והיתר במעטפת ו-55% מהמבנים החדשים, יבנו על פי תקן הבנייה הירוקה. "החזון הוא שבישראל של שנת 2030 הבניין עצמו יספק את כל הצרכים האנרגטיים הדרושים", היא אומרת, "לא מדובר במדע בדיוני, באירופה ישנם מספר ערים שעומדות כבר כעת בתקנים אלו וזה הולך ומתעצם".

כהן אף מציינת כי "העלויות הנוספות של קבלן שבונה על פי תקן הבנייה הירוקה גבוהות בסך הכל בעוד 3% מבנייה רגילה ולעיתים הוצאותיו כלל אינן גבוהות יותר". כך שאם תגדל המודעות הכוללת ותהיה דרישה בשוק ועידוד מצד הממשלה, ניתן יהיה לקבל מוצר ירוק ללא כל תוספת במחיר. לדבריה, במסגרת התוכנית יומלץ על מתן מענה רגולטורי, הענקת תמריצי מיסוי והקמת קרן למימון הלוואות למי שבונים לפי עקרונות הבנייה הירוקה.

גלית כהן, סמנכ

עוד היא מסבירה כי מדובר ביעד שלא רק חוסך אנרגיה ותורם להצלת כדור הארץ, אלא גם מהלך שישפר את הכלכלה במדינה: "הקדמה הטכנולוגית בה אנו מבורכים יכולה להוות מקפצה כלכלית והזדמנות יוצאת דופן עבור השוק הישראלי. ישראל הינה מעצמת סטארטאפים וכבר כיום חברות ישראליות מייצאות פתרונות ירוקים לחו"ל שאינם מיושמים בארץ. זו הזדמנות יוצאת דופן דרכה ניתן לייצר מענה ליוקר המחייה והדיור בישראל, לצד פתרונות לחיסכון בפליטה ולצריכה ירוקה".

- מה יקרה אם לא יישמו את ההמלצות בתוכנית ונמשיך להיות בזבזנים אנרגטית?

"כשאתה בונה מבנה בזבזני אנרגטית אתה חורץ את דינו למשך תקופת חייו, קרי לאורך 70 שנה ויותר. יהיה הרבה יותר יקר לתחזק בניינים כאלו, שכן מבנים לא ידידותיים צורכים הרבה יותר אנרגיה כדוגמת שעות מזגן, צורך בתאורה והפעלת מערכות לא יעילות. הנושא מקבל משנה תוקף במיוחד בימים אלו כאשר מקרי הקיצון של שינויים אקלימיים הולכים והופכים שכיחים בשל התחממות הכדור ומגבירים את ההוצאה האנרגטית, הדרושה להתמודדות עמם. בכך הם מגבירים גם את זיהום כדור הארץ. זהו מעגל קסמים שצריך וניתן לקטוע, ולישראל יש את המחויבות לכך".

חקלאות בעיר

חקלאות בעיר

סדנא לגידול ביתי של ירקות ללא ריסוס
6/8/10.9.2015, ת”א

לפרטים ולהרשמה >>
בר סביבה חומרים

בר סביבה חומרים

מפגש של רעיונות, מבנים, חומרים ובירה
8.9.2015, בני-ברק

לפרטים ולהרשמה >>
פורום על הבר

פורום על הבר

קישוריות, תחבורה, סביבה ירוקה
7.9.2015, חיפה

לפרטים ולהרשמה >>
סדנא

סדנא

סדנא עם האדריכל וולפגנג פריי
8.9.2015, ראשון לציון

לפרטים ולהרשמה >>
סיורים

סיורים

מגוון סיורים בחינם
6-10.9.2015
ברחבי הארץ

לפרטים ולהרשמה >>
הכנס השנתי

הכנס השנתי

הכנס השנתי לבנייה ירוקה
9.9.2015, תל-אביב

לפרטים ולהרשמה >>