סגור חלון ווידאו
לכתבה הקודמת"הקונספט של בנייה ירוקה הוא קריטי לכל מקום, ללא שיוך גיאוגרפי" לכתבה הבאהחזון העיר היצרנית: מזוללת משאבים לכזו שמעניקה לנו בחזרה

כיצד מצמצם הבית החכם את צריכת האנרגיה שלכם

שבוע בנייה ירוקה: אפליקציה המאפשרת חיסכון בחשמל, ממשקים הממפים את ההוצאה האנרגטית במקום העבודה, וילונות המווסתים באופן מיטבי את אור השמש לתאורה ומיזוג, הם רק חלק מהפתרונות החדשניים שמציע הבית החכם לשם התייעלות אנרגטית
מיטל פלג - 09.09.2015, 14:52
בית
בית חכם /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה

תארו לעצמכם עולם בו דלת המוסך שלכם נפתחת באופן אוטומטי ברגע שנכנסתם אל כביש הגישה לבית, האורות והמזגן נדלקים ותנור האפייה מתחיל לפעול, כדי שתוכלו להתחיל להכין את ארוחת הערב. אנחנו עדיין לא נמצאים שם, אבל בדרך הנכונה. תפיסת העולם של "הבית החכם" כוללת את היכולת של מערכות שונות ביחידת המגורים לתקשר זו עם זו ללא התערבות חיצונית. בנוסף לנוחות וליעילות שהיא מאפשרת יש בה גם לא מעט יתרונות בכל הנוגע לחיסכון באנרגיה.

הילה ביניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מסבירה כי "בית חכם מהווה אחד המהלכים המתקדמים בתחום הבנייה הירוקה בעצם היכולת ליישם את התפעול והתחזוקה של הדירה והמבנה באופן חכם ויעיל המוביל לחסכון משמעותי. הבנייה הירוקה כתפיסה הוליסטית של המבנה כוללת בתוכה שלושה מרכיבים 'חכמים' - תכנון נכון וחכם של המבנה, שימוש במערכות חכמות וחוסכות דוגמת מערכות אקלום ותאורה, והטמעה של מערכות בקרה ושליטה. שימוש נכון בכל המרכיבים הללו יבטיח בית ירוק אמיתי וחסכוני".

"בית חכם הוא בסופו של דבר בית שניהול המשאבים בו הוא חכם", מוסיף איתן פרנס, מייסד ומנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל. לדבריו קיימות שתי דרכים עיקריות בהן בתים חכמים עשויים לצמצם את צריכת האנרגיה שלהם: שכלול שיטות הבנייה, והיכולת של המוצרים החשמליים בבית לתקשר זה עם זה ועם הדיירים, כאמור. איך נוכל להפוך את הבתים והמשרדים שלנו לחכמים יותר? מומחים בתחום ממליצים על פתרונות בנושא.

חיסכון בחשמל

ראובן תם, מנכ"ל משותף ובעלים של חברת IoT Digital Home, אומר כי "בית חכם בישראל, נתפס כבית חכם לעשירים ולא כך הדבר". הפתרונות אותם הוא מציע, מאפשרים חיסכון בצריכת החשמל של הבית בעלות נמוכה, יחסית לפתרונות הכרוכים בחיווט מראש של כל הבית והתקנה של מערכות שליטה מתוחכמות. מפסקי התאורה החכמים של חברת IoT Digital Home מקושרים לאפליקציה המותקנת על הטלפונים החכמים של בני הבית או של העובדים במשרד. המפסקים מזהים את הטלפונים החכמים הנמצאים בסביבתם ומכבים או מדליקים את האור, על פי הנוכחות של המכשירים ושל בעליהם בחדר. המפסקים החכמים אינם קשורים זה לזה או למערכת שליטה כלשהי. אפשר להתקין אותם בחדר אחד, או בקומה אחת, בעלות של 200-300 שקל למפסק.

הפתרונות אותן מספקת חברת Global Quality, מאפשרים כיבוי תאורה כאשר אין אף אחד בחלל הבית או המשרד, וניהול התאורה על ידי לוחות זמנים ותסריטים קבועים מראש. מנכ"ל החברה אמיתי סלבסט מסביר כי "לכל מנורה יש כתובת - כמו כתובת IP - כך שמערכת בקרה שולטת בעוצמת האור בכל נורה ונורה באמצעות דימר". המערכת מאפשרת למשל לעמעם את התאורה למינימום בשעות בהן נכנס שפע של אור מבעד לחלונות, להעצים אותה בשעות החשוכות יותר ולכבות אותה לחלוטין בשעות בהן אין אף אחד בחדר. סלבסט מוסיף כי "גופי תאורה מפיקים, כידוע, לא מעט חום. כל 3 ואט של תאורה, דורשים ואט אחד של מיזוג", לכן כשאתה חוסך בתאורה אתה מייצר פחות חום, וכך חוסך גם בעלויות המיזוג".

בקרה ושליטה

במקרים מסוימים חיסכון באנרגיה צריך לא רק להתבצע, אלא גם להיראות. "יש ארגונים שחשוב להם להיתפס כירוקים ולקבל הכרה, לכן הם מתקינים מסך פלאזמה בלובי שמאפשר לראות, בזמן אמת, כמה אנרגיה הבניין חוסך", מסביר סלבסט. על המסך המדובר מופיע ממשק גראפי שפותח על ידי חברת Lutron האמריקאית, המציג בפני המבקרים בבניין את רמות החיסכון באנרגיה במבנה על פני תקופות שונות. בנוסף, מאפשרת מערכת הבקרה של Lutron לבחון אזורים שונים במבנה לצורך קבלת נתונים על צריכת האנרגיה וביצוע פעולות. "לא מדובר רק ביחסי ציבור מציין סלבסט: "בעתיד אנשים יעדיפו לשכור משרדים בבניינים ירוקים ויהיו מוכנים לשלם יותר עבורם".

מערכת המדידה של IoT Digital Home Solutions, מציעה ניהול ובקרה של צריכת החשמל הביתית ברמה יומית, שבועית, חודשית או שנתית. המערכת מתחברת אל לוח החשמל של הבית או העסק בצורה פשוטה ומאפשרת לעקוב אחר צריכת החשמל מכל מקום ובכל זמן באמצעות האינטרנט. המערכת, העוקבת, כאמור, אחר צריכת האנרגיה מציגה את נתוני הצריכה בשקלים או בוואט ומאפשרת קביעת יעדים חודשיים לצריכת חשמל ויצירת דוחות אנרגיה השוואתיים. "כיום אין לך בסיס השוואה מול משפחות אחרות", אומר תם, "כשיהיו לך דוחות, תוכל לשתף אותם ולהשוות אותם עם אלו של חברים ולדעת אם אתה חסכן או בזבזן גדול'.

וילונות

לדעתו של סלבסט, "אדריכלים מתכננים תאורה בצורה מוגזמת ומגיעים לפעמים עד 30 אחוז חריגה מהדרוש. מערכות חכמות עשויות למנוע זאת, בין היתר באמצעות וילונות חכמים העוקבים אחר תנועת השמש ומווסתים בהתאם את כניסת האור לבניין. מערכת שליטה לווילונות מזהה באמצעות חיישנים את זווית השמש וכיוונה בכל שעה ובכל יום נתון. באמצעות היכולת הזו, ניתן להניע את הווילונות כך שיגבילו את אור השמש החודר לבניין על מנת שלא יפריע לסביבת העבודה, להכניס כמות מקסימאלית של אור טבעי ולמנוע מחום השמש לחדור למבנה. השורה התחתונה היא כמובן חיסכון בעלויות התאורה ובעלויות המיזוג.

תאורה

מרגישים עייפים באמצע היום, מתקשים להירדם בלילה, או שסתם לא נוח לכם?, יכול מאוד להיות שהסיבה לכך היא התאורה בסביבת העבודה, המשפיעה על השעון הביולוגי שלכם. חברת "געש תאורה" מציעה פתרון לבעיה באמצעות מערכות אור מתכוונן, המשלבות בין גוונים שונים של אור לבן, באופן המדמה את אור השמש לאורך היום. המערכת, המתבססת על איזון בין נורות LED בצבעים שונים, מאפשרת יצירה של גון אור המשפיע על הערנות בשעות בהן היא בשפל (אחרי ארוחת הצהריים למשל), על מצב הרוח ועל הריכוז של העובדים. מהחברה נמסר כי "הפיתוח רלוונטי מאד לרווחתם של עובדים בסביבה משרדית ולהגברת הפרודוקטיביות בעבודה או בלימודים. הדבר חיוני במיוחד כאשר מדובר במקומות שאליהם לא תמיד חודר אור טבעי מהחלונות, כגון: מעבדות, מתקנים תת קרקעיים, בתי חולים ועוד".

חקלאות בעיר

חקלאות בעיר

סדנא לגידול ביתי של ירקות ללא ריסוס
6/8/10.9.2015, ת”א

לפרטים ולהרשמה >>
בר סביבה חומרים

בר סביבה חומרים

מפגש של רעיונות, מבנים, חומרים ובירה
8.9.2015, בני-ברק

לפרטים ולהרשמה >>
פורום על הבר

פורום על הבר

קישוריות, תחבורה, סביבה ירוקה
7.9.2015, חיפה

לפרטים ולהרשמה >>
סדנא

סדנא

סדנא עם האדריכל וולפגנג פריי
8.9.2015, ראשון לציון

לפרטים ולהרשמה >>
סיורים

סיורים

מגוון סיורים בחינם
6-10.9.2015
ברחבי הארץ

לפרטים ולהרשמה >>
הכנס השנתי

הכנס השנתי

הכנס השנתי לבנייה ירוקה
9.9.2015, תל-אביב

לפרטים ולהרשמה >>