גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עשיתם לייק? אלו הם 10 דפי הפייסבוק הפופולריים בישראל

איזה דף מתבסס על הומור מתוחכם ומדויק, מי הקים דף כדי לעודד את החברה שלו וכיצד הקימו זוג הורים את אחד הדפים הכי מצליחים בפייסבוק ■ צפו בעשירייה הפותחת

גולשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק
גולשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

איך דירגנו?

בשנת התשע"ה פייסבוק היא הרשת החברתית הפעילה בישראל עם למעלה מארבעה מיליון משתמשים, שלפחות מחציתם נכנסים לרשת מדי יום. למרות גודלה הבלתי נתפס, פייסבוק מאפשרת לכל גולש למצוא ברגע את הגולשים הדומים לו - בעיסוק, בתחביבים או בדעות. בעבור אלה, פייסבוק הפכה בשנים האחרונות לקהילה שבה אפשר להתבטא, לשאול, להתייעץ ואפילו להרגיש.

חברת Vigo, המתמחה בניתוח השיח במדיה החברתית, בוחנת מדי יום את עמודי הפייסבוק הללו כדי לאתר בזמן אמת את המקומות שבהם מתחילה השיחה של מחר. באמצעות השילוב בין טכנולוגיה למומחיות רשת, אנחנו מאבחנים מה הם הצרכים והבעיות של ציבור הגולשים הישראלי ומה הם הטרנדים הבאים במגוון תחומים.

לצורך הדירוג הגדרנו שני תנאי סף קריטיים: הראשון הוא עמודים שנבנו על ידי גולשים ולא מומנו בסיוע של גורם מסחרי או מפורסם כלשהוא. השני הוא לפחות מאה אלף גולשים ישראלים בעמוד. ראוי לציין כי גם עמודים ותיקים שלא העלו פוסטים בחודשים האחרונים הושמטו מן הניתוח. כך הצלחנו לצמצם את הדירוג לבחירה מתוך 350 עמודי פייסבוק בלבד העונים על שני התנאים. כל עמוד נבחן לפי שילוב של שלושה פרמטרים: היקף האוהדים, כמדד לאהדה כללית, היקף החשיפות של הדף בשאר המדיה החברתית והיקף המעורבות של הגולשים בתשובות או שיתופים של התוכן המועלה.

רביב טל, מנכ"ל חברת Vigo

כשאבא ואמא בני דודים

"דברים הזויים שאנשים כותבים ברשת"

167 אלף לייקים

את הדף "כשאבא ואמא בני דודים" הקים איש היי-טק ששמו אופיר, שמעדיף לא להיחשף, באוקטובר 2014. "זה אמור היה להיות פלטפורמה בין חברים", הוא מספר, "המטרה היתה להעלות דברים הזויים שאנשים כותבים ברשת, ולצחוק על זה עם חברים וקולגות בעבודה. בשום שלב לא חשבתי שהדף יהפוך להיות תופעת פייסבוק".

- כמה לייקים מקבל פוסט בממוצע?

"פוסט ממוצע מקבל סביב 3,000 לייקים על הפוסט עצמו ויש אלפי לייקים על התגובות עצמן".

- מה צפוי בהמשך?

"אחד הדברים המגניבים ביותר, ובלי שום זהו ספק סוד ההצלחה של העמוד הזה, הוא הקהילה שנבנתה סביבו. העובדה שהעמוד זוכה לכמות נדיבה של לייקים, תגובות ושיתופים היא חשובה, אבל זה יש גם בהמון עמודים אחרים. מה שמאוד חזק אצלנו הוא הקהילתיות שהתפתחה. כלומר, לא נדיר למצוא תגובה עם 700 או 800 לייקים רק עליה.

"אם יש לנו שאיפה היא להמשיך להיות בית לאנשים שרוצים לשפוט אנשים אחרים בצורה משעשעת ומשועשעת, בלי להתנצל. במסגרת המאמץ העלינו את האתר הרשמי של העמוד - www.abaveima.com".

- איזה פוסט שלכם היה הכי ויראלי?

"טל מוסרי העלה תמונה מניו יורק לפני כמה חודשים, ושאל את החברים אם הם יודעים איפה הוא. איזה בחור צעיר כתב לו 'פולין בגטו אמן יבוגד אחד'. מסתבר שהשבר שנוצר בעקבות המעבר של מוסרי מערוץ הילדים לניקולדיאון מסרב להתאחות. שוב, לא מדובר באדם שנתפש מטריד מינית ילדים, או גונב מזקנות. מדובר בשחקן שביקש לעבור מקום עבודה אחרי 20 שנה באותו ערוץ, ואיזה ילד זב חוטם שולח אותו לגטו, ועוד בשפה כל כך עילגת, שבא לך לחבק אותו מרוב אושר. זה פוסט עם כמעט 13 אלף לייקים".

מה אתה בא לי בהנדסה / מתוך פייסבוק

גנב סטטוסים

"להראות לאנשים את הדברים שמצחיקים אותם"

164 אלף לייקים

את הדף "גנב סטטוסים" הקים סהר שלום עם אנשים נוספים, שבחרו לא להיחשף, בשנת 2011. "הרעיון להקים את הדף הגיע מסיפור אישי", אומר שלום, "באותה תקופה הייתה לי חברה שהייתה בתקופת דיכאון קשה. הדרך היחידה שבה הצלחתי לשפר את מצב רוחה היא בעזרת תמונות וסרטונים מצחיקים שהייתי מראה לה. לאחר תקופה שראיתי שיש לא מעט אנשים שסובלים מדיכאונות ומלחצים יום יומיים החלטתי שצריך גוף גדול מסוים שייתן לאנשים 24/7 תכנים מצחיקים מרגשים וכו* שיעזרו להם להתגבר על הקושי היומי. בהתחלה לא ידענו אם כדאי להקים אתר או דף פייסבוק והוחלט על דף פייסבוק. בסוף זה השתלם כי הדף הצליח להגיע לכמות גדולה של אנשים. לא בטוח שבאתר היינו מגיעים לאותו מספר אנשים".

- כמה לייקים מקבל פוסט ממוצע?

"הדף מגיע לתפוצה של 80 עד 150 אלף אנשים והפוסטים שלנו מקבלים יותר מאלפיים לייקים. יש גם פוסטים שקיבלו יותר מ-5,000".

- מה המטרה של הדף?

"לייצר בעזרת הדף פלטפורמה, באמצעות אפליקציה או אתר, שתראה לאנשים דווקא את הדברים שמצחיקים אותם, לפי דברים שהם אהבו בעבר".

- פוסט שאתה זוכר במיוחד?

"יש פוסט שגרם לי להרגיש את העוצמה של הדף. פרסמתי תמונה עם טקסט שעודד אנשים להתחתן ולא לפחד מהתגובה של החברה. אחרי כמה שבועות מישהו שלח לי מסר: 'גנב סטטוסים, אולי זה יישמע לך מוזר אבל תודה'. שאלתי אותו על מה תודה? הוא ענה: 'אתה נתת לי את הדחיפה להציע נישואים לחברתי ולא לפחד כי אם יש אהבה אז אין סיבה שלא תהיה חתונה, פשוט תודה'".

גנב סטטוסים / מתוך פייסבוק

פשפשוק

"בשבילנו זו הייתה הרגשה של ניצחון"

162 אלף לייקים

את "פשפשוק" הקים אהוד פורת, בן 30 מחולון, בסוף שנת 2012. "הקמתי את הדף במטרה לאחד את 25 הקבוצות (יד שנייה, מסירה, רכב, חיות מחמד, נדל"ן וכו') מבית פשפשוק, שהן בעצמן הקבוצות הפעילות ביותר ברחבי הפייסבוק. הדף נועד להבליט פרסומים שזקוקים לחשיפה ולתת את החשיפה המקסימלית לפרסומים ולהעניק מענה מתאים", מספר פורת. הוא מוסיף כי פוסט ממוצע בדף זוכה ליותר מאלף לייקים ואילו פוסט מרגש או מצחיק יכול לקבל אפילו יותר מ-5,000 אצבעות מונפות מעלה.

- מה המטרה של הדף?

"הכוונה היא לשרת את הציבור הישראלי על ידי קבוצות הפייסבוק שלנו, שנותנות מענה לכל סוג פרסום ברחבי הפייסבוק. אנחנו עובדים על אתר ל'פשפשוק' שהולך לרכז תחת קורת גג אחת את כלל הקבוצות ולהכריז על הדבר הבא בתחום האינטרנט הישראלי".

- פוסט מצליח במיוחד?

"אחד הפוסטים הכי ויראלים בדף שלנו היה על בחור בשם בן שהחליט למכור את ההורים שלו, הוא צילם אותם יושבים בסלון, שקועים בסלולרי ורשם פירוט מדויק על מצבם. הפוסט עלה בלוח פשפשוק יד שניה, הגיע ליותר מ-20 אלף לייקים וזכה לחשיפה כמעט בכל כלי תקשורת קיים. כמובן שזרמנו עם הבדיחה וגרמנו לאלפי אנשים לחייך.

"בפעם אחרת קיבלנו קריאה לעזור לזוג שהתחתן מאחר והאורחים לא הגיעו לחתונה, מיד פרסמנו את התמונה מהאולם הריק וביקשנו להגיע ולשמח אותם בשמחתם. תוך שעה למעלה מ-2,000 אנשים בהם המון זמרים וסלבס הגיעו לחתונה והפוסט הגיע לכל ערוצי התקשורת. בשבילנו זו הייתה הרגשה של ניצחון. זה היה שווה את כל המאמצים".

פשפשוק / מתוך פייסבוק

ילדים הם התסריטאים הטובים בעולם

"לא חשבנו שהדף יהפוך לכל כך אהוב ופופולרי"

148 אלף לייקים

את הדף "ילדים הם התסריטאים הטובים בעולם" הקימו בני הזוג שרית ואסף כץ בינואר 2013. "הקמנו את הדף בעיקר כדי לשתף את העולם בציטוטים של הבנות שלנו", הם מספרים, "לא התכוונו או חשבנו שהדף יהפוך לכל כך אהוב ופופולרי".

- כמה לייקים גורף פוסט ממוצע?

"2,000-2,500. מעבר ללייקים, רמת המעורבות של חברי הדף מאוד גבוהה: זה מתבטא גם באופי ובכמות התגובות, בשיתופים ובכמות הציטוטים ששולחים שהורים שולחים לנו בשבוע".

- יש לכם שאיפות להמשך?

"המווון גולשים כותבים לנו שהדף שלנו פשוט עושה להם טוב. אנחנו מאמינים שנוכל להמשיך לשמח הרבה אנשים וגם להרחיב את שיתופי הפעולה המסחריים של הפרויקט מחוץ לגבולות הפייסבוק, כי בשונה מהרבה דפי תוכן אחרים, אנחנו משקיעים המון מחשבה וזמן בעיצוב כל פוסט".

- אנקדוטה חביבה שקשורה לדף?

"אחד מחברי הדף הציע נישואים לחברה שלו באמצעות טבעת שחיכתה לה בין דפי הספר שלנו. אה, כן, הוצאנו ספר עם מיטב ציטוטי הדף וגם עם מקום לכתוב ולתעד את הציטוטים המשפחתיים. הבקשה לספר הגיעה מחברי הדף - שגם מימנו אותו, באמצעות קמפיין מימון המונים".

- איזה פוסט שלכם היה הכי ויראלי?

"הפוסט הכי ויראלי שלנו היה זה:

"רועי (7): אמא, יש דבר כזה בת שמתחתנת עם בת?

אמא: כן.

רועי: ובן שמתחתן עם בן?

אמא: גם את זה יש.

רועי: אבל בן שמתחתן עם בן זה ממש מוזר!

אמא: למה אתה חושב?

רועי: כי רק בנות רוצות להתחתן".

בפרסום הבכורה הסטטוס זכה ל-11 אלף לייקים".

רוני אל תפחדי / מתוך פייסבוק

חיילים מצייצים

"היה חייל שביקש 10,000 לייקים עבור חופשה. הוא קיבל 47 אלף"

135 אלף לייקים

את הדף "חיילים מצייצים", שהוקם באוגוסט 2014, מנהל נדב פריד. "הקמתי את הדף במטרה לאחד את כל חיילי צה"ל לבמה אחת שתאפשר להם להביע רגשות, להתלונן על מחדלים, ליהנות מסרטונים תמונות וסטטוסים, ולהגיד את מה שיש להם על הלב", אומר פריד, "רציתי שהעמוד יהיה 'הבית שלהם ברשת', מקום שבו יוכלו לצחוק ולהפיג את השעמום והשביזות. עם זאת לא ציפיתי שהוא יגיע לממדים כאלה".

- כמה לייקים מקבל פוסט ממוצע?

"פוסט יכול לקבל 1,500 ויכול לקבל 5,000. אני חושב שהממוצע הוא 2,500-3,000".

- ואיזה פוסט היה הכי ויראלי?

"היה חייל שביקש 10,000 לייקים עבור חופשה מיוחדת (וקיבל 47 אלף) וחייל שביקש 50 אלף לייקים כדי שהמפקד שלו יהפוך לחייל שלו ליום אחד (וקיבל 68 אלף). ביום הזיכרון פורסמו בדף סיפורים מרגשים שלא בהכרח היו 'סוחטי לייקים'".

- מה המטרה של הדף?

"העמוד מצליח לחולל שינויים של ממש, ניהלנו את מחאת 'רצון חופשי' נגד פקודת הזקן החדשה ובאחרונה התבשרנו שהעתירה לבג"ץ, שהגשנו יחד עם עו"ד ליאור שטלצר, הביאה לדחיית הפקודה ויתקיים דיון בנושא. מחדלים שנחשפו בעמוד הביאו לשינויים מידיים, תיקוני עוולות, החזרים כספיים, מציאת חפצים של חיילים שאבדו וגם גויסו תרומות לחיילים בודדים".

- איזה פוסט היה הכי ויראלי?

"אני חושב שזה הסרטון 'ג'ובניק בוי', גרסת הג'ובניקים של יצחק כוכב לשיר 'גולדן בוי'. הסרטון זכה ל-15 אלף לייקים בעמוד ול-25 אלף בעמוד "הצינור", ולאלפי תגובות ושיתופים. השאיפה היא להגיע למאות אלפי לייקים, להצליח עם האתר החדש שפתחנו idftweets.co.il וכמובן להיות הבמה והקול של חיילי צה"ל ולעזור להם בכל נושא ככל שניתן".

חיילים מצייצים / מתוך פייסבוק

עוגיו.נט

"רציתי ליצור קהילה שבה אוכל לשתף את המתכונים שלי"

101 אלף לייקים

את הדף עוגיו.נט הקימה נטלי לוין, אשר מפעילה בלוג בעל אותו השם, בנובמבר 2009, כשנה לאחר הקמת הבלוג. "רציתי ליצור איזושהי קהילה חברתית של חובבי ומקצועני אפייה בה אוכל לשתף את המתכונים שלי, ליצור מקום בו אפשר יהיה לשאול שאלות ולשתף בתמונות תוצרים, וכמובן להכניס תעבורה אל הבלוג", מספרת לוין.

- כמה לייקים מקבל פוסט בממוצע?

"אני מעריכה שבסביבות 200-250 לייקים לפוסט".

- מה השאיפות שלך?

"הגדלת קהילת הקוראים, ושהם ימשיכו להעלות ולשתף תמונות של התוצרים שהכינו מתוך הבלוג. בכל פעם שקורא/ת משתף/ת בתמונה של מתכון מתוך עוגיו.נט על קיר העמוד אני מרגישה כמו אמא גאה".

- אנקדוטה נחמדה שקשורה לדף?

"אני מפרסמת שרשור אפייה שבועי, אותו התחלתי להעלות באופן קבוע לפני כשנתיים, והוא גדל משבוע לשבוע עם עשרות ולפעמים מאות תגובות. בכל יום שבת בערב אני מעלה פוסט ומבקשת מאנשים שישתפו בתמונות של מתוקים ומאפים שהכינו לאותו סוף שבוע. בכל פעם מדהים אותי לראות את הכמות הגדולה של המשתתפים והתגובות עם תמונות התוצרים שהם מעלים שם".

- איזה פוסט של הדף היה הכי ויראלי?

"פוסט עם סרטון וידאו של הכנת אקלרים שזכה למעל ל-1200 לייקים, קרוב ל-150 שיתופים ועשרות תגובות. זהו סרטון שיצרתי ביחד עם הצלם בני גם זו לטובה ועם עורך הווידאו גיל גוטקין".

עוגיו / מתוך פייסבוק

עוד כתבות

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א