סגור חלון ווידאו
לכתבה הקודמתבנייה ירוקה: כיצד תדעו אם ערכי הקיימות אכן נשמרים בפרויקט לכתבה הבאהמשלבים כוחות: התעשיינים והקבלנים נרתמים למשימה הירוקה

בנייה ירוקה בישראל: המספרים בסימן עלייה

בעשור מאז קיים התקן הישראלי לבנייה ירוקה עלה שיעורה בשוק המקומי ■ חברות רבות ורשויות מקומיות מבינות את חשיבותה, אולם חלק מהשחקנים בשוק עדיין לומדים את הנושא

 

אדר' יהונתן אלעזר - 07.10.2015, 13:38
משרד-
משרד- בנייה ירוקה / צילום: שאטרסטוק

 *** הכתבה בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה והמשרד להגנת הסביבה

השנה מלאו 10 שנים לתקן הישראלי 5281 לבנייה ירוקה. מאז 2005 עברו הרבה בניינים תחת ידיהם של הסוקרים במכון התקנים הישראלי. חלקם הותעדו כ"בניינים ירוקים", חלקם נכשלו בכך ובאחרים היזמים ויתרו על התקן. ההתחלה הייתה איטית. עד שנת 2008 נבדקו והותעדו רק 3  מבנים (מרכז המבקרים של רמת הנדיב, "בית לאומי" בתל אביב ו"בית מקלף" בבאר שבע). שנתיים לאחר מכן הצטרפו 5 מבנים נוספים - כאשר המשותף לכולם הוא היותם מבני משרדים (4 בנקים, 2 מבנים של כי"ל, מרכז מבקרים ומבנה אינטל בחיפה).

התעדת מבני מגורים בבנייה רוויה הגיעה בשלב מאוחר יותר מאחת השחקניות המרכזיות בתחום הבנייה הירוקה - חברת שיכון ובינוי נדל"ן. המבנים הראשונים שקיבלו היתר לסימון המבנה כ"בניין ירוק" היו מבנים 1 ו-11 ב"חלומות כרכור". אלו גם היו שני המבנים היחידים שקיבלו את התו בשנת 2011.

בשנת 2012 מתוך 31 מבנים שאושרו כבנייה ירוקה, 28 היו בנייני מגורים (7 צמודי קרקע). בשנה זו אנו גם רואים את המבנים הראשונים ביבנה. (בה מחייבת העירייה עמידה בתקן הבנייה הירוקה למבני מגורים חדשים ב-3 מתחמים גדולים). יצויין, כי מכאן והלאה קיים רוב מוחלט למבני מגורים בתקן בנייה ירוקה, בהתאם לחלקם היחסי בהתחלות הבנייה בארץ (כ-76%).

2014 הייתה שנת השיא באישור מבנים ירוקים עם 111 כאלה, 97 מהם מבנים למגורים שרובם הוקמו במסגרת חיוב סטטוטורי (63 מבנים ביבנה וברעננה). מבני מגורים שלא בחיוב סטטוטורי, נבנו בעיקר ע"י חברות מקבוצת שיכון ובינוי (25), והיתר ע"י חב' רוטשטיין (8), קב' חנן מור (3) וחברת אגדים (2). מבנים שאינם למגורים מהווים פחות מ-10%, ואלו כוללים בתי משפט, מבני משרדים, מרפאה ואשכול גנים.

הנתונים לשנת 2015 מצביעים על האטה במספר המבנים הירוקים המאושרים, אך לא במספר הפרויקטים החדשים. במבנים המאושרים בשנת 2015 אנו רואים שוב חלוקה זהה של חיוב סטטוטורי (50%) ויזמים המחויבים לאג'נדה (שיכון ובינוי וקבוצת חנן מור).

לסיכום, חשוב לציין כי בתור מי שליווה מקרוב את רוב פעולות התוויית המדיניות בתחום הבנייה הירוקה בשנים האחרונות, שיעורה גדל. חלק גדול מהשחקנים בתחום הבנייה מקבלים את הבנייה הירוקה כעובדה מוגמרת, אם כי יש עוד הרבה מה לעשות בכל הקשור לעבודה מול מתכננים ויועצים. למרות שיש שיפור רב באיכות המוצרים המגיעים אלינו (וכתוצאה מכך מתקצרים לוחות הזמנים לבדיקה), עדיין ניכר כי עבור חלק גדול מהיועצים והמתכננים הנושא הוא חדש. השוק נמצא בעיצומה של עקומת הלמידה, ויש עוד לאן לשאוף. יחד עם זאת, התנופה היא משמעותית.

כמו כן, ממשלות בחו"ל רואות בבנייה הירוקה כלי לשמירה על הביטחון האנרגטי. אנו מקווים כי בעתיד הקרוב גם כאן הממשלה תהפוך את הבנייה הירוקה לכלי משמעותי להשגת יעדיה בתחום הורדת יוקר המחיה, צמצום צריכת האנרגיה והוזלת ייצור האנרגיה.

*** הכותב הוא מנהל תחום בנייה ירוקה במכון התקנים הישראלי

 

חקלאות בעיר

חקלאות בעיר

סדנא לגידול ביתי של ירקות ללא ריסוס
6/8/10.9.2015, ת”א

לפרטים ולהרשמה >>
בר סביבה חומרים

בר סביבה חומרים

מפגש של רעיונות, מבנים, חומרים ובירה
8.9.2015, בני-ברק

לפרטים ולהרשמה >>
פורום על הבר

פורום על הבר

קישוריות, תחבורה, סביבה ירוקה
7.9.2015, חיפה

לפרטים ולהרשמה >>
סדנא

סדנא

סדנא עם האדריכל וולפגנג פריי
8.9.2015, ראשון לציון

לפרטים ולהרשמה >>
סיורים

סיורים

מגוון סיורים בחינם
6-10.9.2015
ברחבי הארץ

לפרטים ולהרשמה >>
הכנס השנתי

הכנס השנתי

הכנס השנתי לבנייה ירוקה
9.9.2015, תל-אביב

לפרטים ולהרשמה >>