גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בזכות הדיגיטל: המועמדים האנונימיים בארה"ב עוקפים את המוכרים

בחירות 2016 בארה"ב מוכיחות שהפוקוס של הקמפיינים הפוליטיים עובר לדיגיטל ■ מדיה חברתית, מסרונים וסרטונים ביו-טיוב מאפשרים כיום גם למועמדים הצנועים יותר להוביל בסקרים

בן קרסון / צילום: רויטרס
בן קרסון / צילום: רויטרס

הדעה המקובלת היא שקמפיין לא מתחיל באמת עד שהתשדיר הראשון משודר בטלוויזיה, אבל בקמפיין הנשיאותי של 2016 בארה"ב, ההופעה הלא צפויה של מועמדים כמו ברני סאנדרס ובן קרסון, שמקדימים בסקרים יריבים בעלי כיסים עמוקים יותר, מדגימה את כוחו של הדיגיטל שמאפשר למתמודדים להגיע לבוחרים גם בלי תקציבים גדולים.

לכל רוחב הזירה הפוליטית, מועמדים וארגוני שדולה משתמשים במדיה חברתית, מסרוני טקסט, וידאו מקוון וביג דאטה כדי לגייס תומכים, כספים ולמקד את המסרים שלהם.

"ההשתלבות של נתונים עם קניית מדיה יישרה באמת את מגרש המשחקים ואיפשרה למנהלי הקמפיינים בכל הרמות להנחית מהלומות מעל למשקל שלהם. זה הולך לשנות את הפוליטיקה יותר ויותר", אמר מייקל ביץ', ממייסדי טארגט ויקטורי, סוכנות דיגיטלית שטיפלה בקמפיין המקוון של מיט רומני ב-2012.

סאנדרס, הסנטור מוורמונט שמתאר את עצמו כסוציאליסט ומתמודד מול הילארי קלינטון על מועמדות המפלגה הדמוקרטית, גייס ב-3 החודשים האחרונים כמעט אותו סכום שגייסה קלינטון, המועמדת המובילה לכאורה - אבל הוציא פחות ממחצית ממה שהקמפיין שלה בזבז. הוא מטפס ועולה בסקרים הארציים של הדמוקרטים, ואפילו עבר את קלינטון בכמה סקרים במדינות הפריימריס הראשונים ניו המפשייר ואיווה.

במחנה הרפובליקני, לקרסון אין את התחמושת הכספית של הארגונים שתומכים בג'ב בוש, מי שנחשב פעם למועמד החזק ביותר למינוי של המפלגה, ואין לו כמובן את ההון האישי של המתמודד המוביל כעת, דונלד טראמפ. אבל מנתח המוח לשעבר מצמצם את הפער בינו ובין טראמפ, כוכב הריאליטי, ואילו בוש מפגר אחרי שניהם עם פחות מ-10% בסקרים.

אאוטסיידרים אומרי אמת

המועמדים העולים נהנים כולם מגל האכזבה מהפוליטיקאים המקצועיים וזוכים להוקרה על שהם נחשבים לאאוטסיידרים שאומרים את מה שהם חושבים באמת. טראמפ וקרסון אינם פוליטיקאים מקצוענים, וסאנדרס נחשב למנתץ פרות קדושות ותיק. אבל הם נהנים גם מהטכנולוגיות החדשות שמאפשרות לזהות תומכים ולגרום להם להיות מעורבים בדרכים קלות וזולות יותר.

המועמדים שמובילים בסקרים באיווה וניו המפשייר הם אלה שקנו מעט זמן תשדירי טלוויזיה או כלל לא, כולל קרסון, סאנדרס, טראמפ וקרלי פיורינה, מציינת אליזבת וילנר מ-Cook Political Report.

"זה עולה בקנה אחד על הדינמיקה של המועמדים החזקים מבחינה מסורתית, שמתקשים להתמודד עם היריבים האנטי-ממסדיים. שני מושלים רפובליקנים מצליחים, סקוט ווקר וריק פרי, שוועדות הפעולה שלהם הבטיחו לגייס מיליוני דולר עבורם, כבר נשרו, ועוד 4 מועמדים כאלה מתנדנדים על סף פרישה", כתבה וילנר השבוע.

חברות כמו גוגל, פייסבוק, סנאפצ'ט ופנדורה עובדות עם קמפיינים להגעה אל בוחרים שמקדישים יותר ויותר מזמנם למכשירים ניידים.

"אנחנו עדיין בשלב מוקדם. בשלב זה בקמפיין של 2008 הושק למעשה הטלפון החכם ההמוני. כעת יותר ממחצית הצפיות ביו-טיוב הן במכשירים ניידים", אומר אנדרו רוס, האחראי על הקמפיינים לבחירות 2016 בגוגל.

הקהל המשולב של טראמפ, שכולל יותר מ-8.7 מיליון משתמשי מדיה חברתית והיכולת להשיג כיסוי מסיבי בחינם ברשתות החדשות, מאפשרים לו לנווט את דעת הקהל, לתקוף יריבים ולעודד אוהדים שרופים שלו, בלי להשקיע סנט אחד בפרסום רגיל.

איל הנדל"ן הבומבסטי הוא ללא ספק הקול הרם ביותר בזירה, אבל קרסון וסאנדרס בנו לעצמם בשקט קהלי תומכים גדולים. קרסון עקף לאחרונה את טראמפ במספר אוהדיו בפייסבוק, 4.1 מיליון, יותר מכל מועמד אחר לנשיאות. בכל ערב, מלבד סופי שבוע, הוא משיב על שאלות נבחרות של תומכיו ברשת החברתית הזו. הקמפיין שלו גם מגייס תרומות באמצעות מודעות בפייסבוק.

קרסון וסאנדרס האיצו שניהם את גיוסי התרומות שלהם ברבעון האחרון, על-ידי שכנוע מצביעים רגילים לתרום סכומים צנועים, בעיקר באמצעות האינטרנט. הקמפיין של סאנדרס טוען שהוא המועמד הראשון בבחירות של 2016 שהגיע למיליון תורמים באינטרנט.

עצרת וירטואלית בשידור חי

היכולת הייחודית של הזירה הדיגיטלית מאפשרת גם למועמד האאוטסיידר למשוך קהלים גדולים לאירועים אחרים של הקמפיין, ולהפוך את התומכים הווירטואלים למתנדבים - האסטרטגיה המנצחת של ברק אובמה בבחירות 2008.

הקמפיין של סאנדרס העביר בשידור חי באינטרנט פניות שלו ליותר מ-100 אלף תומכים בחוגי בית ברחבי ארה"ב בקיץ הנוכחי - וביקש מהם להעביר את הפנייה לחבריהם. כמעט מחצית מהצופים המקוריים נענו לפניה הזו, אמרו ראשי הקמפיין ל"ניו-יורק טיימס".

הקמפיין של הסנטור חסכוני מאוד - רק 11.26 מיליון דולר מתוך 26 מיליון דולר שגויסו הוצאו ברבעון השני השנה. קלינטון גייסה 28 מיליון דולר והוציאה 24.8 מיליון דולר ברבעון השלישי. סאנדרס עדיין לא שידר ולא תשדיר טלוויזיה אחד.

קרסון הוציא מעט מאוד על תשדירי טלוויזיה עד כה, אך הקמפיין שלו הודיע שישתמש בחלק מ-12 מיליוני הדולר שהוא גייס לרכישת זמן תשדירים במדינות דרום ארה"ב בפריימריס של השנה הבאה.

גם בתקציבי טלוויזיה, הקמפיינים מיישמים טכניקות דיגיטליות כדי למצות את התועלת שכספם יכול להביא. סוכנויות כמו טארגט ויקטורי משתמשות בנתונים שנלקחים ממדידת הרייטינג לזיהוי קהלים במקומות ספציפיים בעלויות נמוכות יותר, מאשר המיקוד המסורתי שהתבסס על גיל הצופים או המגדר שלהם כדי לרכוש זמני שידור תשדירים.

במרוץ הצמוד לקונגרס במדינת קולורדו בשנה שעברה, החברה הזו השתמשה במיקוד כזה כדי לאתר מרחב פרסום באינטרנט ובערוצי כבלים בשבריר מהעלות של תשדירי בחירות רגילים בשוק היקר של העיר דנבר.

"כשהמדיה הדיגיטלית הופכת למיינסטרים - כלומר לאופן שבו הצרכנים צורכים את רוב המדיה שלהם - היא הופכת למיינסטרים גם במונחי מסרים פוליטיים", אומר מייק זניס, סגן נשיא למדיניות ציבורית באגודת הפרסום האינטראקטיבי.

כמה הוציאו עד כה על קמפיינים

עוד כתבות

מושב בגולן / צילום אילוסטרציה: אייל הצפון

בשורה לחקלאים: יורחב הפטור מהיטל השבחה

פסק דין תקדימי קובע כי יינתן פטור מהיטל השבחה גם לקרקעות שנכללו בחוזה חכירה של יישובים חקלאיים, וזאת אף אם ייעודן התכנוני אינו חקלאי בלבד

מפגינים נגד טראמפ בדאבוס / צילום: רויטרס, Pierre Albouy

מה גילו בגרינפיס על המתכנסים בפורום הכלכלי בדאבוס?

דוח גרינפיס: בזמן שהמתכנסים בדאבוס מדברים על משבר האקלים, השחקנים הפיננסיים של הפורום הכלכלי העולמי מזרימים 1.4 טריליון דולר לדלקים מאובנים

אופיר כץ, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אחוזי ההצבעה באזורי ליכוד מסורתיים ירדו?

ח"כ אופיר כץ מהליכוד אמר כי "במקומות שהליכוד מקבל בהם מעל 30%, הייתה בספטמבר ירידה באחוז ההצבעה" ● האם הקמפיין האגרסיבי בספטמבר כשל במשיכת המצביעים בערי הליכוד? הנה המספרים ● המשרוקית של גלובס

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

במפלגת הליכוד מתדרכים נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

המתדרכים, המעבירים אמירות קשות מאוד לכלי התקשורת בישראל, חוששים לחשוף את זהותם ולא מדברים בשמם ● השר זאב אלקין: "יולי עשה את המקסימום, אין מקום לתקיפות אנונימיות ונבזיות"

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

מיכלית נפט / צילום: רויטרס Tim Chong

קשיי אספקת נפט לאחר שהמורדים בלוב חסמו חלק גדול מהייצוא

גורמים שונים מעריכים כי החסימה הייתה מתוכננת והיא חלק מטקטיקה של הפעלת לחץ על המדינות המשתתפות ב"וועידת השלום לעתיד לוב"

אבי בן טל (מימין) ויוסי ורשבסקי / צילומים: יח"צ Ynet ואביב חופי

הדרמה בצמרת רשת: לאן מכוונים בעלי המניות, ומה אפשר ללמוד מהמינוי של אבי בן טל?

ההחלטה של בעלי המניות ברשת 13 להיפרד מיוסי ורשבסקי לא הפתיעה איש בתעשיית המדיה ● אבי בן טל, המנכ"ל החדש, חתום על הצלחות רבות ב-ynet ונחשב לבעל הבנה רבה בדיגיטל אולם פחות בתחום הטלוויזיה ● "גלובס" מנתח את הרקע ואת ההשלכות של המהלך

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות בבורסה בתל אביב: ת"א 90 מאבד 1%, אנלייט ואנרג'יקס מאבדות 4%

מדד ת"א 35 מאבד 0.65%, מדד הבנקים יורד ב-0.8% ● הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג ● אלביט מערכות מאבדת 1.3%, שיכון ובינוי יורדת ב-1.7%, שפיר הנדסה יורדת ב-1%

שקע ותקע מתוך הקמפיין של חברת החשמל לישראל / צילום: מתוך יוטיוב

משרדי הפרסום הצביעו ברגליים: תקציב חברת החשמל נשאר באדלר חומסקי

למה משרדי הפרסום משוכנעים שלחברת החשמל היו העדפות לגבי זהותו של הזוכה, והדירו רגליהם מהמכרז?

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?  / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?

2019 הייתה מוצלחת מאוד למשקיעים בקרנות הנאמנות, אך פחות מוצלחת ממה שנראה למנהלי הקרנות ● בתמונת הגיוסים והפדיונות, יש פער ניכר בין העולם האקטיבי לבין, ובתוך, העולם הפסיבי - בין הקרנות המחקות לבין קרנות הסל ● כתבה ראשונה מתוך שתיים

מפגין בהונג קונג זורק אבן על בניין / צילום: Thomas Peter, רויטרס

דרמה באסיה: הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג

המדדים העיקריים באסיה נצבעו בירידות בצל הורדת דירוג להונג קונג; ברקע: חשש מהתפרצות זן חדש של דלקת ריאות בסין ● הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'' הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2 ● החוזים בניו יורק אדומים

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד הרצוג

פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יצחק הרצוג נגד שניים בגין טקסט מכפיש ששיתפו נגדו ונגד אימו אורה הרצוג

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?