גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליון: גבר שאשתו הייתה מפרנסת עיקרית יוכל לתבוע מזונות

העליון קבע כי גם גבר יהיה זכאי למזונות משקמים ■ מומחים לדיני משפחה: "מצד שני, העליון קובע כי רק ביה"ד הרבני רשאי לקבוע שאישה היא סרבנית גט, וכל עוד זה לא נקבע - אין לביהמ"ש סמכות לשלול ממנה מזונות"

גירושין  / צילומים: גלובס tv
גירושין / צילומים: גלובס tv

בית המשפט העליון קבע לראשונה כי גבר יכול לתבוע מזונות מאשתו, אם במהלך חייהם המשותפים הוכח כי היא המפרנסת העיקרית, והוא הסתמך עליה מבחינה כלכלית.

פסק הדין התקדימי ניתן בערעור שהגישה אישה נגד בעלה, עמו היא מצויה בסכסוך גירושים, על כך שנפסקו לה מזונות לתקופה קצובה של 3 שנים.

פסק הדין אינו נוגע במישרין לתיק שהתנהל בפני העליון, אולם לראשונה בית המשפט מנצל את הבמה ואומר באופן ברור כי אין להפלות בין אישה לגבר בכל הקשור למזונות משקמים.

מדובר בבני זוג שהתחתנו ב-1976, ולאורך השנים הבעל פרנס את המשפחה, בעוד האישה ניהלה את משק-הבית. לפני כ-4 שנים השניים החליטו להיפרד. האישה הגישה תביעה למזונות לבית המשפט לענייני משפחה ובקשה לשלום-בית לבית הדין הרבני.

בית המשפט לענייני משפחה סבר כי ממילא כבר לא ניתן להציל את הנישואים, וכי סירובה של האישה להתגרש נובע מניסיון להמשיך ולקבל מזונות. לפיכך, בית המשפט קבע כי היא תקבל מזונות משקמים לשנתיים בלבד.

בבית הרבני, לעומת זאת, נקבע כי האישה איננה סרבנית גט, וכי אין לבעלה עילה מוצדקת לגירושים.

על פסק הדין של בית המשפט למשפחה ערערה האישה לבית המשפט המחוזי, אשר קבע כי היא תמשיך לקבל מזונות משקמים ל-3 שנים במקום שנתיים, או עד אשר תקבל את חלקה בגמלאות של בעלה, שעתיד לצאת לפנסיה בקרוב - לפי המוקדם מבין השניים.

על פסק דין זה הגישה האישה שוב ערעור, הפעם לעליון, וטענה כי יש לחייב את בעלה במזונות ללא מועד סיום, כיוון שבגילה המבוגר ובלי שום ניסיון תעסוקתי, אין היא מסוגלת להתפרנס בכוחות עצמה.

השופטת דפנה ברק-­ארז קיבלה את טענת האישה, וקבעה כי כל עוד אין עילת גירושים על-פי הדין הדתי, אין לשלול מהאישה את מזונותיה. לדבריה, כל עוד מתקיים הליך גירושים בבית הדין הרבני, בית משפט אזרחי אינו רשאי לשלול מזונות בנימוק של סרבנות גט, וגם לא ניתן לקצוב אותם בזמן.

יחד עם זאת, הרחיבה השופטת את היריעה וקבעה: "כמובן, מאחר שזהו עיקרון 'אזרחי', הדברים יחולו גם על גבר שהתגרש ועומד באותם תנאים ממש... הדברים אמורים כאשר מדובר בבן זוג, גבר או אישה, הנותר לאחר הנישואים ללא יכולת השתכרות, או בעל יכולת השתכרות מוגבלת מאוד, בשל הסתמכותו על קשר הנישואים..."

לבסוף, נקבע כי הבעל ימשיך לשלם מזונות משקמים לאשתו עד לסיום הנישואים ביניהם, אולם השופטת הוסיפה וקבעה כי אקט זה יחול גם על גבר שהסתמך לאורך שנות הנישואים על אשתו מבחינה כלכלית.

עו"ד רועי סידי, מומחה לדיני משפחה, אומר כי "מדובר בשתי קביעות חשובות: האחת - גם גבר יוכל לתבוע מזונות משקמים כאשר האישה פרנסה את הבית והוא לא עבד, בין אם מכוח הסכמה ביניהם לפיה היא זאת שתפרנס, או בין אם מסיבה אחרת.

"מצד שני, בית המשפט העליון למעשה מצמצם את יכולתו של בית משפט אזרחי לשלול מזונות מאישה, אם בית הדין הרבני קבע שהיא לא סרבנית גט, למעט מקרה של ניאוף. כלומר בית המשפט העליון מעניק את הכוח לבית הדין ושומר על האישה גם היא סרבנית גט לכאורה.

"יש כאן קביעה חשובה נוספת: גם אם בית הדין הרבני יחייב את האישה בגט, ואפילו שנשללה זכותה לקבל מזונות מכוח הדין האישי, בית המשפט יכול לתת לה מזונות משקמים עד הגירושים או חלוקת הרכוש".

לדברי עו"ד רות דיין-וולפנר, מומחית לדיני משפחה, "פסק הדין עוסק ארוכות בתפר שבין סמכות בית המשפט לענייני משפחה לסמכות בית הדין הרבני. בתי הדין הרבניים זהירים מאד בחיוב אחד הצדדים בגירושים, ולכן בתי המשפט לענייני משפחה מצאו פתרונות אזרחיים כדי 'להוציא את העוקץ' מהמצב ההלכתי. במקרה זה, השופטת ברק-ארז פסקה כי עד שבית הדין הרבני אינו קובע כי האישה סרבנית גט, אין לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לקצוב מזונותיה בזמן".

עוד כתבות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שתיטיב עם החברות ועם הצרכנים

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"